Carrey
27.03.05,18:48
Pekný večer želám, prosím o radu pri vyplnaní danoveho priznania za rok 2004. Ako sa premietne dôchodok do danového priznania ak je danovník živnostník, má príjem zo závíslej činnosti a je dôchodca. Môže si uplatniť odpočitatelnú polozku zo základu dane ak mu vyjde? Musí sa dokladovať aj výška poberaného dôchodku za rok 2004 ? Takýto prípad riešim prvýkrát, Prosím poradte. Dakujem
ondrejvla
27.03.05,16:52
Pekný večer želám, prosím o radu pri vyplnaní danoveho priznania za rok 2004. Ako sa premietne dôchodok do danového priznania ak je danovník živnostník, má príjem zo závíslej činnosti a je dôchodca. Môže si uplatniť odpočitatelnú polozku zo základu dane ak mu vyjde? Musí sa dokladovať aj výška poberaného dôchodku za rok 2004 ? Takýto prípad riešim prvýkrát, Prosím poradte. Dakujem
Ak si nepoberal dôchodok k 1.1.2004 máš nárok na celú odpočitateľnú položku, v opačnom prípade rozdiel medzi prijatým dôchodkom a sumu 80 832,-Sk. Potvrdenie o výške prijatého dôchodku dostaneš na Pošte.
jeso
27.03.05,20:02
Ak si nepoberal dôchodok k 1.1.2004 máš nárok na celú odpočitateľnú položku, v opačnom prípade rozdiel medzi prijatým dôchodkom a sumu 80 832,-Sk. Potvrdenie o výške prijatého dôchodku dostaneš na Pošte.
potvrdenie o dochodku nedáva soc.poistovna ?
vladan
28.03.05,08:29
potvrdenie o dochodku nedáva soc.poistovna ?
áno, potvrdenie o výške dôchodku, resp. o sume vyplatených dôchodkov za rok napr. 2004 ti na požiadanie vydá Sociálna poisťovňa. Na pošte dostaneš iba akési potvrdenie o aktuálnej výške dôchodku, myslím že mesačného, ale k daňovému priznaniu potrebuješ sumu dôchodkov, ktoré ti boli vyplatené za celý rok.
Vladimír Ozimý
28.03.05,08:57
Ked sme pri tom som trochu zmatený z výpočtu preddavkov dane z príjmov pretože v DP FO B1 sa odvoláva riadok 98 na riadok základu dane, to má sa odvádzať preddavky bez uznania odpočitateľnej položky? No a ešte by ma zaujimalo či do výkazu o majetku záväzkoch uvádzam zostatkovú cenu alebo obstarávaciu cenu HM...
evina
28.03.05,09:02
Ked sme pri tom som trochu zmatený z výpočtu preddavkov dane z príjmov pretože v DP FO B1 sa odvoláva riadok 98 na riadok základu dane, to má sa odvádzať preddavky bez uznania odpočitateľnej položky? No a ešte by ma zaujimalo či do výkazu o majetku záväzkoch uvádzam zostatkovú cenu alebo obstarávaciu cenu HM...
k otázke 1 - neexistuje už DP B1 ale len B, pri výpočte preddavkov sa berú do úvahy aj odpočitateľná položka aj na manželku ak je -zrážková daň zaplatená banke, bonus na dieťa, prípadne zápočet dane zaplatenej v cudzine.

Do výkazov sa uvádza zostatková cena.
pyton
28.03.05,09:04
Zo ZÁKLADU DANE počítaš ďalej, pri výpočte počítaš aj s odp. položkou /87936,-/ a bližšie to máš vysvetlené aj na www.drsr.sk aj s príkladmi. A do výkazu - zostatková cena HM, viď postupy.
Naďa
28.03.05,09:09
Pyton, nezmýlil si sa? Odpočítateľná položka v roku 2004 bola 80 832,--.
pyton
28.03.05,09:13
Ale počítam preddavky na ďalší rok a tam už uvažujem s touto "novou" odp. položkou.
Zuzka
28.03.05,09:28
Pri vypočítavaní preddavkov na ďalší rok sa počíta už s novou odpočít. položkou.
Vladimír Ozimý
28.03.05,10:28
no a ešte ked sme pri tej maželke...za vlastný príjem sa dúfam počíta to čo v skutočnosti dostala, lebo napr. materská za december sa dostáva až v januári , tak ja ju tam nepočítam...
Vladimír Ozimý
28.03.05,10:52
no a ešte ked mi vyjde s novou odpočitateľnou položkou daň pod 20000 SK tak neplatím preddavky....lebo ja mám taký prípad že teraz platí klient cca 21000 SK ale ked mu idem robiť vypočet pre preddavky tak mu vychadza dan len 19,5 tis...to znamená nevzniká preddavková povinnosť...alebo ako....
evina
28.03.05,11:13
no a ešte ked mi vyjde s novou odpočitateľnou položkou daň pod 20000 SK tak neplatím preddavky....lebo ja mám taký prípad že teraz platí klient cca 21000 SK ale ked mu idem robiť vypočet pre preddavky tak mu vychadza dan len 19,5 tis...to znamená nevzniká preddavková povinnosť...alebo ako....
Áno je to tak. Nezabudni však, že až od 30.6.2005.