AdrianaA
27.03.08,07:29
Fyzická osoba podáva DP A. Prílohy prikladá potvrdenie od zamestnávateľa, rodný list. Musí priložiť aj potvrdenie, že je na materskej a poberá rodičovský príspevok ?
Tweety
27.03.08,06:37
Fyzická osoba podáva DP A. Prílohy prikladá potvrdenie od zamestnávateľa, rodný list. Musí priložiť aj potvrdenie, že je na materskej a poberá rodičovský príspevok ?
Rodný list? zrejme je na RD, ak poberá rodičovský príspevok, ale ani to potvrdenie nie je potrebné priložiť.
AdrianaA
27.03.08,06:43
Rodný list sme priložili, ale pracovníčka DU chce ešte aj potvdenie zo soc.poist., že je na materkej. Ešte sa chcem spýtať - materská vyplácaná prvý pol rok sa uvádza do priznania a zdaňuje ?
Tweety
27.03.08,06:44
Rodný list sme priložili, ale pracovníčka DU chce ešte aj potvdenie zo soc.poist., že je na materkej. Ešte sa chcem spýtať - materská vyplácaná prvý pol rok sa uvádza do priznania a zdaňuje ?
Nie, neuvádza sa do príjmov daňovníka.
AdrianaA
27.03.08,06:47
Počujte ja som z toho na nervy. Takéto otázky sa pýtam preto, lebo sa mi vrátila klientka z DU, ktorej som robila DP A. Správkyňa od nej chcela to potvrdenie zo soc. poist., že je na materkej a okrem toho jej povedala, že tam nemá zahrnutý príjem za prvý pol rok, čo dostávala materskú.
Tweety
27.03.08,06:48
Počujte ja som z toho na nervy. Takéto otázky sa pýtam preto, lebo sa mi vrátila klientka z DU, ktorej som robila DP A. Správkyňa od nej chcela to potvrdenie zo soc. poist., že je na materkej a okrem toho jej povedala, že tam nemá zahrnutý príjem za prvý pol rok, čo dostávala materskú.
Príjem z MD sa počíta len vtedy, ak si na ňu uplatňuje NČ manžel.
Lubica H
27.03.08,06:51
výška vyplatenej materskej a tým aj potvrdenie o jej vyplatení zo sociálky je dôležité, ak si manžel uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku (resp. ten z rodičov, ktorý nie je poberateľom, si uplatňuje odpočítateľnú položku na toho, ktorý poberateľom je) a manželka nemá žiadne iné alebo minimálne príjmy - t.j. odpočítateľná položka na manželku musí byť upravená (ponížená) o sumu materskej, ktorá bola za daný rok vyplatená.
AdrianaA
27.03.08,07:03
Ja to všetko takto viem, len klientka mi teraz neverí, že som jej zle spravila priznanie. Materská - prvý polrok sa považzje za nemocenskú dávku a tá je od dane oslobodená. Takže nemá čo robiť v daňovom priznaní. Iné je to v prípade, keď si chce manžel uplatniť na manželku jej nezdaniteľnú čiastku.
Okrem toho k priznaniu som od jakživa prikladala len potvrdenia od zamestnávateľov, prípadne rodný list, ale nikdy potvrdenia z úradov práce a zo sociálnej poiťovne. Tak asi klientku pošlem naspäť alebo to pošlem poštou.