TTOOMMAASS
26.03.08,11:51
Minuly rok som zhodil na svojom dome stary krov a postavil novy. Ako krytinu som pouzil Staminu. Chystam sa zateplit toto podkrovie, /izolacia medzi krokvami a tiez pod krokvami/. Poslednou vrstvou by mal byt sadrokarton. A tu je moj problem. Vsetky fyrmy a prirucky odporucaju instalovat sadrokarton na CD profily prichytene priecne priamo na krokvy. Niesom stabebnik, ale moja intuicia mi vravi, ze pre eliminaciu tvarovej nestalosti drevenych krokiev a nasledneho praskania sadrokartonu v spojoch by bolo ziaduce vytvorit z CD profilov rost a az nan montovat sadrokarton. Prosim,aky maju na tento problem skusenejsi "sadrokartonar"?
r.galovic
26.03.08,15:28
Ako limitná podmienka použiteľnosti sa uvažuje zhruba priehyb na úrovni 1/300 voľnej dĺžky krokvy. Ak bude výsledný priehyb väčší, reálne hrozí praskanie sadrokartónu. Riešenie je buď zosilnenie krokiev, alebo zabránenie väčšej hrúbky snehovej pokrývky na streche v zimnom období.
diry
26.03.08,15:50
Pohľadaj na tomto fóre, určite tvoj problém poriešiš: http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=1007&sortBy=
bony-p
26.03.08,18:07
tiež som mal podobný problém a riešil som to spevnením pôvodných krokiev-cca10x10cm po stranách som upevnil dosky 3,5x18cm hlavne kôli hrúbke izolácii + priečne hranol 5x5 cm a dalšia izol ,na ne parozábrana, v budúcnosti dám cd profily odsadené o 6cm a dalšiu izoláciu medzi ne.
TTOOMMAASS
27.03.08,08:45
Ako limitná podmienka použiteľnosti sa uvažuje zhruba priehyb na úrovni 1/300 voľnej dĺžky krokvy. Ak bude výsledný priehyb väčší, reálne hrozí praskanie sadrokartónu. Riešenie je buď zosilnenie krokiev, alebo zabránenie väčšej hrúbky snehovej pokrývky na streche v zimnom období.

Mal som skor na mysli roztaznost dreva krokiev /neviem na kolko sa roztaznost dreva vplyvom vvzdusnej vlhkosti ci teploty prejavuje aj na dlzke/ a tym kolisanie vzdieleností medzi vodorovnymi CD profilmi prichytenymi priecne na krokvy, na ktorych bude sadrokarton instalovany.
bony-p
27.03.08,10:37
CD profily prichitené na priame závesy majú dostatočnú vôlu na oddilatovanie posuvu krokvy ,nakoľko veľa krovov je robených z nedostatočne vysušeného dreva často dochádza k jehu pohybu
r.galovic
27.03.08,15:09
Mal som skor na mysli roztaznost dreva krokiev /neviem na kolko sa roztaznost dreva vplyvom vvzdusnej vlhkosti ci teploty prejavuje aj na dlzke/ a tym kolisanie vzdieleností medzi vodorovnymi CD profilmi prichytenymi priecne na krokvy, na ktorych bude sadrokarton instalovany.

Na dĺžke minimálne. Vplyvom vlhkosti v dreve a následným vplyvom na praskanie sadrokartónu sa nezaoberaj. Podľa mňa sú objemové zmeny dreva zabudovaného v strešnej konštrukcii vplyvom vlhkosti minimálne, skôr žiadne. Nebezpečnejší je skôr opačný fenomén, a to vysychanie dreva.