deha
21.06.04,14:20
Chcem sa presťahovať z domu do bytu. Platím rozdiel dane z prijmu medzi bytom a domom/ja som vlastníčka domu/alebo je to nejak inak + dan z prevodu nehnutelnosti? T.j. je to príjem za dom mínus platby sumy za byt u oboch daní,
alebo som to nepochopila?Je to problém mimo podnik. ale to snáď nevadí!
tibor
21.06.04,12:32
to, že sa sťahuješ nemá s daňoami nič spoločné...nepočul som ešte o dani zo sťahovania...(:

ale je dôležité, ako dlho si bývala - resp. bola vlastníkom a zároveň mala aj trvalý pobyt v nehnuteľnosti čo predávaš a či sa uvedená nehnuteľnosť používala na podnikanie. Bez týchto info sa nedá poradiť...
deha
22.06.04,05:29
Ja som to cele nejak blbo naformulovala.Chcem menit dom za byt a islo mi o to, či platim dane /DzP+ prevod prevodu nehnut./z celej hodnoty domu alebo existuje forma , ze zdanim len rozdiel medzi domom a bytom, ked sa navzajom vymenime s vlastnikom bytu?
slavkaD
13.07.04,08:12
Deha, predpokladam, ze vyuzijete formu zamennej zmluvy. Pri tejto forme zmluvy sa kazda zo stran povazuje ohladom veci, ktoru vymenou dava, za predavajucu stranu a ohladne veci, ktoru vymenou prijima, za kupujucu stranu. Cize vy ste predavajucou pri svojom dome. Pri dani z prijmu, ak sa na vas nevztahuje oslobodenie, mozete od prijmu (prijmom je aj nepenazne plnenie dosiahnute zamenou!) odpocitat vydavky, napr. kupna cena, za ktoru ste dom kedysi nadobudli (ak to nebolo kupou, tak cena veci zistena na ucely dedicstva, darovania a pod., resp. vydavky preukazatelne vynalozene na obstaranie majetku vo vlastnej rezii). Pri dani z prevodu nehnutelnosti sa zamena nehnutelnosti povazuje za jeden prevod, danovnikmi su prevodca (predavajuci) aj nadobudatel (kupujuci). Zakladom dane je vyssia z vseobecnych hodnot nehnutelnosti (t. j. vo vasom pripade cena domu urcena znaleckym posudkom). Na zaklade vzajomnej dohody poda jeden z vas jedno danove priznanie (ak sa nedohodnete, osobu urci danovy urad), dan ste povinni zaplatit spolocne a nerozdielne.
Daša
11.08.05,12:24
Chcela by som poprosiť, ak by bolo možné pripnúť nejakú zámennú zmluvu, ktorá je použiteľná pre kataster. Ide o výmenu dvoch bytov v osobnom vlastníctve nepoužívaných na podnikanie, kde ja ponúkam 2-izbový a vymieňam za 3-izbový s doplatkom. Myslím, že už nepotrebujem znalecký posudok pre účely dane z prevodu, ktorá bola zrušená, ale neviem , ako je to s daňou z príjmu, keď ešte trvalý pobyt v 2-izbovom byte neprekročil 2 roky. Bude stačiť zmluva, v ktorej je určená cena dohodou? Ďakujem.
tonkat
01.11.05,19:21
Aj ja by som chcela poprosiť súrne o odpoveď na otázku od Dáši. Mám podobný problém. V decembri 2005 uplynie 5 rokov od nadobudnutia bytu darovaním, ale trvalý pomer tam mám len od júla 2005. Naskytla sa mi teraz možnosť výmeny môjho 2-izbového bytu za 3-izbový bez doplatenia. Môžem to zrealizovať a čo po stránke platenia dane? Ďakujem.
Tomu sa hovorí profesionálna deformácia! Aj ja mám taký trvalý pomer vo vlastnej domácnosti. Bez urážky. Pekný večer.
Paula
01.11.05,19:48
Daša + zpk......dúfam vám poradí skúsený poraďák, ktorý je v tomto smere v zákonoch "doma" :) . Ja osobne by som neriskovala, chyby minulosti môžu raz zdediť vaše deti, investovala by som do overenej firmy, ktorá zmluvu dobre ošetrí , u ktorej je predpoklad, že nepochybí.
Dan1
02.11.05,12:40
Ahojte, som tu nová aj keď túto stránku už nejakú chvíľku pozerám. K Vášmu dotazu ohľadom daní v súvislosti s predajom bytu by som povedala, že pokiaľ vlastníte byt 5 rok a nepodnikali ste v ňom - neprenajímali ste ho po dobu jeho vlastníctva, ste od dane z príjmu pri jeho predaji oslobodený a tak nie je podstatná suma uvedená v kúpno-predajnej zmluve. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľ. je zrušená.
Evanka
02.11.05,12:57
Tomu sa hovorí profesionálna deformácia! Aj ja mám taký trvalý pomer vo vlastnej domácnosti. Bez urážky. Pekný večer. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Tonka, veď to mi je jasné, lebo ťa už trocha poznám, ale boduješ.