JanaS.
26.03.08,11:06
Dobrý deň,
chcem sa Vás spýtať ,keď robím poznámky k účtovnej závierke a odovzdám na DU musím dať dátum schválenia účtovnej závierky za predchádzajúce obdobie? A keď bude chválená až v apríli tak tam nebude dátum?
A VZaS + súvaha bude zostavená, a po schválení do registra sa znova musi vytlačiť a zaškrtnúť schválená?
Ďakujem veľmi krásne
Už to tu možno bolo ale neviem sa akosi vysomáriť
Libusa
26.03.08,10:17
Účtovná závierka podpísaná štatutárnym orgánom nie je aj schválená. Schvaľuje ju valné zhromaždenie,alebo členská schôdza. Účtovná závierka sa v jednom vyhotovení predkladá na daňový úrad len ak účtovná jednotka po zostavení účtovnej závierky znova otvorila účtovné knihy. Ak účtovné knihy znova neotvorila, schválená účtovná závierka sa na daňový úrad nedoručuje.
Za zostavenú sa účtovná závierka považuje po jej podpísaní zodpovednými osobami.
JanaS.
26.03.08,10:32
Jasne to znamená že ja na daňový úrad podám zostavenú súvahu aj VZaS a po schválení tým valným zhromaždením ju do 30 dní pošlem schválenú do OR?.a prosím Ťa ešte tie poznámky keďže ja neviem kedy ju schvália UZ nemám dávať dátum schválenia čo budem odovzdávať na DÚ? Iba do OR keď sa pošle tak tam sa dá dátum schválenia?
Libusa
26.03.08,10:50
Na DÚ som nedávala dátum schválenia ani na poznámky pretože tie sú spolu s výkazom ziskov a strát a súvahou súčasťou účtovnej závierky. Na obchodný register dám dátum schválenia. Nie som si istá, ale myslím že tým nič nepokazím vzhľadom na to, že zákon sa odvoláva na uloženie listín do 30 dní po schválení účtovnej závierky.
Petra29
26.03.08,10:53
Jasne to znamená že ja na daňový úrad podám zostavenú súvahu aj VZaS a po schválení tým valným zhromaždením ju do 30 dní pošlem schválenú do OR?.a prosím Ťa ešte tie poznámky keďže ja neviem kedy ju schvália UZ nemám dávať dátum schválenia čo budem odovzdávať na DÚ? Iba do OR keď sa pošle tak tam sa dá dátum schválenia?
Ak je účt.závierka len zostavená, uvedieš dátum zostavenia /na súvahu,výkaz aj poznámky/, ak by sa po schválení znovu otvorili účt.knihy /čo v apríli aj tak nebude možné/, predkladala by sa opäť na dú. Do 30 dní od vyhotovenia sa predkladá aj do zbierky listín spolu s vyhlásením, či bola schválená alebo nie.
JanaS.
26.03.08,11:24
Tak toto som nevedela, ja som si myslela že na DU sa podáva zostavená a až keď schválim napríklad v apríli tak do 30 dni teda do mája pošlem do OR. To znamená že ja som povinná poslať do OR ked podám DP 27.03.2008 tak do 27.4.?
Petra29
26.03.08,11:28
Tak toto som nevedela, ja som si myslela že na DU sa podáva zostavená a až keď schválim napríklad v apríli tak do 30 dni teda do mája pošlem do OR. To znamená že ja som povinná poslať do OR ked podám DP 27.03.2008 tak do 27.4.?
keď vyhotovíš /zostavíš/, nie keď podáš na dú
§ 9 zákona 530/2003
(2) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
+ príspevok 9
Petra29
26.03.08,11:30
Pozn. ono je to logické, lebo k schváleniu môže dôjsť až k...xy
Jana Acsová
26.03.08,11:36
Pre doplnenie z Obchodného zákonníka:

§ 40
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.

(2) Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty.

(3) Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom, ukladá sa do zbierky listín účtovná závierka overená audítorom spolu s audítorskou správou, menom, bydliskom fyzickej osoby alebo obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom právnickej osoby a s evidenčným číslom zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov. Ak je audítorom právnická osoba, uvádza sa aj meno a bydlisko fyzických osôb, ktoré za audítora vykonali audit. Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť vyhotoviť výročnú správu a táto výročná správa obsahuje účtovnú závierku overenú audítorom, účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.
Libusa
26.03.08,11:40
keď vyhotovíš /zostavíš/, nie keď podáš na dú
§ 9 zákona 530/2003
(2) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Ja som myslela, že zverejňovanie údajov a uloženie závierky do zbierky listín obchodného registra sa uskutočňuje podľa zákona o účtovníctve §21 ods.1 do 30 dní po schválení účtovnej závierky.
Jana Acsová
26.03.08,11:44
Ja som myslela, že zverejňovanie údajov a uloženie závierky do zbierky listín obchodného registra sa uskutočňuje podľa zákona o účtovníctve §21 ods.1 do 30 dní po schválení účtovnej závierky.
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t12349-zverejnenie-uz.html

Na tému zverejňovania je tu viac tém. Treba si dávať pozor na novelu Obchodného zákonníka od 1.1.2008. V predchádzajúcom príspevku je platné znenie.
Jana Acsová
26.03.08,11:47
Libusa
27.03.08,05:10
keď vyhotovíš /zostavíš/, nie keď podáš na dú
§ 9 zákona 530/2003
(2) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
+ príspevok 9
Obchodný zákonník a zákon o účtovníctve sa vzájomne dopĺňajú tomu rozumiem. Ale Petra sa odvoláva na Zákon o obchodnom registri a povinností predložiť závierku do 30 dní od jej vyhotovenia nie schválenia to je to čo som nepochopila.
Petra29
27.03.08,06:35
Obchodný zákonník a zákon o účtovníctve sa vzájomne dopĺňajú tomu rozumiem. Ale Petra sa odvoláva na Zákon o obchodnom registri a povinností predložiť závierku do 30 dní od jej vyhotovenia nie schválenia to je to čo som nepochopila.
Libuska, doplnila som svoj príspevok o odvolávku na príspevok p.Janky,
nakoľko ja som nedala do súvisu aj Obchodný zákonník.
Libusa
27.03.08,09:03
Peťa vďaka
Adiks
18.03.13,13:04
Chcem sa opýtať, či v tabuľke č.27 poznámok dávate do kolónky "Uplatnená daňová pohľadávka" iba čiastku o ktorú sa znížila v roku 2012 odlož.daň.pohľadávka vytvorená v minulých účt.obdobiach, alebo k tejto čiastke pripočítate aj odlož.daň.pohľadávku vytvorenú v roku 2012 ? Obdobne do kolónky "Zmena odloženého daňového záväzku" dávate čiastku, o ktorú sa znížil v roku 2012 odlož.daň.záväzok vytvorený v minulých účt.obdobiach, alebo k tejto čiastke pripočítate aj odlož.daň.záväzok vytvorený v roku 2012 ?
Adiks
18.03.13,14:02
Posúvam ......
Adiks
19.03.13,08:35
Posúvam ......
Adiks
20.03.13,08:19
Posúvam ......
Stefan2005
20.03.13,09:51
Chcem sa opýtať, či v tabuľke č.27 poznámok dávate do kolónky "Uplatnená daňová pohľadávka" iba čiastku o ktorú sa znížila v roku 2012 odlož.daň.pohľadávka vytvorená v minulých účt.obdobiach, alebo k tejto čiastke pripočítate aj odlož.daň.pohľadávku vytvorenú v roku 2012 ? ...

... ak vychádzam z toho, že "Uplatnená daňová pohľadávka" je čerpanie tej vytvorenej, tak s jej tvorbou by sa to nemalo kombinovať... t.j. uvádzať iba (celú) uplatnenú časť bez tej vytvorenej.
Adiks
21.03.13,20:02
Súhlasím, čo ma však mätie je fakt, že pri odl.daň.záväzku sa v poznámkach neuvádza veličina "Uplatnený daňový záväzok" ako je tomu pri odl.daň.pohľadávke, ale "Zmena odloženého daňového záväzku" a zmena je predsa súčet úbytku "starého" odl.daň.záväzku a tvorby "nového" odl.daň.záväzku v roku 2012. Alebo chcú od nás niečo iné pri odl.daň.pohľadávke ako pri odl.daň.záväzku?
Stefan2005
21.03.13,20:47
...Alebo chcú od nás niečo iné pri odl.daň.pohľadávke ako pri odl.daň.záväzku?

... niekedy fakt mám pocit, že od nás chcú niečo, čo nevedia vyšpecifikovať.
Naposledy sme sa so šéfkou pozastavili nad formuláciou "...spôsobe a výške poistenia majetku" - autor myslel na náklady, ktoré vynaloží UJ za UO, alebo chcel vedieť výšku poistenia majetku - t.j. na akú hodnotu je majetok poistený? lebo ak na druhé, tak ďakujem pekne za výpočet danej sumy napr. u osobných aut a premietnutie ich medziročnej amortizácie do prípadného poistného plnenia...
Adiks
25.03.13,09:59
... niekedy fakt mám pocit, že od nás chcú niečo, čo nevedia vyšpecifikovať.

Zaujímavá je aj tabuľka č.24 poznámok, kde máme uviesť výšku účtovného zisku, resp. účtovnej straty za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. To je v poriadku, ale v tej istej tabuľke máme uviesť aj spôsob rozdelenia účtovného zisku, resp.vysporiadania účtovnej straty za bežné účtovné obdobie. Tam, kdeešte neprebehli valné zhromaždenia, a to je väčšina spoločností, sa to dá len tipnúť ako v Športke. Ja teraz ešte neviem, ako si odhlasujú použitie zisku piati spoločníci, či si ho vyplatia alebo preúčtujú na nerozdelený zisk minulých rokov.
EPk
25.03.13,11:40
ja som tam dala to, co bolo schvalene v beznom roku, cize predchadzajuci
Aljok
25.03.13,12:21
Zaujímavá je aj tabuľka č.24 poznámok, kde máme uviesť výšku účtovného zisku, resp. účtovnej straty za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. To je v poriadku, ale v tej istej tabuľke máme uviesť aj spôsob rozdelenia účtovného zisku, resp.vysporiadania účtovnej straty za bežné účtovné obdobie. Tam, kdeešte neprebehli valné zhromaždenia, a to je väčšina spoločností, sa to dá len tipnúť ako v Športke. Ja teraz ešte neviem, ako si odhlasujú použitie zisku piati spoločníci, či si ho vyplatia alebo preúčtujú na nerozdelený zisk minulých rokov.
Poriadne si tú tabuľku pozri. Uvádzaš tam zisk/stratu za bezprostredne predchádzajúce ÚO (pozri vpravo hore) a ďalej nižšie uvádzaš čo si s nimi urobil v bežnom ÚO . T.j. teraz tam uvedieš výšku zisku/straty za rok 2011 a účtovanie v r. 2012....
Adiks
25.03.13,12:55
Ďakujem pekne za vysvetlenie.