zabavac
26.03.08,09:09
Dobrý deň. Dva roky som robil predsedu SVB. Dostalo sa mi akurát nadávok a ohovárania, tak som písomne oznámil každému členovi, že túto funkciu skladám. Samozrejme, že po mne ju nikto nechcel prebrať, keď zistili, čo to všetko obnáša, tak sme bez predsedu. Ako mám postupovať, aby som nefiguroval oficiálne na úradoch. Viem, že tam treba poslať nejakú prezenčku, lenže ja ju nemám. Jednoducho potrebujem na príslušné úrady oznámiť, že som to zložil. Prosím poraďte. Ďakujem
Elena Navrátilová
26.03.08,08:20
Oznám to písomne. Voľnou formou. Do zvolenia nového predsedu zastupuje predsedu podpredseda, rada.
sthruska
26.03.08,08:58
Tento stav nie je vlastne právne ošetrený.
SVB nemá predsedu (lebo si sa vzdal), ale v registri si stále zapísaný ako predseda. Takže právne si vždy štatutárom!!! V registri neurobia zmenu, pokiaľ nebude zvolený nový predseda.
Mária27
26.03.08,09:57
§ 7c zák. č,. 182/1993 Z.z.
(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
sthruska
26.03.08,11:40
Citácia je pekná ale vždy trvám na tom, že je štatutárom - rozhodujúci je register. Súd iné zaujímať nebude. To mi v podstate tvrdili aj na súde, ktorý vykonáva zápis do registra.
Alebo má nietko iný podložený názor? Rád ho uvítam.
Mária27
26.03.08,18:06
Na jeho mieste by mi to bolo jedno, čo je v registri. Či odstúpil, alebo ho odvolali, predsedom nie je. Oznámila by som to aj registru, ako napísala Elenka. Na rade sú vlastníci, aby si zvolili nového štatutára, alebo budú bez neho.

Čo má vlastne riešiť súd?
Elena Navrátilová
26.03.08,18:12
Na jeho mieste by mi to bolo jedno, čo je v registri. Či odstúpil, alebo ho odvolali, predsedom nie je. Oznámila by som to aj registru, ako napísala Elenka. Na rade sú vlastníci, aby si zvolili nového štatutára, alebo budú bez neho.

Čo má vlastne riešiť súd?
Presne tak. Zákon dodržal. Postup je štandardný. Nikto mu nemôže nič vyčítať,... Už len rada musí zvolať zhromaždenie a zvoliť predsedu SVB musia členovia SVB.
peton
27.03.08,04:25
Citácia je pekná ale vždy trvám na tom, že je štatutárom - rozhodujúci je register. Súd iné zaujímať nebude. To mi v podstate tvrdili aj na súde, ktorý vykonáva zápis do registra.
Alebo má nietko iný podložený názor? Rád ho uvítam.

Inak, čo má súd spoločné s registrom spoločenstiev. Nemýliš si to? Správnym orgánom je predsa Krajský úrad, ktorý spoločenstvá zapisuje do registra a nie súd. ;)
Elena Navrátilová
27.03.08,04:51
Inak, čo má súd spoločné s registrom spoločenstiev. Nemýliš si to? Správnym orgánom je predsa Krajský úrad, ktorý spoločenstvá zapisuje do registra a nie súd. ;)
Treba opraviť po novom to sú Obvodné úrady, kde sa vedú registre SVB.
peton
27.03.08,05:20
Máš pravdu, čosi sa mi aj marilo, že už je to na OÚ, ale nebol som si celkom istý. Ďakujem Ti za opravu Elenka, ostatným sa ospravedlňujem.
sthruska
27.03.08,05:59
Ja tvrdím len jednu vec. Právne ostáva predsedom. Aj keď odstúpenie ohlási na register (a ešte neviem kde inde), ten žiadnu zmenu v zápise neurobí. Ak by k niečomu došlo, tak som presvedčený, že na zodpovednosť budú brať toho, kto je zapísaný ako štatutár. Tu som mal na mysli súd.
//Treba opraviť po novom to sú Obvodné úrady, kde sa vedú registre SVB. - V mieste kde sídli krajský súd.
Mária27
27.03.08,06:12
Na zodpovednosť budú brať tých, čo práve vykonávajú funkciu podľa zákona. To by mala byť zodpovednosť procesná, vecnú zodpovednosť za dom majú vlastníci.

(Aj keby zomrel by mal byť zodpovedný?)
sthruska
27.03.08,06:16
//To by mala byť zodpovednosť procesná, ...
O takej som nevedel. Je to diskusné fórum (na vysokej úrovni) a tak si nejasné veci rád dám vysvetliť. Ďakujem.
Mária27
27.03.08,07:25
"(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí."

Predseda zodpovedá za to čo urobil a nemal urobiť, alebo za to, čo neurobil a mal urobiť.

Keď ti však spadne na auto škridla zo strechy domu, zodpovedajú vlastníci.
Halli
27.03.08,07:50
Hlavne, že ja som robila zmenu predsedu na jednom SVB už v januári a na obvodnom úrade je to potvrdené, zaplatené - 400,-sk kolok /aj telefonicky som si overila, že všetko bolo správne podané, aj potvrdené/ avšak zmena v registri nebola doteraz vykonaná.

Ešte jeden postreh: kamaratka registrovala nové SVB minulý rok v júli. /500,-sk kolok/ Doteraz nie su uvedení v registri.Zaujímavý prístup úradníkov??
peton
27.03.08,07:57
Slavica, čo je na tom zaujímavé? To je bohužiaľ ešte stále štandard.
Halli
27.03.08,08:00
Slavica, čo je na tom zaujímavé? To je bohužiaľ ešte stále štandard.
Máš pravdu.... štandard za neštandardné poplatky!:mad:
Nehovorím o tej buzerácií na uradoch a neustálych zmenách a prezákonovaným zakonom v SR.hanba.
ebenova@zoznam.sk
27.03.08,11:17
V zmysle zákona č.311/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov zákonník práce v zmysle § 226 sa uzatvára dohoda o vykonaní práce predsedu SVB.
Otázka: Podľa akého paragrafu sa zrušuje dohoda o vykonaní práce, alebo dáva výpoveď predseda SVB?
Ď.
peton
27.03.08,11:49
ebenova, zabudni na zákonník práce, predseda je zvolený "funkcionár" a nepotrebuje dohodu o vykonaní práce (okrem iného bola by v rozpore so zákonom), pozri § 5 o dani z príjmov ako sa zdaňujú jeho príjmy.
A bližšie info nájdeš v 182/93. Papa
sthruska
29.03.08,13:12
Tak som si dal vysvetliť čo je procesná zodpovednosť a podľa mňa nerieši danú situáciu.

Príklad: rada čosi urobí, čo sa vlastníkom nepáči. Nejde pritom o procesnú chybu. Budú žiadať náhradu škody. Zodpovednosť nesie predseda (nebavíme sa ak zodpovednosť preniesol na iného - to nie je diskutovaný prípad) lebo je štatutár. A štatutár je osoba podľa zápisu v registri. Tu sa procesná zodpovednosť nedá uplatniť. Ak to pôjde na súd, tak koho bude súd brať na zodpovednosť? Podľa mňa len a len predsedu. Ostatní vlastníci, včítane rady, nie sú preň "partneri".
Ospravedlňujem sa, že do toho stále rýpem, ale chcem mať v tom jasno.
Elena Navrátilová
29.03.08,13:20
Predseda odstúpil v zmysle zákona. Má písomné oznámenie o odstúpení. On predsa nemôže zato, že vlastníci nie sú schopní a uvedomiť si skutkovú podstatu vzniknutého stavu. Odstúpil a teda nie je právne zodpovedný zato čo sa stalo keď on odstúpil.
Halli
29.03.08,13:25
Tak som si dal vysvetliť čo je procesná zodpovednosť a podľa mňa nerieši danú situáciu.

Príklad: rada čosi urobí, čo sa vlastníkom nepáči. Nejde pritom o procesnú chybu. Budú žiadať náhradu škody. Zodpovednosť nesie predseda (nebavíme sa ak zodpovednosť preniesol na iného - to nie je diskutovaný prípad) lebo je štatutár. A štatutár je osoba podľa zápisu v registri. Tu sa procesná zodpovednosť nedá uplatniť. Ak to pôjde na súd, tak koho bude súd brať na zodpovednosť? Podľa mňa len a len predsedu. Ostatní vlastníci, včítane rady, nie sú preň "partneri".
Ospravedlňujem sa, že do toho stále rýpem, ale chcem mať v tom jasno.

Zadavateľ témy sa chce zbaviť predsedníctva a keďže to nedokaže nikto zmeniť zo dňa na deň, logicky nebude nič od dátumu svojej rezignácie podpisovať a ak podpíše niekto niečo iné bude sa brániť tým, že vyjadrí svoj nesúhlas. Takže odo dna, kedy nič nerobí- nič nepokazí. Tak neviem v čom by mal ešte zodpovedať za nejaké škody...To samozrejme neplatí do dňa, keď so svojou funkciou súhlasil a bral aj zodpovednosť za prípadne rozhodnutia. Asi o tom sa to tu celé točí.
peton
29.03.08,14:50
Dobrý deň. Dva roky som robil predsedu SVB. Dostalo sa mi akurát nadávok a ohovárania, tak som písomne oznámil každému členovi, že túto funkciu skladám. Samozrejme, že po mne ju nikto nechcel prebrať, keď zistili, čo to všetko obnáša, tak sme bez predsedu. Ako mám postupovať, aby som nefiguroval oficiálne na úradoch. Viem, že tam treba poslať nejakú prezenčku, lenže ja ju nemám. Jednoducho potrebujem na príslušné úrady oznámiť, že som to zložil. Prosím poraďte. Ďakujem

Osobne by som všetkým zainteresovaným (dodávatelia, úrady) napísal list v nejakom takomto znení: "Dňom toho a toho ja ako štatutárny orgán SVB (názov) som z funkcie predsedu spoločenstva odstúpil, o čom boli vlastníci náležite písomne informovaní. Týmto vám oznamujem, že funkcia predsedu je dňom nasledujúcim po odstúpení delegovaná na pána (pani) XY - člena rady spoločenstva v zmysle § 7c ods. 3 zákona č. 182/1993 v z.n.p.
Vzhľadom na predpoklad, že sa v najbližších dňoch uskutočnia nové voľby predsedu spoločenstva vlastníkov bytov, bude vám zmena štatutárneho orgánu oznámená novozvoleným predsedom SVB."

Pri písaní tohto "listu" ma napadla myšlienka, že je síce pekný ten odstavec 3, ale v ďalšom znení už chýba popis akým spôsobom má člen rady - "dočasný predseda" funkciu vykonávať. Veta - do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou - je dokonalý alibizmus, pretože Rada má jasne určené postavenie v SVB. Druhá vec, ktorá mi chýba, dokedy má byť zvolený nový predseda (ak je to niekde uvedené tak ma prosím opravte) atď.
peton
29.03.08,14:58
[quote=sthruska;694322]
Príklad: rada čosi urobí, čo sa vlastníkom nepáči. Nejde pritom o procesnú chybu. Budú žiadať náhradu škody. Zodpovednosť nesie predseda (nebavíme sa ak zodpovednosť preniesol na iného - to nie je diskutovaný prípad)

Zodpovednosť je prenesená priamo zákonom na člena rady §7c ods. 3.
Tak ako som však písal v predchádzajúcom príspevku, chýbajú mi v zákone ďalšie náležitosti, ktoré by presne vymedzili zodpovednosť a pôsobenie "dočasného predsedu", pretože týmto je narušené hlavné poslanie rady a to pozícia kontrolného (dozorného) orgánu.
Halli
29.03.08,15:07
Zodpovednosť je prenesená priamo zákonom na člena rady §7c ods. 3.
Tak ako som však písal v predchádzajúcom príspevku, chýbajú mi v zákone ďalšie náležitosti, ktoré by presne vymedzili zodpovednosť a pôsobenie "dočasného predsedu", pretože týmto je narušené hlavné poslanie rady a to pozícia kontrolného (dozorného) orgánu.

Áno je to nepresne vymedzené a najhoršie na tom , že aj úradníčka mi potvrdila, že dokedy je tam registrovaný, tak zodpoveda... No fakt sa v tom už "nevyzná ani divé prasa ":eek::D Tak neviem ,ako kto chce donutiť niekoho robiť to čo nechce... do zvolenia ineho predsedu, alebo zástupcu, zostáva len nerobiť nič a tým nič nepokaziť ako som písala.:rolleyes:
peton
30.03.08,05:10
[quote=slavica;694423]Áno je to nepresne vymedzené a najhoršie na tom , že aj úradníčka mi potvrdila, že dokedy je tam registrovaný, tak zodpoveda...

Úradníčka? Dúfam, že aspoň kompetentná. Pokiaľ je to však len ústna informácia, tú by som nebral až tak veľmi vážne. Ak to však máš písomne potvrdené (prosím prilep) to je už iná vec.
sthruska
30.03.08,08:40
Ešte to prekonzultujem s právnikom a dám sem jeho názor.
Asi jediná šanca je, že predseda odovzdá funkciu o čom sa vyhotoví zápis. Ak "SVB" odmietne vyhotoviť zápis, tak má smolu.
Nám sa tu bijú zákony Zákon o vlastníctve bytových a nebytových priestorov a zákony, ktoré pojednávajú o právnických osobách a iné spolusúvisiace.
peton
30.03.08,17:43
Neviem o čom hovoríš, pretože zákon o vlastníctve bytov je vyššia právna norma ako občiansky či obchodný zákoník. V 182 je predsa v § 3 jasne stanovené, že čo nie je upravené v ňom je treba postupovať v zmysle občianskeho zákonníka a osobitných predpisov. Ak sa mýlim opravte ma prosím, ale takto to mám dlhodobo zafixované. :-)
Mária27
30.03.08,18:04
Tak som si dal vysvetliť čo je procesná zodpovednosť a podľa mňa nerieši danú situáciu.

Príklad: rada čosi urobí, čo sa vlastníkom nepáči. Nejde pritom o procesnú chybu. Budú žiadať náhradu škody. Zodpovednosť nesie predseda (nebavíme sa ak zodpovednosť preniesol na iného - to nie je diskutovaný prípad) lebo je štatutár. A štatutár je osoba podľa zápisu v registri. Tu sa procesná zodpovednosť nedá uplatniť. Ak to pôjde na súd, tak koho bude súd brať na zodpovednosť? Podľa mňa len a len predsedu. Ostatní vlastníci, včítane rady, nie sú preň "partneri".
Ospravedlňujem sa, že do toho stále rýpem, ale chcem mať v tom jasno.


Keď rada niečo urobí, čo urobiť nemala, zodpovedá za to.
Keď niekto vykonáva funkciu predsedu (hoci dočasne), nesie zodpovednosť.
Keby predseda zapísaný v registri zomrel, nezodpovedá od toho okamihu za to, čo neurobil (aj keď v registri stále je).

Nezmenil si si náhodou nick? Už se tu takých mali, čo dokola opakovali to isté - nechcem menovať, lebo sa neozývajú a trochu nám aj chýbajú.
Mária27
30.03.08,18:16
Zodpovednosť je prenesená priamo zákonom na člena rady §7c ods. 3.[/B]
Tak ako som však písal v predchádzajúcom príspevku, chýbajú mi v zákone ďalšie náležitosti, ktoré by presne vymedzili zodpovednosť a pôsobenie "dočasného predsedu", pretože týmto je narušené hlavné poslanie rady a to pozícia kontrolného (dozorného) orgánu.


Dočasný preseda vykonáva funkciu predsedu ako by bol predseda. Popri hlavnom poslaní má teda rada aj vedľajšie poslanie. Napr. § 7c ods. 7 hovorí o (ne)uzatváraní obchodu členom rady, hoci to vôbec nemá v hlavnej funkcii.

Vykonávanie funkcie radou je práve preto dočasné, aby nemohlo byť zneužívané - kontrola seba. Ak dlhodobo vlastníci nezvolia nového predsedu, nech sa nesťažujú, ak im rada prerastie cez hlavu a zneužije dvojfunkciu.

V zákone sa píšu zásady, nie vykonávacie podrobnosti.
sthruska
31.03.08,05:21
//Nezmenil si si náhodou nick?
Nie. Ja to nepotrebujem. Za seba sa nehambím. A ak to vyznieva ako podrývanie, tak sa ospravedlňujem. Ja v tom stále tápem a je pre mňa typické, že tomu nedám pokoj kým si to nevyjasním. Budem sa snažiť pre tento prípad získať čo najviac informácii mimo fóra.
Stretol som sa s tým v praxi a ťahalo sa to dosť dlho. Veď to poznáte, všetci frflú a nikto to nechce robiť.
peton
31.03.08,06:55
To máš tak, 100 ľudí 100 názorov, preto je taká ťažká robota s ľuďmi. Mimo témy, sorry.
Jozef I
01.04.08,06:16
Zadavateľ témy sa chce zbaviť predsedníctva a keďže to nedokaže nikto zmeniť zo dňa na deň, logicky nebude nič od dátumu svojej rezignácie podpisovať a ak podpíše niekto niečo iné bude sa brániť tým, že vyjadrí svoj nesúhlas. Takže odo dna, kedy nič nerobí- nič nepokazí. Tak neviem v čom by mal ešte zodpovedať za nejaké škody...To samozrejme neplatí do dňa, keď so svojou funkciou súhlasil a bral aj zodpovednosť za prípadne rozhodnutia. Asi o tom sa to tu celé točí.
No prečítal som si tu všetky vaše príspevky a mám trochu iný názor na to, ako zákonodarca myslel prenesenie kompetencií na člena rady.
Ako napísala Slavica, keď sa predseda vzdal funkcie, nebude už nič podpisovať a preto nezodpovedá. Tým pádom svb nemôže podpísať žiadnu zmluvu ani nič podobné, lebo rada, aj keď dočasne vykonáva funkciu predsedu nemá kompetenciu čokoľvek podpísať lebo nie je štatutárom. Čiže rada (resp. člen rady, ktorý zastupuje) má právo zvolať schôdzu, viesť zhromaždenie a vykonávať funkciu predsedu vo vnútorných záležitostiach svb, a jej hlavná funkcia by mala byť ZVOLENIE NOVÉHO PREDSEDU !. Nakoľko zákonom jej nebola daná plná moc na všetko. A tam by jej konanie malo smerovať a tým pádom by sa vec so vzdaním funkcie predsedu mala dať vyriešiť. Konanie rady a jej všetko úsilie by malo smerovať iba k tomu aby sa zvolil nový predseda, ktorý ak by to nechcel vykonávať mal by mať poverenie už vopred odsúhlasené od vlastníkov, že zruší svb, alebo správu prenesie na profesionálneho správcu. A je novým predsedom len na to aby toto dotiahol do konca.
Halli
01.04.08,10:00
Jasne tak som to aj myslela, lebo nutit niekoho robiť to čo nechce nemá zmysel a zas pisať o tom, že keď je na papieri tak zodpovedá je tiež nanič.
Takže, presne tak: všetko usilie má smerovať k zvoleniu nového predsedu.;)
Mária27
02.04.08,08:48
Jozef I,
Ja mám zase trochu iný názor ako ty.
Prečo by bol tento odsek doplnený do zákona kvôli zvolávaniu schôdze, keď to robí rada normálne? Kde je napísané, že má obmedzenú právomoc?

Odsek 3 bol do § 7c doplnený práve preto, aby mal kto vykonávať funkciu štatutára v prípadoch tam vymenovaných – teda aj keď sa predseda vzdá funkcie. Ide o zákonné zastúpenie upravené občianskym zákonníkom.

Funkcia predsedu ako štatutára je určená na to, aby mal kto v mene spoločenstva konať, nie na to, aby mal kto v spoločenstve konať.

Samozrejme, treba zvoliť predsedu čím skôr, aj keď sa to nemusí podariť na prvýkrát.
Jozef I
03.04.08,07:43
Nemôžem oponovať lebo logiku to má, ale prax sa mi zdá trochu iná. Môj názor je, že ak by rada išla podpísať napr. nejakú zmluvu, tak síce ako ty tvrdíš môže, lebo jej to dovoluje zákon. Ja si však myslím že ten dodávateľ alebo niekto, bude požadovať podpis štatutárneho zástupcu, ktorý je uvedený v registry spoločenstiev. A môžete mu vysvetlovať koľko chcete že sa vzdal funkcie a podobne... To by ste mu museli dokladovať zápisnice o zvolení rady, potom vzdanie sa funkcie, potom zvolenie zastupujúceho predsedu z členov rady. Zdá sa mi to trochu komplikované a pochybujem, že nejakého "klienta" to bude zaujímať. Skôr sa bude obávať neplatnosti takto podpísanej zmlyvy. Zákon tiež dovoluje konať konateľovi spoločnosti ak si ho zvolí valné zhromaždenie napr. v sro-čke, ale pokiaľ ho firmy neuvidia zapísaného v obchodnom registry, ťažko bude niečo podpisovať.

Ono je to predsa jedno. Ak člen rady, ktorý zastupuje predsedu chce a vie konať, tak prečo by ho rovno nemohli zvoliť za predsedu?
sthruska
08.04.08,12:14
Dávam sem názor právnika, tak ako som sľúbil. Citujem:
§7 ods. 10 zákona 182/1993 Z.z.
Náležitosti zapísané v registri sú účinné voči každému odo dňa vykonania zápisu registra.
To znamená, že aj keď sa predseda vzdal funkcie, voči tretím osobám je stále v pozícii štatutárneho orgánu a to až do dňa vykonania zmeny zápisu v časti mena, priezviska a trvalého pobytu štatutárneho orgánu.
Koniec citátu.
Viackrát tu padol názor, že ak nič nerobí, tak za nič neberie zodpovednosť. Ale škodu môže spôsobiť aj svojou nečinnosťou!!!
Mária27
08.04.08,13:29
Dávam sem názor právnika, tak ako som sľúbil. Citujem:
§7 ods. 10 zákona 182/1993 Z.z.
Náležitosti zapísané v registri sú účinné voči každému odo dňa vykonania zápisu registra.
To znamená, že aj keď sa predseda vzdal funkcie, voči tretím osobám je stále v pozícii štatutárneho orgánu a to až do dňa vykonania zmeny zápisu v časti mena, priezviska a trvalého pobytu štatutárneho orgánu.
Koniec citátu.
Viackrát tu padol názor, že ak nič nerobí, tak za nič neberie zodpovednosť. Ale škodu môže spôsobiť aj svojou nečinnosťou!!!


Ľutujem, nesúhlasím. Treba čítať celý zákon, nielen časť.
Halli
08.04.08,18:09
Viackrát tu padol názor, že ak nič nerobí, tak za nič neberie zodpovednosť. Ale škodu môže spôsobiť aj svojou nečinnosťou!!!

Zákon mi je jasný, ale nieje nič horšie ako nutiť niekoho, do niečoho čo NECHCE, však už to pochop. Asi si nebol nikdy v pozícii ukryvdeného predsedu, ktorý zanevrel na tuto funkciu. Ja tiež nie, ale velmi dobre viem čo to všetko obnáša- už 10 rokov... Nejde o to nič nerobiť- ide o to zvoliť čo najskôr nahradu, aby všetko fungovalo ako má /ten názor si si nevšimol?:rolleyes:/
Mária27
08.04.08,18:20
Nečinnosťou by mohol spôsobiť škodu vlastníkom - ak by bolo treba niečo súrne urobiť a oni by sa na neho spoliehali, pretože by nevedeli, že sa vzdal. Ak to vedia, spôsobia si škodu svojou nečinnosťou sami.

Verejný register je oznámenie tretím osobám. Voči tretím osobám by mohol spôsobiť škodu len svojou činnosťou. Tretie osoby skôr nebudú chcieť veriť inému, ako píše Jozef I.

Ústava SR, Čl.2:
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.