adulique
26.03.08,11:04
Ahojte...
som prvy rok ako zamestnavatel na TPP. Co bolo mojou povinnostou ako zamestnavatela co sa tyka dani zamestnancov? Bola som na danovom urade a tetuska mi povedala, ze zamestnanec si mal podat ziadost o rocne zuctovanie a ja som mu ho mala vystavit. Dajme tomu, ze to mame. Co teraz bude tento zamestnanec s tym robit? Vraj on nepodava danove priznanie? A mne ako zamestnavatelovi co teraz vyplyva? Odosielam nejake tlacivo na danovy urad, alebo nie? Ak ano, ake? Dakujem za vsetky rady.
Zita4
26.03.08,10:18
Ak si zamestnanec nepodal žiadosť o ročné zúčtovanie dane, vystavíš mu potvrdenie o vyplatených príjmoch podľa zákona o dani z príjmov a on je povinný podať si daňové priznanie do 31.3. 2008. Ak si urobila ročné zúčtovanie zamestnancom, musíš podať ročné hlásenie na daňový úrad. Všetko nájdeš na stránke www.drsr.sk.
katkaj
26.03.08,10:18
Ahojte...
som prvy rok ako zamestnavatel na TPP. Co bolo mojou povinnostou ako zamestnavatela co sa tyka dani zamestnancov? Bola som na danovom urade a tetuska mi povedala, ze zamestnanec si mal podat ziadost o rocne zuctovanie a ja som mu ho mala vystavit. Dajme tomu, ze to mame. Co teraz bude tento zamestnanec s tym robit? Vraj on nepodava danove priznanie? A mne ako zamestnavatelovi co teraz vyplyva? Odosielam nejake tlacivo na danovy urad, alebo nie? Ak ano, ake? Dakujem za vsetky rady.

ak si zamestnancom urobila ročné zúčtovanie tak zamestnanec má už daňové povinnosti vysporiadané. Treba ešte do 30.4 odovzdať zamestnancovi toto RZD a jedno mu založiť do spisu.
Do 31.3. treba ešte na daňový úrad poslať ročné hlásenie, čo je vlastne sumár Q.prehľadov
Petra29
26.03.08,10:20
do 31.3. posielate hlásenie na dú, ktoré je akýmsi sumárom všetkých prehľadov + príjmov z §5. z roč.zúčt. prípadné preplatky vrátite zamestnancom a o túto čiastku si budete svoju daň.povinnosť z §5 každý mesiac znižovať, prí.ak nemáte čo znižovať, požiadate dú o vrátenie. prípadné nedoplatky nad 100 sk zamestnancom strhnete z výplaty. ak zamestnanci využili §50 tak aj nedoplatky do 100Sk.
Olgica
26.03.08,10:21
Ak máte zamestnancov, a strhávali a odvádzali ste im daň zo záv.činnosti (zo mzdy), tvojou povinnosťou bolo posielať štvrťročné prehľady o zrazených a odvedených daniach a 1x ročne hlásenie o týchto daniach a predkladať DU. Ďalej zamestnanci ťa mali požiadať o vykonanie RZD a ty im ho na základe žiadosti urobíš. Toto ale nikam neposielaš, len im strhneš alebo doplatíš daň a ako zamestnávateľ si toto vysporiadaš s DU.
Evinka73
26.03.08,17:36
V hlásení sa uvádzajú všetci zamestnanci za ktorých boli odvádzané preddavky na daň? Aj tí, ktorým som dala len potvrdenie o príjme, ale RZD som im nerobila? A aký dátum mám uviesť, na prvej strane: dátum vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň, ak RZD robím až v marcovej výplate. Je tam dátum 31.3. 2008?
zena
26.01.09,12:35
Prosim vas, ked mi poberatel PSD od 1.1.2004 u nas zamestnany od 1.8.2008 podpisal ziadost k vykonaniu RZD. Zahrniem mu tam iba zdanitelne prijmy 59 894 - poistne 5637 = zdanitelny prijem 54 257. Dan 10 308. Uhrn preddavkov na dan 10 306, teda dan na uhradu je 2Sk. Strhnem ju lebo bude poukazovat 2%. Je to spravny postup? Nemal ine prijmy a socialne davky, teda PSD sa mu tam nezahrna.Potrebujem od neho nejake ine potvrdenie za dobu od 1.1.2008 do 31.7.2008?
veronikasad
26.01.09,14:08
Prosim vas, ked mi poberatel PSD od 1.1.2004 u nas zamestnany od 1.8.2008 podpisal ziadost k vykonaniu RZD. Zahrniem mu tam iba zdanitelne prijmy 59 894 - poistne 5637 = zdanitelny prijem 54 257. Dan 10 308. Uhrn preddavkov na dan 10 306, teda dan na uhradu je 2Sk. Strhnem ju lebo bude poukazovat 2%. Je to spravny postup? Nemal ine prijmy a socialne davky, teda PSD sa mu tam nezahrna.Potrebujem od neho nejake ine potvrdenie za dobu od 1.1.2008 do 31.7.2008?
Ak jeho PSD je nižší ako ročná NČZDm môže si v ročnom zúčtovaní uplatniť odpočítanie dane vo výške rozdielu.
Inak je tvoj postup správny, zamestnanec v žiadosti o vykonanie RZD potvrdzuje, že nemal žiadny iný príjem.
lidus
05.02.09,19:13
Dobrý deň,
som tiež začiatočník, potrebovala by som vyjasniť nasledovné:
Mám zamestnanca,ktorý ma požiadal o ročné zúčtovanie, u nás má miminálny plat, t.j. sme na DÚ nič neodviedli, v ročnom hlásení je nula.
V roku 2008 však pracoval na základe dohody aj inde, doniesol mi potvrdenie o príjeme, kde mu zrazili daň.
Urobím mu ročné zúčtovanie. To mi je jasné, ale neviem, čo ďalej. Ročné zúčtovanie mám zaslať na daňový úrad a požiadať vrátenie zrazených daní... ? Akým spôsobom? Na akom tlačive? Posielam to ročné zúčtovanie na DÚ? Všetko by som vedela spraviť, keby ten dotyčný si podal daňové priznanie, ale neviem, ako sa to robí z hľadiska zamestnávateľa.
Viem, že mám medzery, začínam prosím o rady.
Ďakujem, Lida
veronikasad
05.02.09,19:15
Dobrý deň,
som tiež začiatočník, potrebovala by som vyjasniť nasledovné:
Mám zamestnanca,ktorý ma požiadal o ročné zúčtovanie, u nás má miminálny plat, t.j. sme na DÚ nič neodviedli, v ročnom hlásení je nula.
V roku 2008 však pracoval na základe dohody aj inde, doniesol mi potvrdenie o príjeme, kde mu zrazili daň.
Urobím mu ročné zúčtovanie. To mi je jasné, ale neviem, čo ďalej. Ročné zúčtovanie mám zaslať na daňový úrad a požiadať vrátenie zrazených daní... ? Akým spôsobom? Na akom tlačive? Posielam to ročné zúčtovanie na DÚ? Všetko by som vedela spraviť, keby ten dotyčný si podal daňové priznanie, ale neviem, ako sa to robí z hľadiska zamestnávateľa.
Viem, že mám medzery, začínam prosím o rady.
Ďakujem, Lida
Ak je na potvrdení zrážková daň, nemôžeš ju zahrnúť do RZD. Ak ju chce zamestnec vrátiť, musí si podať daňové priznanie sám.
lidus
05.02.09,19:20
Musím sa na to pozrieť zajtra v práci,/či to bola zrážková, alebo preddavková/ a ako by som postupovala, ak by zamestnanec pracoval pred nami inde, a platil by preddavkovú daň?
lidus
05.02.09,19:47
Myslela som to tak, že ak napr. 3 mesiace pracoval inde, donesie mi potvrdenie o príjme, potvrdenie o životnom poistení, 9 mesiacov pracuje u mňa, všetko si premietnem v ročnom zúčtovaní, ročné zúčtovanie posielam na DÚ? Moje hlásenia za časť, keď pracoval u mňa, je už zaslaná. Aké sú moje povinností?
lidus
06.02.09,06:29
prosííím......
Jozefsp
06.02.09,11:12
Výsledky ročného zúčtovania dane uvedieš v štvrťročnom Prehľade ...... a tiež v ročnom Hlásení .... na daňový úrad.
suklova
05.03.10,08:38
Takže ročné zúčtovanie na Du sa neposiela, iba výsledok /za všetkých zamestnancov/ z ročn.zúčtovania sa zobrazí v prehľade, tak? A kopiu roč.zúčtovania dám zamestnancovi do 30.4. V Hlásení sa to zobrazí až v roku 2010 za rok 2009. Je to prosím tak? Ďakujem.
suklova
05.03.10,09:45
Takže ročné zúčtovanie na Du sa neposiela, iba výsledok /za všetkých zamestnancov/ z ročn.zúčtovania sa zobrazí v prehľade, tak? A kopiu roč.zúčtovania dám zamestnancovi do 30.4. V Hlásení sa to zobrazí až v roku 2010 za rok 2009. Je to prosím tak? Ďakujem.
Prosím je to tak? :confused:
suklova
05.03.10,12:28
Prosím je to tak? :confused:
prosíííííím
mariana11
05.03.10,13:16
prosíííííím


Ano
suklova
05.03.10,13:27
Ano

Ďakujem krásne. A pekný víkend. :)
luckaaal
10.01.11,07:51
Dobry den, viem ze este je cas na rocne zuctovanie ale chcela som sa spytat. Nas zamestnanec sa 04.12.2010 ozenil a chcela by som vediet co bude potrebovat od manzelky k RZ ci ma narok si na nu odpocitat nejaku sumu.
A este iny pripad manzelka zamestnanca bola cely rok s dietatom doma a poberala matersku do prijmu manzelky sa teda zapocita cela materska?
Dakujem za radu
veronikasad
10.01.11,07:54
Dobry den, viem ze este je cas na rocne zuctovanie ale chcela som sa spytat. Nas zamestnanec sa 04.12.2010 ozenil a chcela by som vediet co bude potrebovat od manzelky k RZ ci ma narok si na nu odpocitat nejaku sumu.
A este iny pripad manzelka zamestnanca bola cely rok s dietatom doma a poberala matersku do prijmu manzelky sa teda zapocita cela materska?
Dakujem za radu
Vlastným príjmom manželky je materské (rodičovský príspevok sa nezapočítava).

Za rok 2010 nemá nárok na uplatnenie NČZD na manželku, lebo podmienky neboli splnené na začiatku mesiaca

(6) (5) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
luckaaal
11.01.11,06:12
Dakujem
Este sa chcem spytat na jedno ked sa zamestnancovi narodilo dieta 31.01.2010 a manzelka pobera matersku ale pred tym bola evidovana na urade prace odpocita si zamestnanec na nu celu nezdanitelnu ciastku alebo aj tu pojde materska do jej prijmu?
Timka1
11.01.11,06:15
Dakujem
Este sa chcem spytat na jedno ked sa zamestnancovi narodilo dieta 31.01.2010 a manzelka pobera matersku ale pred tym bola evidovana na urade prace odpocita si zamestnanec na nu celu nezdanitelnu ciastku alebo aj tu pojde materska do jej prijmu?

materská sa započitáva do príjmu manželky, čiže od NČ odráta výšku materskej a rozdiel si môže uplatniť
SilviaS
11.01.11,09:01
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o radu mám zamestnanca,ktorý u nás vo firme
pracuje od: 01.04.2010 a budem mu robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2010 a predtým pracoval v inej firme chcem sa opýťať musí mi doniesť s tej firmy potvrdenie o príjme alebo nie???Lebo mu vychádzať dosť veľký preplatok dane??
Vďaka pekne za pomoc Silvia:)
Tamila
11.01.11,09:22
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o radu mám zamestnanca,ktorý u nás vo firme
pracuje od: 01.04.2010 a budem mu robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2010 a predtým pracoval v inej firme chcem sa opýťať musí mi doniesť s tej firmy potvrdenie o príjme alebo nie???Lebo mu vychádzať dosť veľký preplatok dane??
Vďaka pekne za pomoc Silvia:)
Samozrejme ti musí doniesť potvrdenia o príjme od všetkých zamestnávateľov v tom roku.
SilviaS
11.01.11,10:31
Díky pekne za pomoc a prajem pekný den..:)
Silvia:)
luckaaal
12.01.11,07:11
Dakujem za radu
548
20.01.11,08:45
Dobry den, davam ako prilohy k rocnemu zuctovaniu na DU aj vsetky potvrdenia / doklady, ktore mi prilozil k ziadosti o vykonanie rocneho zuctovania zamestnanec? dakujem
Zdenka 0705
20.01.11,11:04
Prílohy zamestnanca k žiadosti o RZD si ponecháva mzdový účtovník pre prípadnú kontrolu z DÚ.
Tamila
20.01.11,11:26
Dobry den, davam ako prilohy k rocnemu zuctovaniu na DU aj vsetky potvrdenia / doklady, ktore mi prilozil k ziadosti o vykonanie rocneho zuctovania zamestnanec? dakujem
Ročné zúčtovanie sa nedáva na DÚ, urobí ho zamestnávateľ a všetko si necháva u seba. DÚ iba vráti preplatky dane na základe štvrťročného prehľadu.
GAP
20.01.11,17:46
V roku 2010 som mala zamestnanca na dohodu (starobny dochodca) odpracoval jeden mesiac a zrazila som mu preddavkovu dan, tak mu bude dan vratena? Nezarobil viac ako 2012 €. A som mu povinna urobit ročne zuctovanie ak o to poziada? Alebo si musi urobit DP sám? Nikde inde nebol zamestnany. A ako je to s podpisanim vyhlasenia na zdanenie prijmov ked zamestnam starobneho dochodcu na dohodu? Dochodcovi sa nedava podpisovat vyhlasenie, kedze nema narok na NCZD. Samozrejme ze je cely rok dochodca.
Tweety
20.01.11,17:49
V roku 2010 som mala zamestnanca na dohodu (starobny dochodca) odpracoval jeden mesiac a zrazila som mu preddavkovu dan, tak mu bude dan vratena? Záleží od toho, odkedy je dôch., a aký ho má vysoký. Nezarobil viac ako 2012 €. A som mu povinna urobit ročne zuctovanie ak o to poziada? ÁNo. Alebo si musi urobit DP sám? Nikde inde nebol zamestnany. A ako je to s podpisanim vyhlasenia na zdanenie prijmov ked zamestnam starobneho dochodcu na dohodu? Dochodcovi sa nedava podpisovat vyhlasenie, kedze nema narok na NCZD. Samozrejme ze je cely rok dochodca.
V texte.
GAP
21.01.11,16:53
Prosím Vás ako je to s tým vyhlásením? Dochodca ( starobný) podpisuje vyhlasenie k zdaneniu? Alebo nema na to vobec nárok. A tiež ako je to z invalidným dochodcom, ten uz moze podpisať vyhlasenie?
Neviem ci tomu dobre rozumiem. Poradte mi.
Tweety
21.01.11,16:56
Prosím Vás ako je to s tým vyhlásením? Dochodca ( starobný) podpisuje vyhlasenie k zdaneniu? Nie .Alebo nema na to vobec nárok. Nemá nárok na NČ, resp. len na rozdiel medzi ňou a dôchodkom. A tiež ako je to z invalidným dochodcom, ten uz moze podpisať vyhlasenie? Áno.
Neviem ci tomu dobre rozumiem. Poradte mi.
V texte.
GAP
21.01.11,17:17
Dakujem velmi pekne Twetty. Som rada ze mi pomahas.
LenkaBr
28.03.11,12:28
Ja mám len praktickú otázku:

začiatkom roka vytlačím a odovzdám všetkým ZCom Potvrdenie o zd. mzde (aj tým, ktorí možno požiadajú o RZD).

Kto požiada o RZD a dodá doklady, urobím to. Len by ma zaujímalo... potvrdenia od VŠETKÝCH Zľov (ak ich mal) prikladáte k RZD vrátane toho svojho (tým myslím, že to moje nebude v spise "vydané potvrdenia", ale v spise "Ročné zúčtovania" ? Ako je to praktickejšie?
Tamila
28.03.11,15:23
Ja mám len praktickú otázku:

začiatkom roka vytlačím a odovzdám všetkým ZCom Potvrdenie o zd. mzde (aj tým, ktorí možno požiadajú o RZD). Ja dávam potvrdenie iba tým, ktorí odišli alebo nepožiadali o RZD, nie všetkým.

Kto požiada o RZD a dodá doklady, urobím to. Áno. Len by ma zaujímalo... potvrdenia od VŠETKÝCH Zľov (ak ich mal) prikladáte k RZD vrátane toho svojho (tým myslím, že to moje nebude v spise "vydané potvrdenia", ale v spise "Ročné zúčtovania" ? Ako je to praktickejšie? Prikladám k RZD, aby bolo hneď vidno, z čoho je urobené

V texte