funny10
26.03.08,08:43
Ahojte, dúfam že som to dala do dobrého chlievika.

Mám takýto problém....som na ČID 45% poberám aj invalidný dôchodok. Na úrad práce som sa zahlásila s tým, že pokiaľ mám nárok na podporu ohľadom na odpracované roky, prečo to nevyužiť.
Teraz sa chodievam hlásiť tak ako každý iný raz za dva týždne vždy v stredu ako občas so ZPS.... ale občas sa mi stane že proste tú stredu musím ísť na nejaké vyšetrenie k lekárovi mimo mesta kde sa chodím hlásiť. Milá pani na úrade mi povedala že ak, tak mám doniesť PN ale ako môžem doniesť PN keď idem k zubárovi či gastroenterológovi.... tak som jej povedala že ak neprídem dneska nech ma vyradí, že nemám dôchodok pre srandu králikov ale pre nejakú tú príčinu a dôvod.

Otázka znie, poberateľ ČID musí byť registrovaný na úrade práce alebo nie? Čo sa stane ak ma milá teta vyradí z evidencie? Musím potom to rozhodnutie zaniesť do sociálnej poisťovne a budem si platiť sama tie odvody ?
veronikasad
26.03.08,08:47
Evidencia na UP nesúvisí s platením odvodov do SP - za nezamestnaných štát odvody do SP neplatí.
Treba sa informovať v zdr.poisťovni ako je to s platením zdr.poistenia. Myslím, že pri postihu nad 40 % platí odvody za nezamestnaných ID štát.

--------
Veronika
Katy a R
26.03.08,09:05
Ak nechceš byť evidovaná na úrade práce .. nemusíš. Zdravotné poistenie za teba platí štát ..samozrejme predložiť treba v ZP rozhodnutie o priznaní ID.
Píšeš ale, že poberáš podporu v nezamestnanosti - vyradením z evidencie nezamestnaných, nárok na podporu v nezamestnanosti zaniká.
funny10
26.03.08,09:12
Ak nechceš byť evidovaná na úrade práce .. nemusíš. Zdravotné poistenie za teba platí štát ..samozrejme predložiť treba v ZP rozhodnutie o priznaní ID.
Píšeš ale, že poberáš podporu v nezamestnanosti - vyradením z evidencie nezamestnaných, nárok na podporu v nezamestnanosti zaniká.

to mi je úplne jasné že mi zaniká nárok. ale jednanie tej pani na úrade atď. to radšej oželiem tých pár tisíc. a keď ma chce preto vyradiť, nech.