dudodu
28.03.05,19:22
SZČO (JU, neplatca DPH) má auto v majetku. V evidencii jázd vychádza skutočná priemerná spotreba cca 6 l/100km, hoci podla TP má byt spotreba 7,5 l/100 km. Po ubehnuti 16.000 km je stav PHM (podla normy) minus 240l (malo by sa este 240 l dotankovat, aby sedela priemerná spotreba podľa TP). Čo mám s tým robit? Mozno to nechat tak, alebo to treba nejako upravit?
Nechce sa mi to upravovat roznymi zapismi jazd s nula km a s fiktívnym čerpaním PH.
Nedá sa to nejako vyuzit na znizenie danoveho zakladu? Že by do nákladov nešli bločky za nakúpeny benzín, ale len vypočítaná suma za benzín podľa počtu prejdených km.

Ako sa da dat do nakladov stravne po 1.11 na cesty - pre tento istý prípad? Co vsetko k tomu treba?

Je danovo uznatelnym vydavkom aj koncesinarsky poplatok za pouzivanie autoradia? Na fakture SRo je uvedene, ze to nie je danovy doklad.

Vďaka za odpovede
anto
28.03.05,20:03
K vyúčtovaniu PHM.:

daňovník účtuje PHM pri zaplatenej dani a pri vložení motorového vozidla do podnikania, čo musí mať vyznačné v technickom preukaze na základe skutočne ujazdených kilometrov a priemernej ceny za PHM. Nie je podstatné, na koľko má bločky za nákup PHM, to sú len podporné doklady pre účtovanie. Ako základ pre výpočet sa berie spotreba, uvedená v technickom preukaze za všetky údaje, t.j. mesto, adť... a aktuálna cena v čase jazdy motorového vozidla.

Koncesionársky poplatok možno zahrnúť do základu dane vtedy, ak ste vlastníkom rádiového prijímača a máte ho zaevidovaný v majetku.

Tú tretiu otázku už bolo dostatok komentárov, pozrite si vo vyhľadavači heslo strané.
andrej_rv
28.03.05,20:09
U auta zaradeného v majetku sa za daňový výdavok považujú výdavky za nakúpené spotrebované PHL, ale len do výšky podľa normy spotreby. Ak je normovaná spotreba vyššia, daňovým výdavkom je len suma dokladovaná bločkami. Podľa mňa jediné riešenie v Tvojom prípade je zohnať bločky na chýbajúci rozdiel (najmä ak nie si platca DPH).
Na zúčtovanie stravného by si mal mať cestovný príkaz alebo niečo podobné (miesto pracovnej cesty, účel, doba trvania...).
Koncesionársky poplatok je daňovým výdavkom, pretože si povinný platiť ho zo zákona. Nie je daňovým dokladom len z hľadiska DPH (koncesionárske poplatky nie sú zdaniteľným plnením, nie je to služba zo strany rozhlasu).
Jana2004
28.03.05,20:54
Myslím, že by stačilo zapísať súkromné jazdy a v tom prípade PHM čerpal mimo účtovníctva a km nemusíš rozpisovať.
andrej_rv
28.03.05,22:14
K vyúčtovaniu PHM.:

daňovník účtuje PHM pri zaplatenej dani a pri vložení motorového vozidla do podnikania, čo musí mať vyznačné v technickom preukaze na základe skutočne ujazdených kilometrov a priemernej ceny za PHM. Nie je podstatné, na koľko má bločky za nákup PHM, to sú len podporné doklady pre účtovanie. Ako základ pre výpočet sa berie spotreba, uvedená v technickom preukaze za všetky údaje, t.j. mesto, adť... a aktuálna cena v čase jazdy motorového vozidla.

Podľa môjho názoru tento spôsob uplatňovania výdavkov platí len pri nezaradenom vozidle podnikateľa, kde daňovník podľa §19 ods.2 písm. e ) "..uplatní výdavky do výšky náhrady..." podľa zákona o cestovných náhradách (priem.spotreba x km), kým u podnikateľa s vozidlom v obchodnom majetku firmy sú podľa § 19 ods. 2 písm. l) sú daňovým výdavkom "výdavky na spotrebované pohonné látky ... prepočítané podľa spotreby v TP..", teda podľa mňa výdavky na PHL, ktoré boli preukázane vynaložené (bloček) , ale maximálne do výšky podľa normy spotreby.
Manual
29.03.05,05:55
SZČO (JU, neplatca DPH) má auto v majetku. V evidencii jázd vychádza skutočná priemerná spotreba cca 6 l/100km, hoci podla TP má byt spotreba 7,5 l/100 km. Po ubehnuti 16.000 km je stav PHM (podla normy) minus 240l (malo by sa este 240 l dotankovat, aby sedela priemerná spotreba podľa TP). Čo mám s tým robit? Mozno to nechat tak, alebo to treba nejako upravit?
Nechce sa mi to upravovat roznymi zapismi jazd s nula km a s fiktívnym čerpaním PH.
Nedá sa to nejako vyuzit na znizenie danoveho zakladu? Že by do nákladov nešli bločky za nakúpeny benzín, ale len vypočítaná suma za benzín podľa počtu prejdených km.

Ako sa da dat do nakladov stravne po 1.11 na cesty - pre tento istý prípad? Co vsetko k tomu treba?

Je danovo uznatelnym vydavkom aj koncesinarsky poplatok za pouzivanie autoradia? Na fakture SRo je uvedene, ze to nie je danovy doklad.

Vďaka za odpovedeAk to máš tak ako píšeš máš to dobre, pretože Ty nie si robot a nevieš jazdiť presne podla spotreby a ká je v TP. Chybu si urobil, že si nesleduješ priem. spottrebu po mesiacoch podla TP a mal si operatívne zohnať dalšie bločky na zvýšenie nákladov. Ale ako to máš napísané, to je "verné - poctivé"" zobrazenie jazy. Veď v lete je nižšia spotreba a v zime keď je mráz, sneh ideš zasa zákonite do nadspotreby!!!
Takto si sa pripravil o cca 8.000,- Sk nákladov, čo už ??
Pekné ráno želám...
dudodu
29.03.05,12:20
Ďakujem za príspevky. Opäť som múdrejší.