Maria3
27.03.08,00:06
Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu, ako zaúčtovať a na nič nezabudnúť pri nepeňažnom vklade do ZI. Ide o novú sro s 2 spoločníkmi, jeden vkladá peniaze (353/411, 211/353) a druhý dom s pozemkom. Nehnuteľnosť s pozemkom je ocenená znaleckým posudkom a je už aj prevedená na sro (LV). Otázka je, ako to mám zaúčtovať, keď ide o celok - dom s pozemkom - 353/411, 042/353 a 021?/042? a či a ako odpisovať (dom plánujú opraviť a predať, samozrejme aj s pozemkom). Veľká vďaka za pomoc.
M
Maria3
27.03.08,07:29
Prosím, poradí mi niekto? Vďaka.
azla
27.03.08,07:42
Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu, ako zaúčtovať a na nič nezabudnúť pri nepeňažnom vklade do ZI. Ide o novú sro s 2 spoločníkmi, jeden vkladá peniaze (353/411, 211/353) a druhý dom s pozemkom. Nehnuteľnosť s pozemkom je ocenená znaleckým posudkom a je už aj prevedená na sro (LV). Otázka je, ako to mám zaúčtovať, keď ide o celok - dom s pozemkom - 353/411, 042/353 a 021?/042? a či a ako odpisovať (dom plánujú opraviť a predať, samozrejme aj s pozemkom). Veľká vďaka za pomoc.
M

Pri splatení vkladu (vložením nehnuteľnosti) môžeš účtovať aj priamo na účet majetku ak je to dokončená investícia.
Samostatne si zaradíš pozemok 031/353 a samostatne budovú 021/353. V ZP to máš určite rozdelené. (nemôžeš dať všetko na 021, lebo pozemok patrí na 031 a neodpisuješ ho-ale to určite vieš, len si si to možno neuvedomila).
Uvedené by platilo, ak by si majetok zaradila do používania, využívala ho a odpisovala.
Ak uvedený vklad sa chápe iba ako nedokončená investícia, niečo sa ešte opraví, prípadne zhodnotí a predá , tak to nechaj na účte 042 - ak to nebude zaradené do používania (ak to nepoužívate) a neodpisuješ to.
V každom prípade maj rozdelené analytiky (aj na účte 042) na pozemok a budovu, aby si si potom pri predaji ustriehla cenu pozemku (aby si ho nepredala pod cenu -lebo strata z predaja pozemku by bola prípočítateľná položka)
Maria3
27.03.08,09:07
Azla, ďakujem. Máš pravdu, v znaleckom posudku je dom a pozemok rozdelený, ale sú tam vyčíslené aj ďalšie veci ako ploty, studňa, stodola a vonkajšie úpravy. Okrem toho je tam celková suma a zaokrúhlenie (rozdiel o cca 50 tis) a ďalej sa používa už len zaokrúhlená suma. Mam to teda zaradiť na účty 021, 029 (ploty, studňa, vonkajšie úpravy) a 031? Čo potom s tým zaokrúhlením? Človek by povedal, že zaúčtovanie vkladov do ZI nemôže byť problém, ale je to komplikované že až :-( .
Dom bol dokončený, takže ho konateľ chce mať zaradený do užívania od Okt, ale v Dec tam boli robené ešte nejake úpravy okolia, takže neviem, či tie úpravy majú ísť na 042, alebo to už môže ísť na 518...? Ďakujem!!!
azla
27.03.08,09:28
Azla, ďakujem. Máš pravdu, v znaleckom posudku je dom a pozemok rozdelený, ale sú tam vyčíslené aj ďalšie veci ako ploty, studňa, stodola a vonkajšie úpravy. Okrem toho je tam celková suma a zaokrúhlenie (rozdiel o cca 50 tis) a ďalej sa používa už len zaokrúhlená suma. Mam to teda zaradiť na účty 021, 029 (ploty, studňa, vonkajšie úpravy) a 031? Čo potom s tým zaokrúhlením? Človek by povedal, že zaúčtovanie vkladov do ZI nemôže byť problém, ale je to komplikované že až :-( .
Dom bol dokončený, takže ho konateľ chce mať zaradený do užívania od Okt, ale v Dec tam boli robené ešte nejake úpravy okolia, takže neviem, či tie úpravy majú ísť na 042, alebo to už môže ísť na 518...? Ďakujem!!!
Pozrela by som sa do spol. zmluvy ako tam je napísané, že aká hodnota sa započítava na vklad. Nejakým spôsobom by malo byť jasné, či presná, či zaokrúhlená. Určite by malo byť to nejako upravené, aby neboli pochybnosti, koľko - aká hodnota sa započítava na splatenie vkladu. 50.000 nie je zanedbateľná suma.
Pri tých ďalších úpravach by si mala posúdiť , či išlo o tech.zhodnotenie(042), alebo bežnú údržbu, vychádzaj z toho čo sa skutočne robilo a ako to je zdokladované (fa, zmluvy, popis .....)
Maria3
27.03.08,09:41
Ako vklad sa započítava zaokrúhlená suma zo znaleckého... Hodnota majetku je vyčíslená na 1,356 999,92 Sk , Spolu zaokrúhlene 1,400 000,-Sk. Vsade potom uz figuruje len 1,4. Čo s tým rozdielom? Kam sa to dá zaúčtovať?
azla
27.03.08,10:12
Ako vklad sa započítava zaokrúhlená suma zo znaleckého... Hodnota majetku je vyčíslená na 1,356 999,92 Sk , Spolu zaokrúhlene 1,400 000,-Sk. Vsade potom uz figuruje len 1,4. Čo s tým rozdielom? Kam sa to dá zaúčtovať?
Možno by som dala do pomeru 1 400 000 / 1 356 999,92 = 1,03687 a týmto koeficientom by som prenásobila nezaokruhlenú hodnotu majetku, aby si sa dostala pri každom majetku ku zaokrúhlenej sume.
Maria3
27.03.08,10:48
Aha - takto by sa to asi dalo. A potom uz len tie "zaokruhlene" sumy z uctov 021 a 029 odpisovat. Este raz vdaka.