suzinka
26.03.08,07:29
jedna profesorka nám prednášala účtovníctvo a prízvukovala nám takú vec, že firma, ktorá si musí dať overiť účt.závierku audítorom, tak by si v roku 2007 mal vytvoriť rezervu na audit (čiže zaúčtovať si to 5xx/459), lebo je to náklad vlastne za rok 2007.
vyzná sa v tom niekto? poraďte mi.
Tweety
26.03.08,06:35
jedna profesorka nám prednášala účtovníctvo a prízvukovala nám takú vec, že firma, ktorá si musí dať overiť účt.závierku audítorom, tak by si v roku 2007 mal vytvoriť rezervu na audit (čiže zaúčtovať si to 5xx/459), lebo je to náklad vlastne za rok 2007.
vyzná sa v tom niekto? poraďte mi.
518/323 ak nevieme sumu, ak vieme 518/326.
Gabi03
26.03.08,06:36
jedna profesorka nám prednášala účtovníctvo a prízvukovala nám takú vec, že firma, ktorá si musí dať overiť účt.závierku audítorom, tak by si v roku 2007 mal vytvoriť rezervu na audit (čiže zaúčtovať si to 5xx/459), lebo je to náklad vlastne za rok 2007.
vyzná sa v tom niekto? poraďte mi.

1. Dosť veľa ľudí tuná sa v tom vyzná. ;):D
2. Áno, mala pravdu. Firma, ktorá si overuje auditom účtovníctvo z roku 2007, si musí tvoriť rezervu.
3. Na účtovanie rezervy na audit sa používa nákladový účet (najskôr služby 518) a je to krátkodobá rezerva, čiže oproti 323.
azla
26.03.08,06:38
jedna profesorka nám prednášala účtovníctvo a prízvukovala nám takú vec, že firma, ktorá si musí dať overiť účt.závierku audítorom, tak by si v roku 2007 mal vytvoriť rezervu na audit (čiže zaúčtovať si to 5xx/459), lebo je to náklad vlastne za rok 2007.
vyzná sa v tom niekto? poraďte mi.
Firma, ktorá má povinnosť auditu, predpokladám, že má uzatvorenú zmluvu s auditorom. Na základe tejto zmluvy má informáciu o cene. Zmluva je podkladom na zaúčtovanie rezervy.
Ak časť auditu (priebežný) už bola fakturovaná v bežnom roku, rezervu vytvoríte iba na rozdiel.
Podľa mňa je to krátkodobá rezeva a účtovala by som 518/323.
KvetkaK
26.03.08,07:23
A tvoríte aj rezervu na zverejnenie účt.závierky v obch.vestníku?
suzinka
26.03.08,07:45
ďakujem všetkým! naša ekonómka nič nevie a keď ju chcem v niečom opraviť, tak radšej si to overím tu.
Jana Acsová
26.03.08,07:48
A tvoríte aj rezervu na zverejnenie účt.závierky v obch.vestníku?
Áno ... ale nemusí to byť len rezerva, ak je známa presná výška výdavku, titul a obdobie. Výška poplatku je zverejená na stránke Obchodného vestníka.
KvetkaK
26.03.08,07:51
Áno ... ale nemusí to byť len rezerva, ak je známa presná výška výdavku, titul a obdobie. Výška poplatku je zverejená na stránke Obchodného vestníka.
Áno našla som si, že je to 3.000Sk. Čiže to môžem zaúčtovať radšej na účet 326?
Tweety
26.03.08,07:54
Áno našla som si, že je to 3.000Sk. Čiže to môžem zaúčtovať radšej na účet 326?
326.
KvetkaK
26.03.08,07:57
326.
ďakujem Tweety, nebola som si istá kde je to správnejšie. ;)
Martina CF
28.03.08,08:31
Ahojte! V r. 2007 sme vytvorili rezervu na audit 518/323. Audit už máme hotový a bola nám doručená faktúra. Ako to teraz zaúčtujem?
Cena bez DPH 323/321
DPH 343/321
úhrada cez BÚ 321/221

Je to tak správne, ak sa mýlim prosím opravte ma :) Ďakujem všetkým za pomoc
azla
28.03.08,08:42
Ahojte! V r. 2007 sme vytvorili rezervu na audit 518/323. Audit už máme hotový a bola nám doručená faktúra. Ako to teraz zaúčtujem?
Cena bez DPH 323/321
DPH 343/321
úhrada cez BÚ 321/221

Je to tak správne, ak sa mýlim prosím opravte ma :) Ďakujem všetkým za pomoc
Ak Ti to sadlo na korunu, tak takto.
Ak by sa fa líšila od vytvorenej rezervy tak,
cena služby nad rezervu 518/321
zrušenie nespotrebovanej časti rezervy 323/518
Martina CF
28.03.08,08:45
Ak Ti to sadlo na korunu, tak takto.
Ak by sa fa líšila od vytvorenej rezervy tak,
cena služby nad rezervu 518/321
zrušenie nespotrebovanej časti rezervy 323/518
Ďakujem za pomoc, sadlo mi to na korunu pretože sme vopred vedeli cenu auditu, takže sme mohli vytvoriť rezervu v plnej výške :)
Ešte sa spýtam, ak vytvorím rezevu akúkoľvek, môžem ju rozpustiť kedykoľvek počas roka alebo je nejaké obmedzenie?
Stefan2005
28.03.08,09:09
....Ešte sa spýtam, ak vytvorím rezevu akúkoľvek, môžem ju rozpustiť kedykoľvek počas roka alebo je nejaké obmedzenie?

podľa §19 postupov účtovania ods. (2) Spôsob tvorby a používania rezerv sa uvádza vo vnútornom predpise účtovnej jednotky....

"Rozpustením" môže chápať použitie a zrušenie rezervy, a že kedy o nich účtujeme vyplýva z §2 postupov účtovania....

Zjednodušene povedané použitie účtujeme keď príde k plneniu účelu, na ktorý bola rezerva tvorená, k zrušeniu v deň zistenia skutočností preukazujúcich túto skutočnosť (najneskoršie však k 31.12....)
azla
28.03.08,09:09
Ďakujem za pomoc, sadlo mi to na korunu pretože sme vopred vedeli cenu auditu, takže sme mohli vytvoriť rezervu v plnej výške :)
Ešte sa spýtam, ak vytvorím rezevu akúkoľvek, môžem ju rozpustiť kedykoľvek počas roka alebo je nejaké obmedzenie?
Ja tomu rozumiem tak, že viem, načo som tvorila rezervu
A ak mi príde napr. fa, t.z. čerpem rezervu
A ak mi ostane (mala som ju vyššiu), tak ju zruším. Zruším ju vtedy, ak viem, že už ju nebudem čerpať.
dvojča
29.03.08,07:31
Môžem sa pripojiť? potrebujem vysvetlenie k rezervám, s ktorými som sa v živote nestretla. Mám urobenú závierku 2007 a konateľ si zmyslel, že mám urobiť rezervu na generálku stroja, na nový stroj a zariadenie. Ale ako čítam novelu zákona o rezerve, táto rezerva by nebola daňovo uznaná, čiže by som si neznížila daňový základ a tým následne daň. Dobre tomu rozumiem? Veľmi pekne ďakujem, lebo som zúfala!!
Gabi03
29.03.08,07:39
Môžem sa pripojiť? potrebujem vysvetlenie k rezervám, s ktorými som sa v živote nestretla. Mám urobenú závierku 2007 a konateľ si zmyslel, že mám urobiť rezervu na generálku stroja, na nový stroj a zariadenie. Ale ako čítam novelu zákona o rezerve, táto rezerva by nebola daňovo uznaná, čiže by som si neznížila daňový základ a tým následne daň. Dobre tomu rozumiem? Veľmi pekne ďakujem, lebo som zúfala!!

Rozumieš tomu dobre. Daňovo uznané rezervy sú vymenované v zákone § 20.
dvojča
29.03.08,07:57
Môžem sa ešte spýtať? nevyfaktúrované dodávky a služby, ak nám opravovali stroj v 2007, ale faktúru nemáme ani nevieme presnú čiastku, pretože vstále priebežne sa stroj opravuje a urobia faktúru jednu niekedy v tomto roku a následne nám táto firma robí nový stroj. Môžem vytvoriť rezervu na túto nevyfaktúrovanú službu a aj nevyfaktúrovanú dodávku? no nemám k tomu žiadny podklad, iba ak by som ho priložila dodatočne. ďáákujem
Gabi03
29.03.08,08:15
Môžem sa ešte spýtať? nevyfaktúrované dodávky a služby, ak nám opravovali stroj v 2007, ale faktúru nemáme ani nevieme presnú čiastku, pretože vstále priebežne sa stroj opravuje a urobia faktúru jednu niekedy v tomto roku a následne nám táto firma robí nový stroj. Môžem vytvoriť rezervu na túto nevyfaktúrovanú službu a aj nevyfaktúrovanú dodávku? no nemám k tomu žiadny podklad, iba ak by som ho priložila dodatočne. ďáákujem

Samozrejme za nevyfakturované dodávky a služby z roku 2007 musíš tvoriť rezervu, ak nevieš presnú výšku. Ako podklad môžeš použiť objednávku na opravu a pod.
Erika 1982
06.10.08,12:46
Zdravím poraďákov,

mám 1 problém:
predošlí účtovníci vytvorili rezervu na audit roka 2007 vo výške 35.000,-Sk.
Pýtala som sa konateľa, že teda kedy sa bude konať audit roka 2007 a jeho odpoveď bola, že radšej zaplatíme 2.000,-Sk pokutu, ako zaplatiť za "taký" audit 35.000,-...
čo by ste mi poradili urobiť s tou rezervou? Prišla mi na rozum aj myšlienka na dodatočné DP k dani z príjmov PO za rok 2007 a vyhodiť rezervu....

ďakujem za oodpovede.
Jana Acsová
06.10.08,12:59
Zdravím poraďákov,

mám 1 problém:
predošlí účtovníci vytvorili rezervu na audit roka 2007 vo výške 35.000,-Sk.
Pýtala som sa konateľa, že teda kedy sa bude konať audit roka 2007 a jeho odpoveď bola, že radšej zaplatíme 2.000,-Sk pokutu, ako zaplatiť za "taký" audit 35.000,-...
čo by ste mi poradili urobiť s tou rezervou? Prišla mi na rozum aj myšlienka na dodatočné DP k dani z príjmov PO za rok 2007 a vyhodiť rezervu....
Na aký účel bola vytvorená rezerva? Na audit za rok 2007. Pominuli dôvody jej tvorby? Rezerva predstavuje existujúcu povinnosť účtovnej jednotky. Podlieha účtovná jednotka auditu povinne? Vznikla povinnosť? Ak áno a nepominuli dôvody, nie je dôvod na jej rozpustenie, ani na podanie dodatočného daňového priznania. Rezervy podliehajú dokladovej inventarizácii.

Čo sa týka rezerv, postupy uvádzajú postup účtovnej jednotky podľa vnútorného predpisu. Tam by sa malo uviesť: čo x kedy x ako.

A pokuta 2000 Sk? Výška pokút nie je stanovená pevnou sumou a nemýľte si ju so sankciami vyplývajúcimi z iných predpisov. Výplýva zo zákona o účtovníctve a je stanovená výškou 1 - 3 % z celkovej sumy brutto stavu majetku vykázaného v súvahe. Bližšie § 38 ZoU.
Erika 1982
07.10.08,05:31
Naša účtovná jednotka aj v roku 2006 spĺňala 2 podmienky na povinnosť auditu (obrat+majetok), čiže povinnosť auditu aj pre rok 2007 nám vyplýva zo zákona.
Ako inventarizovali rezervy predošlí účtovníci, tak to netuším....

Takže ešte nemám rozpustiť rezervu na ten audit za rok 2007?

V piatok budem sedieť s konateľom a tú info o pokute mu určite budem referovať