bystricanko
26.03.08,10:17
Ahojte, potreboval by som radu pre moju mamu, ktora minuly rok pracovala popri dochodku. Zial zarobila 52387 Sk, takze prekrocila sumu 47808 Sk. Moze si uplatnit nejaku nezdanitelnu ciastku alebo si nemoze uplatnit nic? Dochodok mala 80994 Sk. Podla toho, co som nasiel v zakone, tak si myslim, ze do nezdanitelnej ciastky si moze dat sumu 14622 Sk (vysledok 95616-80994).
Za pomoc vopred dakujem.
drobeceva
26.03.08,09:21
Môže si uplatniť rozdiel, t.j. 14.622
veronikasad
26.03.08,09:25
Pokial jej hrubý príjem prekročil 1/2 nezd.časti základu dane, má nárok na uplatnenie NČZD len vo výške rozdielu medzi 95 616 a vyplateným dôchodkom za r.2007.
Skontroluj si však ešte potvrdenie od zamestnávateľa, či v niektorých mesiacoch nemala príjem zdanený zrážkovou daňou - je uvedený v spodnej časti potvrdenia. Môže sa totižto rozhodnúť, že tento príjem považuje za vysporiadaný a ak je príjem v horej časti potvrdenia do 47 808 sk, DU jej túto zrazenú daň vráti.
/môže to byť aj opačne - príjem zrazený zrážkovou daňou je do 47808 a tak uvedie do DP túto sumu/.

---------
Veronika
bystricanko
26.03.08,10:18
Dakujem Vam Veronika. Nie, nemala nic zdanene zrazkovou danou. Na zaklade Vasho podnetu som telefonoval aj jej mzdovej uctovnicke a pytal som sa, ci by nemohla prerobit maminu vyplatu v nejakom mesiaci na zrazkovu dan, ale stretol som sa s velkou neochotou. Je to absurdne, clovek s takymto malym dochodkom prekroci povoleny prijem o 4 579 Sk a vdaka tomu pride o dane vo vyske cca 8 tis. Sk :-(
veronikasad
26.03.08,10:21
Dakujem Vam Veronika. Nie, nemala nic zdanene zrazkovou danou. Na zaklade Vasho podnetu som telefonoval aj jej mzdovej uctovnicke a pytal som sa, ci by nemohla prerobit maminu vyplatu v nejakom mesiaci na zrazkovu dan, ale stretol som sa s velkou neochotou. Je to absurdne, clovek s takymto malym dochodkom prekroci povoleny prijem o 4 579 Sk a vdaka tomu pride o dane vo vyske cca 8 tis. Sk :-(
Bohužial, prerobiť výplata spätne sa nedá, to nie je neochota účtovníčky, je to viazané na výšku príjmu, ak jej príjem presahoval 5 tis. mesačne, nemôže byť zrážková daň.
Ak bude zamestnaná aj v ďalších rokoch, treba si sledovať príjem tak, aby nepresiahol 1/2 nezd.časti ZD.

------
Veronika
bystricanko
27.03.08,15:41
Veronika v tomto s vami trosku nesuhlasim. Mamine prijmy totiz v niektorych mesiacoch nepresahovali 5 tis. mesacne. Nakoniec to uznala aj jej mzdova uctovnicka a dnes mame to potvrdenie prerobila. Veronika, kazdopadne Vam velmi pekne dakujem, nakopli ste ma spravnym smerom.
veronikasad
27.03.08,16:51
Veronika v tomto s vami trosku nesuhlasim. Mamine prijmy totiz v niektorych mesiacoch nepresahovali 5 tis. mesacne. Nakoniec to uznala aj jej mzdova uctovnicka a dnes mame to potvrdenie prerobila. Veronika, kazdopadne Vam velmi pekne dakujem, nakopli ste ma spravnym smerom.
Pokial účtovníčka urobila chybu, tak to samozrejme mala opraviť, čo aj urobila. Ja som predpokladala, že sa jedná o preddavkovú daň a tam nie je možné potvrdenie svojvolne zmeniť.
Som rada, že som mohla pomôcť a nejaké tie korunky dostanete späť.

--------
Veronika
Olgica
12.06.08,05:23
Prosím o radu.Starobný dôchodca pracuje na dohodu a zarobí mesačne cca 10tis. Viem že už si nemusí podávať ročné zúčtovanie zdrav.poist. ale musí si podávať roč.zúčt.dane? (Neuplatňuje si nezdanit.čiastku, lebo dôchodok poberá už niekoľko rokov).
milagros208
12.06.08,06:07
Prosím o radu.Starobný dôchodca pracuje na dohodu a zarobí mesačne cca 10tis. Viem že už si nemusí podávať ročné zúčtovanie zdrav.poist. ale musí si podávať roč.zúčt.dane? (Neuplatňuje si nezdanit.čiastku, lebo dôchodok poberá už niekoľko rokov).
Keďže ide o preddavkovú, nie zrážkovú daň, musí si daň vysporiadať a teda podať DP.