pitras
27.03.08,06:00
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
cowboyka
01.04.08,16:35
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
pokiaľ ja viem, tak ak si dva roky býval v tom byte, daň z predaja sa neplatí a trvalé bydlisko s tým nemá nič spoločné. Ja som to riešila minulý rok v lete. Skôr ako po uplynutí dvoch rokov od nadobudnutia bytu, byt ani nepredávaj. Ak však je po uplynutí dvoch rokov, tak daň neplatíš
Halli
01.04.08,16:56
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras

http://www.porada.sk/t16478-predaj-bytu-dan-z-prijmov.html
http://www.porada.sk/t1520-predaj-bytu-zdanenie.html


... a takýchto tém je tu toľko, že až....;) Pitras, čo tak použiť vyhľadávanie?:)
... a do SVB to už teda ani nepatrí... neboj zvykneš si v porade.
Pepa
02.04.08,05:16
pokiaľ ja viem, tak ak si dva roky býval v tom byte, daň z predaja sa neplatí a trvalé bydlisko s tým nemá nič spoločné. Ja som to riešila minulý rok v lete. Skôr ako po uplynutí dvoch rokov od nadobudnutia bytu, byt ani nepredávaj. Ak však je po uplynutí dvoch rokov, tak daň neplatíš
Má.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
Pepa
02.04.08,05:17
Dobry den,
rad by som sa opytal par veci ohladom predaja bytu.
V roku 2006 na jar sme si s manzelkou kupili byt. Manzelka si hned nahlasila trvaly pobyt. Ja som si ho nenahlasi.
Ak chceme byt predat a neplatit dan z predaja tak musi mat vlastnik na uvedenej adrese trvaly pobyt min. 2 roky. Tato lehota uz uplynula.
Ja sa chcem opytat ci mozeme tento byt predat aj napriek tomu ze ja tam nemam nahlaseny trvaly pobyt a ma ho len manzelka? Aby sme nemuseli platit dan z predaja
Dakujem s pozdravom Pitras
U manželky sa jedná o oslobodený príjem.
cowboyka
02.04.08,05:27
Má.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
súhlasím, len som vetu neformulovala správne, sorry - týkalo sa to manželky
dara
02.04.08,09:30
takže, ak nemám trvalý pobyt a bývala som v byte viac ako dva roky a idem ho predávať musím platiť zaň daŇ? inak neviem, ale zdá sa mi to fakt divné, že čo s tým má trvalé bydlisko. Ak ho tam nemám uvedené, ale mám ho príhlásené a tam ani nebývam, tak neviem, prečo by som mala byť vo výhode oproti tým čo tam síce bývali preukázne cez dva roky no nemali tam TP prihlásené.
Pepa
02.04.08,10:11
takže, ak nemám trvalý pobyt a bývala som v byte viac ako dva roky a idem ho predávať musím platiť zaň daŇ? inak neviem, ale zdá sa mi to fakt divné, že čo s tým má trvalé bydlisko. Ak ho tam nemám uvedené, ale mám ho príhlásené a tam ani nebývam, tak neviem, prečo by som mala byť vo výhode oproti tým čo tam síce bývali preukázne cez dva roky no nemali tam TP prihlásené.
Zvýraznenému nerozumiem .
Oslobodený je príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt min. dva roky bezprostredne pred predajom .To hovorí zákon - neviem čo je na tom divné.
Či tam býval, alebo nebýval je nepodstatné - mal tam trvalý pobyt.
Chobot
02.04.08,10:16
takže, ak nemám trvalý pobyt a bývala som v byte viac ako dva roky a idem ho predávať musím platiť zaň daŇ? inak neviem, ale zdá sa mi to fakt divné, že čo s tým má trvalé bydlisko. Ak ho tam nemám uvedené, ale mám ho príhlásené a tam ani nebývam, tak neviem, prečo by som mala byť vo výhode oproti tým čo tam síce bývali preukázne cez dva roky no nemali tam TP prihlásené.

A ako preukážeš, že si v ňom bývala, keď tam nemáš trvalý pobyt? Ak niekto kupuje byt pre bývanie, tak je jeho majiteľom a má v ňom aj trvalý pobyt. Špekulant kupuje byty na kšefty (krajšie povedané obchodovanie). Napr. dnes kúpi 5 bytov, trvalý pobyt má niekde inde, za 3 roky ich predá so ziskom 2 mil. SKK a bude tvrdiť, že býval vo všetkých piatich. Tak by zarobil za 2 roky nezdanených 2 mil. SKK.

Daňový úrad nebude preverovať každého individuálne, za akým účlom kúpil byt, prečo tam nemal trvalé bydlisko a či tam býval.Jednoducho to je v zákone tak dané, tak to platí.
dara
02.04.08,12:21
uhm, to má celkom logiku, ja k špekulantom nepatrím
Chobot
02.04.08,12:43
uhm, to má celkom logiku, ja k špekulantom nepatrím

To vieš ty. Ale pre DÚ môžeš byť osobou, ktorá obchoduje s bytmi, keďže v ňom nemáš trvalé bydlisko. Takže sú 2 podmienky, buď trvalé= bydlisko 2 roky, alebo vlastníctvo 5 rokov.
arimi
22.08.09,11:59
prosím, neviete mi poradit, može manžel bez mojho suhlasu dat ponuku na predaj bytu? našla som na internete moj byt, ktorý ponúka na predaj manželova velmi dobrá až intímne známa priatelka. strašne ma to rozhodilo a potrebujem vediet, či k tomu nepotrebuju moj súhlas.
sito
22.08.09,12:15
Ak ste na internete nasla svoj byt, ak je to pravda, nemôže. Jedine , že by skúšal niekoho podviesť, teda aj Vás. Ak je to Váš byt, spoločný, potrebuje váš súhlas. Ide o to kto je zapísaný na liste vlastníctva. Treba konať, aby Vás nejakým spôsobom neobišiel a podvodom nepredal byt v ktorom bývate.
arimi
22.08.09,12:33
dakujem velmi pekne, prosím, ešte jednu vec...je tam aj cena bytu, to ma zarazilo, že so mnou on o tom nehovoril...nemali sa ma ako vlatníka spýtat, či možu byt ponúknut na predaj a dat na internet? ako realitná maklérka ma obišla a nepýtala sa ma, len s mojím mužom spolupracuje zrejme...nemala si pýtat odo mna súhlas ako realitná maklérka?
arimi
22.08.09,12:35
byt je družstevný a my sme vlastníci obaja s manželom, ale robil bez mojho vedomia...možem ich za to zažalovat?
sito
22.08.09,12:48
V tom prípade máte spoločné užívacie právo na byt, ak ste ho nadobudli za spoločného manželstva. Je sa treba obrátiť na družstvo a informovať ich o tej skutočnosti, pretože byt je zatiaľ majetkom družstva.

No vy ako ako nájomníci družstevného bytu môžete požiadať o jeho prevedenie do osobného vlastníctva. Prípadne požiadať družstvo o prevod členských práv a povinností na inú osobu, záleží na tom ako má družstvo schválené stanovy. Ale vždy by mal byť na to súhlas obidvoch, manželky, manžela. A čo deti, sú? Kde budú bývať?
arimi
22.08.09,12:57
my ho máme v osobnom vlastníctve, ale je to zložité...manžel prepil majetok a teraz ide predaj riešit predajom...ja som zo začiatku súhlasila s predajom, ale moj oficiálny súhlas nemá. deti máme a to kde budeme bývat je vo hviezdach...isté je že máme pred rozvodom a nemáme doriešené ale vobec nič...ja som v zahraničí a len takto zhánam rýchlo informácie, čo robit...
ked si oni dvaja určili aj cenu bytu, nemali sa ma na to najprv pýtat aj s mojím podpisom? ved ako maklérka sa musí pýtat obidvoch, či súhlasia s uverejnením,,,
sito
22.08.09,13:14
Takže byt nie je družstevný, družstvo ho len spravuje. Vy ste spoluvlastníci, teda potrebuje Váš súhlas, podpis, ten ste mu nedali, oficiálne. Je treba uvažovať nad tým bývaním, kde?

Myslím, že na to budete potrebovať radu od právnika, prípadne sa o byt súdiť. S toho, čo ste napísala to bude zložité. Ale treba konať. Na Slovensku je všetko možné.
arimi
22.08.09,13:22
ja budem musiet do podnájmu, ale to všetko sa bude prejednávat až ked dorazím domov a pojdem za právnikom. chcem odškodnenie za prepitý majetok,,,tak uvidíme. zatial som odrezaná od všetkého diania a oni toho využívajú,,manžel so mnou o takých prízemných veciach ako je byt a dlhy nehovorí, resp. neodpovedá na moje dotazy,..,.je to zúfalé...
ale može realitná maklérka bez mojhu súhlasu uverejnit ten inzerát? to by ma zaujímalo najviac, lebo vidím, že si všetci bezo mna robia čo chcú a smejú sa mi do tváre...
myslím, že by maklérka mala mat povolenie aj odo mna, ako majitelky...ked už tam hodili aj cenu...staršne ma to dopálilo..
sito
22.08.09,13:35
Ak ste spoluvlastníci je treba na všetko aj Váš súhlas. Ale Vy to už beriete ako skutočnosť " ja budem musieť do podnájmu". Možno ju uviedol v omyl a predložil jej váš súhlas, fingovaný? Horšie bude ak pre jeho dlhy, teda aj vaše bude byt v exekučnom konaní.
arimi
22.08.09,17:07
som velmi nahnevaná..normálne zvažujem že ju nahlásim na inšpektorát práce, ale aj toho človeka, čo býval so mnou. obaja sú teraz živnostníci. a zrejme ešte žiadnou kontrolou neprešli, ten moj isto nie, lebo ešte len tento rok začína s poistkami a úvermi a pod. v zamestnaní dal výpoved, pýtal odo mna výživné na manžela, udával ma na polícii za smsky, teraz zas dal na rozvod a ja neviem, ako im to vrátit :-)
asi ich nahlásim...
Chobot
22.08.09,19:12
byt je družstevný a my sme vlastníci obaja s manželom, ale robil bez mojho vedomia...možem ich za to zažalovat?


my ho máme v osobnom vlastníctve, ale je to zložité...manžel prepil majetok a teraz ide predaj riešit predajom..


Tak ako to je. Je ten byt družstevný alebo v osobnom vlastníctve? Kto je písaný na liste vlastníctva? AK ste obaja vlastníci, aké je to vlastníctvo - podielové či bezpodielové?
Chobot
22.08.09,19:24
som velmi nahnevaná..normálne zvažujem že ju nahlásim na inšpektorát práce, ale aj toho človeka, čo býval so mnou. obaja sú teraz živnostníci. a zrejme ešte žiadnou kontrolou neprešli, ten moj isto nie, lebo ešte len tento rok začína s poistkami a úvermi a pod. v zamestnaní dal výpoved, pýtal odo mna výživné na manžela, udával ma na polícii za smsky, teraz zas dal na rozvod a ja neviem, ako im to vrátit :-)

Takže to si ty, čo si dala príspevok do témy inšpektorát práce...:rolleyes:

Asi ťa sklamem, ale IP s týmto nemá nič spoločné. Neviem, v čom tvoj manžel a tá jeho priateľka podnikajú, ale nevime o tom, že by živnostníci museli prechádzať nejakou kontrolou, aby mohli podnikať. Teda jediná kontrola je na živnostenskom úrade, kde im živnosť vydávajú. Ak im ju raz dajú, tak môžu podnikať.

A čo s tým majú spoločné poistky a úvery?

K otázke výživného, udaní na políciu a tvojho rozvodu sa nebudem vyjadrovať, lebo nemáme k tomu bližšie podrobnosti.


asi ich nahlásim...

Stále nechápem, kam a čo konkrétne chceš nahlásiť???:confused::cool:



ja budem musiet do podnájmu, ale to všetko sa bude prejednávat až ked dorazím domov a pojdem za právnikom. chcem odškodnenie za prepitý majetok,,,
Tak s týmto asi nepochodíš. Ak prepil niečo zo spoločného majetku, bolo to vaše spoločné a nikto ti žiadne odškodnenie nedá. čo spoločného prepil? Svoje peniaze? Alebo spoločné úspory?



ale može realitná maklérka bez mojhu súhlasu uverejnit ten inzerát? to by ma zaujímalo najviac, lebo vidím, že si všetci bezo mna robia čo chcú a smejú sa mi do tváre...
myslím, že by maklérka mala mat povolenie aj odo mna, ako majitelky...ked už tam hodili aj cenu...staršne ma to dopálilo..

Ponúknuť byt na predaj realitnej kancelárii môže ktorýkoľvek z manželov. Na zadanie ponuky nemusia byť prítomní obaja manželia. Takisto cenu nemusí maklér dohadovať s obidvomi. Pokiaľ s tým ale ten druhý spolumajiteľ nesúhlasí (či už s cenou alebo samotným predajom), tak sa strápni samotný realitný maklér či RK, lebo v prípade, že nájdu kupca, tak budú musieť od transakcie odstúpiť, pokiaľ nebudú mať k predaju tvoj súhlas.

Samozrejme si musíš dať pozor, aby neurobili nejaký podvod (napr. aby nesfalšovali tvoj podpis s nejakou fingovanou, tebe podobnou osobou). Zatriaľ sa žiadneho podvodu nedopustili. Inzerát môže podať aj tvoj manžel. Možno má záujem predať len svoj podiel.
arimi
22.08.09,19:34
ach jaj...to je zložité...nielen podiel, ale celý byt, lebo prepil nielen peniaze, ale aj úvery na byt a teraz sme v tom namočená celá rodina ...on s tou maklérkou sú priatelia a na rozvod podal on, a strašne mu to súri...ja chcem aby si tie dlžoby vyriešil sám a preplatil mi, o čo nás okradol, len on špekuluje s bytom...no je to hrozne zamotané a poškodená som s deťmi...zatial ani s právnikom som nebola osobne, dúfam, že mi pomože konkrétne riešit aj tento byt, ale som v zahraničí a neviem, kedy sa dostanem domov...preto zhánam chytro info tu...
arimi
22.08.09,19:38
áno, ja som sa pýtala na inšpektorát, už aj kvoli tomu ich podnikaniu...robia ako finanční poradcovia a teda poistky a úvery a predj nehnutelností...ona už dlhšie, on sa k nej pridal pred polrokom a začali spolu aj viac ako podnikat...no a preto chcem aj dat trochu prevetrat to ich podnikanie :-))) no ohrdnutá ženská je horšia ako víchrica...
Chobot
22.08.09,21:10
áno, ja som sa pýtala na inšpektorát, už aj kvoli tomu ich podnikaniu...robia ako finanční poradcovia a teda poistky a úvery a predj nehnutelností...ona už dlhšie, on sa k nej pridal pred polrokom a začali spolu aj viac ako podnikat...no a preto chcem aj dat trochu prevetrat to ich podnikanie :-))) no ohrdnutá ženská je horšia ako víchrica...

Inšpektorát "neprevetráva" podnikanie. Pokiaľ niečo porušili, treba dať podnet na ten príslušný inštitút, napr. ak krátia dane, tak na daňový úrad, ak okrádajú klientov, tak na SOI, ak porušujú ochranu osobných údajov, tak na úrad na ochranu os. údajov. IP by preveroval napr. to, či ich zamestnanci majú pracovné zmluvy, či dostávajú stravné lístky a pod. Ale nedá sa "niekoho" všeobecne na niekoho poštvať, ak nevieš, čoho sa dopustili alebo čo porušili.
arimi
23.08.09,04:35
to je škoda :-)
majkii
23.08.09,07:03
my ho máme v osobnom vlastníctve, ale je to zložité...manžel prepil majetok a teraz ide predaj riešit predajom...ja som zo začiatku súhlasila s predajom, ale moj oficiálny súhlas nemá. deti máme a to kde budeme bývat je vo hviezdach...isté je že máme pred rozvodom a nemáme doriešené ale vobec nič...ja som v zahraničí a len takto zhánam rýchlo informácie, čo robit...
ked si oni dvaja určili aj cenu bytu, nemali sa ma na to najprv pýtat aj s mojím podpisom? ved ako maklérka sa musí pýtat obidvoch, či súhlasia s uverejnením,,,

arimi, píšeš, že si udelila súhlas na predaj bytu, ten súhlas nemusel byť písomný preto byt je "zavesený" na internetovej stránke RK. Zákon nevyžaduje formu tohoto súhlasu, a teda súhlas môže byť daný aj ústne. Manžel tento súhlas môže preukázať napr. svedecky, ale aj nepriamo vykonanými úkonmi.

Avšak kúpno-predajná zmluva na prevod nehnuteľností písomná byť musí a to podľa Obč.z. aj zákona o katastri nehnuteľností. Zmluvu podpísať nemusíš, ak ti zmluvné podmienky nevyhovujú. K podpisu zmluvy ťa nikto prinútiť nemôže, inak by bola zmluva neplatná. Informuj RK, že vzhľadom na nezhody z manželom a tiež na podmienky predaja (navrhovaná cena) ďalej nesúhlasíš s predajom bytu, a tento byt bude predmetom delenia BSM (pokiaľ ten byt je v BSM) po pripravovanom rozvodovom konaní.