ZuziT
27.03.08,07:44
Ahoj poraďáci, potrebovala by som,prosím, poradiť s trošku špecifickým problémom. Zamestnanec k nám nastúpil 3.3.2008 do pracovného pomeru a včera nám oznámil, že nastúpil výkon trestu cca na 5 mesiacov. Je ešte v skúšobnej dobe,takže ukončiť s ním pracovný pomer asi nie je problém. Zamestnávateľ s ním však bol spokojný a pracovný pomer by nechcel ukončiť, skôr len prerušiť. Je niečo také vôbec možné? Ak áno, tak ako? Predpokladám, že ľuďom vo výkone trestu hradí zdravotné a sociálne poistenie štát, alebo sa mýlim? V prípade, že by sme mu poskytli voľno bez náhrady mzdy, musíme ho odhlásiť zo ZP aj SP? Ďakujem za odpovede a prajem všetkým príjemný deň.Zuzana
katka50
27.03.08,07:16
Ahoj poraďáci, potrebovala by som,prosím, poradiť s trošku špecifickým problémom. Zamestnanec k nám nastúpil 3.3.2008 do pracovného pomeru a včera nám oznámil, že nastúpil výkon trestu cca na 5 mesiacov. Je ešte v skúšobnej dobe,takže ukončiť s ním pracovný pomer asi nie je problém. Zamestnávateľ s ním však bol spokojný a pracovný pomer by nechcel ukončiť, skôr len prerušiť. Je niečo také vôbec možné? Ak áno, tak ako? Predpokladám, že ľuďom vo výkone trestu hradí zdravotné a sociálne poistenie štát, alebo sa mýlim? V prípade, že by sme mu poskytli voľno bez náhrady mzdy, musíme ho odhlásiť zo ZP aj SP? Ďakujem za odpovede a prajem všetkým príjemný deň.Zuzana
Ak by si mu dala neplatené voľno na RLFO mu prerušíš poistný vzťah v SP a do ZP platíš mesačný odvod z minim. mzdy 14%.
ZuziT
27.03.08,08:13
Katka, ďakujem za odpoveď, tak bude asi rozumnejšie s ním ten pracovný pomer ukončiť, lebo zamestnávateľ nechce platiť nič, pokiaľ by to bolo možné. Ešte raz ďakujem za pomoc
zuzanar
27.03.08,09:29
Nemusí za neho platiť nič. Netreba mu dávať výpoveď. Treba poslať registračný list do SP uviesť dôvod prerušenia - výkon trestu, a do ZP Oznámenie zamestnávateľa kde uvedie tiež dôvod neplatenia - výkon trestu.
ZuziT
27.03.08,17:08
Ďakujem za radu, tak to asi spravíme tak :)
Terezap
06.05.08,10:44
Ahojte, môj problém je opačný. Zamestnanec zamestnaný od 01.11.2007. Od 26.02.2008 nastúpil výkon trestu. V SP a ZP máme prerušovačky. Teraz by sme mu chceli dať výpoveď. Môžeme podľa § 68 ods.1 písm.a? Budem veľmi vďačná za každú pomoc.
LubicaN
16.10.08,08:53
Dobrý deň. chcem sa poradiť, ak má niekto skúsenosti ako to chodí.

Včera prišli za zamestnancom do práce policajti, rozprávali sa, potom s nimi sadol od auta a spolu odišli. Zamestnávateľovi nikto nič nepovedal, zamestnanec dnes do práce neprišiel. Podľa našich informácií ho viezli rovno do väznice, natvrdo sedí.

Kto mi dá aký papier o tom, čo sa deje? Na polícii, na súde ani vo väznici nám nikto nič kokrétne nepovedal, nemáme nič v rukách len telefonicky overené že je tam.

Chceme s ním rozviazať pracovný pomer podľa§ 68 ZP. Máme teda čakať na nejaké vyrozumienie alebo na koho sa máme obrátiť, aby sme sa oficiálne čosi dozvedeli a mohli aplikovať tento §?