vilob
25.03.08,22:40
ahojte. prezrela som kopec príspevkov na tému "cesťáky" ale nenašla som ešte jednu vec, ktorá ma zaujíma. Zamestnanec sro bol na prac. ceste v tuzemsku - na vlastnom aute. Doniesol bloček o nákupe PHM. čo s tým? neviem, či ho mám nejakým spôsobom pripočítať k cesťáku...:( naozaj netuším...
Zoltán Kovács
25.03.08,22:57
ahojte. prezrela som kopec príspevkov na tému "cesťáky" ale nenašla som ešte jednu vec, ktorá ma zaujíma. Zamestnanec sro bol na prac. ceste v tuzemsku - na vlastnom aute. Doniesol bloček o nákupe PHM. čo s tým? neviem, či ho mám nejakým spôsobom pripočítať k cesťáku...:( naozaj netuším...

Ak to bol nutný výdaj na to aby sa dostal aj domov zo služobnej cesty, tak preplať mu to v rámci cesťáku.
Petra29
26.03.08,05:04
ahojte. prezrela som kopec príspevkov na tému "cesťáky" ale nenašla som ešte jednu vec, ktorá ma zaujíma. Zamestnanec sro bol na prac. ceste v tuzemsku - na vlastnom aute. Doniesol bloček o nákupe PHM. čo s tým? neviem, či ho mám nejakým spôsobom pripočítať k cesťáku...:( naozaj netuším...
Nerozumiem, neprepočítavate mu počet km spotrebou a cenou benzínu podľa toho bločku + základná náhrada? Podľa mňa ten bloček phm je jedine na určenie ceny benzínu k prepočtu.
Jana Acsová
26.03.08,07:33
Ak to bol nutný výdaj na to aby sa dostal aj domov zo služobnej cesty, tak preplať mu to v rámci cesťáku.
Zamestnanec, ktorý vykoná pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom v súlade s podmienkami zákona o cestovných náhradách nemá nárok na preplatenie bloku za nakúpené PHL, ale na cestovné náhrady za podmienok stanovených vnútorným predpisom zamestnávateľa, prípadne podľa dohodnutých podmienok. Písomná dohoda so zamestnávateľom vyplýva zo zákona.
Cestovné náhrady súvisiace s motorovým vozidlom spočívajú:
- v základnej náhrade,
- v náhrade za spotrebované PHL prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze resp. za podmienok ustanovených § 7 zákona o cestovných náhradách.
Osobitne sa doklad o nákupe PHL ako taký neprepláca.
vilob
26.03.08,19:23
Ďakujem za odpovede. a cestovné náhrady pre zamestnanca sa prepočítavajú tým istým vzorcom ako aj cestovné náhrady SZČO?
Priem. spotreba x cena benzínu : 100 + 6,20 x počet najazdených km?
natkov
28.03.08,00:13
Chcem sa opýtať. Ak používam súk. auto na podnikanie môžem za rok 2007 použiť sumu na výpočet paušalu - podľa cient Slovnaftu, alebo musím priemerovať všetky bloky, alebo stačí cena z 1 bloku v mesiaci.... Dík
Jana Acsová
28.03.08,13:36
Chcem sa opýtať. Ak používam súk. auto na podnikanie môžem za rok 2007 použiť sumu na výpočet paušalu - podľa cient Slovnaftu, alebo musím priemerovať všetky bloky, alebo stačí cena z 1 bloku v mesiaci.... Dík
Od 1. novembra 2004 môžu daňovníci s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatniť výdavky vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky súkromného osobného automobilu vo vlastníctve podnikateľa. V prípade ostatných motorových vozidiel nezahrnutých do obchodného majetku je možné do daňových výdavkov zahrnúť iba preukázané výdavky na spotrebu. Náhradu nemôže uplatniť daňovník s príjmami z prenájmu podľa § 6 ods. 3, ktorý uplatňuje iba preukázané výdavky na spotrebu pohonných látok.
V súvislosti s výpočtom výdavkov do výšky náhrad sa vychádza z výpočtov uvedených v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Doklad o kúpe pohonných látok pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) je orientačným dokladom na určenie ceny benzínu alebo nafty v čase použitia vozidla.

Samozrejme platí pre rok 2007 t.j. do 31.12.2007.
Jana Acsová
28.03.08,13:41
Pre rok 2008 odporúčam pozrieť napríklad tému:
http://www.porada.sk/t17643-p6-zasa-na-temu-automobil-v-podnikani.html
Lucka V
08.05.08,10:20
Priem. spotreba x cena benzínu : 100 + 6,20 x počet najazdených km?
Môžem tento vzorec použiť aj pri manželovi ktorý je SZČO a nemá auto v podnikaní? Ale behá s ním na týždňovky PP - Banská Bystrica. :rolleyes: