xmatisova
26.03.08,08:21
Prosím poraďákov o radu,

mám pohľadávku v sume 54 288,- Sk, ktorá je po splatnosti nejakých 260 dní, vedie sa o ňu súdny spor. Mám tvoriť opravnú položku v r. 2007, ak áno v akej výške? Tiež by ma zaujímalo či mám vytvoriť rezervu na súdny spor?

Pomôžte s týmto sa stretávam prvý krát, takže ocením každú radu.
azla
26.03.08,07:37
Prosím poraďákov o radu,

mám pohľadávku v sume 54 288,- Sk, ktorá je po splatnosti nejakých 260 dní, vedie sa o ňu súdny spor. Mám tvoriť opravnú položku v r. 2007, ak áno v akej výške? Tiež by ma zaujímalo či mám vytvoriť rezervu na súdny spor?

Pomôžte s týmto sa stretávam prvý krát, takže ocením každú radu.

Opravnú položku tvoríš vo výške, aká je miera rizika-to musí zvážiť účtovná jednotka na základe všetkých dostupných informácii.
Daňovo je uznateľná podľa § 20

(14) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcu sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov vrátane pohľadávok nadobudnutých vkladom podniku alebo jeho časti, alebo pohľadávok nadobudnutých právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako
a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, b) šesť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, c) deväť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, d) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.
xmatisova
26.03.08,07:43
No už mi je to jasnejšie, čiže mala by som ju vytvoriť. A čo s tou rezervou na ten súdny spor?
mudroš
26.03.08,07:47
Rezerva na súdny spor sa tvorí vtedy, ak Vám hrozí, že v prípade ak prehráte spor, budete musieť niečo zaplatiť.
Ak ide o súdny spor v ktorom Vy žalujete platnosť pohľadávky nie je dôvod tvoriť rezervu.
xmatisova
26.03.08,07:58
V poriadku, budem sa držať Vašich rád. Ďakujem. Takže rezervu tvoriť nebudem, vytvorím iba opravnú položku na tú pohľadávku vo výške 50%, t.j. 27 144,- Sk a zúčtujem 547/391? Je to takto správne?
xmatisova
26.03.08,08:39
Posúvam ...
azla
26.03.08,08:54
V poriadku, budem sa držať Vašich rád. Ďakujem. Takže rezervu tvoriť nebudem, vytvorím iba opravnú položku na tú pohľadávku vo výške 50%, t.j. 27 144,- Sk a zúčtujem 547/391? Je to takto správne?
Pri účte 391 použí analytiku, aby si v budúcnosti rozlíšila zákonné a ostatné položky (keď ich budeš neskôr zúčtovavať, alebo rušiť)
Účtovanie správne, výška daňovo uznaná.
Účtovná výška vyjadruje Tvoj odhad rizika 50:50.
xmatisova
27.03.08,07:49
OK, ďakujem za pomoc. Urobila som to tak, že som si to rozdelila analyticky na daňové a nedaňové, účtovne som ju odpísala v plnej výške, ale tých 50% nedaňové som v DP dala ako pripočitateľnú položku. Dúfam, že je to OK.
azla
27.03.08,07:54
OK, ďakujem za pomoc. Urobila som to tak, že som si to rozdelila analyticky na daňové a nedaňové, účtovne som ju odpísala v plnej výške, ale tých 50% nedaňové som v DP dala ako pripočitateľnú položku. Dúfam, že je to OK.
Môže to takto byť.