Bibika22
26.03.08,06:51
Všetkých poraďákov srdečne pozdravujem:), a prosím o radu.:o
Sme tri firmy v jednom (jeden majiteľ) a sťahujeme sa.
Prischlo mi balenie.
Keď vidím, čo sa tu za tých cca 20 rokov fungovania firiem nazhromaždilo dokumentov, je mi horšie.
V zákone o účtovníctve sa jasne píše, že 10 rokov sa odkladajú len uzávierky a výročné správy(tie sa týkaju akcioviek? Alebo firiem kt. prejdú auditorom? skrátka výr. správy nemáme, sme s.r.o) a ostatné dokumenty 5 rokov.
Lenže ja tu mám jednu kolegyňu, účtovníčku s 30r. praxou, ktorú si mimochodom veľmi vážim, a naberám od nej všetky vedomosti, (a píšem sem len vtedy, keď sa mi zdá, že to už preháňa-všetko odkladať - našla som aj kópie faktúr) , ktorá tvrdí, že daňový úrad má nárok kontrolovať záznamy až 10 rokov dozadu. Takže čo mi poradíte? Mám tých 150 šanónov začať baliť? Alebo ak nie môžem tie staré (2002 a staršie) jednoducho zlikvidovať, alebo mám niekde pýtať na to povolenie (ako ona hovorí)? Som bezradná. Ďakujem.:confused:
Bibika22
26.03.08,07:11
????:o
Gabhus
26.03.08,07:31
Pokiaľ viem, zákon o DPH hovorí o 10 ročnej lehote. Podľa mňa je lepšie nechať tých 10 rokov a mzdové veci dlhšie - myslím tým mzdové listy a evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia. Ale nájdi si stránku www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk), tam si klikni na archívy a registratúry, potom na registratúry a tam niekde je taký vzorový registratúrny plán aj pre malé firmy, v ktorom nájdeš základné kehoty pre základné druhy písomností. &&lehoty môžeš predĺžiť, ale nesmieš skrátiť.;)
Bibika22
26.03.08,09:35
Ďakujem. Je pravda, že v zákone o DPH som to nepozerala, takže ak to tak je, musím to všetko popratať. Takže podme na to.:(
calawen
26.03.08,10:08
Čo sa týka tých výročných správ...

Nie je stanovené, že sro nemusia a akciovky musia... V zákone o účtovníctve je stanovená povinnosť výročných správ pre účtovné jednotky s povinným auditom...

Mzdové veci...
Neviem, či sa niečo zmenilo, ale pamätám, že mzdové listy atď. treba uchovávať minimálne 20 rokov.
maja7
26.03.08,13:17
Podľa mňa by sa mzdové listy nemali skartovať vôbec, pamätajte na svojich zamestnancov, ak im niekto zapatroší evidenčné listy, z čoho im potom urobíte odpis, keď nebudete mať k dispozícii mzdové listy? Práve sa tu zastavila naša mzdárka, podla nej ich treba archivovať 50 rokov. To sa mi zdá reálne, vzhľadom k tomu, že aj dôchodky sa už počítajú za posledných 20 rokov.
anaman
26.03.08,15:30
bibika22 ak máš k dispozícii registratúrny plán, ktorý ešte odsúhlasovali archívy pri vyraďovaní sa drž toho. Čo sa týka osobných spisov zamestnancov, tak je organizácia povinná ich uchovávať až do veku 70 rokov príslušného zamestnanca. Likvidovať dokumenty môžeš iba po predchádzajúcom súhlase príslušného archívu. Viac nájdeš v zákone o archívoch a registratúrach. Alebo aj tu na PORADE ak si necháš vyhľadať výraz "registratúra" . Už sa toho popísalo skutočne o tejto problematike dosť stačí iba hľadať.
Ontkova
26.03.08,18:17
Ahohj tak na toto Ti viem odpovedať.
Faktúry drží firma 10 rokov , vyplýva to zo zákona
Banky - 10 rokov
korešpondenica ekonomická 5 rokov
Mzdové listy a osobné listy 70 rokov ( od dátumu narodenia)
štatistické výkazy ročné sa neskartuvávajú, tie da dávajú do archívov.

Všetko po uplynutí lehôt sa na základe registrat. plánu skartuje, ale najprv sa to dá na odobrenie príslušnému archívu.
iva
Ontkova
26.03.08,18:17
Ahohj tak na toto Ti viem odpovedať.
Faktúry drží firma 10 rokov , vyplýva to zo zákona
Banky - 10 rokov
korešpondenica ekonomická 5 rokov
Mzdové listy a osobné listy 70 rokov ( od dátumu narodenia)
štatistické výkazy ročné sa neskartuvávajú, tie da dávajú do archívov.

Všetko po uplynutí lehôt sa na základe registrat. plánu skartuje, ale najprv sa to dá na odobrenie príslušnému archívu.
iva
Bibika22
27.03.08,10:50
:)Ďakujem Vám za reakcie, s tými mzdami a pesonalistikou mi to bolo jasné.
A ostatné je v tom zákone o DPH.
Som si myslela, že sa mi to trochu zníži, ale vidím, že musím zbaliť aj veci staršie ako 10r.
Takže díky za rady. Idem to dobaliť.:(
calawen
27.03.08,16:24
Ja sa ešte len čudujem, že to nemáte zarchivované v krabiciach a tak...:confused:

Ja som pred dvoma týždňami upratovala po roku 2007...
Martas
01.10.08,12:18
Nerozumiem prečo zákon o účtovníctve hovori o 5 rokoch uchovávania účtovných dokladov a zákon o DPH o 10 rokoch. Prosim kolko mam archivovat prijate faktury?
anklar
02.10.08,13:11
Nerozumiem prečo zákon o účtovníctve hovori o 5 rokoch uchovávania účtovných dokladov a zákon o DPH o 10 rokoch. Prosim kolko mam archivovat prijate faktury?

Faktúry prijaté i odoslané - 10

kópia faktúry - 1-5, podľa významu, ktorý im prisúdite
druhá kópia - 1

faktúry podliehajúce DPH - 10
vnútorné faktúry - 5
saglucka
28.10.08,11:26
Prosím Vás, a ak nie sme platcami DPH koľko rokov musíme uchovávať faktúry, banku a pokladnu? V zákone o účte sa píše 5 rokov a keďže nie sme platcami DPH predpokladám, že platí tých 5 rokov, či sa mýlim??? Ďakujem
saglucka
28.10.08,12:48
Prosím Vás, neviete mi niekto poradit? Tie faktury som nasla v zakone o DPH ze 10 rokov. Ale co banka a pokladna????
anklar
29.10.08,09:42
Prosím Vás, a ak nie sme platcami DPH koľko rokov musíme uchovávať faktúry, banku a pokladnu? V zákone o účte sa píše 5 rokov a keďže nie sme platcami DPH predpokladám, že platí tých 5 rokov, či sa mýlim??? Ďakujem

Faktúry prijaté i odoslané - 10 r. bez ohľadu na to, či podliehajú DPH.
Faktúry podliehajúce DPH - 10 r.
Pokladničné doklady - bez rozmýšľania 10 r. A bankové výpisy tiež.

Kratšia lehota uloženia sa môže vypomstiť.