emula1
27.03.08,12:39
mozte mi prosim niekto poradit ohladne uctovania bank. vypisov, napr. vybery z bankomatu, alebo platby kartou. ako je to s tymi datumami, ktory mam zauctovat, datum zuctovania? a co s datumom spracovania? ide to cez 261?

dakujem
Tweety
27.03.08,11:40
mozte mi prosim niekto poradit ohladne uctovania bank. vypisov, napr. vybery z bankomatu, alebo platby kartou. ako je to s tymi datumami, ktory mam zauctovat, datum zuctovania? a co s datumom spracovania? ide to cez 261?

dakujem
dátum, keby bol pohyb na účte- teda dátum zúčtovania
Ally Klima
31.03.08,18:24
Ahoj Tweety, a ako to je pri platbe kartou, dnes sa mi dostal do ruk vypis na ktorom je uvedene ze 27.3.2008 bola urobena platba v HOrnbachu, ale vypis ukazuje 31.3.... teraz je to v podstate okay, ale ak by to bolo na prelome ako by to bolo v pripade DPH? z hľadiska DPH by to malo byť 27.3. a z hľadiska bankoveho vypisu 31.3... riešiť to potom cez 261? a ako to riešite z hľadiska zakladania dokladov.. ak by to islo pokladnou, tak do pokladne, ak by to bol záväzok, tak do faktúr, ale v tomto prípade, platbe kartou, to jednoducho pripojím k výpisu, do bankovej knihy? Riešila som už rôzne veci, ale toto je prvý krát...:o
martinius
01.04.08,12:40
Ahoj Tweety, a ako to je pri platbe kartou, dnes sa mi dostal do ruk vypis na ktorom je uvedene ze 27.3.2008 bola urobena platba v HOrnbachu, ale vypis ukazuje 31.3.... teraz je to v podstate okay, ale ak by to bolo na prelome ako by to bolo v pripade DPH? z hľadiska DPH by to malo byť 27.3. a z hľadiska bankoveho vypisu 31.3... riešiť to potom cez 261? a ako to riešite z hľadiska zakladania dokladov.. ak by to islo pokladnou, tak do pokladne, ak by to bol záväzok, tak do faktúr, ale v tomto prípade, platbe kartou, to jednoducho pripojím k výpisu, do bankovej knihy? Riešila som už rôzne veci, ale toto je prvý krát...:o

Bankový výpis nemá nič spoločné s DPH, tú učtuješ na základe faktúry alebo pokladničného dokladu. Výbery z bankomatu, aj platby kartou účtuješ voči 261 s tým dátumom, ku ktorému bola transakcia uskutočnená BV (261/221), ak účtuješ debetné karty, kreditky : BV 335/261, úhrada dlžnej sumy 261/221
Ally Klima
01.04.08,13:33
Ahoj, ďakujem za odpoveď,
ja viem že nemá nič spoločné s dph, ale keď je to platba za materiál,alebo tovar, tak máš bloček, išlo mi o to, ako ten bloček z reg. pokladne napr. zaúčtuješ? dáš ho do pokladne? ale to nebol výdaj z pokladne, ale platba kartou.... jednou z možností by bolo účtovať to ako fa a potom úhradu, keď by som dostala výpis z účtu...
do pokladne mi to nesedí, veď v hotovosti to nebolo...
hmm.. poraďte..
ďakujem martinius
azla
01.04.08,14:03
Ahoj, ďakujem za odpoveď,
ja viem že nemá nič spoločné s dph, ale keď je to platba za materiál,alebo tovar, tak máš bloček, išlo mi o to, ako ten bloček z reg. pokladne napr. zaúčtuješ? dáš ho do pokladne? ale to nebol výdaj z pokladne, ale platba kartou.... jednou z možností by bolo účtovať to ako fa a potom úhradu, keď by som dostala výpis z účtu...
do pokladne mi to nesedí, veď v hotovosti to nebolo...
hmm.. poraďte..
ďakujem martinius

Platba kartou sa môže zaúčtovať ako pohľadávka (voči zamestnancovi, spoločníkovi - kto vlastní kartu)
335,355/221
Uvedená pohľadávka za zúčtuje (zníži ) predložením dokladov na zúčtovanie (napr. bločkov z ERP) . Tieto doklady sa môžu zúčtovať v rámci interných dokladov.
5xx,343/335,355
Ally Klima
01.04.08,14:11
super, ďakujem, teraz som to už pochopila.. a potom tie ERP bločky eviduješ s internými dokladmi..tak?
a ešte čo s dátumami...?
v mojom prípade mám výpis z BU z 31,3,, uvedené je že to bolo uhradené nakúpené 27.3. takže mám zaúčtovať ako.. podľa toho čo píšeš pohľadávka vznikne 355/221 vznikne v tomto prípade neskôr ako je dátum na ERP.. možno to len komplikujem, ale to ja vždy :o
Petra29
01.04.08,17:43
super, ďakujem, teraz som to už pochopila.. a potom tie ERP bločky eviduješ s internými dokladmi..tak?
a ešte čo s dátumami...?
v mojom prípade mám výpis z BU z 31,3,, uvedené je že to bolo uhradené nakúpené 27.3. takže mám zaúčtovať ako.. podľa toho čo píšeš pohľadávka vznikne 355/221 vznikne v tomto prípade neskôr ako je dátum na ERP.. možno to len komplikujem, ale to ja vždy :o
ERP bločky evidujem s ID,
ak máš najskôr k dispozícii bank.výpis účtuješ ako píše Azla, potom cez ID ERP ku dňu predloženia zamestnancom,
ak máš prvý ERP - v deň uskutočnenia platby, ja účtujem cez 5..,343/261, neskôr cez bank.výpis zúčtujem 261/221
azla
02.04.08,05:10
Systém, ktorý si účtovná jednotka zvolí, by mal byť popísaný v internej smernici.
V každom prípade systém účtovania by mal byť prehľadný, aby sa správne vedeli priradiť platby k nákupom.
Je to dôležité vtedy, ak majú vo firme viacerí zamestnanci, tiež majitelia platobné karty k účtom.
Ally Klima
02.04.08,09:03
ďakujem všetkým za rady, konateľ si prvý krát vo firme zaobstaral platobné karty a používa ich dosť hore dole.. tak som sa chcela uistiť ako to riešiť...
ešte raz ďakujem.
Omaria
19.04.08,17:10
ERP bločky evidujem s ID,
ak máš najskôr k dispozícii bank.výpis účtuješ ako píše Azla, potom cez ID ERP ku dňu predloženia zamestnancom,
ak máš prvý ERP - v deň uskutočnenia platby, ja účtujem cez 5..,343/261, neskôr cez bank.výpis zúčtujem 261/221

Na zahr. bankovom výpise mam za mesiac veľa patieb kartou a poplatkov za pohyby. Môžem zaúčtovať NBS - priemerným kurzom za mesiac alebo kazdý pohyb zvlášť.
Ďakujem....
Omaria
19.04.08,17:11
Na CZ aj EUR zahr. bankovom výpise mam za mesiac veľa platieb kartou a poplatkov za pohyby. Môžem zaúčtovať NBS - priemerným kurzom za mesiac alebo kazdý pohyb zvlášť?
Ďakujem....
zuhl
19.04.08,17:12
Ja účtujem každý pohyb zvlášť a na konci urobím kurzový rozdiel.
Omaria
19.04.08,17:15
Na zahr. bankovom výpise mam za mesiac veľa patieb kartou a poplatkov za pohyby. Môžem zaúčtovať NBS - priemerným kurzom za mesiac alebo kazdý pohyb zvlášť.
Ďakujem....
Omaria
19.04.08,17:18
Mám ich za mesiac asi 50 na jednom účte. Ako to myslíš kurzový rozdiel na konci.
Omaria
19.04.08,17:20
Mám ich za mesiac asi 50 na jednom účte. Ako to myslíš kurzový rozdiel na konci.Na konci mesiaca?
zuhl
19.04.08,17:22
No položky účtuješ po dátumoch: 1,2....a na konci mesiaca 31. urobíš kurzový rozdiel podľa kurzu NBS.
atka4
23.04.08,08:38
No položky účtuješ po dátumoch: 1,2....a na konci mesiaca 31. urobíš kurzový rozdiel podľa kurzu NBS.???
A z akého dôvodu?
Súhlasím len v tom prípade, ak hovoríš o 31.decembri a riadnej účtovnej závierke, ak je účtovným obdobím kalendárny rok od 01.01. do 31.12.

KR riešime k dátumu účtovnej závierky, či už riadnej alebo mimoriadnej...

Úhrady treba zaúčtovať kurzom NBS v deň zúčtovania - odpísania z účtu alebo pripísania na účet.
caramellka
30.05.08,04:47
Prosím vás, dá sa platba kreditnou kartou účtovať aj cez účet 325?
- bloček z ERP zaúčtovať ako interný doklad: 501, 343 / 325
- výpis z BÚ: 325 / 221 ?
Bolo mi povedané, že cez 261 to nemôžem účtovať, lebo cez 261 sa účtujú len prevody medzi bankou a pokladnicou...
Ďakujem.
azla
30.05.08,05:45
Prosím vás, dá sa platba kreditnou kartou účtovať aj cez účet 325?
- bloček z ERP zaúčtovať ako interný doklad: 501, 343 / 325
- výpis z BÚ: 325 / 221 ?
Bolo mi povedané, že cez 261 to nemôžem účtovať, lebo cez 261 sa účtujú len prevody medzi bankou a pokladnicou...
Ďakujem.
Už som prezentovala svoj názor v príspevku č. 6.
http://www.porada.sk/697543-post6.html

Vo firme mám zavedený tento spôsob a osvedčil sa mi. Ak nevyhovuje (náplňou) účet 335, 355 - používam účet 378. Každý použivateľ karty má svoju evidenciu v saldokonte (nemusí byť), a je to prehľadné.
Väčšinou mám najprv výpis z BÚ - naúčtuje sa pohľadávka, predložením dokladov na zúčtovanie sa pohľadavka zníži.

Tento spôsob je vhodný aj napr. pri vodičoch (kamionistoch), ktorí počas napr.dvoch týždňov "míňajú", k dispozícii sú výpisy o platbách, výberoch a následne po návrate z cesty sa doklady predložia na vyúčtovanie.
caramellka
30.05.08,06:09
Ja mám práveže vždy najprv bloček a až potom výpis a na výpise je to zúčtované tak 2-3 dni po dátume na bločku z ERP. Preto som myslela, že to mám účtovať cez ostatné záväzky, alebo niečo také. U nás má kreditnú kartu len konateľka a nakupuje len v hypermarketoch kancel. potreby, občas tovar.
alenap
26.08.08,09:21
Ahojte,
ja by som sa chcela spýtať ako zaúčtujete, ak platba kartou bola omylom realizovaná z účtu dva krát?
Benko
26.08.08,16:12
Jednu platbu dám na 315/221. A keď sa mi vráti dám 221/315.
eripot
20.10.08,15:39
K téme platobných kariet sa chcem opýtať: čo urobiť s bločkom, kde je uvedené, že bolo platené platobnou kartou, ale nebolo to platené z firemného čísla účtu. Dalo by sa to nejako zúčtovať? Ja si myslím, že nie, ale pre istotu si to chcem overiť.
(Stalo sa to, že syn konateľa zaplatil firemný benzín svojou osobnou kartou). Pýtam sa aj kvoli tomu, lebo robím výkaz s DPH, tak rozmýšľam, či ten bloček vyhodiť ja, alebo mi ho vyhodí DÚ :confused:.
sway
20.10.08,15:46
K téme platobných kariet sa chcem opýtať: čo urobiť s bločkom, kde je uvedené, že bolo platené platobnou kartou, ale nebolo to platené z firemného čísla účtu. Dalo by sa to nejako zúčtovať? Ja si myslím, že nie, ale pre istotu si to chcem overiť.
(Stalo sa to, že syn konateľa zaplatil firemný benzín svojou osobnou kartou). Pýtam sa aj kvoli tomu, lebo robím výkaz s DPH, tak rozmýšľam, či ten bloček vyhodiť ja, alebo mi ho vyhodí DÚ :confused:.

kľudne môžeš bloček zaradiť do DPH aj do výdavkov, platba kartou je považovaná za platbu v hotovosti, nevadí, že to šlo z iného účtu, môžeš si ho k VPD potom aj prefotiľ a len si naň poznač, že bol použitý účet konateľa, aby si to mala čisté - isto ti to nik nevyhodí z nákladov.;)
eripot
20.10.08,17:06
ďakujem... ale to práveže nebol účet konateľa, ale účet jeho syna ... hm, to nebudú kontrolovať čísla bankových kariet a účtov?
ja som si stále myslela, že to s hotovosťou nemá nič spoločné, že je to bankový prevod. aj to účtujem 5.....,343.../355...a potom 355.../221...
Ako preukážem, že sme ten benzín zaplatili, keď to nebolo platené našou fy kartou? toto mi vŕta v hlave :confused:
sway
20.10.08,19:09
ďakujem... ale to práveže nebol účet konateľa, ale účet jeho syna ... hm, to nebudú kontrolovať čísla bankových kariet a účtov?
ja som si stále myslela, že to s hotovosťou nemá nič spoločné, že je to bankový prevod. aj to účtujem 5.....,343.../355...a potom 355.../221...
Ako preukážem, že sme ten benzín zaplatili, keď to nebolo platené našou fy kartou? toto mi vŕta v hlave :confused:

nie, nie, platbu kartou musíme dávať ako hotovosť ak by sme to vzali logicky k tejto platbe nám dajú doklad kde je vyčíslená DPH a na niektorých takýchto dokladoch ani nebýva uvedené, že to bola platba kartou - je to iba paragon... jednoznačne do DPH to pôjde cez pokladňu - ak sa bojíš daj si k tomu stručný popis, že to bolo platené súkromnou kartou - nik nebude pátrať, či a z akého účtu, náklad ako taký sa vlastne preverí až knihou jázd, či čerpaný benzín bol použitý na cesty potrebné k podnikaniu.

Len pre objasnenie, ak by to bolo platené firemnou kartou tak by som to účtovala takto:

výdavkový PD bloček o kúpe PHM napr: 1.10.2008

100,- 501 xx základ
19,- 343 xx DSPH
119,- 211 xx pokladňa výdavok

banka - BV 1.10.2008 MD 261 xx/ DAL 221 xx
pokladňa príjem PDP 1.10.2008 MD 211 xx /DAL 261 xx

takže tak. ;)
cloe
20.10.08,19:32
....
Len pre objasnenie, ak by to bolo platené firemnou kartou tak by som to účtovala takto:

výdavkový PD bloček o kúpe PHM napr: 1.10.2008

100,- 501 xx základ
19,- 343 xx DSPH
119,- 211 xx pokladňa výdavok

banka - BV 1.10.2008 MD 261 xx/ DAL 221 xx
pokladňa príjem PDP 1.10.2008 MD 211 xx /DAL 261 xx

takže tak. ;)

No, ak by sa jednalo o platbu firemnou kartou, neplietla by som tam účet 211, ale účtovala by som to cez ID.
Vychádzam z toho, že do pokladnice peniaze neboli nikdy skutočne prijaté.
Ja účtujem - bankový výpis 261/221, ID 501,343/261.
Účet 211 by som použila len v spomenutom prípade, keď bola platba inou ako firemnou kartou ale súčasne aj záväzok voči spoločníkov 211/365.
sway
20.10.08,19:40
No, ak by sa jednalo o platbu firemnou kartou, neplietla by som tam účet 211, ale účtovala by som to cez ID.
Vychádzam z toho, že do pokladnice peniaze neboli nikdy skutočne prijaté.
Ja účtujem - bankový výpis 261/221, ID 501,343/261.
Účet 211 by som použila len v spomenutom prípade, keď bola platba inou ako firemnou kartou ale súčasne aj záväzok voči spoločníkov 211/365.

súhlasím aj ja ;)
eripot
20.10.08,20:03
Ďakujem vám žienky veľmi pekne. Som rada, že ste mi pomohli vyriešiť tento problém. Ste veľmi zlaté, obidve :). Nech sa vám darí v práci, aj v súkromnom živote.

Tú cudziu kartu zaúčtujem: bloček do pokladne 501,343/211 a následne 211/365, čiže v pokladni dopad 0 a synovi peniaze vrátime cez taťka :). Všetci budú spokojní teraz.
Ešte keby ste mi poradili za tie bločky z 28.8.2008, či ich môžem dať do DPH septembrovej a môžem ísť spať... a aj vám pekné sníčky zároveň zaželať ;).
cloe
20.10.08,20:18
Ďakujem vám žienky veľmi pekne. Som rada, že ste mi pomohli vyriešiť tento problém. Ste veľmi zlaté, obidve :). Nech sa vám darí v práci, aj v súkromnom živote.

Tú cudziu kartu zaúčtujem: bloček do pokladne 501,343/211 a následne 211/365, čiže v pokladni dopad 0 a synovi peniaze vrátime cez taťka :). Všetci budú spokojní teraz.
Ešte keby ste mi poradili za tie bločky z 28.8.2008, či ich môžem dať do DPH septembrovej a môžem ísť spať... a aj vám pekné sníčky zároveň zaželať ;).

Aj ja ti ďakujem za tie milé slová v úvode, urobila si mi náladu:)
Odpovedala som ti v ss.
eripot
22.10.08,20:08
Prosím niekoho o radu. Účtujem nanovo celý rok po predchádzajúcej účtovníčke. Zistila som pri účtovaní banky, že mi nesedia mzdy a odvody. Keď som to prekontrolovala, našla som chybu v zaokrúhlení soc. odvodov. Smiešna suma 2 sk. Zaplatila zaokrúhlené odvody síce správne (o 2 sk naviac), ale vo výplatnej páske ich si ich dotyčná účtovníčka nezaokrúhlila (má to robené v exceli), takže keď som to všetko nanovo a správne preúčtovala, zaplatili sme jej mzdu o 2 sk viac ako sme mali. Čo s tým? Nebudem predsa od nej pýtať 2 sk. Kde ich môžem "strčiť", aby sa mi 331 vyrovnala? Ďakujem.
sway
23.10.08,07:35
Prosím niekoho o radu. Účtujem nanovo celý rok po predchádzajúcej účtovníčke. Zistila som pri účtovaní banky, že mi nesedia mzdy a odvody. Keď som to prekontrolovala, našla som chybu v zaokrúhlení soc. odvodov. Smiešna suma 2 sk. Zaplatila zaokrúhlené odvody síce správne (o 2 sk naviac), ale vo výplatnej páske ich si ich dotyčná účtovníčka nezaokrúhlila (má to robené v exceli), takže keď som to všetko nanovo a správne preúčtovala, zaplatili sme jej mzdu o 2 sk viac ako sme mali. Čo s tým? Nebudem predsa od nej pýtať 2 sk. Kde ich môžem "strčiť", aby sa mi 331 vyrovnala? Ďakujem.

Odúčtuj si rozdiel na 331 na halierové vyrovnanie ID s krátkym popisom prečo si tak spravila a hotovo.;)
eripot
23.10.08,13:14
Ďakujem sway. Presne tak som to už medzičasom urobila... ;) a som rada, že si mi moje rozhodnutie potvrdila. Prajem ti pekný deň.