lovap
27.03.08,11:26
Dobry den,
Prosím o radu ohladom prístupovej cesty na pozemok, ktorym som majitelom.
Na moj pozemok sa nemozem dostat s toho dovodu, ze mi sused nechce za ziadnych okolnosti odpredat pristupovu cestu, nakolko na tom pozemku nema ziadne okolnosti, ktore by mu v odpredani pristupovej cesty na moj pozemok branili (jedina pristupova cesta je len cez jeho pozemok).

Je nato nejaky zakon ?
PS.
Akym sposobom by sme mali pristupovat k rieseniu tohto problemu.
Mate aj Vy nejake skusenosti s riesenim takehoto problemu.

Za skoru radu dakujem.
dadulienka123
27.03.08,10:44
Podľa ust. § 108 ods. 2 písm. d) stavebného zákona vyvlastniť možno len vo verejnom záujme pre vytvorenie podmienok pre nevyhnutný prístup k pozemku a stavbe.
Podľa ust. § 109 ods. 1 stavebného zákona cieľom vyvlastnenia je dosiahnuť prechod, prípadne obmedzenie vlastníckeho práva k pozemkom a stavbám alebo zriadenie, zrušenie, prípadne obmedzenie práva vecného bremena k pozemkom a stavbám.
Podľa ust. § 110 ods. 2 stavebného zákona vyvlastnenie musí byť v súlade s cieľmi a zámermi územného plánovania a ten sa dokazuje územným rozhodnutím. Pokiaľ účel, na ktorý sa vyvlastňuje, nevyžaduje vydanie územného rozhodnutia, skúma sa súlad s cieľmi a zámermi územného plánovania priamo vo vyvlastňovacom konaní.
V intenciách ustanovení stavebného zákona zásah do vyvlastňovacieho práva vzhľadom na požadovaný účel vyvlastnenia musí byť minimálny. Ak postačuje len obmedzenie vlastníckeho práva, napr. vecné bremeno, toto má prednosť pred vyvlastnením vlastníckeho práva. Vecné bremená sú súkromnoprávnym inštitútom použiteľným na nútené obmedzenie vlastníckeho práva buď v prospech určitej osoby alebo v prospech určitej nehnuteľnosti.
janula94
02.04.08,15:10
Ja mám ten istý problém. Chceme stavať, ale prístup na pozemok je cez cestu, ktorej majiteľom je sused oproti. Zatiaľ s ním nemáme žiadne problémy, ale bojím sa, že mi niekedy v budúcnosti povie: nepustím ťa a hotovo a oplotí si to. Neviem, ako máme postupovať.
Chobot
02.04.08,18:19
Ja mám ten istý problém. Chceme stavať, ale prístup na pozemok je cez cestu, ktorej majiteľom je sused oproti. Zatiaľ s ním nemáme žiadne problémy, ale bojím sa, že mi niekedy v budúcnosti povie: nepustím ťa a hotovo a oplotí si to. Neviem, ako máme postupovať.

Skús ho zavolať na kávu alebo na pivo a prediskutuj s ním možnosť, že by ste na katastri zapísali ťarchu na tú cestu - umožnenie prístupu na tvoj pozemok. Skús mu za to ponúknuť nejakú finančnú odmenu, pokiaľ to nebude chcieť urobiť dobrovoľne. Alebo skúste odkúpiť polovicu podielu na tej ceste, aby ste aj vy boli spolumajiteľmi cesty. Možností je viac, záležia od konkrétnej situácie.
Mária27
02.04.08,19:06
Nechápem, prečo "stavba" je stále v neodborných témach - dadulienku123 som chcela oceniť!
NInive
02.04.08,21:08
Ja vám poviem niečo z opačnej strany. Som vlastníčkou časti prístupovej cesty k dalším pozemkom. Roh môjho pozemku zasahuje do cesty. Ak by som si to zahradila, pešo tam prístup ľudia majú, autom už nie. Z opačnej strany je totiž potok. Tento roh neužívame v rámci dobrých susedských vzťahov. Minulý rok sme sa rozhodli, že tam postavíme.Všetci z uvedených susedov sa tvárili ako mrtve chrobáky. Dosiahli sme, aby táto oblasť bola v územnom pláne obce ako stavebné oblasť. Inžienierske siete sme obehávali, platili, lebo nič tam nebolo. Iba silový kábel, tak elektriku dosiahneme za lacný peniaz.Minule som sa dozvedela (náhodu som si vypočula rozhovor), že sa tm chystajú ešte dalšie 2 stavby. Mimochodom sme zaplatili aj za štúdiu pre obec. Jeden sused má prístup iba vďaka tomu nášmu ústupku. Keď som mu povedla, že to môžem zahradiť, tak len kývol plecami. Starosta povedal, že mi to môžu pokojne vyvlastniť.Mne nejde o ten pozemok, ale princíp. Chcú sa šplhať po našom chrbte. Tie vybavovačky nás stáli majland. Keď som sa spýtala, či tam budú stavať, tak mi povedali, že nevedia. Začali tam vysekávať stromy na brehoch a keď nás zbadajú, tak sa utekajú schovať. Sú takí hlúpi. Zrezávajú stromy, ktoré spevňujú brehy a starosta s tým nič nerobí...... Mám chuť to zahradiť. Z nich žiaden osoh nemám, lem na nich hlúpo beriem ohľad. lebo sme susedia. Ale má to význam. keď nám robia veci za chrbtom, my zaplatíme a oni majú osoh. Mimochodom nepatria medzi chudákov, tak niečo zafinancovať by mohli........Ale oni ani počuť. :mad: Čo by ste robili vy????
dadulienka123
04.04.08,10:12
čaute, novelou Občianského zákonníka ( 568/2007....) bolo vsunuté nové ustanovenie, ktoré znie:
§ 151o , doplňa sa odsek 3 : " Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe namožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok."
Dúfam, Vám to pomôže......
janula94
04.04.08,13:18
Ďakujem.
lovap
17.04.08,17:17
Informovali sme sa u sudcu na § 108,§ 109,§ 110 Ohľadom prístupovej
cesty.Bolo nám povedané že nemáme absolutne žiadne právo na prístupovú
cestu.Jedine to môže vyvlastniť štát.Čo s tým ?
Ďakujem za poradu.
lakon
18.04.08,04:46
Informovali sme sa u sudcu na § 108,§ 109,§ 110 Ohľadom prístupovej
cesty.Bolo nám povedané že nemáme absolutne žiadne právo na prístupovú
cestu.Jedine to môže vyvlastniť štát.Čo s tým ?

Ale asi by ste mali navstivit nejakeho ineho pravnika, lebo ak sa nejaky takto vyjadri klientovi, tak bud ma tolko klientov ze dalsich nechce, alebo o tom nema ani paru.
A naco to chcete do osobneho vlastnictva? nech je to vo vlastnictve statu, v sprave obce evidovane ako komunikacia, aspon nebudes musiet platit dane a pokial to spravis sikovne hodis na obec i zimnu udrzbu. Dalsim jemnejsim sposobom vyvlastnenia je uvalenie vecneho bremena na pravo prechodu a prejazdu, kedy ty budes mat pravne vymozitelny pristup, co by ti mohlo stacit, a sused bude spokojny ze je vlastnikom.
Chobot
18.04.08,07:03
Informovali sme sa u sudcu na § 108,§ 109,§ 110 Ohľadom prístupovej
cesty.Bolo nám povedané že nemáme absolutne žiadne právo na prístupovú
cestu.Jedine to môže vyvlastniť štát.Čo s tým ?
Ďakujem za poradu.

Treba asi vychádzať z predchádzajúceho stavu - ako vznikla situácia, že prístup na tvoj pozemok je cez susedov pozemok? Bolo to delením parciel? Nemal si nikdy prístup na tvoj pozemok? Ako si získal ten pozemok? Z tohto popísaného je ťažko poradiť, dobré by bolo vidieť aspoň náčrt polohy pozemkov a to, ako to vzniklo.
martosk
01.03.12,19:57
Zdravím.

S manželkou sme sa stali majiteľmi st. pozemku. Prístup na pozemok je po regulérnej ulici/komunikácii, ktorá existuje dlho, sú na nej privedené inž. siete, verejné osvetlenie, stojí tam bytovka, pár domov... Vlastníkom časti pozemku, na ktorom komunikácia leží je štát. Ten sa nachádza priamo pred naším pozemkom. Druhú časť vlastní sused, ktorému sa nepáči ako chceme stavať a chce nám presne nadiktovať ako si máme stavbu na pozemku umiesniť, aj keď všetky zákonom stanovené rozostupy a ostatné je v poriadku. Cez jeho pozemok musíme v každom prípade prejsť, ako aj všetci vlastníci nehnuteľností na ulici. V katastri je uvedené, že si časti odkúpil v r. 2010-2012. Poslednú hneď ako sa dozvedel, že by sme radi stavali. Na pozemku, cez ktorý vedie cesta nie je žiadna ťarcha, zápis. Ostatní sú s ním dohodnutý, s nami sa dohodnúť odmieta, kým nebude "tak, ako si povedal". Viete mi prosím poradiť, čo s tým?

Ďakujem.
felix1
01.03.12,20:19
Zda sa ze stale Vam zostava aj ine riesenie ako cez pravnika. Je susedom pozadovana podmienka pre Vasu stavbu az taka neakceptovatelna ? Ak sa mu da aspon ciastocne ustupit / vyhoviet je to lacnejsie a rychlejsie riesenie. Ak si aj sudnou cestou vynutite cestu, pochybujem ze sa budete citit v novom dome prijemne :( Ak budete mat obaja pocit ze stratite hrdost ustupenim zo svojej poziadavky, radsej predaj pozemok.