alderonka
27.03.05,21:20
591 - splatná daň
Prosím Vás súrne poradte. Keď mi za rok 2004 vyšla daňová povinnosť napr.vo výške 136000, mám ju zaúčtovať ešte do starého roku ako 591/341 alebo až v roku 2005, keďže som to zistila až v marci pri účtovnej uzávierke roka 2004?
evina
27.03.05,19:24
Zaúčtuješ ju samozrejme do roku 2004, lebo je to daňová povinnosť r. 2004. Nezabudni si pred zaúčtovaním dane vytlačiť súvahu a výsledovku - t.j. hospodáírsky výsledok pred zdanením. Uvádzaš ho do riadku 100 DP a v časti F vyplňuuješ riadok 1, 2, 3 pred zdanením
ondrejvla
27.03.05,19:49
Zaúčtuješ ju samozrejme do roku 2004, lebo je to daňová povinnosť r. 2004. Nezabudni si pred zaúčtovaním dane vytlačiť súvahu a výsledovku - t.j. hospodáírsky výsledok pred zdanením. Uvádzaš ho do riadku 100 DP a v časti F vyplňuuješ riadok 1, 2, 3 pred zdanením
Súhlasím s Evinou, samozrejme, že pred zdanením a nezabudni si hneď aj zaúčtovať zrážkovú daň, ktorá bola z účtu v banke. Po tom zaúčtovaní už účtuješ len závierku-výsledkových a súvažných účtov.
alexxandra
28.03.05,11:21
takze aby to bolo jasne - do danoveho priznania davas zisk pred zdanenim, ale v prilozenej suvahe a vysledovke su uz po zdaneni ;-))) takze v podstate nesedia vykazy na danove priznanie ;-)))
edep
28.03.05,12:39
vôbec tomu nerozumiem, mohli by ste mi to niekto blizsie vysvetlit????
evina
28.03.05,12:43
vôbec tomu nerozumiem, mohli by ste mi to niekto blizsie vysvetlit????
Čomu nerozumi eš, pozri si môj príspevok 2 a konkretizuj
edep
28.03.05,14:08
čo znamená, že do DPPO dávam zisk pred zdanením a vo výsledovke a v súvahe po zdanení, (napr. mám HZ 11072, 19% 2103) ????
ako si to mám odkontrolovať,ked DPPO je iné ako súvaha a výsledovka?
no neviem, či PU niekedy pochopím, robím to prvý krát, a mám z tohot hokej.
evina
28.03.05,14:20
čo znamená, že do DPPO dávam zisk pred zdanením a vo výsledovke a v súvahe po zdanení, (napr. mám HZ 11072, 19% 2103) ????
ako si to mám odkontrolovať,ked DPPO je iné ako súvaha a výsledovka?
no neviem, či PU niekedy pochopím, robím to prvý krát, a mám z tohot hokej.
Skúsim takto:
Skončíš všetky účtovania r. 2004. Vytlačíš si súvahu a HV - to sú tie pred zdanením /ešte si nevypočítala daň/. Takýto HV píšeš do riadku 100 DP a v časti F vpíšeš sumu výnosov a nákladov z tohto HV /t.j. rozdiel týchto výnosov a nákladov Ti súhlasí s riadkom 100/. V tvojom prípade je to teda tých 11 072,-. Keď´ to máš vytlačené zaúčtuješ daňovú povinnosť 2004 t.j. 2 103 591/341 a dostaneš súvahu a HV po zdanení /t.j. vypočítaní a zaúčtovaní danňovej povinnosti. Túto súvahu a tento HV po zdanení vypisuješ do výkazov Súvaha a výkaz ziskov a strát , ktoré prikladáš k DP. V tomto HV Ti ostane vlastne tzv. čistý zisk, ktorý sa potom preučtováva cez 710.
edep
28.03.05,14:53
a ked som si nevytlačila súvahu a HV pred zdanením, tak musím zrušiť zaúčtovanie dane, vytlačiť sovahu a HV, a ešte raz to urobiť??
už to idem prerábať 3-krát, robím v Pohode a zatial to pohoda nie je ...
evina
28.03.05,14:56
a ked som si nevytlačila súvahu a HV pred zdanením, tak musím zrušiť zaúčtovanie dane, vytlačiť sovahu a HV, a ešte raz to urobiť??
už to idem prerábať 3-krát, robím v Pohode a zatial to pohoda nie je ...
Obávam sa, že musíš lebo ináč nemáš zdokladovaný HV,ktorý uvádzaš v riadku 100 DP.
ondrejvla
28.03.05,15:22
a ked som si nevytlačila súvahu a HV pred zdanením, tak musím zrušiť zaúčtovanie dane, vytlačiť sovahu a HV, a ešte raz to urobiť??
už to idem prerábať 3-krát, robím v Pohode a zatial to pohoda nie je ...
Evina ti veľmi dobre radila, ale nemôžeš sa spoliehať len na program, musíš ty sama program kontrolovať. Najmä vtedy, ak si si nie istá, či máš všetko správne. Už je dosť horúci termín, a ak nevieš podvojné účtovníctvo a ak nechápeš jeho logiku, potom ti odporúčam radšej si to dať urobiť niekomu inému, aby si si nenapáchala viac škody ako úžitku.
edep
28.03.05,17:25
našťastie, s.r.o. vznikla v októbri a nemá žiadne pripočítateľné ani odpočítateľné položky, ani nič komplikované, má iba faktúry + pokladňa a banka,
vytlačila som pred zdanením výkaz ziskova a strát, súvaha sa mi ale nezmenila, mala by sa zmeniť??
zaúčtujem daň, a znova vytlačím súvahu a výkaz ZaS, a tieto odovzdávam na DU spolu s DPPO, ktoré som už vyplnila, malo by to byť všetko???
ondrejvla
28.03.05,17:31
našťastie, s.r.o. vznikla v októbri a nemá žiadne pripočítateľné ani odpočítateľné položky, ani nič komplikované, má iba faktúry + pokladňa a banka,
vytlačila som pred zdanením výkaz ziskova a strát, súvaha sa mi ale nezmenila, mala by sa zmeniť??
zaúčtujem daň, a znova vytlačím súvahu a výkaz ZaS, a tieto odovzdávam na DU spolu s DPPO, ktoré som už vyplnila, malo by to byť všetko???
Súvaha a výkaz ziskov a strát sa ti zmení až po zaúčtovaní 591/341! A DÚ ti zoberie výkazy z PC?! Malo by to byť vyplnené na originálnych tlačivách! A čo prílohy k závierke-poznámky?! Musíš aj tie vypracovať a priložiť, keď sa jedná o právnickú osobu!
evina
28.03.05,17:39
našťastie, s.r.o. vznikla v októbri a nemá žiadne pripočítateľné ani odpočítateľné položky, ani nič komplikované, má iba faktúry + pokladňa a banka,
vytlačila som pred zdanením výkaz ziskova a strát, súvaha sa mi ale nezmenila, mala by sa zmeniť??
zaúčtujem daň, a znova vytlačím súvahu a výkaz ZaS, a tieto odovzdávam na DU spolu s DPPO, ktoré som už vyplnila, malo by to byť všetko??? Áno je to tak. V súvaha je vlastne tá istá. Nezabudni na poznámky. Výkazy môžeš odovzdať aj vytlačené ak sú také ako na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
edep
28.03.05,17:58
dakujem, za rady s Vami som to zvládla,
súvaha pred zdanením je iná o HV (r.85) a 341 (r.110) je nižší,
dakujem ešte raz, na poznámky nezabudnem, je aj nejaký predpis ako majú vyzareť, tu na porade som našla také jednoduché, cca na 1 +1/2 strany, asi sa budem držať týchto.
Denisa
28.03.05,18:13
Poznámky - je tlačivo A4 asi 30 strán, dá sa kúpiť, možno aj stiahnuť . No neboj sa, nebude sa Ťa týkať veľa tabuliek.

Držím Ti palce ;)
evina
28.03.05,18:24
dakujem, za rady s Vami som to zvládla,
súvaha pred zdanením je iná o HV (r.85) a 341 (r.110) je nižší,
dakujem ešte raz, na poznámky nezabudnem, je aj nejaký predpis ako majú vyzareť, tu na porade som našla také jednoduché, cca na 1 +1/2 strany, asi sa budem držať týchto.
Som rada, istá som myslela v sumáre a vzťah 341 a HV som ti písala v správe. Budúci rok to už bude jednoduchšie,-http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif