janadov
26.03.08,15:30
Ahoj,chcem sa opytat,ci je nutne k cestovnym prikazom prikladat aj bloky za benzin al.naftu?
janadov
27.03.08,21:32
PROSIIIIIIM,odpovedzte mi niekto.K tomuto sa nikde neviem dopatrat.Som v koncoch.:mee:
tinaM
27.03.08,21:36
Áno.
Patrik1
27.03.08,21:44
Zalezi na "pouzitom dopravnom prostriedku" (mas v nom 8 moznosti), teda ak pouzivas auto v OM alebo v osob.vlastnictve, tak ano. Pokial vsak chodis na sluzobky napr. s kolegom a jeho autom, bloky nemusis dokladat (nakoniec, jedna z tych 8 moznosti je aj P-peso... :) )
Laborec
27.03.08,22:06
nie. zakon o cestovnych nahradach neprikazuje. navyse ak sa slo autom firemnym, bloky tam ani nesmu byt, lebo pridete o moznost uplatnit si dph a sposobite nedanovy naklad.

ak sa slo autom sukromnym, je tam iba, ze sa prepocita a to cenou v den pouzitia vozidla a nie cenou ked bolo cerpane. a ziaden blok z toho vyplyva ze netreba.

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
...
(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto: ...
?Martina
28.03.08,05:19
Pri súkromnom aute SZČO môžem použiť priemerné mesačné ceny zo stránky štatistického úradu, alebo ak mi dal v danom mesiaci napr.5 bločkov o čerpaní PHM nejakú priemernú cenu, alebo ceny osobitne podľa čerpaní (ale jazdil aj na súkromné účely, ktoré nevykazujem)....???
natkov
28.03.08,05:30
ako sa dostanem na stránky štat. úradu -mesačné ceny phm???
?Martina
28.03.08,05:31
?Martina
28.03.08,05:32
Prosím pomôžte mi, lebo sa chystám podať DP a uplatňovala som PHM podľa priemerných cien zo ŠÚ.
natkov
28.03.08,05:34
Ďakujem - nemusím počítať priemer všetkých blokov mesačne, môžem použiť štatistický???.......
tinaM
28.03.08,05:45
Pripomínam aj § 19 Zákona o dani z príjmov platný od 1.1.2008:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupua základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Takže od 1.1.2008 je potrebné preukázať skutočnú cenu PHL a to môžme jedine priloženým bločkom o nákupe.
?Martina
28.03.08,05:48
Znamená to, že za rok 2007 môžem použiť priemernú cenu zo strány ŠU a od 1.1.2008 už len bločky????
tinaM
28.03.08,05:58
Znamená to, že za rok 2007 môžem použiť priemernú cenu zo strány ŠU a od 1.1.2008 už len bločky????
Áno.
natkov
28.03.08,06:42
T.z. použiť pre celý paušal 1 celoročný priemer zo štat. úradu. alebo postupne mesačne priemery a všetko sčítam???
martina2006
28.03.08,06:48
Ak konateľ a zároveň zamestnanec použije vlastné osobné auto
na pracovnú cestu, vypíše cestovný príkaz, nedoloží bloček o nákupe PHM. Môže použiť cenu z iného bločku, kde sa kupovalo
PHM pre firemné auto? Veď on mohol mať v aute natankovaný benzín už predtým, než išiel na pracovnú cestu.Ide o rok 2008.
andrej_rv
28.03.08,07:09
Ak konateľ a zároveň zamestnanec použije vlastné osobné auto
na pracovnú cestu, vypíše cestovný príkaz, nedoloží bloček o nákupe PHM. Môže použiť cenu z iného bločku, kde sa kupovalo
PHM pre firemné auto? Veď on mohol mať v aute natankovaný benzín už predtým, než išiel na pracovnú cestu.Ide o rok 2008.
Konateľ sa pre účely cestovných náhrad považuje za zamestnanca, náhrady sa vypočítavajú podľ § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách, nie podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP, ktorý platí pre SZČO.
Spôsob dokladovania ceny PHL v čase použitia určí resp. dohodne zamestnávateľ so zamestnancom, môže sa teda použiť cena podľa kópie bločku z iného nákupu v deň použitia vozidla, cena zo stránky ŠÚ SR alebo iný spôsob určenia ceny.
?Martina
28.03.08,07:16
T.z. použiť pre celý paušal 1 celoročný priemer zo štat. úradu. alebo postupne mesačne priemery a všetko sčítam???


Ja to robím pre SZČO-vlastné auto mesačne použitím mesačných priem.cien ŠÚ posledný deň v mesiaci cez pokladňu - výdaj v hotovosti - prev.réžia.
natkov
28.03.08,07:46
Nemôžem byť ID?
Aká spotreba sa použije pri paušale ak mám 3 hodnoty (mesto, kombinované, mimo mesta)?
?Martina
28.03.08,07:54
Nerozumiem príspevku č.18...
natkov
28.03.08,08:53
1. otázka Nemôžem dať interný doklad k 31.12.2007 na vypočitaný paušál výdavok
2. otázka:Aká spotreba sa použije pri paušale ak mám 3 hodnoty (mesto, kombinované, mimo mesta)? urobí sa aritm. priemer?
Jana Acsová
28.03.08,12:32
2. otázka:Aká spotreba sa použije pri paušale ak mám 3 hodnoty (mesto, kombinované, mimo mesta)? urobí sa aritm. priemer?
Treba si pozrieť dotknuté ustanovenie zákona o cestovných náhradách:

Podľa § 7 ods. 4 tohto zákona sa náhrada za spotrebované pohonné látky určí podľa cien platných v čase použitia cestného motorového vozidla (v našom prípade osobného), prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

- ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
- ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
- ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
- ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.
Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky jednotlivo sa určí na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla a spotreby. Ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa smerníc ES môže sa prihliadnuť na túto spotrebu.

Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky. Ak podnikateľ nepreukáže spotrebu pohonnej látky ani týmto spôsobom, náhradu nebude môcť zahrnúť do daňových výdavkov.
Výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Jana Acsová
28.03.08,12:33
...urobí sa aritm. priemer?Priemeruje sa v prípade cestovných náhrad iba spotreba EHK.
natkov
29.03.08,08:35
Klient bol na polícii zmeniť vlastníka z lízingu na seba. Auto je súkromné a používa sa na podnikanie do osvedčenia mu napísali spotreba paliva 6 lit..100 km. Otázka mám použiť pri výpočte paušálu spotrebu 6lit.???
laur12
30.03.08,11:53
klientka uplatnovala v danovych vydavkoch len cenu spotrebovaneho benzinu, od ktoreho mala bloky. ako sa to da i s knihou jazd dorobit, aby to sedelo?
Laborec
03.04.08,09:53
Klient bol na polícii zmeniť vlastníka z lízingu na seba. Auto je súkromné a používa sa na podnikanie do osvedčenia mu napísali spotreba paliva 6 lit..100 km. Otázka mám použiť pri výpočte paušálu spotrebu 6lit.???

A aku spotrebu ma v technicaku?
natkov
13.01.09,11:48
Máme nový zdaňovací rok 2008 je nejaká zmena pri zisťovaní nákladov v prípade: 1. súkromné auto použivané na podnikanie....
2. Aká je sadzba paušalu PHM na rok 2008?
3. mesačné sadzby PHM podľa priemerných cien zo ŠÚ?
ekonella
13.01.09,12:22
K spotrebe pohonných hmôt musia byť priložené bloky na PHM. V žiadnom prípade sa nemôže uplatniť DPH zo štatistických cien.
natkov
13.01.09,12:44
Mám cez mesiac napr. 3 doklady o zaplatení PHM. Chodim súkromným autom na súkromne a služobné cesty. Ako mám vedieť ktorý doklad o PHM si mám nechať???? (v roku 2007 som nerobila knihu jázd iba som si písala km.- služobné a nechavala som si 1xmesačne doklad o zaplatení PHM, aby som vedela taxu na PHM) Ako je to vlastne za rok 2008......