Mickya
26.03.08,12:17
prosím, ak firma kúpila 2 klimatizácie - je to do dvoch kancelárií, ktoré firma má. neviem, či to treba odpisovať alebo nie..
cena samotnej klímy je 18900 Sk
ďalšie výdavky, ktoré tvoria OC sú:
prepojovacie potrubie, žlab, inšt.materiál, montáž, dopravné.
FA je v hodnote 57740 Sk.

čiže mám to brať ako súbor hnuteľ.vecí? alebo nie? veď sa dá klíma aj samostatne použiť (bez druhej;)) či nie?
chcem sa vyhnúť odpisovaniu, či to nie je možné?
Ďakujem
betka
26.03.08,11:51
Asi nepôjde o prenosnú klímu. Pichnem do zástrčky a ide. Vtedy by sa jednalo o samostat. hnuteľnú vec a rozhodla by som sa, či budem odpisovať (OC je menej ako 30 tis. Sk), alebo dám do spotreby.

Ak je tam nejaké prepojovacie potrubie, došlo k montáži, inštaláciám, kt. pevne ukotvili klimat. jednotku do nehnuteľnosti, považujeme klimatizáciu za súčasť stavby, kt. sa odpisuje spolu so stavbou v rovnakej OS: (4.OS-20 rokov). V tomto prípade nie je podstatné, že ich máte 2, pretože ide o TZ nehnuteľnosti a cena tohto TZ je vyššia ako 30 tis. Sk
Mickya
26.03.08,11:58
ďakujem za odpoveď
a keď má firma tú miestnosť len v prenájme? nie je to jej budova. veď sa dá odmontovať, ak bude firma odchádzať a zobrať so sebou aj minule to tak firma spravila, že len klímu dala dolu...
no, neviem si to predstaviť toľko odpisovať, ani neviem, čo mám s tým spraviť:(
betka
26.03.08,12:14
Zasahovalo sa do nehnuteľnosti asi takým spôsobom, že sa tam osadili káble, hlbili sa ryhy, dalo sa to pod omietku? Potom pôjde o TZ ako iný majetok, zaradím do 4.OS, a to či už investujem 50 tis. alebo 1 mil. Sk, to už na tom nezáleží, riadim sa zákonom a pokynmi.

je na veci a dohode medzi nájomcom a prenajímateľom, či dáte priestory do pôvodného stavu a demontujete klimatizáciu.
Pokyn MFSR mi jasne definuje, čo je súčasťou stavby:
- vzduchotechnika. potrubia, zariadenia pre teplovzd. vykurovanie, vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch....
azla
26.03.08,12:19
ďakujem za odpoveď
a keď má firma tú miestnosť len v prenájme? nie je to jej budova. veď sa dá odmontovať, ak bude firma odchádzať a zobrať so sebou aj minule to tak firma spravila, že len klímu dala dolu...
no, neviem si to predstaviť toľko odpisovať, ani neviem, čo mám s tým spraviť:(

Ak to posudzuješ ako technické zhodnotenie, tak toto bude technické zhodnotenie cudzieho majetku. (mala by si mať súhlas majiteľa budovy; zároveň vyhlásenie, že o vykonané tech. zhodnotenie nezvýši vstupnú cenu budovy a odpísaovať TZ bude Vaša firma)
Daňovo odpisuješ 20 rokov (ako budovu)
Účtovne si môže upraviť. Malo by sa to odpísať počas trvania nájomnej zmluvy (ak je na dobu určitú).
Postupuj tak, ako Ti to napísala v príspevku č. 2 Betka. Vyber si spôsob, ktorý si viete obhájiť.
Petra29
26.03.08,12:36
Ja mám obdobnú situáciu. Od r.2002 odpisujem klímu, ktorú účt.jednotka použila najprv v sídle 1 a potom po presťahovaní v sídle 2. Z toho dôvodu som ju posúdila ako samostatnú hnut.vec a zaradila do 3.odpis.skupiny,položka 3-16, KP 29.23.12 Klimatizačné zariadenia, odpisujem 15 rokov, čo sa mi zdá aj tak veľa, lebo pomaly dosluhuje. Z vyššie uvedených príspevkov neviem, či robím dobre.
Mickya
26.03.08,13:13
Zasahovalo sa do nehnuteľnosti asi takým spôsobom, že sa tam osadili káble, hlbili sa ryhy, dalo sa to pod omietku? Potom pôjde o TZ ako iný majetok, zaradím do 4.OS, a to či už investujem 50 tis. alebo 1 mil. Sk, to už na tom nezáleží, riadim sa zákonom a pokynmi.

je na veci a dohode medzi nájomcom a prenajímateľom, či dáte priestory do pôvodného stavu a demontujete klimatizáciu.
Pokyn MFSR mi jasne definuje, čo je súčasťou stavby:
- vzduchotechnika. potrubia, zariadenia pre teplovzd. vykurovanie, vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch....
nie, nešlo to pod omietku, je to na stene a zakryté plastom.
Ďakujem za rady.
jana007
09.07.09,06:02
Podnikateľ vedie JÚ. Dal namontovať klimatizáciu do domu, kde má prevádzku. Dom je vložený v majetku a odpisuje ho. Klimatizácia stála 1254,- Eur bez DPH. Ako to zaúčtuje ako technické zhodnotenie budovy alebo priamo do nákladov?
Tweety
09.07.09,06:24
Podnikateľ vedie JÚ. Dal namontovať klimatizáciu do domu, kde má prevádzku. Dom je vložený v majetku a odpisuje ho. Klimatizácia stála 1254,- Eur bez DPH. Ako to zaúčtuje ako technické zhodnotenie budovy alebo priamo do nákladov?
Priamo do nákladov, kedže nesplňa hodnotu na odpisovanie ako TZ (1700€). Ale je to na vás, ako sa rozhodnete, môžete ho aj odpisovať.
kubkokubko
23.08.12,22:16
ahojte poradaci, dnes manzel (szčo, vedie JU, platdca DPH) z roboty prisiel z navrhom, ze kupi do firmy klimu a da ju namontovat do nasho rodinneho domu. Vlastnikom domu na katastri som ja, ziskala som ho pred manzelstvom a na tejto adrese manzelovho trvaleho pobytu je evidovany vsade ako szco. Ja som mu na to, ze keby mal kancelarske priestory, tak ju moze dat do nakladov alebo do majetku (podla ceny), ale nie ked je to sucast jeho rodinneho domu. On mi na to povedal, ze si urobi v jednej izbe kancelariu. A ze ako je potom mozne, ze si vsetci kupuju klimy do firmy a maju ich namontovane doma a ze dokonca jeho znamy ma v majetku firmy aj nejaku strasne drahu motorku a ma stavebnu firmu a zatepluje cinziaky. Tak som zostala v nemom uzase. Ma manzel pravdu alebo ja? Dakujem za nazory
betka
24.08.12,07:11
ahojte poradaci, dnes manzel (szčo, vedie JU, platdca DPH) z roboty prisiel z navrhom, ze kupi do firmy klimu a da ju namontovat do nasho rodinneho domu. Vlastnikom domu na katastri som ja, ziskala som ho pred manzelstvom a na tejto adrese manzelovho trvaleho pobytu je evidovany vsade ako szco. Ja som mu na to, ze keby mal kancelarske priestory, tak ju moze dat do nakladov alebo do majetku (podla ceny), ale nie ked je to sucast jeho rodinneho domu. On mi na to povedal, ze si urobi v jednej izbe kancelariu. A ze ako je potom mozne, ze si vsetci kupuju klimy do firmy a maju ich namontovane doma a ze dokonca jeho znamy ma v majetku firmy aj nejaku strasne drahu motorku a ma stavebnu firmu a zatepluje cinziaky. Tak som zostala v nemom uzase. Ma manzel pravdu alebo ja? Dakujem za nazory

ZDP:

2/i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

2/m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

22/(15) Hmotný majetok podľa odseku 2 písm. a) je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku (ďalej len "jednotlivá oddeliteľná súčasť"), ak vstupná cena každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti je vyššia ako 1 700 eur. Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa evidujú samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčastí, napríklad ich prírastky a úbytky vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných cenách a zostatkových cenách jednotlivých oddeliteľných súčastí, o celkovej cene hmotného majetku a o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny tohto majetku. Z hmotného majetku podľa odseku 2 písm. b) je možné vyčleniť na samostatné odpisovanie len tie jednotlivé oddeliteľné súčasti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1.

ednotlivé oddeliteľné súčasti zabudované v stavbách určené na samostatné odpisovanie (§ 22 ods. 15):
- klimatizačné zariadenia

- osobné a nákladné výťahy

- eskalátory a pohyblivé chodníky

24/(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)



(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
kubkokubko
24.08.12,08:30
Dakujem za odpoved, aj tak si nie som na istom, takze ak bude mat kancelariu v mieste svojho trvaleho pobytu, v dome, vlastníkom ktoreho som ja, tak si ju moze alebo nemoze dat do nakladov? Alebo musi mat odo mna najomnu zmluvu na kanceláriu a ja si to budem zadnovat v DP k DZP ako prijmy z prenajmu a v tom pripade si ju moze dat do nakladov? Keby mal kancelarske priestory mimo domu, tak mi to je jasne. Dakujem za vas cas
KEJKA
24.08.12,09:21
Dakujem za odpoved, aj tak si nie som na istom, takze ak bude mat kancelariu v mieste svojho trvaleho pobytu, v dome, vlastníkom ktoreho som ja, tak si ju moze alebo nemoze dat do nakladov? Alebo musi mat odo mna najomnu zmluvu na kanceláriu a ja si to budem zadnovat v DP k DZP ako prijmy z prenajmu a v tom pripade si ju moze dat do nakladov? Keby mal kancelarske priestory mimo domu, tak mi to je jasne. Dakujem za vas casak mu ide čisto o klímu a jej uplatnenie vo výdavkoch, do 1700 EUR včítane montáže nevidím problém, nad túto hranicu odpisy takisto - nevidím problém.
Ak by mal NZ na kanceláriu - tak potom pribúdajú výdavky na nájomné, ale to je hádam mimo zadania, pochopila som správne, že preňho je to "cudzí" majetok? Nie je v BSM?
kubkokubko
27.08.12,22:37
ak mu ide čisto o klímu a jej uplatnenie vo výdavkoch, do 1700 EUR včítane montáže nevidím problém, nad túto hranicu odpisy takisto - nevidím problém.
Ak by mal NZ na kanceláriu - tak potom pribúdajú výdavky na nájomné, ale to je hádam mimo zadania, pochopila som správne, že preňho je to "cudzí" majetok? Nie je v BSM?

Ano je to prenho cudzi majetok lebo sice mame BSM ale dom som ziskala pred manzelstvom, teda ak to okolo majetku chapem spravne. V klime ako takej nevidim problem, ale ak by mal tuto klimu namontovanu v mojom rodinnom dome, tak by tam musel mat kancelariu a musel ba mat aj najomnu zmluvu? Nie je to blbe, ze by za nu platil manzelke s ktorou ma inak BSM? Asi pisem ako tatar prepac
KEJKA
28.08.12,15:08
nie, ja nevidím problém, ak by si klimu dal do výdavkov a viac nič neriešil. kanceláriu predsa môže užívať aj bezodplatne. Ja by som to nespájala............
kubkokubko
28.08.12,19:34
Dakujem za radu Kejuska si pokladik. Prajem krasny dnik.