Andrea.S.
26.03.08,10:56
Dobrý deň, viem že tu už bolo vela člankov ohľadom materskej, ale čo v prípade ak som nezamestnana?

t.j. minulý rok 2007 som pracovala do konca 9.2007 (max. vym zaklad) potom som bola nezamestnana od 10-12/07 t.j. 3 mesiace.

Od roku 2008 som 2 mesiace pracovala a znova som nezamestnana od 3.2008. Kedže som zistila že som tehotna, predpokladám že už pracovať do materskej nebudem. Budem si dočerpavať ešte 3 mesiace z podpory v nezamestnanosti.

Moja otazka je:
1) ake podmienky mam splniť aby som mala nárok na materskú. Myslím že je to za posledne 2 roky pracovať 270 dni. Tie dva roky su 2 roky pred nástupom na meterskú alebo pôrodom?
2) čo urobiť aby som mala maximalnu materskú?
3) viem že by som sa mala prihlásiť ako dobrovolný platca nemocenského, spĺňam ešte tie podmienky keď som v 8 týždni? (myslim že je to 6 mesiacov pred nástupom na metrskú?
budem rada ak mi to niekto objasníte.......


ďakujem vopred
jankasm
26.03.08,10:14
Dobrý deň, viem že tu už bolo vela člankov ohľadom materskej, ale čo v prípade ak som nezamestnana?

t.j. minulý rok 2007 som pracovala do konca 9.2007 (max. vym zaklad) potom som bola nezamestnana od 10-12/07 t.j. 3 mesiace.

Od roku 2008 som 2 mesiace pracovala a znova som nezamestnana od 3.2008. Kedže som zistila že som tehotna, predpokladám že už pracovať do materskej nebudem. Budem si dočerpavať ešte 3 mesiace z podpory v nezamestnanosti.

Moja otazka je:
1) ake podmienky mam splniť aby som mala nárok na materskú. Myslím že je to za posledne 2 roky pracovať 270 dni. Tie dva roky su 2 roky pred nástupom na meterskú alebo pôrodom?
2) čo urobiť aby som mala maximalnu materskú?
3) viem že by som sa mala prihlásiť ako dobrovolný platca nemocenského, spĺňam ešte tie podmienky keď som v 8 týždni? (myslim že je to 6 mesiacov pred nástupom na metrskú?
budem rada ak mi to niekto objasníte.......


ďakujem vopred

Ak si v 8tt tak to ešte stíhaš. Ale musela by si sa prihlásiť hneď na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ, momentálne 28142,- /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a platiť z neho až do požiadania o materskú /musíš z neho platiť aspoň 26 týždňov aby si mala materskú maximálnu/.

Keďže si v roku 2007 pracovala do 09/2007 tak 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnené ako zamestnanec. Ak chceš ušetriť, tak nemusíš vôbec platiť DNP, stačí sa napr. 2 dni pred nástupom na MD zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude potom počítaná z tohto posledného zamestnania a bude maximálna. ;)
Andrea.S.
28.03.08,09:00
dakujem velmi pekne za radu. 1)Inak v pripade ak by ma zamestnal napr. priatel (resp. uz manzel) 2 dni pred nastupom na matersku kto vyplaca matersku? Sociálna poistovňa? nechcela by som aby na to doplatil on.
2) co ak mi to nevyjde tych 26 tyzdnov ale menej do nastupu na matersku. Potom sa to krati? alebo vobec nie je narok.
Katy a R
28.03.08,09:07
DNP platené z max VZ má význam, ak tých 26 týždňov stihneš. Ak nie, materské sa ti bude počítať z min VZ (čo by bolo asi 4,5 tis).

V prípade, že sa zamestnáš, materské platí SP - od 1. dňa. Zamestnávateľ nie.
jankasm
28.03.08,09:08
dakujem velmi pekne za radu. 1)Inak v pripade ak by ma zamestnal napr. priatel (resp. uz manzel) 2 dni pred nastupom na matersku kto vyplaca matersku? Sociálna poistovňa? nechcela by som aby na to doplatil on.
2) co ak mi to nevyjde tych 26 tyzdnov ale menej do nastupu na matersku. Potom sa to krati? alebo vobec nie je narok.

V tomto prípade odporúčam to zamestnanie. Manžel Ťa zamestná 2 dni pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ /od 1.7.2008 30219,-/, odvody za tie 2 dni nebudú vysoké. O 2 dni nastúpiš na MD a tým to preňho končí. Materské od 1. dňa vypláca SP. On, ako zamestnávateľ len nahlási na SP a ZP zmenu - nástup na MD. Počas MD môžete potom PP kedykoľvek ukončiť dohodou.

Ak by si si dala to DNP, tak tam je problém v tom, že ak by si na materskú nastúpila skôr ako po tých 26 týždňoch, tak materská bude počítaná len z pravdepodobného VZ, z 8100,-. Dostala by si cca. 4500,- miesto krásnych :--- 16000,-.

S tým zamestnaním je to určite výhodnejšie, napr. aj z dôvodu prípadnej PN /rizikové tehotenstvo/. V tom prípade sa zamestnáš napr. 2 dni pred nástupom na PN a môžeš aj tú poberať maximálnu. Prvých 10 dní síce platí zamestnávateľ, ale keďže je to manžel, zostane to v rodine. ;)
Andrea.S.
28.03.08,09:23
dakujem za radu. Ja si myslim ze tych 26 tyzdnov stiham (mala by som byt v 8 tyzdni, len lekar este nevedel presne potvrdit takze preto som si neni ista ci stiham ale dufam) a keby to nahodou nevychadzalo tak by som to zrusila a zamestnal by ma manzel. (viem ze su to mozno zbytocne peniaze navyse ak to budem musiet zrusit, ale v tomto pripade ked nie je presne jasne ktory tyzden (mimichodom zajtra idem k lekarovi) a chcela som to stihnut som sa na nemocenske prihlasila dnes.

Inak jedna malicka otazocka do tych 270 dni sa spocitava aj obdobie kedy som ako dobrovolne poistena platila nemocenske poistenie?


dakujem
jankasm
28.03.08,09:27
dakujem za radu. Ja si myslim ze tych 26 tyzdnov stiham (mala by som byt v 8 tyzdni, len lekar este nevedel presne potvrdit takze preto som si neni ista ci stiham ale dufam) a keby to nahodou nevychadzalo tak by som to zrusila a zamestnal by ma manzel. (viem ze su to mozno zbytocne peniaze navyse ak to budem musiet zrusit, ale v tomto pripade ked nie je presne jasne ktory tyzden (mimichodom zajtra idem k lekarovi) a chcela som to stihnut som sa na nemocenske prihlasila dnes.

Inak jedna malicka otazocka do tych 270 dni sa spocitava aj obdobie kedy som ako dobrovolne poistena platila nemocenske poistenie?


dakujem

Áno, započítava sa Ti všetko nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch. Akurát, že k dňom aktuálneho poistenia /ak to ešte nespĺňa tých 270 dní -ako u teba napr. DNP a vlastne aj prípadné zamestnanie u manžela/ sa pripočítajú len dni z ukončených nemocenských poistení. :cool:
Andrea.S.
28.03.08,09:32
ku dňu nastupu na matersku ak pocitam ze je to 6 tyzdnov by som bola nezamestnana spolu za posledne 2 roky max. 12 mesiacov. takze si myslim ze to stiham. Inak to sa pocitaju tych 270 dni kalendarne dni, nie pracovne, ze?
jankasm
28.03.08,09:34
ku dňu nastupu na matersku ak pocitam ze je to 6 tyzdnov by som bola nezamestnana spolu za posledne 2 roky max. 12 mesiacov. takze si myslim ze to stiham. Inak to sa pocitaju tych 270 dni kalendarne dni, nie pracovne, ze?

Áno, počítajú sa kalendárne dni, takže myslím, že keďže si už prihlásená a len teraz si zistila, že si tehotná /čiže určite to bude menej ako 8tt/ tak to v pohode stíhaš. Držím palce. :cool:
Andrea.S.
28.03.08,09:41
dakujem. No ja som to zistila uz v piatom tyzdni (ale lekar nevedel vtedy presne povedat ci 5 tyzdne) ale ja som sa samozrejme "zobudila az teraz" cize 8 pomaly 9 tt. Ale aj dufam ze to aj tak stiham
Katy a R
28.03.08,09:55
dakujem. No ja som to zistila uz v piatom tyzdni (ale lekar nevedel vtedy presne povedat ci 5 tyzdne) ale ja som sa samozrejme "zobudila az teraz" cize 8 pomaly 9 tt. Ale aj dufam ze to aj tak stiham

Len potom usleduj, aby si nenastúpila na materskú pred uplynutím 26tich týždňov ..27.9. už tuším môžeš :) (ak dobre pozerám)
lilly1210
23.04.08,12:45
dobry den,

mame podobny problem s vypoctom materskej. Kamaratka bola do 30.9. 07 zamestnana. Potom dala vypoved. Od 1.10. 07 do 30.10.07 bola dobrovolne nezamestnana. Od 31.10.07 bola vedena na urade prace a poberala davky. Teraz 2.5.2008 nastupuje na MD. Pomohlo by jej, keby sa zamestnala na tych par dni? Ako je to s jej nemocenskym poistenim? Do 30.9.07 by mala tych povinnych 270 dni, ale pocas dobrovolneho nezamestnania bolo asi prerusene. Ma to nejaky vplyv na matersku?
Ked je teraz na UP ako nezamestnana, plati za nu stat len zdravotne poistenie alebo aj nemocenske?

Dakujem. Katarina
brčko
23.04.08,14:44
dobry den,

mame podobny problem s vypoctom materskej. Kamaratka bola do 30.9. 07 zamestnana. a odkedy? Potom dala vypoved. Od 1.10. 07 do 30.10.07 bola dobrovolne nezamestnana. Od 31.10.07 bola vedena na urade prace a poberala davky. Teraz 2.5.2008 nastupuje na MD. Pomohlo by jej, keby sa zamestnala na tych par dni? áno Ako je to s jej nemocenskym poistenim? Do 30.9.07 by mala tych povinnych 270 dni, ale pocas dobrovolneho nezamestnania bolo asi prerusene. Ma to nejaky vplyv na matersku?
Ked je teraz na UP ako nezamestnana, plati za nu stat len zdravotne poistenie alebo aj nemocenske? len zdravotné, počas dobrovolného nezamestnania aj počas evidovania na UP nebola nemocensky poistená

Dakujem. Katarina

Ak nič nespraví, nárok na materskú mať nebude, len na rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa. Nemá totiž trvajúce nem.poistenie, ani nie je v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia.

Predpokladám, že jej posledný PP trval aspon 9mesiacov, teda minimálne od 1.1.07 do 30.9.07, teda v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" má splnenú podmienku 270dní nem.poistenia.
Teraz však novým PP musí splniť aj podmienku trvajúceho NP. Stačí ak uzatvorí pár dní pred nástupom na MD nový PP (napr. 30.4.08 s hr.mzdou 938,- na kal.den) a pri nástupe na MD 2.5.08 bude mať nárok na maximálnu materskú (vo vyššie uvedenom prípade 515,90 Sk na kal.den).