Jofko
27.03.05,11:29
Akutne prosím o radu. Som živnostník učtujem v jednoduchom učtovníctve, niesom platiteľom DPH. V 8/2003 som splatil osobné auto na leasing. Previedol a zaradil som ho do majetku firmi. V 8/2004 som ho predal cez bazár za cenu 250 000.- Sk. Uvedený príjem mám zaradiť ako "Iný príjem ovplyvňujúci základ dane" alebo "Iný príjem neovplyvňujúci základ dane". Učtovníctvo som si robil doteraz sám ale už mám z toho zmiešané pocity.

Za každú radu vopred ďakujem.
Zuzka
27.03.05,09:35
Ak si leas. splátky účtoval v JU, tak je to príjem ovplyvňujúci základ dane.
anto
27.03.05,09:36
Pokúsim sa odpovedať.:

ak bolo vozidlo zaradené v majetku daňovníka a bolo používané na podnikanie, bolo ho možné odpísať pomocou odpisov alebo pri prenájme sa leasingové splátky dostávali do nákladov. Po skončení leasignu je kúpno-predajnou zmluvou majetkom podnikateľa. Predaj takéhoto vozidla je v jednoduchom účtovníctve príjmom a podlieha dani z príjmov.
Jofko
27.03.05,10:03
Srdečná vďaka všetkým za rýchlu odpoveď.

Vôbec mi je nie jasné ako sa stým vysporiadam.
Zuzka
27.03.05,10:13
Veľa času na vysporiadanie už nemáš. Skús si pozrieť prílohu pri prvom príspevku. Možno Ťa niečo z toho osloví.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5180&highlight=optimaliz%E1cia
anto
27.03.05,10:18
dá sa s tým vyporiadať tak, že zaplatíš 19 % daň z rozdielu medzi príjmami a výdavkami a vypočítaš si preddavky na daň na rok 2005 a budeš ich platiť. Ešte sa dá požiadať DÚ pri nedostatku finančných prostriedkov o odklad platenia dane.