MichaelaMA
25.03.08,19:21
Dobrý deň. Prosím ešte raz o pomoc. nemôžem sa dopátrať odpovedí. Jeden známy bol celý min. rok zamestnaný v Slovinsku. Manželku má na Slovensku aj s bábätkom. Jej príjmy boli nulové(nepoberá nič), lebo vraj si majú požiadať o rodinné v EU, lenže nič im nedali a vraj teda ani netušia, či im uplatnili daňový bonus na dieťa. RZD mu spravili v Slovinsku,ale čo som sa tu dopátrala(ak som dobre pochopila) je, že musí podať DP nulové aj na Slovensku, nakoľko tu má trvalé bydlisko. 1. V DP uvedie príjmy zo Slovinska v kolónke príjmy zo zahraničia? 2.A môže si tu uplatniť odpočítateľnú položku na manželku alebo to mu uplatnili v Slovinsku.. (asi tam , že?). 3. Prišlo mu potvrdenie o životnej poistke, takže to si môže uplatniť tu v DP a asi mu niečo vrátia, však? Prosím poraďte. O zahraničných veciach nemám ani páru.:mee:
veronikasad
25.03.08,18:28
Dobrý deň. Prosím ešte raz o pomoc. nemôžem sa dopátrať odpovedí. Jeden známy bol celý min. rok zamestnaný v Slovinsku. Manželku má na Slovensku aj s bábätkom. Jej príjmy boli nulové(nepoberá nič), lebo vraj si majú požiadať o rodinné v EU, lenže nič im nedali a vraj teda ani netušia, či im uplatnili daňový bonus na dieťa. RZD mu spravili v Slovinsku,ale čo som sa tu dopátrala(ak som dobre pochopila) je, že musí podať DP nulové aj na Slovensku, nakoľko tu má trvalé bydlisko. 1. V DP uvedie príjmy zo Slovinska v kolónke príjmy zo zahraničia? 2.A môže si tu uplatniť odpočítateľnú položku na manželku alebo to mu uplatnili v Slovinsku.. (asi tam , že?). 3. Prišlo mu potvrdenie o životnej poistke, takže to si môže uplatniť tu v DP a asi mu niečo vrátia, však? Prosím poraďte. O zahraničných veciach nemám ani páru.:mee:
Aj keď mu v Slovinsku urobili RZP, daňové priznanie typu A - ak tam je ako zamestnanec - podáva aj na Slovensku /zdaňuje tu celosvetové príjmy/. Vyžiada si potvrdenie od zamestnávateľa v Slovinsku, prepočíta príjem kurzom NBS /predpokladám, že sa jedná o EUR/ k 31.12.07. Na Slovensku si uplatňuje nezd.časť základu dane na seba, manželku, môže si odpočítať aj životnú poistku a požiadať o vyplatenie daňového bonusu. K DP prikladá rodný list dieťaťa.
Daň zaplatenú v Slovinsku mu u nás nevrátia, vyplatia mu iba daňový bonus na dieťa.
So Slovinskom je metoda zápočtu dane - naopak, z min. roku mám skúsenosť, že vyšli dosť vysoké nedoplatky /slobodným zamestnancom /

--------
Veronika
MichaelaMA
25.03.08,18:33
A to znamená, že musí zaplatiť daň aj tam aj tu? Akurát tu bude mať menší základ dane o odp. položku na manželku a daň. bonus? Dobre rozumiem? Akurát bud. rok bude mať menší príjem o zaplatenú daň z tohto roku. A to si bud. rok ešte dá zaplatenú daň na Slovensku ako čo? Ďakujem. Moc zložité. :(
veronikasad
25.03.08,18:35
A to znamená, že musí zaplatiť daň aj tam aj tu? Akurát tu bude mať menší základ dane o odp. položku na manželku a daň. bonus? Dobre rozumiem? Akurát bud. rok bude mať menší príjem o zaplatenú daň z tohto roku. A to si bud. rok ešte dá zaplatenú daň na Slovensku ako čo? Ďakujem. Moc zložité. :(
Metoda započtu dane znamena, že daň zaplatená v Slovinsku sa mu započíta na Slovensku./teda vypočítana daň podľa slov.zákonov sa mu zníži o daň zaplatenú v Slovinsku/. Budúci rok nemá nič spoločné s touto daňou.
Ano, je to dosť komplikovaný výpočet, preto je lepšie zveriť DP do rúk odborníka. Škoda že ste nepožiadali do 16.3.08 o odklad na podanie daň. priznania.
Má už potvrdenie o príjme ?
MichaelaMA
25.03.08,18:43
Neviem, spýtam sa. Na tom potvrdení teda bude aj zaplatená daň.. Vlastne áno. Ja som nechápavá. Pardon. Ja som myslela , že ak mu vyšiel náhodou nedoplatok pri RZD, tak to asi na potvrdení nebude, však? Ale to asi priloží potvrdenie o podaní RZD? Správne? A to isté pri preplatku. Ale je asi málo pravdepodobné, že to nebude sedieť, nie? Takže keď by mi dali urobiť DP, tak mám postupovať akoby to bolo zo Slovenska s tým, že samozrejme prepočítam príjem podľa kurzu NBS alebo ešte niečo je rozdielne? Ospravedlňujem sa, ale asi mi to pomalšie páli.:(
veronikasad
25.03.08,18:47
Neviem, spýtam sa. Na tom potvrdení teda bude aj zaplatená daň.. Vlastne áno. Ja som nechápavá. Pardon. Ja som myslela , že ak mu vyšiel náhodou nedoplatok pri RZD, tak to asi na potvrdení nebude, však? Ale to asi priloží potvrdenie o podaní RZD? Správne? A to isté pri preplatku. Ale je asi málo pravdepodobné, že to nebude sedieť, nie? Takže keď by mi dali urobiť DP, tak mám postupovať akoby to bolo zo Slovenska s tým, že samozrejme prepočítam príjem podľa kurzu NBS alebo ešte niečo je rozdielne? Ospravedlňujem sa, ale asi mi to pomalšie páli.:(
Pozri si tento vzorový príklad od Johanky. Je to síce DP B, ale postup pri metode zápočtu je rovnaký.
http://www.porada.sk/72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane-post672263.html#post672263

----------
Veronika
MichaelaMA
25.03.08,18:47
predpokladám, že nedoplatky vyšli kvôli tomu, že v Slovinsku je väčšia nezd. časť na daňovníka.:o Správne?
MichaelaMA
25.03.08,18:48
Hneď pozriem. Ďakujem. :)
veronikasad
25.03.08,18:49
predpokladám, že nedoplatky vyšli kvôli tomu, že v Slovinsku je väčšia nezd. časť na daňovníka.:o Správne?
To neviem, možno aj nižšia sadzba dane. Neskúmala som to.
MichaelaMA
25.03.08,19:00
Môžem sa ešte spýtať? Keďže mu preplatok na dani nevrátia, tak si asi o ňu ani nemá žiadať v DP, však? Ďakujem . To bolo posledné. Ste super.:D
veronikasad
25.03.08,19:04
Môžem sa ešte spýtať? Keďže mu preplatok na dani nevrátia, tak si asi o ňu ani nemá žiadať v DP, však? Ďakujem . To bolo posledné. Ste super.:D
Postupuj podľa vzoru Johanky, resp. podľa pokynov v DP r.49-53, Ak je daň zaplatená v Slovinsku vyššia ako ti vyjde daňová povinnosť na r. 45, na r. 54 uvádzaš 0, takže ti nemajú čo vrátiť.
Čítaj pozorne "pokec" k jednotlivým riadkom.

---------
Veronika