bui
27.03.08,00:40
Ahojte...
Chcem sa len uistit ci postupujem spravne.
Mam vystavene faktury v cudzej mene tuzemskemu odberatelovi nasich sluzieb..inz. prac. K 31.12.2007 su po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace no menej ako 6 mes..
Niektore z nich uz dlznik do 31.3.2008 uhradil.
Rozhodla som sa ze k zvysnym zatial neuhradenym pohladavkam vytvorim opravne polozky, pretoze ide o odberatela s ktorym sa tazko komunikuje a nevie s istotou potvrdit ze nase pohladavky uhradi.
Dufam ze som spravne pochopila zakon o dani z prijmov, a to ze mozem vytvorit opravnu polozku 25 perc. hodnoty pohladavky, ak je po splatnosti viac ako 3 mesiace.A ide o danovy naklad.

paragraf 20 ods
14) hovori
Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako

a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,

Ide teda aj o moje pohladavky?..lebo si myslim ze je riziko ze ich dlznik nezaplati...dlznik nie je v konkurze ani nic podobne...no stale tvrdi ze ma financne tazkosti....
bui
28.03.08,23:29
Urcite mate vsetci vela prace....teraz pred terminom uzavierky....preto ziadna odpoved :o(
ingi
29.03.08,10:43
Ahojte...
Chcem sa len uistit ci postupujem spravne.
Mam vystavene faktury v cudzej mene tuzemskemu odberatelovi nasich sluzieb..inz. prac. K 31.12.2007 su po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace no menej ako 6 mes..
Niektore z nich uz dlznik do 31.3.2008 uhradil.
Rozhodla som sa ze k zvysnym zatial neuhradenym pohladavkam vytvorim opravne polozky, pretoze ide o odberatela s ktorym sa tazko komunikuje a nevie s istotou potvrdit ze nase pohladavky uhradi.
Dufam ze som spravne pochopila zakon o dani z prijmov, a to ze mozem vytvorit opravnu polozku 25 perc. hodnoty pohladavky, ak je po splatnosti viac ako 3 mesiace.A ide o danovy naklad.

paragraf 20 ods
14) hovori
Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako

a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva,



Ide teda aj o moje pohladavky?..lebo si myslim ze je riziko ze ich dlznik nezaplati...dlznik nie je v konkurze ani nic podobne...no stale tvrdi ze ma financne tazkosti....


V takýchto situáciách je pri určení výšky tvorenej OP vždy na zvážení účtovnej jednotky aká je miera rizika neuhradenia pohľadávky (§ 18 ods. 1 a 7 Postupov účtovania PÚ).
Podľa textu, hlavne podľa poslednej vety, máte s dlžníkom pravdepodobne zlé skúsenosti, takže riziko tu asi je.
Tebou uvedený § ZoDP, na ktorý je možné sa odvolať, čo sa týka daňovej uznateľnosti tejto OP (do 31.12.2007), je správny.
Tento § bol s účinnosťou od 01.01.2008 novelizovaný.

Ešte Ťa upozorňujem na prechodné ustanovenia k novele ZoDP k 01.01.2008 (§52d), podľa ktorých budeš musieť v r. 2008 upraviť základ dane nasledovne:

"(9) Rozdiel medzi opravnými položkami zahrnutými do daňových výdavkov podľa § 20 ods. 14 v znení účinnom do 31. decembra 2007 a opravnými položkami, ktoré sú uznané za daňový výdavok podľa § 20 ods. 14 v znení účinnom od 1. januára 2008, sa zahrnie do základu dane rovnomerne počas dvoch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období ukončených najneskôr 31. decembra 2009, pričom ak do tohto obdobia
a) daňovník sa zrušuje s likvidáciou, najneskôr v zdaňovacom období ukončenom dňom predchádzajúcemu dňu jeho vstupu do likvidácie,
b) je na daňovníka vyhlásený konkurz, najneskôr dňom predchádzajúcemu dňu vyhlásenia konkurzu alebo
c) daňovník sa zrušuje bez likvidácie, najneskôr dňom jeho zrušenia."
martinius
01.04.08,12:36
Už sú nové čas.intervaly, 100% OP po LS vytvoríš až po 3r.
ingi
01.04.08,13:48
Už sú nové čas.intervaly, 100% OP po LS vytvoríš až po 3r.

Otázka sa týka tvorby OP k 31.12.2007.
Na predmetnú novelu ZoDP od 01.01.2008 v odpovedi upozorňujem.
fizzy
27.05.08,10:04
Ja len taku otazku,
opravna polozka sa vytvara v sume s DPH, ano? (vyska salda faktury)