ivetka5
25.03.08,21:09
neviem, ci prave do tejto temy = ak zle, ospravedlnujem sa. Prosim o radu: mam nabijatelne baterky do fotaku varta a nabijacku varta a po roku pouzivania sa baterky nedobijaju. baterky su photo accu 270mA a na nabijacke je 230 mA. moze byt problem aj v tom? lebo ked ich dam do fotaku signalizuje vybite a fotak sa vypne. vdaka
diry
25.03.08,20:41
Asi sa poškodili, alebo skončila ich životnosť. Vyskúšaj v nabíjačke iné baterky nabiť-vylúčiš tým jeden dôvod závady.
sthruska
26.03.08,05:58
Varta je značka, len neviem o čom :)
Kúpil som rýchlo nabíjacie aku + originál nabíjačku. Škoda peňazí. Jeden akumulátor odišiel asi po pol roku. Pritom je zaručený počet nabíjaní 1000x. Nabil som maximálne 30 x aj to preháňam.
Ale to platí aj pre iné aku. Radšej kúpiť niečo lacnejšie - nie najlacnejšie.
Stevo5
26.03.08,07:48
Pri používaní nabíjacích akumulátorov (NiCd; NiMh) nie je dobre používať rýchlonabíjanie. Výrazne to znižuje ich životnosť, aj ak sú na to určené. Naopak životnosti prospieva ak sa články nabíjajú menším prúdom.
Životnosť akumulátorov sa zníži ak:

1.- sa často používa rýchlonabíjanie
2.- sa používajú nabíjačky ktoré nie sú schopné sledovať počas nabíjania teplotu a napätie na jednotlivých článkoch
3.- sa dlhodobo skladujú nenabité akumulátory
4.- sa akumulátory vybíjajú pod stanovené minimum
5.- sa akumulátory "prebíjajú" - t.j. nabíjajú sa veľkým prúdom aj po dosiahnutí plného nabitia
6.- sa články vystavujú vysokým teplotám

To všetko (alebo aj jeden z týchto bodov) môže zapríčiniť zníženú dobu používania článkov.
Kvalitná nabíjačka by mala nabíjať samostatne každý článok a tiež sledovať pre každý článok stav nabitia a po dosiahnutí 100% nabitia nabíjanie prerušiť, prípadne sa prepnúť na udržiavacie nabíjanie.