Ka-Be
26.03.08,18:14
Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu, ako v jednoduchom účtovníctve (mrp) zaúčtovať kúpu pozemku. Bude celá suma výdavkom ovplyvňujúcim základ dane?

ďakujem
Zoltán Kovács
26.03.08,17:17
Je to výdavok neovplyvňujúci základ dane. A dokonca pozemky sa ani neodpisujú.
Ka-Be
26.03.08,17:36
A čo bude v prípade, ak tento pozemok (stavebný) predám? Tiež bude príjmom nezahrňovaným do ZD?
Podľa akého zákona je to výdavkom neovplyvňujúcim ZD?

ďakujem
Zoltán Kovács
26.03.08,17:37
A čo bude v prípade, ak tento pozemok (stavebný) predám? Tiež bude príjmom nezahrňovaným do ZD?
Podľa akého zákona je to výdavkom neovplyvňujúcim ZD?

ďakujem

V prípade predaja výdavkom bude kúpna cena. Podľa zákona o dani z príjmov. Pozri si §19 a následne.
Ka-Be
26.03.08,18:12
Ešte posledná otázka. Ak tento pozemok nepredám a použila by som ho neskôr na výstavbu haly, čo s kúpnou cenou? Nevstúpi mi do výdavkov ovplyvňujúcich ZD vôbec?
ďakujem
Zoltán Kovács
26.03.08,18:28
Ešte posledná otázka. Ak tento pozemok nepredám a použila by som ho neskôr na výstavbu haly, čo s kúpnou cenou? Nevstúpi mi do výdavkov ovplyvňujúcich ZD vôbec?
ďakujem

Nevstúpi. Pozemky sa neodpisujú.
Standa
17.07.08,16:55
Ja by som sa Vás len chcela spýtať ako Vám zapísali pozemok v katastri, či na firmu - SZČO alebo len na meno podnikateľa.
jaja99
17.07.08,17:07
Z postupov účtovania pre JÚ:

POZERMOK AKO TOVAR
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
- to by mohol byť aj pozemok kúpený za účelom jeho predaja (tak je uvedené aj v postupoch pre podvojné účtovníctvo)

POZEMOK AKO MAJETOK
(3) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie. V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj toto technické zhodnotenie.
- ak sa na pozemku budú vykonáať úpravy, ide o dlhodobý majetok a nie zásoby.
Standa
17.07.08,17:24
Ja mám skôr problém v tom čo robiť keď kataster odmietol zaregistrovať pozemok na SZČO - kúpu pozemku sme financovali z kontokorentu - kúpno predajná zmluva bola robená na SZČO s IČOm a obsahovala aj všetky údaje o firme, no na základe toho, že to katastrálny úrad odmietol zapísať - musela sa zmluva prepracovať na FO s jej osobnými údajmi na základe prvej KPZ sme vyplatili kúpnu cenu prevodom z účtu - ako mám teraz evidovať vzniknutý výdaj?
Marína
17.07.08,18:28
Kataster zapíše na IČO len právnické osoby. SZČO je FO, preto sa zapisuje s osobnými údajmi. Nájdeš to v kastr. zákone. Vzniknutý výdavok bude výdavkom neovp. základ dane a pozemok zaeviduješ v evidencii majetku. Odpisovať ho nemôžeš.
Už som to našla. Pozri §42 ods.2 písm.a) http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/katastralny-zakon/
Standa
18.07.08,06:00
Ďakujem, a ešte otázočka, náklady spojená s uzavretím kúpno predajnej zmluvy a poplatky a úroky z čerpania kontokorentu môžem normálne účtovať v JU do réžie ako výdavok ovpl. základ dane?
Veľmi pekne Ďakujem
Marína
18.07.08,09:24
Postupy účtovania v JU


§ 7


Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov



(1)V knihách dlhodobého majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. Obdobne sa účtuje aj dlhodobý majetok obstaraný vlastnou činnosťou. V knihách dlhodobého majetku sa uvádza aj zľava z ceny, ak je poskytnutá pred zaradením dlhodobého majetku do používania.
Alena Šimová
22.07.08,05:16
Ďakujem, a ešte otázočka, náklady spojená s uzavretím kúpno predajnej zmluvy a poplatky a úroky z čerpania kontokorentu môžem normálne účtovať v JU do réžie ako výdavok ovpl. základ dane?
Veľmi pekne Ďakujem
čo sa týka úrokov z úveru, tie môžu byť súčasťou vstupnej ceny do zaradenia do používania, ak sa tak podnikateľ rozhodne. V ostatných prípadoch sú VOZD. Je to v súlade s postupmi účtovania pre JU aj PU. Prikladám odpoveď DRSR na moju otázku:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 3 písm. s) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú daňovými výdavkami úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu sa tieto úroky účtujú v nákladoch.
Podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala podľa zákona o účtovníctve, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Za predpokladu, že o nehnuteľnosti, ktorá bola obstaraná z úveru sa účtovalo už v roku 2007 ako o obchodnom majetku v súlade s postupmi účtovania pre jednoduché účtovníctvo a podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, potom aj úroky z úveru platené v roku 2007 je možné považovať za daňové výdavky, ak sa účtovali v nákladoch
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Podnikateľ účtujúci v sústave JU kúpil v máji 2007 nehnuteľnosť. Táto nehnuteľnosť bola na neho zapísaná v katastri nehnuteľností v 5/07. Na nehnuteľnosť si vzal úver. Rozhodol sa, že úroky z úveru nebudú súčasťou vstupnej ceny. Úrok z úveru začal platiť od júna 2007. Majetok zaradil do evidencie majetku v 5/07. V roku 2007 však tento majetok neodpisoval, pretože majetok nebol v stave na používanie. Majetok začal využívať v roku 2008. Mohli úroky z úveru byť v roku 2007 daňovým výdavkom?