Yvvetta
27.03.05,17:22
Už hodinu sa hrabem v porade a stále neviem odpoveď na moju otázočku.

Pomôžte, ak sa Vám chce takýto čas pracovať.

Prevzala som firmu sro v r. 2004. V účtovníctve sú zahrnuté neuhradené pohľadávky od jedného odberateľa. Splatnosť pohľadávok je k 15.12.2002, k 15.01.2003 ... . Posledná neuhradená pohľ. je splatná k 15.06.2003.
Pohľadávku máme na súde. Súd rozhodol, že firma nám ju má uhradiť, ale pretože firma neprevzala Rzhodnutie, súd rozhodnutie zrušil a postúpil celý spis na druhý súd. Dokedy sa to bude ťahať neviem. Odberateľ nie je v konkurze ani v likvidácií. Neviem vôbec prečo neuhrádza faktúry.

Čo môžem ja urobiť ? Viete mi pomôcť ?
alexxandra
27.03.05,15:48
pokial je to v sudnom spore, tak s tym zatial nic nerob. Maximalne si to daj na samostatnu analytiku a eviduj :-) Ked sa majitelia sro definitivne rozhodnu, ze na tie peniaze kaslu, tak potom ich mozes eventuelne odpisat ako nedobytne, dat to ako odpis nedobytnej pohladavky oproti 311, ale kedze to nevykazuje znaky na danovo uznatelny odpis, tak to potom cez danove priznanie pripocitat. Cize plus minus nic, len s tym treba urobit cirkus cez naklady a danove priznanie.A ako doklad si daj nejaky interny doklad, kde konatelia prehlasuju, ze tuto pohladavku povazuju za nedobytnu. Resp. stalo by za to si overit, ci sa neda odpisat ju danovo na zaklade toho, ze to oznamite tomu dotycnemu listom ... neviem teraz presne tie podmienky, je to v zakone medzi danovo uznatelnymi vydavkami, kedy je mozne ju danovo odpisat. Je tam viacero pripadov na to.
Yvvetta
27.03.05,16:13
Ďakujem veľmi pekne Alexyndrička, že si mi odpísala. Nechám ich pekne spinkať - tie pohľadávky. Myslela som, že niečo s nimi musím urobiť, aby bol zobrazený verný obraz účtovníctva, že tak dlho nie sú uhradené faktúry.
alexxandra
28.03.05,10:03
neni za co :-) Ja sa tesim na april, vtedy budem spinkat ja ... :-) ... tyzden v kuse ;-))) papa
Zuziana
28.03.05,14:42
neni za co :-) Ja sa tesim na april, vtedy budem spinkat ja ... :-) ... tyzden v kuse ;-))) papa

Nezabúdaj, že od piatku na nás čadká DPH a všetky resty od januára. Vyspíme sa 26.4.
ondrejvla
28.03.05,15:22
Nezabúdaj, že od piatku na nás čadká DPH a všetky resty od januára. Vyspíme sa 26.4.
A ty si myslíš, že potom už bude väčší kľud?! Že si naši konatelia dajú pokoj, a nevymyslia si napríklad výkazy na úver, alebo Grant?!
Ja sa na ten termín už vôbec nespolieham. A ešte nám aj ubrali rannú hodinku s prechodom na letný čas!!!
Hanka
30.06.05,06:59
Myslim si, ze tejto teme sa nejako zvlast nevenujeme. Vie niekto nieco o odpisoch pohladaviek? Ako je to napr. s pohladavkov, ked spravca konkurznej podstaty napise, ze ste nestihli pohladavku voci upadcovi nahlasit do konca prieskumneho konania? Bude to danovo uznany odpis alebo nie?
ingi
30.06.05,07:31
Myslim si, ze tejto teme sa nejako zvlast nevenujeme. Vie niekto nieco o odpisoch pohladaviek? Ako je to napr. s pohladavkov, ked spravca konkurznej podstaty napise, ze ste nestihli pohladavku voci upadcovi nahlasit do konca prieskumneho konania? Bude to danovo uznany odpis alebo nie?
Hanka, s účinnosťou od 01.01.2005 pribudol k daňovo uznateľným výdavkom v zmysle novelizovaného §19 ods.2) písm h) ZDP výdavok vo výške odpisu pohľadávky aj daňovníkom, ktorý neprihlásil pohľadávky, ale preukáže uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu.
Hanka
30.06.05,11:09
Ingi, ale ja mam iba od spravcu konkurzu oznamenie, ze prieskumne konanie bolo ukoncene a my sme sa prihlasili neskoro. Takze nas do toho uz nezahrne...http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
accad
30.06.05,11:34
Tu ostáva len na vás v pravidelných intervaloch sa informovať u správcu konkurznej podstaty v akom štádiu je konkurz. Celá záležitosť môže trvať aj niekoľko rokov, kým súd dospeje ku konečnému rozhodnutiu na základe ktorého je možné využit §, ktorý uvádza vo svojej odpovedi Ingi. Bohužiaľ prax je taká, že ani firmy, ktoré majú prihlásené svoje pohľadávky u správcu konkurznej podstaty, nie sú informované o tom čo sa deje a tiež im neostáva nič iné len osloviť o najaktuálnejší stav správcu.
ingi
30.06.05,11:59
Ingi, ale ja mam iba od spravcu konkurzu oznamenie, ze prieskumne konanie bolo ukoncene a my sme sa prihlasili neskoro. Takze nas do toho uz nezahrne...http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Hanka, svojou odpoveďou som chcela povedať, že tak ako píše podrobnejšie Editka, po uznesení súdu v zmysle novely, je odpis tejto pohľadávky daňovým výdavkom.

Súčasne by bolo dobre vedieť, či si k tejto pohľadávke tvorila opravnú položku, mne žiaľ vychádza z § 20 ods.10 ZDP, že by mala byť nedaňová, nakoľko pohľadávka nebola prihlásená.
Tento fakt by však podľa môjho názoru nemal ovplyvniť skutočnosť, že odpis tejto pohľadávky v prípadoch, ktoré som citovala z novelizovaného §19 ods.2 písm.h) by mal byť daňovým výdavkom.
Hanka
01.07.05,05:09
...vsetko pekne povedane. Ta pohladavka nie je velmi stara,bola splatna 5.11.2004, na vyzvu nam odpovedala pani namestnicka, ako ze momentalne maju financne problemy a ze nam ju v dohladnej dobe zaplatia. Vobec sme netusili, ze idu do konkurzu. Mozno sme boli posledny u ktorych nakupili. A ja som iba nahodou prisla na to ze su v konkurze a to tesne jeden den po dni kedy bolo ukoncene prieskumne konanie. No na slak trafenie :( Tak teraz fakt neviem co, iba cakat ci budu mat dostatok majetku a ked nepokryju prihlasene, vymamit od spravcu doklad, ze nemali dostatok majetku na pokrytie?http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
ingi
01.07.05,06:51
...vsetko pekne povedane. Ta pohladavka nie je velmi stara,bola splatna 5.11.2004, na vyzvu nam odpovedala pani namestnicka, ako ze momentalne maju financne problemy a ze nam ju v dohladnej dobe zaplatia. Vobec sme netusili, ze idu do konkurzu. Mozno sme boli posledny u ktorych nakupili. A ja som iba nahodou prisla na to ze su v konkurze a to tesne jeden den po dni kedy bolo ukoncene prieskumne konanie. No na slak trafenie :( Tak teraz fakt neviem co, iba cakat ci budu mat dostatok majetku a ked nepokryju prihlasene, vymamit od spravcu doklad, ze nemali dostatok majetku na pokrytie?http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Skutočnosť, že sa jedná o takúto "mladú" pohľadávku ale celkom mení režim tvorby opravnej položky k nej, čo by ťa mohlo potešiť:

Na pohľadávky vzniknuté po nadobudnutí nového zákona o DZP, t.j. po 31.12.2003, sa podľa poslednej vety § 52 ods. 18 ZDP vzťahuje § 20 ods.14 zákona, t.j. ich tvorba je už daňovým výdavkom (je potrebné si tento odsek podrobnejšie preštudovať).
Z uvedeného mi teda vychádza, ak bola táto pohľadávka splatná ešte v roku 2004, že tvorba OP bude koncom tohto roka vo výške 100% menovitej hodnoty pohľadávky daňovým výdavkom.
Hanka
01.07.05,07:16
Ingi,dakujem za rady, nastudujem.
Ale bola by som rada, keby sme sa tejto teme venovali trochu viac. Zda sa mi zabudnuta a pritom sa to tyka urcite kazdeho jedneho z nas.:D