Ivettka
27.03.08,09:34
Ahojte, nemá niekto skúsenosti so zúčtovaním v interných dokladoch? Ide o to, že odberateľ nám posiela platobné avíza o tom čo sa nám chystá zaplatiť. On si v tom avíze zúčtuje všetky pohľadávky aj záväzky ktoré voči sebe máme. Čiže sú tam aj rôzne skontá a pod. Ja by som to chcela robiť cez interné doklady ale aj keď mám zaškrtnuté políčko k likvidácii túto položku mi pri likvidovaní cez banku nezobrazuje. Neviete niekto ako na to?
atka4
27.03.08,09:10
Ahojte, nemá niekto skúsenosti so zúčtovaním v interných dokladoch? Ide o to, že odberateľ nám posiela platobné avíza o tom čo sa nám chystá zaplatiť. On si v tom avíze zúčtuje všetky pohľadávky aj záväzky ktoré voči sebe máme. Čiže sú tam aj rôzne skontá a pod. Ja by som to chcela robiť cez interné doklady ale aj keď mám zaškrtnuté políčko k likvidácii túto položku mi pri likvidovaní cez banku nezobrazuje. Neviete niekto ako na to?
Ak v tom avíze sú len informácie o tom, čo sa chystá urobiť, a následne sa to zrealizuje cez banku, tak o tom neúčtuješ, pretože to zaúčtuješ až na základe výpisu z účtu.
Z toho, čo uvádzaš, myslím, že by bolo vhodnejšie, predpokladám, že Vám zašle toto avízo a uhradí Vám iba rozdiel, t.j. ide v podstate o Oznámenie o jednostrannom zápočte vzájomných pohľadávok a záväzkov.
Máš podľa mňa 2 možnosti.
1. buď túto informáciu - avízo akceptujete, ak ho máte riadne podpísané odberateľom, so všetkými potrebnými náležitosťami, ako dodávateľ, odberateľ, údaje o firmách, kto koná za firmu a pod. a sumy aj Vám súhlasia, môžeš na jeho základe zaúčtovať cez interné doklady ako úhradu tam uvedených pohľadávok aj záväzkov, ktoré máš aj ty zaúčtované a teda súhlasia v podstate ako započítanie PaZ.
2. alebo ak tento doklad - avízo nie je podpísané a pod. (prišlo len e-mailom bez zaručeného el. podpisu a pod.), buď sama vypracuj Jednostranný zápočet, alebo ho žiadaj od odberateľa.
Tento následne zaúčtuješ cez Interné doklady-v banke sa ti nezobrazí, ale SW to prevezme do Peňažného denníka -v JÚ, čiže nemusíš účtovať závierkové úpravy, ak účtuješ v PÚ, tak sa likvidácia prejaví v knihách pohľadávok aj záväzkov.
Rozdiel, ktorý uhradia bude následná likvidácia záväzku podľa bank. výpisu.

Platí za predpokladu, že všetky pohľadávky aj záväzky, čiže faktúry, dobropisy aj skontá máš zaúčtované v Knihách pohľ. a záv.
mimča
30.03.08,06:18
Prajem pekný deň...
tiež mám problém s ID... nesedia mi vzájomné zápočty fa..
Mám napr.
Pohľadávka VF 2235,-
Záväzok DF 2235,-
- vzájomný zápočet robím následovne (aj na porade je odporúčaný tento postup)
Nový interný doklad - položky dokladu - likvidovať výberom - výberiem pohľadávku 2235,- , druhá položka dokladu, vyber záväzku 2235,- a uložiť
no ked uložim ID vyjde mi výsledná suma 4435,-a následne mi ju dá celú do príjmov v Penažnom denniku mi to zúčtuje celú sumu do 4435,- (nie ako 2235,- príjem -2235,- výdaj)
kde robím chybu?
môžem vzájomný zápočet robiť cez 2 interné doklady? - tak by to mohlo byť správne..
bobo1
30.03.08,07:12
Ja nerobím zápočty cez interné doklady. Nahodím to cez pokladňu - akože v hotovosti za faktúry uvedené v zápočte zaplatím a hotovosť za neuhradené faktúry uvedené v zápočte zinkasujem. Stav pokladne mi to neovplyvní a mám zlikvidované príslušné prijaté a vydané faktúry.
Rozalka
30.03.08,07:48
Stav pokladne ti to síce neovplyvní, napriek tomu odporúčam účtovať cez interné doklady. Pre účtovanie cez hotovosť ti chýba základná vec: doklad o úhrade dodávateľských faktúr vystavený prijímateľom hotovosti teda dodávateľom
bobo1
30.03.08,12:36
Rada si dám poradiť a budem to robiť cez Interné doklady - ďakujem.
pohodička
30.03.08,12:52
Ja to robím v Pohode ID (ak mám zmluvu alebo ju vyhotovím a pošlem druhej strane), ale cez vnútropodnikové zúčtovanie účet 395, cez pokladňu zúčtujem len ak mám pokladničné doklady potvrdené oboma stranami (tie vystavím aj druhej strane a počkám na potvrdenie, ak nepríde, tak robím zmluvu a posielam jednostranne). Zatiaľ ma nikto neupozornil, že to robím zle (žiadna kontrola).
atka4
30.03.08,15:49
Prajem pekný deň...
tiež mám problém s ID... nesedia mi vzájomné zápočty fa..
Mám napr.
Pohľadávka VF 2235,-
Záväzok DF 2235,-
- vzájomný zápočet robím následovne (aj na porade je odporúčaný tento postup)
Nový interný doklad - položky dokladu - likvidovať výberom - výberiem pohľadávku 2235,- , druhá položka dokladu, vyber záväzku 2235,- a uložiť
no ked uložim ID vyjde mi výsledná suma 4435,-a následne mi ju dá celú do príjmov v Penažnom denniku mi to zúčtuje celú sumu do 4435,- (nie ako 2235,- príjem -2235,- výdaj)
kde robím chybu?
môžem vzájomný zápočet robiť cez 2 interné doklady? - tak by to mohlo byť správne..
Predpokladám, že účtuješ v jÚ.
Máš to dobre, len v prípade úhrady dodávateľskej faktúry musíš zmeniť predkontáciu, aby to bolo podľa toho, o čo ide - 9VR, a podobne - VOZD, pretože ti zrejme pre obe likvidácie prevzalo predkontáciu - príjem , ktorá je zadaná v tej prvej časti - pod dátumami, keď si zadala prvú likvidáciu odberateľskej faktúry.
Čiže keď už máš aj pohľadávky aj záväzky zlikvidované zápočtom v internom doklade, vojdi do položiek a tam uprav predkontáciu pre záväzok (tovar, réžia a pod.)
mimča
31.03.08,12:49
ďakujem atka už je to ok...
Alexandra777
17.06.08,09:06
Ahojte, mohli by ste mi prosím Vás niekto poradiť, či musím, keď mám factoring, vystavovať ku každej účtovnej operácii účtovný doklad? Factoring sa účtuje 546/311, 315/646, 249/221 (tu je výpis z bankového účtu), 315/249, 315/325 - započítanie pohľ. a záväzkov voči fakt. spoločnosti. Takže dokopy 4 interné doklady?
vrabcak
11.06.12,19:28
Predpokladám, že účtuješ v jÚ.
Máš to dobre, len v prípade úhrady dodávateľskej faktúry musíš zmeniť predkontáciu, aby to bolo podľa toho, o čo ide - 9VR, a podobne - VOZD, pretože ti zrejme pre obe likvidácie prevzalo predkontáciu - príjem , ktorá je zadaná v tej prvej časti - pod dátumami, keď si zadala prvú likvidáciu odberateľskej faktúry.
Čiže keď už máš aj pohľadávky aj záväzky zlikvidované zápočtom v internom doklade, vojdi do položiek a tam uprav predkontáciu pre záväzok (tovar, réžia a pod.)

mám rovnaký problém. podľa atky som upravila predkontáciu v položkách - pohľadávka-tovar 182,57 eur ostala, upravila som záväzok-réžia 182,57. výsledná suma = 365,14. v peňažnom denníku mám zaúčtovanie v poriadku, ale typ je v oboch prípadoch - príjem. netuším kde je chyba, ďakujem za každú radu