NInive
26.03.08,14:25
Dobrý deň. Riešim problém, ktorý sa týka mňa a môjho suseda. Sused má umiestnenú chatu bez murovaných základov (2 spojene unimobunky položené na betónových kockách, oplechovaná strecha do A) presne na kranici nášho pozemku. Celý previs strechy a rýny (len konštrukcie na upevnenie) má na (nad) našom pozemku. Uvedená stavba nieje zlegalizovaná, má nad 25m2, je to cca 35m2. Elektrinu má zo stĺpa káblom. Ten je však dotiahnutý tak, že je upevnený o ďalší prachnivý stĺp. (predchádzajúci majiteľ bol od elektrikárov, tak to bolo tak protekčne zaplátané).
Táto budova je oplechová, z našej strany veľmi hrdzavá a má tam neporiadok. Máme právo žiadať o odsunutie týchto unimobuniek do väčšej vzdialenosti? Aspoň na 1 m, chceme urobiť plot. Chatku má preto na nemurovaných základov, lebo to nieje zastavbová oblasť, my ideme o to žiadať .....
Viete mi poradiť, kam sa obrátiť? Starosta s nami nespolupracuje (sú to dobrí známi) Ďakujem za každú radu. Tie výhražky nemajú konca kraja :-(((((
wagner
26.03.08,13:48
Skús písomne požiadať príslušný stavebný úrad o vykonanie štátneho stavebného dohľadu na túto čiernu stavbu. Pošli to doporučene a stavebný úrad musí zvolať konanie. Ak nebude do 30 dní konať, pošli sťažnosť na príslušný samosprávny kraj, na ktorý prešli bývalé krajské stavebné úrady. Určite budú konať.
r.galovic
26.03.08,15:21
Pokiaľ viem, tak krajské stavebné úrady neprešli pod samosprávne kraje
wagner
26.03.08,18:21
Nie je podstatné či prešli, alebo nie, ale postup by mal byť asi takýto. Stavebný úrad musí do oznámenia o vykonaní štátneho stavebného dohľadu napísať odvolací orgán - tak to bude Krajský stavebný úrad.
NInive
28.04.08,11:43
Po viacerých prečítaných príspevkov z tohto fóra som usúdila, že dám susedovi ešte jednu šancu, nech niesme nepriatelia. Stretli sme sa, že sa dohodneme čo dalej. Pretože ideme stavať, dali sme si pozemok vymerať a zistili sme, že nám zaberá 1,6m šírky o dlžke vyše 50m. Strávil to ťažko, ale chcel dohodu. Tak sme mu navrhli, že mu tých 1,6m necháme k užívaniu pod podmienkou, že dom môžme osadiť na terajších hranicu pozemku, teda 1,6m od skutočných hraníc. Múr by tvoril teda akoby hranicu pozemku, v ostatnej dlžke, kde by nebol múr by bol živý plot. Ďalej sme súhlasili, že mu nezahradíme prístupovu cestu, inak by sa na pozemok autom nedostal. Ďalej sme od neho chceli, aby odstránil trativod (aj z WC), ktorý má na našom pozemku (to nám ani nepovedal), vyusťovalo by nám to do základov! V sobotu sme sa ho spýtali, že či je to v poriadku a začal po nás hulákať, že on si múr neželá, že keď nemá VŠ, tak nieje ko.....
Svojvoľne začal zrezávať konáre stromov, miestami celý strom, aby si vytvoril širšiu cestu, keď táto dohoda nevyšla. Neuvedomuje si, že tieto stromy a kry spevňujú breh potoka. Teda prístupovka je medzi nami a potokom, len malej šírky. Aby mal prístup na svoj pozemok, tak sme tú časť pozemku neužívali, aby mal dobrý prístup.
Som bezradná, najprv tvrdil, že mu to tak vyhovuje, keď sme to spísali, už to nebola pravda. Problém je v tom, že som už požiadala o stavebné povolenie. S touto vzdialenosťou, tých 1,6m. Podotýkam, že je jeho pozemok evidovaný ako nezastavaný, 5m široký, v mieste nášho domu len4m. Chcem sa preto spýtať, určite podá výhardu aj on i jeho manželka. čo sa bude diať ďalej. Budem musieť požiadať znova o stavebné, čo sa predĺži o ďalší mesiac, alebo mi tam uvedú, že môžem stavať, len musím mať odstup 2m? S akým časom mám rátať?
Všetky okolité pozemky sú evidované ako záhrady, nestojí tam žiadny dom. Chatu má nečierno (aj na našom).
Mám ho udať, alebo mám počkať, ako so stavebným?
Aj tak sme rozhodnutí dať im tam plot murovaný, tak veľmi tam múr mať nechceli.
Mimochodom on chce a bude žiadať odstup 3,5-4m, hoc tam mám plnú stenu, lebo tak hovorí zákon:D