plasmuska
27.03.08,13:11
Ahojte,

ako zavazok sa vo vykazu o majetku a zavazkoch vykazuju len neuhradene dosle faktury alebo jeste nieco, napr. vypoctena neuhradzena dan z prijmu?

Dakujem :-)
Maňaska
27.03.08,12:13
vypočítaná a neuhradená daň, neuhradené odvody do SP, ZP, záväzky voči zamestnancom, neuhradená DPH,
plasmuska
27.03.08,12:16
ad. neuhradene odvody do SP a ZP - to sa tyka len tech mesacnych zaloh?

vsak vyuctovane SP a ZP sa podava az v juni?
tinaM
27.03.08,12:19
ad. neuhradene odvody do SP a ZP - to sa tyka len tech mesacnych zaloh?

vsak vyuctovane SP a ZP sa podava az v juni?
Uvádzajú sa tam odvody SZČO napr. za 12/2007, ktoré boli uhradené do 8.1.2008 a tiež výplaty za 12/2007 vyplatené v 1/2008 včetne odvodov.
plasmuska
27.03.08,12:26
ok jasne diky,
takze ked bolo toto vsetko uhradene do 31.12. 2007 zahrniem tam len tu splatnu dan z prijmov, ktoru uvadzam v danovom priznani za rok 2007
Mirkaporada
27.03.08,13:22
Účtujem v jednoduchom účtovníctve v Pohode.
Do Výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2006 za bežné účtovné obdobie do riadku 17 Záväzky sa mi zarátal zostatok sociálneho fondu.
Lenže vo Výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie v riadku 17 Záväzky zostatok sociálneho fondu z roku 2006 už zarátaný nemám.
Mám to opraviť ?
Prosím o radu.
betka
27.03.08,14:00
Účtujem v jednoduchom účtovníctve v Pohode.
Do Výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2006 za bežné účtovné obdobie do riadku 17 Záväzky sa mi zarátal zostatok sociálneho fondu.
Lenže vo Výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie v riadku 17 Záväzky zostatok sociálneho fondu z roku 2006 už zarátaný nemám.
Mám to opraviť ?
Prosím o radu.

Ano, prepísať na tvrdo.

Aby obdobia vykazovali rovnaké sumy. Kontrolne číslo vo výkaze za rok 2006 (bežné obdobie) Vám musí sedieť vo výkaze v roku 2007 (za bezprostred.predchadz.)
natalycom
27.03.08,14:05
ok jasne diky,
takze ked bolo toto vsetko uhradene do 31.12. 2007 zahrniem tam len tu splatnu dan z prijmov, ktoru uvadzam v danovom priznani za rok 2007


presne tak, ak nemáš žiadne iné záväzky (faktúry, DPH ai.)
Mirkaporada
28.03.08,04:47
Ano, prepísať na tvrdo.

Aby obdobia vykazovali rovnaké sumy. Kontrolne číslo vo výkaze za rok 2006 (bežné obdobie) Vám musí sedieť vo výkaze v roku 2007 (za bezprostred.predchadz.)

Veľmi pekne Vám ďakujem.
Pru
28.03.08,07:44
prosím Vás zásoby na sklade sa do výkazu uvádzajú bez dph? ďakujem
betka
28.03.08,08:17
prosím Vás zásoby na sklade sa do výkazu uvádzajú bez dph? ďakujem

Ak ste platiteľom DPH, tak ano
Pru
28.03.08,08:29
mám to vypísané bez dph, len ma trocha zmiatlo, že neuhradené fa dávam celú sumu.
keď podávam opakovaný výkaz o príjmoch a výd. za r. 2006, mení sa mi tam len presun medzi mzdami a poistným o 142,- jedno malo byť o to vyššie druhé nižšie, tak môžem vypísať tento z r. 2007, alebo musím podať na tlačive za r. 2006?
Zita5
28.03.08,08:32
mám to vypísané bez dph, len ma trocha zmiatlo, že neuhradené fa dávam celú sumu.
keď podávam opakovaný výkaz o príjmoch a výd. za r. 2006, mení sa mi tam len presun medzi mzdami a poistným o 142,- jedno malo byť o to vyššie druhé nižšie, tak môžem vypísať tento z r. 2007, alebo musím podať na tlačive za r. 2006?

Však je to správne , nakoľko odberateľ Vám je dĺžny úhradu pohľadávky včetne DPH .

Aj záväzky uvádzate včetne DPH , nakoľko musíte uhradiť aj výšku DPH .

Zásoby na sklade uvádzate bez DPH .Týka sa plátcu DPH .
Pru
28.03.08,08:36
ĎAKUJEM veľmi pekne, veď to tak mám, len už som trocha oblbnutá, že mi vypadávajú základne veci, díky moc. a tie opakované výkazy môžem podať na týchto nových, lebo už ich mám vytlačené, alebo musím prepísať na platné pre r. 2006
Marcela16
29.03.08,20:50
Viem, že každý má momentálne veľa práce, ale potrebujem poradiť. Chcela by som sa spýtať ohľadom DHM do 30tis. Ja ho účtujem do prevádzkovej réžie. Moja otázka znie, že či je potrebné tento majetok zahrnúť vo výkaze o majetku a záväzkoch k zásobom do riadku - materiál? A tiež či je "chyba" ak som vyrátanú daň z príjmu nedala do záväzkov.
Heni
29.03.08,20:55
Viem, že každý má momentálne veľa práce, ale potrebujem poradiť. Chcela by som sa spýtať ohľadom DHM do 30tis. Ja ho účtujem do prevádzkovej réžie. Moja otázka znie, že či je potrebné tento majetok zahrnúť vo výkaze o majetku a záväzkoch k zásobom do riadku - materiál? A tiež či je "chyba" ak som vyrátanú daň z príjmu nedala do záväzkov.
ak bol tento DHM do 30 tis. už zaradený do používania, tak do výkazu ti nevstupuje.
a daň z príjmu by v záväzkoch mala byť.
Heni
29.03.08,20:56
ĎAKUJEM veľmi pekne, veď to tak mám, len už som trocha oblbnutá, že mi vypadávajú základne veci, díky moc. a tie opakované výkazy môžem podať na týchto nových, lebo už ich mám vytlačené, alebo musím prepísať na platné pre r. 2006
podľa mňa je tlačivo výkazu rovnaké pre oba roky.
lepšie povedané, už sa viac rokov to tlačivko nemenilo...
suvaha
29.03.08,20:56
Do kratkodobeho financneho majetku sa zapocitava aj zostatok vo valutovej pokladni?
Heni
29.03.08,20:59
Do kratkodobeho financneho majetku sa zapocitava aj zostatok vo valutovej pokladni?
áno, prepočítaný na Sk, upravený o KR.
(riadok 10: Peniaze a ceniny)
fabianko
30.03.08,13:38
chcem sa spýtať či do DP výkaz MaZ sa leasing zapíše do riadku dlhod.hmot.majetok suma dlžná leasing.spoloč. podla splatk.kalendára vrátane DPH
Zita5
30.03.08,13:41
chcem sa spýtať či do DP výkaz MaZ sa leasing zapíše do riadku dlhod.hmot.majetok suma dlžná leasing.spoloč.

Doporučujem prečítať príspevok Muška

http://www.porada.sk/t7656-vykazy-ju-a-leasing.html?highlight=L%EDzing+v%FDkazy
zemka
30.03.08,17:30
prosím poraďte :
do riadku záväzky sa zahŕňa aj neuhradená daň z príjmu - v prípade, ak FO má príjmy podľa §5, z podnikania a z prenájmu nehnuteľnosti nezaradenej do obch.majetku - uvádza sa sem výška dane vypočítanej podľa DP ? už som mierne dopletená ...
majo10
30.03.08,17:50
Ahojte,
vypisujem ako fyzicka osoba s jednoduchym uctovnictvom prvy krat vykaz o majetku a zavazkoch - chce to po mne danovy urad. Co mam uviest do koloniek "peniaze a ceniny" a "ucty v bankach" - jednoducho zostatok ku koncu roka?

Diki moc,

Majo
Heni
30.03.08,19:48
Ahojte,
vypisujem ako fyzicka osoba s jednoduchym uctovnictvom prvy krat vykaz o majetku a zavazkoch - chce to po mne danovy urad. Co mam uviest do koloniek "peniaze a ceniny" a "ucty v bankach" - jednoducho zostatok ku koncu roka?

Diki moc,

Majo
áno, zostatok k 31.12.
?Martina
31.03.08,04:07
Chcem sa spytať ešte na pohľadávky: služby za 12/2007, vystavená faktúra 2.1.2008 splatná a zaplatená v roku 2008 - vstupuje do pohľadávok 2007?
balunka
31.03.08,05:38
áno
suvaha
21.05.08,13:53
ak SZCO prijal tovar na zaklade dodacieho listu a faktura nebola do konca roka 2007 vystavena ale prijata az vo februari mal byt zahrnuty zavazok vo vykaze o majetku a zavazkoch na zaklade tohto dodacieho listu?
Zoltán Kovács
21.05.08,14:02
ak SZCO prijal tovar na zaklade dodacieho listu a faktura nebola do konca roka 2007 vystavena ale prijata az vo februari mal byt zahrnuty zavazok vo vykaze o majetku a zavazkoch na zaklade tohto dodacieho listu?

Podľa mňa nie.
Dúšava
21.05.08,14:28
Myslím, že ste mali urgovať faktúru a malo to byť v záväzkoch. DPH
bol 12/07 a vo výkaze o majetku to máte určite, veď to bolo na sklade.
Iwett
17.11.08,07:54
Dobrý deň, chcem si overiť: neuhradená proformafaktúra sa zapisuje do výkazu o majetku a záväzkoch? Ďakujem.
Iwett
17.11.08,09:28
Dobrý deň, chcem si overiť: neuhradená proformafaktúra sa zapisuje do výkazu o majetku a záväzkoch? Ďakujem.
Prosím, môže mi niekto vyššie uvedené potvrdiť alebo vyvrátiť??
Ď a k u j e m
ekopo
17.11.08,09:39
Prosím, môže mi niekto vyššie uvedené potvrdiť alebo vyvrátiť??
Ď a k u j e m
nie, neuvádza sa
Iwett
17.11.08,09:42
nie, neuvádza sa
Ďakujem, dúfam, že je to tak, som si vydýchla, bolo mi povedané že sa musí uviesť...a ja som ich nikdy neuvádzala.
ekopo
17.11.08,10:32
na zdôvodnenie: proforma, zálohová resp. preddavková FA nemusí byť nikdy uhradená. Nevzniká žiadna povinnosť zo strany odberatela.
ZuzanaP
15.01.09,16:53
Prebrala som účtovníctvo jednej SZČO a pri pozeraní výkazov mi nešlo do hlavy, čo majú zahrnuté v kolonke dlhodobý hmotný majetok. Tak som si prešla rok 2007 a zistila som, že SZČO nakúpila minulý rok nejaký drobný majetok do Sk 30 000,-- a zaradil ho v roku 2007 aj do používania. A celková suma tohto majetku sedí s kolonkou dlhodobý hmotný majetok.

Za predpokladu, že ten nakúpený majetok nepovažujú za dlhodobý, treba opraviť výkaz o MaZ za rok 2007?:confused:

Ďakujem
Marína
15.01.09,18:07
Asi ho považujú za dlhodobý, ak je v evidencii dlhodobého majetku. Ak ho nepovažujete za DM, nestačí len opraviť výkazy, ale aj účtovníctvo(znížiť sumu odpisov, zvýšiť sumu výdavkov) a následne podať dodatočné daňové priznanie.
ZuzanaP
16.01.09,05:07
Asi ho považujú za dlhodobý, ak je v evidencii dlhodobého majetku. Ak ho nepovažujete za DM, nestačí len opraviť výkazy, ale aj účtovníctvo(znížiť sumu odpisov, zvýšiť sumu výdavkov) a následne podať dodatočné daňové priznanie.


V peňažnom denníku je tento majetok zaúčtovaný rovno do spotreby cez prevádzkovú réžiu (nenašla som ani karty dlhodobého majetku, ani nebolo účtované o odpisoch), takže je určite zle uvedený vo výkaze. Zrejme treba podať opravný výkaz za rok 2007, aby som to opravila....?!:confused:
Zita5
16.01.09,06:06
V peňažnom denníku je tento majetok zaúčtovaný rovno do spotreby cez prevádzkovú réžiu (nenašla som ani karty dlhodobého majetku, ani nebolo účtované o odpisoch), takže je určite zle uvedený vo výkaze. Zrejme treba podať opravný výkaz za rok 2007, aby som to opravila....?!:confused:

Zdielam názor , že treba opraviť Výkaz o M a Z .
ZuzanaP
16.01.09,06:09
Zdielam názor , že treba opraviť Výkaz o M a Z .


Ďakujem... :) mimotemynemám rada prebraté účtovníctvamimotemy
M77
16.01.09,07:20
Dobrý. Prijatá záloha od odberateľa sa dáva do výkazu medzi záväzky? Preto sa pýtam, lebo zálohové faktúry vystavujem v knihe pohľadávok, ale keď mi to uhradia je to v podstate môj záväzok pokiaľ nenastala dodávka tovaru.
junes
16.01.09,20:48
Dobry den,
robim si ucto len 3 roky, vsetko si poctivo kontrolujem - hlavne danovu a odvodovu povinnost do SR /penazny dennik/ :) a teraz som z hrozou zistila, ze mam zle vykazy o MaZ - totiz napr zavazok DPH, DzP, zavazok voci dohodarovi - mesacna mzda a SP,ZP za SZCO platene v januari som neuviedla v knihe zavazkov ako zavazok. Ja tam evidujem len dosle faktury.
Ako mam nahodit zavazok napr DPH alebo DzP a mzdy medzi dosle faktury? Mam to dat ako iny zavazok a napr. SP a ZP za SZCO tam evidovat mesacne alebo staci len na konci roka. Doteraz som davala SP aZP len do penazneho dennika. Co s tymi Vykazmi o MaZ? Ma vyznam podavat opravne za posledne 3 roky? Neprivolam si zbytocne danovu kontrolu resp. nevyrubia mi len za podanie opravnych vykazov nejaku pokutu? Mam si to vobec spatne opravovat , aj keby som opravny vykaz nepodala ? :confused:
Za odpoved vopred dakujem
vasana
18.01.09,19:32
Ak sú preddavky na daň z príjmov zaplatené vo vyššej sume ako vypočítaná daň, ako sa to premietne do výkazu o majetku a záväzkoch? Resp. preddavky sú pohľadávka a vypočítaná daň záväzok?
ata111
18.01.09,19:40
podľa mňa len jednoducho preplatok na dani ako ostatná pohľ. voči DÚ. Preddavky sú už vysporiadané v DP.
M77
20.01.09,06:00
Záväzok voči zamestnancom pracujúcich na dohodu o pracovnej činnosti = mzda za 12/2008 vyplatená v januári 2009 mám evidovať medzi záväzkami 2008, (keďže tu ide o zrážkovú daň)? Je nejaký rozdiel ohladne evidencie záväzkov medzi zamestnancami na pracovnú zmluvu a na dohody?
abel
20.01.09,06:05
Nie je žiadny rozdiel, pokiaľ si im tú mzdu nevyplatila už 31. 12. 2008, tak je to záväzok roku 2008.
M77
20.01.09,10:35
Nie je žiadny rozdiel, pokiaľ si im tú mzdu nevyplatila už 31. 12. 2008, tak je to záväzok roku 2008.
Ďakujem za odpoveď. Idem to zaevidovať medzi záväzky roku 2008.
Ežor
23.01.09,10:14
Prosím o radu, na porade som si preštudovala kopec vecí ohľadom výkazu o majetku a záväzkoch, a mám v tom poriadny zmätok.
Prosím na konkrétnom prípade:
Kúpim do kancelárie písací stôl. Cena do 30 000,- Sk, doba použiteľnosti viac ako jeden rok. Zaúčtujem v PD ako VOZD v členení materiál. Zaevidujem v knihe krátkodobého majetku.
V prípade, že som stôl okamžite zaradila do používania, tak vo výkaze v kolónke majetok uvediem na konci učt. obdobia sumu 0,- lebo stôl používam. V prípade, že ho mám zabalený niekde na sklade tak tam uvediem sumu stola. Je to tak správne alebo je to úplne ináč. Prosím poraďte
JanaJB
14.02.09,18:02
Treba vo výkaze o MaZ medzi neuhradenými záväzkami uviesť aj vypočítanú
daň z MV za r.2008?
Manual
14.02.09,18:51
Treba vo výkaze o MaZ medzi neuhradenými záväzkami uviesť aj vypočítanú
daň z MV za r.2008?
Áno, všetky záväzky ktoré má SZČO
slavkavar
15.02.09,17:40
Robim známej prvy krát výkazy k DP musia sa vyplňať aj kolonky za predchádzajúce obdobie. Mám na myslí tie stlpce na ľavo. V minulom roku to nemala vyplňané a podniká už dosť dlho.
jamis
15.02.09,17:43
Robim známej prvy krát výkazy k DP musia sa vyplňať aj kolonky za predchádzajúce obdobie. Mám na myslí tie stlpce na ľavo. V minulom roku to nemala vyplňané a podniká už dosť dlho.

Áno, je potrebné vyplniť i kolonky predchádzajúce obdobie.
slavkavar
15.02.09,17:46
čiže to opíšem z minulého roku. a čo v prípade ked minulého roku mala na účte peniažky a teraz učet už nema lebo ho zrušila takže tento rok tam je 0 nevadí to?
jamis
15.02.09,17:47
čiže to opíšem z minulého roku. a čo v prípade ked minulého roku mala na účte peniažky a teraz učet už nema lebo ho zrušila takže tento rok tam je 0 nevadí to?

Ak nemá na účte peniaze, resp. účet nemá, tak tam samozrejme bude 0.
slavkavar
15.02.09,17:50
Dakujem pekne. Zmiatlo ma to že minulý rok to nemala vypísané ( myslím to predchádzajúce obdobie)
VieraM
16.02.09,11:27
v tejto téme uvádzate že v knihe záväzkov treba uvádzať aj napr.odvody SZČO za mes.12, DPH a podobne.
Kde je to prosím uvedené v postupoch účtovania ? Ja som nič také nenašla. V postupch sa uvádza len toto:
nič o odvodoch SZČO ani DPH
§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Miska 1
16.02.09,11:40
Môže sa spýtať do výkazu majetku a záväzkov konkrétne riadok 17 - záväzky a riadok 18 úvery sa uvádza výška úveru ? Čiže ak mám úver 20 000 , Sk tak je 20 000 na riadku 17 a aj na riadku 18 ? A čo účty v bankách je to mínusom - 20 000 ? Prosím poradte ´dakujem
VieraM
16.02.09,13:11
Ak sa jedná o kontokorent, čiže účet má mínusovú položku, potom účet bude 0.- a úver bude 20.000,-
HEBA
16.02.09,17:38
Pekný večer
Moja známa za rok 2007 uviedla do výkazu o MaZ do priebežnej položky hodnotu 203500 Sk, čo podľa mňa bol celoročný obrat priebežných položiek v PD.Samozrejme vo výkaze sa to pripočítalo k celkovému majetku.
Urobila chybu to je isté ale ako to teraz napraviť !?
Podať opakovaný /opravný/ výkaz ?
Ďakujem za odpoveď
HEBA
17.02.09,06:27
Pokračovanie............
Zostatok na priebežných položkách v nasledujúcom roku by sa mal prijať do pokladne alebo nie !?
Ďakujem za Vaše názory
Zoltán Kovács
17.02.09,06:46
v tejto téme uvádzate že v knihe záväzkov treba uvádzať aj napr.odvody SZČO za mes.12, DPH a podobne.
Kde je to prosím uvedené v postupoch účtovania ? Ja som nič také nenašla. V postupch sa uvádza len toto:
nič o odvodoch SZČO ani DPH
§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

Zákon o účtovníctve
§ 7
(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

Ak tebou uvedené záväzky (DPH, odvody SZČO, daň z príjmov) neuvedieš do výkazu majetku a záväzkov bude to verné zobrazenie skutočnosti? Nakoľko keď tieto hodnoty neuvedieš tak podľa účtovnej evidencie neexistujú. Čo nie je pravdou.
HEBA
17.02.09,09:33
Pekný večer
Moja známa za rok 2007 uviedla do výkazu o MaZ do priebežnej položky hodnotu 203 500 Sk, čo podľa mňa bol celoročný obrat priebežných položiek v PD.Samozrejme vo výkaze sa to pripočítalo k celkovému majetku.
Urobila chybu to je isté ale ako to teraz napraviť !?
Podať opakovaný /opravný/ výkaz ?
Ďakujem za odpoveď
Pokračovanie............
Zostatok na priebežných položkách v nasledujúcom roku by sa mal prijať do pokladne alebo nie !?
Ďakujem za Vaše názory
Prosím o Vaše vyjadrenie
Marína
17.02.09,09:42
Je potrebné skontrolovať v účt. dokladoch, či 203500 bol "presun" za celé zdaň. obdobie alebo jednorázový.
Odkiaľ kam bol presun? Ak z BU do POKL, tak príjem bol v pokl. v r.2007(a súčasne výdaj PP) a výdaj v BU v r.2008(a súčasne príjem PP). Skontroluj v dokladoch.
HEBA
17.02.09,10:02
Presun bol za celé zdaňovacie obdobie z BÚ do pokladne, tj, sumár priebežných položiek za celý rok 2007. Ja mám k dispozícii len výkaz o M a Z. Ale aj tak je to sprostosť /prepáčte za výraz/.
Vo výkaze o MaZ v jednoduchom účtovníctve by nemal byť zostatok ani mínusový ani plusový.
Nemá to logiku, radšej Vám ani nenapíšem čo mi povedala prečo to tak urobila.
Lenže teraz očakáva, aby som to napravila ja.
Podľa mňa je tu jediné riešenie, podať opravný výkaz.
Váš názor?
Zita5
17.02.09,10:04
Presun bol za celé zdaňovacie obdobie z BÚ do pokladne, tj, sumár priebežných položiek za celý rok 2007. Ja mám k dispozícii len výkaz o M a Z. Ale aj tak je to sprostosť /prepáčte za výraz/.
Vo výkaze o MaZ v jednoduchom účtovníctve by nemal byť zostatok ani mínusový ani plusový.
Nemá to logiku, radšej Vám ani nenapíšem čo mi povedala prečo to tak urobila.
Lenže teraz očakáva, aby som to napravila ja.
Podľa mňa je tu jediné riešenie, podať opravný výkaz.
Váš názor?

Inú možnosť nevidím , len vyhotoviť správny výkaz za rok 2007 , aby sa v roku 2008 vychádzalo zo správnych počiatočných stavov z predchádzajúceho obdobia .
HEBA
17.02.09,10:48
Ďakujem pekne
Príjemný deň
Elena
Zorenka
17.02.09,18:11
Uistite ma prosím:
majetok v obstarávaní /budova k 31.12.08/patrí vo výkaze MaZ do riadku dlhodobý majetok? Inventarizácia majetku v obstarávaní je súpis nákladov vynaložených k 31.12.08?
IwanaV
27.02.09,14:15
Dobrý deň, máte niekto skúsenosť s podaním opravných výkazov (výkaz o majetku a záväzkoch)? Sú za to pokuty? ďakujem
Zuzy
01.03.09,12:08
Dobrý deň, prosila by som o radu. Vyplňujem Výkaz MaZ, ale neviem či je to dobre. Totiž mali sme v predzásobení eurohotosvosťou peniaze za 30.000 Sk, takže peniaze vo val. pokladni zapíšem do r. č. 10 30.000 Sk, ale keďže tie peniaze k 31.12. ešte sme mali na účte, tak aj v riadku č. 11 je 30.000 sk a zároveň nakolko je to závazok /lebo bolo z účtu odpísané len 1.1.2009/ aj v riadku č. 17 30.000 Sk ? Odobrí mi to niekto, vopred ďakujem
Zuzy
01.03.09,18:32
Dobrý deň, prosila by som o radu. Vyplňujem Výkaz MaZ, ale neviem či je to dobre. Totiž mali sme v predzásobení eurohotosvosťou peniaze za 30.000 Sk, takže peniaze vo val. pokladni zapíšem do r. č. 10 30.000 Sk, ale keďže tie peniaze k 31.12. ešte sme mali na účte, tak aj v riadku č. 11 je 30.000 sk a zároveň nakolko je to závazok /lebo bolo z účtu odpísané len 1.1.2009/ aj v riadku č. 17 30.000 Sk ? Odobrí mi to niekto, vopred ďakujem


Nikto nevie poradiť?:)
miriaml
02.03.09,07:18
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Výkaz majetku a záväzkov za rok 2008 riadok 17 záväzky: patria sem neuhradené faktúry, neuhradená DPH za 4Q 2008 a aj vypočítaná neuhradená daň z príjmov za rok 2008? Ďakujem.
Marína
02.03.09,08:32
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Výkaz majetku a záväzkov za rok 2008 riadok 17 záväzky: patria sem neuhradené faktúry, neuhradená DPH za 4Q 2008 a aj vypočítaná neuhradená daň z príjmov za rok 2008? Ďakujem.
Áno. Aj daň z MV, odvody SZČO za 12/2008, ...... atd.
slnenko
02.03.09,12:57
ak som vo výkaze o majetku a závazkoch za rok 2007 nezahrnula poistenie 12/2007 splatné 8.1.2008 mám podať nový-opravný výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2007? je to veľká chyba? Dakujem
slnenko
09.03.09,12:54
Pekný dník,

ja sa chcem spýtať na jednu vec...Vyplňujem Výkaz o majetku a záväzkoch...a rozdiel medzi majetkom a záväzkami mi vyšla mínusová hodnota...je to v poriadku???

Ďakujem vopred za Vašu pomoc
Paula
09.03.09,13:02
Pekný dník,

ja sa chcem spýtať na jednu vec...Vyplňujem Výkaz o majetku a záväzkoch...a rozdiel medzi majetkom a záväzkami mi vyšla mínusová hodnota...je to v poriadku???

Ďakujem vopred za Vašu pomoc


Môže byť aj mínus. Napokon, máš tam aj možnosť to "znamienko" zapísať na tlačive.
slnenko
09.03.09,13:23
Môže byť aj mínus. Napokon, máš tam aj možnosť to "znamienko" zapísať na tlačive.


Díky moc Paula si zlatá
Kelis
14.03.09,06:20
Dobrý deň, prosím o informáciu. Vo výkaze M a V je v riadku DHM uvedený tento majetok v evidencii nad 30 000 Skk vo vstupnej cene, alebo zostatkovej cene? Majetok sa riadne odpisuje.

Ďakujem.

Pekný deň.
ego.mc
14.03.09,06:24
Dobrý deň, prosím o informáciu. Vo výkaze M a V je v riadku DHM uvedený tento majetok v evidencii nad 30 000 Skk vo vstupnej cene, alebo zostatkovej cene? Majetok sa riadne odpisuje.

Ďakujem.

Pekný deň.
V zostatkovej cene (podľa účtovných odpisov).
Kelis
14.03.09,06:26
Ďakujem krásne, som si myslela, ale viac hláv, viac rozumu.:---
Iwett
14.03.09,06:53
Prosím Vás, výkaz o MaZ pri ukončení podnikania bude nulový? Alebo sa v ňom budú nachádzať aj neuhradené pohľadávky, ktoré sa dodaňujú v DP ? Ďakujem
Zita5
14.03.09,06:59
Prosím Vás, výkaz o MaZ pri ukončení podnikania bude nulový? Alebo sa v ňom budú nachádzať aj neuhradené pohľadávky, ktoré sa dodaňujú v DP ? Ďakujem

Pozrite tu , ešte pred tým ako spravíte DP .

http://www.porada.sk/983132-post173.html
Iwett
14.03.09,07:08
Pozrite tu , ešte pred tým ako spravíte DP .

http://www.porada.sk/983132-post173.html
Ďakujem veľmi pekne, a ten vykaz majetku bude nulový ?
Zita5
14.03.09,07:11
Ďakujem veľmi pekne, a ten vykaz majetku bude nulový ?

K výkazom tu :

http://www.porada.sk/983576-post188.html
Iwett
14.03.09,07:15
Takže k DP pri ukončení živnosti nemám vypisovať výkazy ???
Zita5
14.03.09,07:17
Takže k DP pri ukončení živnosti nemám vypisovať výkazy ???

Ak sú daňovo vysporiadané pohľadávky a záväzky , tak ja by som dala výkaz , ktorý by bol na konci zdaňovacieho obdobia ale nulový .
Iwett
14.03.09,07:21
Ak sú daňovo vysporiadané pohľadávky a záväzky , tak ja by som dala výkaz , ktorý by bol na konci zdaňovacieho obdobia ale nulový .
Aj ja si myslím, výkaz o PaV sa vypíše, v ňom budú aj neuhradené pohľadávky a záväzky a výkaz o MaZ bude za bežné účtovné obdobie nulový....dúfam, že to bude dobre..Ďakujem ešte raz.
Zoltán Kovács
14.03.09,07:23
Aj ja si myslím, výkaz o PaV sa vypíše, v ňom budú aj neuhradené pohľadávky a záväzky a výkaz o MaZ bude za bežné účtovné obdobie nulový....dúfam, že to bude dobre..Ďakujem ešte raz.

Pri ukončení živnosti vysporiadanie pohľadávok a záväzkov sa neobjaví vo výkaze príjmov a výdavkov. Nakoľko toto vysporiadanie sa robí na riadkoch 40 a 41 daňového priznania. A vlastne nejde o reálny pohyb peňazí. A výkaz PaV je o skutočnom pohybe peňazí. Viď § 17 zákona o dani z príjmov.

Viď nižšie od Zitky...
Zita5
14.03.09,07:25
Pri ukončení živnosti vysporiadanie pohľadávok a záväzkov sa neobjaví vo výkaze príjmov a výdavkov. Nakoľko toto vysporiadanie sa robí na riadkoch 40 a 41 daňového priznania. A vlastne nejde o reálny pohyb peňazí. A výkaz PaV je o skutočnom pohybe peňazí. Viď § 17 zákona o dani z príjmov.

Zolii nečítaš Poradu :)......už na riadkoch 40 -41 nerobíme toto vysporiadanie pohľadávok a záväzkoch .
http://www.porada.sk/984006-post80.html
Zoltán Kovács
14.03.09,07:29
Zolii nečítaš Poradu :)......už na riadkoch 40 -41 nerobíme toto vysporiadanie pohľadávok a záväzkoch .
http://www.porada.sk/984006-post80.html


mimotemy Veľa veci nestíham, nie to ešte všetko čítať na porade. ;)
Kelis
14.03.09,11:55
V zostatkovej cene (podľa účtovných odpisov).
Ešte otázočka, ak toho roku bolo odpisovanie pozastavené, bude sa rovnať hodnota DHM z minulého roku vo výkaze?

Ďakujem, ďakujem, ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
14.03.09,11:59
Ešte otázočka, ak toho roku bolo odpisovanie pozastavené, bude sa rovnať hodnota DHM z minulého roku vo výkaze?

Ďakujem, ďakujem, ďakujem pekne.

Prerušiť možno len daňové odpisy, účtovné nie. A do výkazov sa uvádza účtovná zostatková hodnota.
Kelis
14.03.09,12:23
Z uvedeného vyplýva, že sa výška DHM bude teda rovnaká (zostatková hodnota majetku sa nezmenila, nakoľko sa neuplaťňoval v roku 2008 odpis)?
Zoltán Kovács
14.03.09,15:35
Z uvedeného vyplýva, že sa výška DHM bude teda rovnaká (zostatková hodnota majetku sa nezmenila, nakoľko sa neuplaťňoval v roku 2008 odpis)?

Práve naopak. Účtovné sa neprerušuje, a vo výkaze sa uvádza účtovná zostatková hodnota. Tak tá hodnota bude nižšia oproti minuloročnému.
Marína
14.03.09,16:55
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t104312-danove-a-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t105014-uctovne-a-danove-odpisy.html
http://www.porada.sk/t64209-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t100663-danove-a-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t77910-danovy-odpis-a-uctovny-odpis.html
http://www.porada.sk/t62840-p2-odpisy-uctovne-a-danove.html
http://www.porada.sk/t71515-odpisy-danove-uctovne-a-predaj-majetku.html
http://www.porada.sk/t22957-danove-versus-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t100883-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t50800-odpisy.html
http://www.porada.sk/t100319-rozdielne-danove-a-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t100319-rozdielne-danove-a-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t73851-uctovne-odpisy.html
http://www.porada.sk/t73575-rozdiel-medzi-uctovnymi-a-danovymi-odpismi.html
http://www.porada.sk/t75029-uctovne-danove-odpisy.html
http://www.porada.sk/t92990-uctovanie-odpisov-majetku.html
http://www.porada.sk/t74963-uctovne-danove-odpisy.html
http://www.porada.sk/t38138-ucetni-a-danove-odpisy-a-hospodaosky-rok.html

dodatočne pridané

Ešte otázočka, ak toho roku bolo odpisovanie pozastavené, bude sa rovnať hodnota DHM z minulého roku vo výkaze?
Ďakujem, ďakujem, ďakujem pekne.

Prerušiť možno len daňové odpisy, účtovné nie. A do výkazov sa uvádza účtovná zostatková hodnota.

Z uvedeného vyplýva, že sa výška DHM bude teda rovnaká (zostatková hodnota majetku sa nezmenila, nakoľko sa neuplaťňoval v roku 2008 odpis)?
Kelis, prepáč, ale pre účtovného poradcu by mala byť znalosť danej problematiky samozrejmosťou. A ja som tu hľadala linky ako pre začiatočníka.:rolleyes:
HappyKESK
14.03.09,19:48
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Výkaz majetku a záväzkov za rok 2008 riadok 17 záväzky: patria sem neuhradené faktúry, neuhradená DPH za 4Q 2008 a aj vypočítaná neuhradená daň z príjmov za rok 2008? Ďakujem.
Prosim o vysvetlenie, odpoved na povodnu otazku bola ano, len neviem ci rozumiem. Ak sa v roku 2008 niekedy koncom roka k 31.12. uzaviera JU a vypocitava sa dan z prijmu, jej konecna podoba je znama az vypocitanim podanim DP za 2008, teda niekedy v marci +-, tak sa predsa tato skutocnost - zavazok ci pohladavka z DP nemoze objavit niekde v roku 2008 a ani vo vykazoch MaZ za 2008, ale az v MaZ 2009, v pripade, ze nebude vyrovnana. To mi hovori sedliacka - nie uctovna logika. Chapem to zle ? Ma sa objavit tato suma z DP za 2008 v MaZ za rok 2008 ?
ekopo
14.03.09,19:55
ano
a mimochodom, ak si urobíš skôr DP, tak konečnú sumu vieš aj v januári....
aj DPH za 12 mesiac nevieš ihneď, ani mzdy....a aj tieto položky uvádzaš vo výkaze
HappyKESK
14.03.09,20:23
ach.... znova mi sedliak napoveda ze na tom riadku zavazkov alebo pohladavok v MaZ teda nikdy nikto , komu vyjde na zaklade DP akakolvek hodnota voci 0 asi nulu mat nebude .... som tu cital kopu prispevkov na porade ohladne prechodu na percentualne vydavky ze mat tam nuly je celkom bezne....
HappyKESK
14.03.09,20:35
ano
a mimochodom, ak si urobíš skôr DP, tak konečnú sumu vieš aj v januári....
aj DPH za 12 mesiac nevieš ihneď, ani mzdy....a aj tieto položky uvádzaš vo výkaze
A ze mi to neda, ak je naprikald zaroven aj szco aj zamestnany, dan, ci uz prelatok, abo nedoplatok mu v DP vyjde jedna suma, ale ta suvisi nie len s szco, ale aj inymi prijmami, ako ju teda ma uviast v MaZ, ked tie su len za szco ? To nesedi. Asi az znova v niecom mylim ...
Johanka
14.03.09,20:38
ach.... znova mi sedliak napoveda ze na tom riadku zavazkov alebo pohladavok v MaZ teda nikdy nikto , komu vyjde na zaklade DP akakolvek hodnota voci 0 asi nulu mat nebude .... som tu cital kopu prispevkov na porade ohladne prechodu na percentualne vydavky ze mat tam nuly je celkom bezne....
Výkaz M a Z je jedna časť účtovnej závierky v JÚ. Daňovníci, ktorí si uplatňujú výdavky percentom z príjmov nie sú účtovnou jednotkou a účtovnú závierku nezostavujú ;). Preto "tam majú nuly" pri prechode ...
Johanka
14.03.09,20:52
Prosim o vysvetlenie, odpoved na povodnu otazku bola ano, len neviem ci rozumiem. Ak sa v roku 2008 niekedy koncom roka k 31.12. uzaviera JU a vypocitava sa dan z prijmu, jej konecna podoba je znama az vypocitanim podanim DP za 2008, teda niekedy v marci +-, tak sa predsa tato skutocnost - zavazok ci pohladavka z DP nemoze objavit niekde v roku 2008 a ani vo vykazoch MaZ za 2008, ale az v MaZ 2009, v pripade, ze nebude vyrovnana. To mi hovori sedliacka - nie uctovna logika. Chapem to zle ? Ma sa objavit tato suma z DP za 2008 v MaZ za rok 2008 ?
Zákon o účtovníctve
§2
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
...:)
HappyKESK
14.03.09,20:54
Výkaz M a Z je jedna časť účtovnej závierky v JÚ. Daňovníci, ktorí si uplatňujú výdavky percentom z príjmov nie sú účtovnou jednotkou a účtovnú závierku nezostavujú ;). Preto "tam majú nuly" pri prechode ...
No ono za ten predch. rok, teda pred prechodom, boli, mali JU, podali MaZ s nulami v zavazkoch a pohladavkach, podali DP , vsetko za rok 2007, v marci 2008 zaplatili dan, a nasledujuci rok, teda 2008 su na percentach. Tak to popisovali. A teraz sa bavia o tom, ze co ked tam ta nula sice bola napisana a podana, ale u niekoho neznalostou - napr. nezaplateny odvod za 12/07.... nemala byt.... no a podla tohoto tu, asi tam tu nulu nemal mat takmer nikto.....
HappyKESK
14.03.09,21:03
Zákon o účtovníctve
§2
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
...:)
Dik, zacinam mat jasnejsie.... Je tam napisane aj v ktorom roku ?
z toto : .... a dá sa spoľahlivo oceniť.... (netusim o com su tie paragrafy ktore tam su dalej....) by sedliakovi vyslo ze sa to da az podanim DP, co rozhodne nie je v roku, v ktorom vznikla a sedliak by to dal teda az do roku prislusnemu marcu, kedy to vedel spolahlivo....

Navyse : ....ktorá vznikla z minulých udalostí.... evokuje skutocnost, ze nie vtedy kedy vznikla , ale neskor, ked je uz jasna,

A este nieco, pri subehu musi sedliacisko cakat napriklad na vypisy od zamestnavatela a aj keby chcel, tak v januari si DP proste urobit nemoze a teda spolahlivo ocenit v roku, za ktory ten MaZ podava v ziadnom pripade nemoze.

Preco je to vsetko take komplikovane....
Johanka
14.03.09,21:25
Vidím, že Ťa problematika účtovníctva zaujíma. Prečítaj si Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania ako celok. Čítanie je to pomerne náročné, ale keď sa vždy pozrieš aj do §§ , na ktoré odkazuje to-ktoré ustanovenie, určite sa Ti vykreslia určité väzby :).
Kelis
16.03.09,16:08
Ahoj poraďáci,

môj klient podnikal od 1.1.2008 do 31.3.2008, potom od 4.4. do 3.11.2008 bol zamestnancom a zároveň otváral novú živnosť od 29.10.2008 do 1.12.2008 kedy živnosť už nerušil, ale má ju momentálne pozastavenú. Daňové priznanie podáva jedno - sumárne. Úprava ZD § 17 robím sumárne v DP z oboch živností a čo sa týka výkazov o M a Z a P a V, ku ktorému dňu ich mám uzavrieť?

Ďakujem krásne, čakám na Vaše odporúčanie.
turbo
17.03.09,10:33
Pekný deň!
Mám takúto otázku. Do roku 2008 nebolo potrebné viesť v JU účtovné odpisy a tak som pri zaradení UNC postupoval v zmysle učtovné odpisy = daňovým odpisom. Takže do výkazu o MaZ mi za rok 2007 vstúpil daňový odpis. Avšak UNC som zaradil v 12/07 teda skutočný účtovný odpis by bol iba 1/12-ina DO. A moja otázka je, že či je potrebné výkaz o MaZ za rok 2007 upraviť a podať na DÚ, keďže som doň uviedol daňový odpis, resp. či ide účtovné odpisy za rok 2008 nejako upraviť tak aby som nemusel podávať opravný výkaz o MaZ za rok 2007? V usmernení sa hovorí, že v prípade už odpisovaného majetku pred účinnosťou nového opatrenia nie je odpisy potrebné prepočítavať, avšak ako to upraviť v roku 2008, keďže mesačné odpisy v 2008 by museli byť iné ako dajme tomu jeden U odpis v 12/07? Jedine, že by sa za rok 2007 skutočne UO=DO a zvyšná časť zostatkovej hodnoty by sa rozpočítala rovnomerne na ostávajúcich 71 mesiacov (2 odpisová skupina), avšak z pohľadu opotrebenia je to nelogické.
Pozrel som na porade veľa tém na odpisy, ale k jednoznačnému riešeniu som neprišiel.
Ďakujem za každú radu a pokojný deň!
Kelis
17.03.09,14:42
Ahoj poraďáci,

môj klient podnikal od 1.1.2008 do 31.3.2008, potom od 4.4. do 3.11.2008 bol zamestnancom a zároveň otváral novú živnosť od 29.10.2008 do 1.12.2008 kedy živnosť už nerušil, ale má ju momentálne pozastavenú. Daňové priznanie podáva jedno - sumárne. Úprava ZD § 17 robím sumárne v DP z oboch živností a čo sa týka výkazov o M a Z a P a V, ku ktorému dňu ich mám uzavrieť?

Ďakujem krásne, čakám na Vaše odporúčanie.
Prosím, prosím, mám ich uzatvoriť k 1.12.2008, ku dátumu pozastavenia živnosti?
Mária.K.
17.03.09,15:51
Dik, zacinam mat jasnejsie.... Je tam napisane aj v ktorom roku ?
z toto : .... a dá sa spoľahlivo oceniť.... (netusim o com su tie paragrafy ktore tam su dalej....) by sedliakovi vyslo ze sa to da az podanim DP, co rozhodne nie je v roku, v ktorom vznikla a sedliak by to dal teda az do roku prislusnemu marcu, kedy to vedel spolahlivo....

Navyse : ....ktorá vznikla z minulých udalostí.... evokuje skutocnost, ze nie vtedy kedy vznikla , ale neskor, ked je uz jasna,

A este nieco, pri subehu musi sedliacisko cakat napriklad na vypisy od zamestnavatela a aj keby chcel, tak v januari si DP proste urobit nemoze a teda spolahlivo ocenit v roku, za ktory ten MaZ podava v ziadnom pripade nemoze.

Preco je to vsetko take komplikovane....
Súhlasím s názorom, že zákon o účtovníctve aj postupy účtovania v JÚ pre SZČO sú v prípade účtovania pohľadávok a záväzkov súvisiacich s daňou z príjmov legislatívne upravené nejednoznačne a nedostatočne. Uvediem príklad:
Fyzická osoba vyčísľuje základ dane v daňovom priznaní ako súčet čiastkových základov dane a daň ako celok za všetky svoje aktivity, z ktorých dosiahla zdaniteľné príjmy. T. j. daň uvedená v daňovom priznaní obsahuje aj daň z príjmov zo závislej činnosti a aj z ostatných aktivít (napr. z predaja nehnuteľnosti, z výhier, z náhodných činností...atď.), ktoré s podnikateľskou činnosťou nemajú nič spoločné. Často nastáva situácia, že zo živnosti je daňovník v strate, alebo vykazuje len minimálny základ dane a celá vyčíslená daň v daňovom priznaní predstavuje len záväzok zo závislej činnosti (prípadne pohľadávku zo závislej činnosti). K značným sumám sa dostávame zavedením tzv. milionárskej dane, ak si daňovník z príjmov zo závislej činnosti uplatňoval v priebehu zdaňovacieho obdobia nezdaniteľnú časť základu dane, na ktorú po vyčíslení základu základu dane v daňovom priznaní nevznikol nárok. V týchto súvislostiach mám pocit, že účtovná závierka, v ktorej pohľadávky a záväzky obsahujú aj daň z príjmov je priamo v rozpore s § 7 ods. 1 zákona o účtovníctve: "Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii účtovnej jednotky".
Myslím si, že celé jednoduché účtovníctvo sa pod vplyvom osôb znalých podvojného účtovníctva a osôb, ktoré pracujú prevažne s právnickými osobami prispôsobuje podvojnému účtovníctvu (niekedy aj bez jednoznačnej opory v legislatíve) a pritom sa absolútne nezohľadňujú daňové osobitosti priznávania príjmov fyzických osôb.
m.aj.a
17.03.09,18:43
Ahojte! Prechádzam záväzky a pohľadávky účt.jednotky a zisťujem, že neviem, kde zaradiť nevyplatený daň.bonus. Pohľadávky či záväzky. Teraz sa to vedie v zaväzkoch ako mínusová položka(mzdy). Ale mne vlastne vzniká pohľadávka voči DÚ. Tiež by som asi mala dať do pohľadávok nadmerný odpočet DPH.
Druhá otázka ešte smeruje k zostatkovej cene DHM, na ktorý bol v predchádzajúcom období prerušený odpis. Pokiaľ viem tak v JÚ sa daň.odpisy rovnajú účt.odpisom, takže ak bol odpis prerušený, tak zost.cena v nasl.období na r. 02 VoM je taká istá ako predtým?
hronka
18.03.09,08:57
Prečítala som celú debatu na tému výkazov o MaZ,no stále mi nie je jasné ako postupovať. SZČO podnikal celý rok 2008, k 31.12.2008 ale živnosť pozastavil. Je jasné,že ju v blízkom čas. horizonte neobnoví. Musím teda upraviť ZD o pohľadávky, záväzky, atď. Robím to v koncoročných účtovných operáciách. Čo teda zapísať do výkazu o M a Z? K 31.12.2008 predsa eviduje nejaký zostatok v pokladni aj na účte, takisto tie "doúčtované" pohľadávky a záväzky sú reálne... Podľa mňa nulový výkaz o MaZ nie je celkom správny. Dalo by sa to vysvetliť aj tak, že do výkazu o MaZ uvedie zostatky na účte, v pokladni a ostatné položky (ak účt. jednotka eviduje) - a pohľadávky a záväzky budú nulové, nakoľko sú zahrnuté v základe dane, a teda vo výkaze o príjmoch a výdavkoch?
Dalo by sa to aj takto vysvetliť? Vďaka za všetky názory...
Mária.K.
18.03.09,10:46
Prečítala som celú debatu na tému výkazov o MaZ,no stále mi nie je jasné ako postupovať. SZČO podnikal celý rok 2008, k 31.12.2008 ale živnosť pozastavil. Je jasné,že ju v blízkom čas. horizonte neobnoví. Musím teda upraviť ZD o pohľadávky, záväzky, atď. Robím to v koncoročných účtovných operáciách. Čo teda zapísať do výkazu o M a Z? K 31.12.2008 predsa eviduje nejaký zostatok v pokladni aj na účte, takisto tie "doúčtované" pohľadávky a záväzky sú reálne... Podľa mňa nulový výkaz o MaZ nie je celkom správny. Dalo by sa to vysvetliť aj tak, že do výkazu o MaZ uvedie zostatky na účte, v pokladni a ostatné položky (ak účt. jednotka eviduje) - a pohľadávky a záväzky budú nulové, nakoľko sú zahrnuté v základe dane, a teda vo výkaze o príjmoch a výdavkoch?
Dalo by sa to aj takto vysvetliť? Vďaka za všetky názory...
Ja si myslím, že napriek úprave základu dane o neuhradené pohľadávky a záväzky ku dňu skončenia podnikania, pohľadávka a záväzok naďalej reálne existuje a mala by byť uvedená vo výkaze o majetku a záväzkoch. Daňovo sa pohľadávky a záväzky vysporiadali, ale nezanikli a rovnako subjekt práva (podnikateľ) existuje naďalej. Podľa postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva sa od 1.1.2008 v knihe pohľadávok účtuje zánik pohľadávky podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) - toto ustanovenie nesúvisí s ukončením činnosti. Nenašla som v postupoch účtovania JÚ žiadne ustanovenie, ktoré by ukladalo povinnosť poznačiť zánik pohľadávky alebo záväzku v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov z dôvodu úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 ZDP. To je môj názor, ale budem rada, ak sa dozviem aj nejaké protiargumenty.
MINOLTA2
18.03.09,16:29
Dobrý deň.
Jeden môj kamarát používa účet na podnikanie ale aj súkromne. Pred 3 mesiacmi mu naň prišla suma v hodnote 2 mil. (úver na bývanie). Takže zostatok na účte má vysoký. Čo s V M a Z? Tam mu musím napísať predsa skutočnú hodnotu stavu účtu na konci roka aj keď tá suma nemá nič s jeho podnikaním.Ako to bude vyzerať na dú? Nezarobil ani štvrtinu toho čo má na účte.
Ďakujem
ekopo
18.03.09,16:39
túto sumu je vhodné uviesť aj v záväzkoch (napr. evidovať ako vklad) , potom rozdiel majetku a záväzkov bude v poriadku. Ak sa suma použije, je potrebné znížiť záväzok.
Katarina
18.03.09,17:58
Pekný deň!
Mám takúto otázku. Do roku 2008 nebolo potrebné viesť v JU účtovné odpisy a tak som pri zaradení UNC postupoval v zmysle učtovné odpisy = daňovým odpisom. Takže do výkazu o MaZ mi za rok 2007 vstúpil daňový odpis. Avšak UNC som zaradil v 12/07 teda skutočný účtovný odpis by bol iba 1/12-ina DO. A moja otázka je, že či je potrebné výkaz o MaZ za rok 2007 upraviť a podať na DÚ, keďže som doň uviedol daňový odpis, resp. či ide účtovné odpisy za rok 2008 nejako upraviť tak aby som nemusel podávať opravný výkaz o MaZ za rok 2007? V usmernení sa hovorí, že v prípade už odpisovaného majetku pred účinnosťou nového opatrenia nie je odpisy potrebné prepočítavať, avšak ako to upraviť v roku 2008, keďže mesačné odpisy v 2008 by museli byť iné ako dajme tomu jeden U odpis v 12/07? Jedine, že by sa za rok 2007 skutočne UO=DO a zvyšná časť zostatkovej hodnoty by sa rozpočítala rovnomerne na ostávajúcich 71 mesiacov (2 odpisová skupina), avšak z pohľadu opotrebenia je to nelogické.
Pozrel som na porade veľa tém na odpisy, ale k jednoznačnému riešeniu som neprišiel.
Ďakujem za každú radu a pokojný deň!

Odpisy sa v roku 2008 neupravujú, naďalej sa postupuje podľa pôvodného odpisového plánu, ak v ňom bolo riešené že účtovné odpisy = daňovým odpisom doodpisovať takto. Nákum DHM od 1.1.2008 sa však musí odpisovať účtovne aj dańovo, čo treba riešiť tiež v odpisovom pláne.
Dáša Tajnayová
19.03.09,13:43
Zaujíma ma,či Vykazy v JU sa odovzdávajú dvojmo ako kedysi alebo už stačí len 1 krat spolu s DP...?
Ďakujem.
KvetkaK
19.03.09,13:44
Zaujíma ma,či Vykazy v JU sa odovzdávajú dvojmo ako kedysi alebo už stačí len 1 krat spolu s DP...?
Ďakujem.
Odovzdávajú sa 1x s DP.
Dáša Tajnayová
19.03.09,14:27
Ďakujem :-)
zuzik20
23.03.09,13:17
Potrebovala by som poradit, kupili sme auto na tretiny a mam k nemu uverovu zmluvu... zatial sme zaplatili 119 000sk a uver mame na 232 000sk.. Mam do vykazu o majetku DHM napisat celu sumu auta? a do kolonky uvery vysku nezplateneho uveru?
macula
23.03.09,13:22
tak ako píšeš
libling
23.03.09,20:20
Prosím Vás o radu,
mám novootvorenú živnosť od 11/2008 a dostala som príspevok na podnikanie 66496,-Sk.Výdavok som mala iba zaplatenie poistenia do ZP. Č musím mať vyplnené vo výkazoch k daňovému priznaniu? A za aké obdobie ich vystavujem? Zatiaľ s tým nemám žiadne skúsenosti, vopred ďakujem za radu.
luciana1
26.03.09,11:37
Takže ak je DHM kúpený pred 1.1.2008 na leasing, tak až do konca leasingu sa nebudú upravovať UO ani DO? Odpisujem podľa pôvodného odpisového plánu? Ďakujem
luciana1
26.03.09,12:05
Prosim, DP som odovzdala a toto mi uniklo. Mame dva auta na leasing od roku 2005 na 5 rokov. Vopred ďakujem
Katka0208
04.02.10,10:21
Pekný deň, prosím Vás, súčasná hodnota drobného majetku sa uvádza vo výkazu MaZ na riadok č. 5 ? Ďakujem
Katka0208
04.02.10,10:42
a zároveň, po celkovom odpísaní DHM je riadok 2 nulový? Ďakujem
m.urbanova
04.02.10,10:51
Prosím o radu, na porade som si preštudovala kopec vecí ohľadom výkazu o majetku a záväzkoch, a mám v tom poriadny zmätok.
Prosím na konkrétnom prípade:
Kúpim do kancelárie písací stôl. Cena do 30 000,- Sk, doba použiteľnosti viac ako jeden rok. Zaúčtujem v PD ako VOZD v členení materiál. Zaevidujem v knihe krátkodobého majetku.
V prípade, že som stôl okamžite zaradila do používania, tak vo výkaze v kolónke majetok uvediem na konci učt. obdobia sumu 0,- lebo stôl používam. V prípade, že ho mám zabalený niekde na sklade tak tam uvediem sumu stola. Je to tak správne alebo je to úplne ináč. Prosím poraďte

je to takto správne?
macula
04.02.10,12:07
je to takto správne?
áno,je to tak správne
Katka0208
04.02.10,13:59
Re: vykaz o majetku a zavazkoch
Pekný deň, prosím Vás, súčasná hodnota drobného majetku sa uvádza vo výkazu MaZ na riadok č. 5 ? Ďakujem

Prosíííím, nikto neporadí?? Predchádzajúca účtovníčka v minulom roku totiž zaradila do výkazu MaZ do zásob do r.5. Mne sa to ale veľmi nepozdáva, veď ide o majetok, ktorý sa začal hneď používať, tak prečo do zásob? Ďakujem
rodina1
04.02.10,15:11
Re: vykaz o majetku a zavazkoch
Pekný deň, prosím Vás, súčasná hodnota drobného majetku sa uvádza vo výkazu MaZ na riadok č. 5 ? Ďakujem

Prosíííím, nikto neporadí?? Predchádzajúca účtovníčka v minulom roku totiž zaradila do výkazu MaZ do zásob do r.5. Mne sa to ale veľmi nepozdáva, veď ide o majetok, ktorý sa začal hneď používať, tak prečo do zásob? Ďakujem
Do riadku č. 05 sa píše materiál, ktorý je evidovaný na sklade (napr. krátkodobý majetok, materiál a pod.)
Katka0208
04.02.10,15:15
dakujem veeeelmi za odpoved, preto sa radim, lebo sa mi zda, ze to bolo zle
Prima73
05.02.10,15:50
Do riadku č. 05 sa píše materiál, ktorý je evidovaný na sklade (napr. krátkodobý majetok, materiál a pod.)

Ako dostanem ten kratkodoby majetok do r.05. Zakupili sme vrtacku, ktora bola zaevidovana ako material, bola zaradena aj do evidencie kratkodobeho majetku, ale v r.05 mam nulu.
rodina1
05.02.10,16:10
Ako dostanem ten kratkodoby majetok do r.05. Zakupili sme vrtacku, ktora bola zaevidovana ako material, bola zaradena aj do evidencie kratkodobeho majetku, ale v r.05 mam nulu.
Písala som, že do riadku č. 5 sa píšu zásoby na sklade. To znamená, ak si kúpila vŕtačku, eviduješ ju ako krátkodobý majetok, ale nevedieš ju na sklade, tak sa ti do toho riadku nedostane.
Prima73
05.02.10,16:16
Písala som, že do riadku č. 5 sa píšu zásoby na sklade. To znamená, ak si kúpila vŕtačku, eviduješ ju ako krátkodobý majetok, ale nevedieš ju na sklade, tak sa ti do toho riadku nedostane.


Zmiatlo ma v tom prispevku ze kratkodoby majetok ma byt vo vykaze. Ale ked tu vrtacku pouzivame, tak sa neuvadza do vykazu. Dakujem.
Kelis
07.03.10,16:44
SZČO ukončila živonosť k 21.9.2009. Vo výkazoch o P a V A M a Z za rok 2009 uvedie dátum k________________ a za obdobie od 012009 do___________? Prosím o radu. Ďakujem.
Zdenka 0705
07.03.10,17:07
- dátum k 21.9.2009
- obdobie od 01/2009 do 09/2009
- vo výkazoch zaškrtneš : účtovná závierka mimoriadna
Kelis
07.03.10,17:50
Ďakujem a prajem krásny nedeľný večer. Teda pre mňa určite po tejto jasnej a zromiteľnej odpovedi od Zdenky 0705 je.
Kelis
07.03.10,18:17
Predsa ešte jedna, ak mám zostatkovú cenu majetku, uvádzam ju ešte vo výkaze o M a V k tomu 21.9.2009?
ego.mc
07.03.10,18:26
Áno

Odpoveď v príspevku č. 139.
Zdenka 0705
07.03.10,18:55
Predsa ešte jedna, ak mám zostatkovú cenu majetku, uvádzam ju ešte vo výkaze o M a V k tomu 21.9.2009?
Majetok si predsa vyradíš z obchodného majetku ku dňu ukončenia činnosti szčo. Takže žiadnu zostatkovú cenu už nemáš.
Kelis
07.03.10,19:23
Tak som z toho troška mimo. Ego, uvádzam tú zostatkovú cenu, alebo nie?ďakujem vopred.
VladoaKatka
07.03.10,19:32
Mám živnostníka, ktorý v júni zrušil živnosť. Všetky pohyby na účte po tomto dátume som zaúčtovala cez uzávierkové operácie.Zostali mu ešte zásoby - nepredaný tovar, ktorý som tiež zaúčtovala cez uzávierkové operácie do zdaniteľných príjmov.
No, ale on si vybavil novú živnosť v septembri, začínal s nulovým stavom a na úplne iný predmet činnosti, ktorá bola k 31.12. platná.(zrušená 15.2.2010)
Ako mám postupovať ďalej?
Pozn.:Jemu by pomohlo pripočítanie zostatkovej ceny tovaru do príjmu, lebo mal nízky základ dane.
ego.mc
07.03.10,20:03
Majetok si predsa vyradíš z obchodného majetku ku dňu ukončenia činnosti szčo. Takže žiadnu zostatkovú cenu už nemáš.


Tak som z toho troška mimo. Ego, uvádzam tú zostatkovú cenu, alebo nie?ďakujem vopred.
Môj názor je taký:
Ak končím s podnikaním 21.9., tak 21.9. o 23:59:59 platia pre mňa rovnaké pravidlá ako pre všetky účtovné jednotky.
Nepoznám právny predpis, ktorý by mi prikazoval "vybieliť" pokladňu a preradiť všetok majetok do osobného užívania pred skončením podnikania.
Dovolím si citát zo zákona o účtovníctve:
§17 "(8) Účtovná jednotka je povinná uvádzať v účtovnej závierke informácie podľa stavu ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje; to platí obdobne aj pre všetky účtovné zápisy, ktoré sa uskutočňujú iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ak tento zákon ďalej neustanovuje inak. Účtovná jednotka pritom zohľadňuje aj informácie týkajúce sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka získala do dňa zostavenia účtovnej závierky."

Jedine musím tento svoj majetok (zásoby, pohľadávky a záväzky) v PD uzávierkovými operáciami daňovo vysporiadať.

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.

Odpoveď pre Kelis: Ak sa rozhodneš majetok vyradiť, vo Výkaze MaZ ho neuvádzaš, ak nie, tak uvádzaš.
ego.mc
07.03.10,20:52
Mám živnostníka, ktorý v júni zrušil živnosť. Všetky pohyby na účte po tomto dátume som zaúčtovala cez uzávierkové operácie.Zostali mu ešte zásoby - nepredaný tovar, ktorý som tiež zaúčtovala cez uzávierkové operácie do zdaniteľných príjmov. Ak obnovil činnosť do podania DP, § 17 ZoDP sa neuplatňuje.
No, ale on si vybavil novú živnosť v septembri, začínal s nulovým stavom a na úplne iný predmet činnosti, ktorá bola k 31.12. platná.(zrušená 15.2.2010)
Ako mám postupovať ďalej?
Pozn.:Jemu by pomohlo pripočítanie zostatkovej ceny tovaru do príjmu, lebo mal nízky základ dane.
A čo tak predaj starých zásob za nadobúdaciu cenu?
VladoaKatka
08.03.10,05:00
A čo tak predaj starých zásob za nadobúdaciu cenu?
To som mu radila aj ja, ... no nič, pripočítame to o rok :).
Prima73
08.03.10,06:05
Dobry den, ak zivnostnik konci k 28.1.2009, vykazy si vytlaci k tomuto datumu a ma tam byt uvedene, ze je to mimoriadna uzavierka? Ja som totiz vykazy tlacila s tymito datumami, ale az teraz k danovemu priznaniu a dala som, ze to je riadna uzavierka. Mam to prerobit? Dakujem za odpoved.
Timka1
08.03.10,06:08
Dobry den, ak zivnostnik konci k 28.1.2009, vykazy si vytlaci k tomuto datumu a ma tam byt uvedene, ze je to mimoriadna uzavierka? Ja som totiz vykazy tlacila s tymito datumami, ale az teraz k danovemu priznaniu a dala som, ze to je riadna uzavierka. Mam to prerobit? Dakujem za odpoved.


na výkazoch uvedieš mimoriadna uzávierka a dosadíš dátum od 01- 2009 do 01 -2009
Prima73
08.03.10,06:14
na výkazoch uvedieš mimoriadna uzávierka a dosadíš dátum od 01- 2009 do 01 -2009


Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved, obdobie od 01-01 2009 mam. Len by ma este zaujimalo, ci mam dat datum na vykaze "zostavene dna" aktualny,cize z roku 2010 alebo toho 28.1.2009. Dakujem.
Timka1
08.03.10,06:15
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved, obdobie od 01-01 2009 mam. Len by ma este zaujimalo, ci mam dat datum na vykaze "zostavene dna" aktualny,cize z roku 2010 alebo toho 28.1.2009. Dakujem.

28.1.2009
juskam
08.03.10,14:23
Potrebujem pomoc ohľadom výkazu o majetku a záväzkoch.
Ak SZČO zrušila živnosť 4.9.2009 a 21.9.2009 otvorila novú živnosť. Daňové priznanie sa robí jedno spoločné a je treba k tomu doložiť vykazy o MaZ z obidnovch živnosti zvlášť alebo sa to nejak spočita do kopy?
1) Tak mám robíť výkaz MaZ z 1. živnosti za obdobie 01/2009-09/2009 a uviesť - mimoriadná uzavierka?
2) A z 2.živnosti mám robiť výkaz MaZ za obdobie 9/2009-12/2009 - a budú tam len udaje bežného obdobia.
3) a to isté mám spraviť aj s výkazov o príjmoch a výdavkoch?.
treba dávať za každú živnosť zvlášť?
Prosím poraďte mi niekto, lebo som už z toho zúfala.
ego.mc
08.03.10,15:15
Myslím, že je to tak správne.
rodina1
08.03.10,15:19
Potrebujem pomoc ohľadom výkazu o majetku a záväzkoch.
Ak SZČO zrušila živnosť 4.9.2009 a 21.9.2009 otvorila novú živnosť. Daňové priznanie sa robí jedno spoločné a je treba k tomu doložiť vykazy o MaZ z obidnovch živnosti zvlášť alebo sa to nejak spočita do kopy?
1) Tak mám robíť výkaz MaZ z 1. živnosti za obdobie 01/2009-09/2009 a uviesť - mimoriadná uzavierka?
2) A z 2.živnosti mám robiť výkaz MaZ za obdobie 9/2009-12/2009 - a budú tam len udaje bežného obdobia.
3) a to isté mám spraviť aj s výkazov o príjmoch a výdavkoch?.
treba dávať za každú živnosť zvlášť?
Prosím poraďte mi niekto, lebo som už z toho zúfala.
Ak má pridelené dve rôzne DIČ, tak výkazy vypisuješ ako si napísala.
ego.mc
08.03.10,15:26
Myslím, že to platí, aj keď je iba jedno DIČ. :)
Doplním: Nepostupuje síce podľa § 17 ZoDP, ale musí uplatňovať § 16 ods.6 a) a b) ZoÚ.
VladoaKatka
08.03.10,19:14
Myslím, že to platí, aj keď je iba jedno DIČ. :)
Doplním: Nepostupuje síce podľa § 17 ZoDP, ale musí uplatňovať § 16 ods.6 a) a b) ZoÚ.
http://www.porada.sk/1326791-post140.html

V tomto prípade, by som mohla nechať uzávierkové operácie tak, ako som ich zaúčtovala, spraviť výkazy zvlášť za prvé aj za druhé obdobie podnikania.
Kelis
12.03.10,17:21
Môj názor je taký:
Ak končím s podnikaním 21.9., tak 21.9. o 23:59:59 platia pre mňa rovnaké pravidlá ako pre všetky účtovné jednotky.
Nepoznám právny predpis, ktorý by mi prikazoval "vybieliť" pokladňu a preradiť všetok majetok do osobného užívania pred skončením podnikania.
Dovolím si citát zo zákona o účtovníctve:
§17 "(8) Účtovná jednotka je povinná uvádzať v účtovnej závierke informácie podľa stavu ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje; to platí obdobne aj pre všetky účtovné zápisy, ktoré sa uskutočňujú iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ak tento zákon ďalej neustanovuje inak. Účtovná jednotka pritom zohľadňuje aj informácie týkajúce sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka získala do dňa zostavenia účtovnej závierky."

Jedine musím tento svoj majetok (zásoby, pohľadávky a záväzky) v PD uzávierkovými operáciami daňovo vysporiadať.

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.

Odpoveď pre Kelis: Ak sa rozhodneš majetok vyradiť, vo Výkaze MaZ ho neuvádzaš, ak nie, tak uvádzaš.

Tak som sa nakoniec rozhodla, vyradiť majetok (resp. ho preradiť do osobného užívania ku dňu ukončenia podnikania) a teda neuvádzam jeho zostatkovú hodnotu vo výkaze o M a V. Chcem sa ale ešte spýtať na zásoby. O hodnotu nespotrebovaných zásob som v zmysle § 17 navýšila ZD, ale uvádzam ich hodnotu aj vo výkaze o M a V? Ďakujem krásne.;)
ego.mc
12.03.10,18:21
Aj pre zásoby platí to, čo pre ostatný majetok.
Kelis
12.03.10,18:33
Ďakujem ego.mc, prajem príjemný a ničím nerušený večer
ego.mc
12.03.10,18:34
Podobne. :)
Kelis
13.03.10,12:45
Ahojte,

mám ešte jeden obdobný problém so zásoby. SZČO mal otvorenú cukráreň, krčmu, proste prevádzku s občerstvením od 4 - 8/2009. K 1.9.2009 prevádzku zrušil, živnosť nie, iba prevádzku. Pravdepodobne ju nebude viac obnovovať. Čo so zásobami? Nebolo ich veľa, ale čosi sa pozvyšovalo. Ak by som to presunula do osobnej spotreby? Neviem, či ich uvádzať vo výkaze o M a V, alebo ich takýmto spôsobom zlikvidovať. Vlastne tak aj bolo. Nejaký ten alkohol a nápoje si ponechal pre vlastné použitie. Ďakujem vopred. :)
Zita5
13.03.10,13:29
Ahojte,

mám ešte jeden obdobný problém so zásoby. SZČO mal otvorenú cukráreň, krčmu, proste prevádzku s občerstvením od 4 - 8/2009. K 1.9.2009 prevádzku zrušil, živnosť nie, iba prevádzku. Pravdepodobne ju nebude viac obnovovať. Čo so zásobami? Nebolo ich veľa, ale čosi sa pozvyšovalo. Ak by som to presunula do osobnej spotreby? Neviem, či ich uvádzať vo výkaze o M a V, alebo ich takýmto spôsobom zlikvidovať. Vlastne tak aj bolo. Nejaký ten alkohol a nápoje si ponechal pre vlastné použitie. Ďakujem vopred. :)

Ak vyradíte zásoby do osobnej spotreby , musíte navýšiť základ dane.Pokiaľ neskončil živnosť , nie je dôležité zásoby vysporiadavať , stačí postupne , ak by ich rozpredal.Ale môžete to riešiť , aj osobnou spotrebu s podmienkou navýšenia ZD.To znamená , že cez uzávierkové operácie v penden zaúčtujete mínusom v položke tovar na základe súpisu tovaru , ktorý bude tvoriť prílohu interného dokladu .
Kelis
13.03.10,14:02
To znamená, že k 31.12.2009 v členení nákup tovaru, mínusovým znamienkom odpočítam vrámci uzávierkových operácií zásoby podľa inventárneho súpisu? Dobre som to pochopila?
Zita5
13.03.10,15:25
To znamená, že k 31.12.2009 v členení nákup tovaru, mínusovým znamienkom odpočítam vrámci uzávierkových operácií zásoby podľa inventárneho súpisu? Dobre som to pochopila?

Áno , týmto sa Vám znížia výdavky a zvýši sa daňový základ.
Kelis
13.03.10,15:41
Ďakujem pekne za odpoveď.
editasara
13.03.10,21:37
Prosím Vás, je potrebné robiť tento výkaz o MaZ aj SZČO, ktorá má všetko vysporiadané? A komu sa vlastne predkladá?
EMILY04
14.03.10,00:20
Aj keď máš všetko vysporiadané je potrebné odovzdať výkaz o MaZ. Hoci na nich budú nuly.
A čo zostatky majetku a záväzkov z minulého roka? Tie musíš uviesť vo výkaze.
Výkazy neodovzdávaš iba v tom prípade, ak si podľa §6 ods.1 a 2 uplatňuješ výdavky percentom z príjmov.
Výkazy sú prílohou daňového priznania FO a odovzdávajú sa na DU.
editasara
14.03.10,16:53
Prosím Vás, to sa vytlačí priamo z ALFY, alebo treba zvlášť tlačivá? Ďakujem
rodina1
14.03.10,16:56
Prosím Vás, to sa vytlačí priamo z ALFY, alebo treba zvlášť tlačivá? Ďakujem
Výkazy o PaV ako aj o MaZ sa dajú vytlačiť priamo z Alfy.
adriánôčka
14.03.10,17:25
ahojte...som nováčik...
potrebujem vysvetliť a pekne poprosiť čo vypísať vo výkaze o majetku a záväzkov:?som stratená a - hádam sa nájdem:-) - nerozumiem tomuto tlačivu vôbec...please help mi..
Ociviste
14.03.10,17:27
Dobry den, docitala som sa ze do vykazu o majetku a zavazkoch sa zapisuju aj nehrade. dosle fa, vypocitana a neuhradena dan z prijmov, neuhraden. odvody do SP a ZP, zavazky voci zamestnancom, neuhradena DPH.
Ak SZCO ma dohodnuty splatkovy kalendar na pomerne vysoku DPH, tak to co este neuhradil uvediem do vykazu?
Ak SZCO nema uhradene za kazdy mesiac odvody do SP a ZP to taktiez uvediem do vykazu?
Dakujem za odpoved.
Timka1
14.03.10,17:36
ahojte...som nováčik...
potrebujem vysvetliť a pekne poprosiť čo vypísať vo výkaze o majetku a záväzkov:?som stratená a - hádam sa nájdem:-) - nerozumiem tomuto tlačivu vôbec...please help mi..

uvádzaš v ňom hodnoty k 31.12.2009 a to majetku, zásob, finančných prostriedkov na účte, v pokladni, stav pohľadávok, stav záväzkov, prípadne nejaké úvery ...
rodina1
14.03.10,17:37
Dobry den, docitala som sa ze do vykazu o majetku a zavazkoch sa zapisuju aj nehrade. dosle fa, vypocitana a neuhradena dan z prijmov, neuhraden. odvody do SP a ZP, zavazky voci zamestnancom, neuhradena DPH. áno
Ak SZCO ma dohodnuty splatkovy kalendar na pomerne vysoku DPH, tak to co este neuhradil uvediem do vykazu? táto DPH vznikla v ktorom období?, ak v roku 2008 mala byť v záväzkoch roku 2008, keď nebola ešte uhradená, tak prechádzala do roku 2009 ako čiastočne uhradená a tým pádom by už v záväzkoch mala byť.
Ak SZCO nema uhradene za kazdy mesiac odvody do SP a ZP to taktiez uvediem do vykazu? - odvody do SP a ZP sa mesačne evidujú ako záväzok voči SP a príslušnej ZP.
Dakujem za odpoved.

odpoveď v texte
Timka1
14.03.10,17:38
Dobry den, docitala som sa ze do vykazu o majetku a zavazkoch sa zapisuju aj nehrade. dosle fa, vypocitana a neuhradena dan z prijmov, neuhraden. odvody do SP a ZP, zavazky voci zamestnancom, neuhradena DPH. všetky záväzky z roku 2009 čo ich nemáš uhradené
Ak SZCO ma dohodnuty splatkovy kalendar na pomerne vysoku DPH, tak to co este neuhradil uvediem do vykazu? áno
Ak SZCO nema uhradene za kazdy mesiac odvody do SP a ZP to taktiez uvediem do vykazu? áno, tiež sú to záväzky SZČO
Dakujem za odpoved.

v texte
Zita5
14.03.10,17:52
Dobry den, docitala som sa ze do vykazu o majetku a zavazkoch sa zapisuju aj nehrade. dosle fa, vypocitana a neuhradena dan z prijmov, neuhraden. odvody do SP a ZP, zavazky voci zamestnancom, neuhradena DPH.
Ak SZCO ma dohodnuty splatkovy kalendar na pomerne vysoku DPH, tak to co este neuhradil uvediem do vykazu?
Ak SZCO nema uhradene za kazdy mesiac odvody do SP a ZP to taktiez uvediem do vykazu?
Dakujem za odpoved.

http://www.porada.sk/1295160-post18.html
Máte na výber :)
Ociviste
14.03.10,18:37
Dakujem Vam za odpoved, teraz si len vybrat. :-)
luciana1
15.03.10,07:17
Dobrý deň, asi to bude hlúpa otázka, ale skúsim.
Mám pred sebou výkaz o MaZ za rok 2008 - nie moja práca. V kolónke tovar je suma, ktorú neviem vyčítať z účtovníctva. Ako to zistím? Chcem si to overiť, len pre istotu.
rodina1
15.03.10,07:18
Dobrý deň, asi to bude hlúpa otázka, ale skúsim.
Mám pred sebou výkaz o MaZ za rok 2008 - nie moja práca. V kolónke tovar je suma, ktorú neviem vyčítať z účtovníctva. Ako to zistím? Chcem si to overiť, len pre istotu.
To sú zásoby na sklade.
luciana1
15.03.10,07:19
Veď práve, že je to zubná ambulancia. A žiadne skladové karty nie sú vedené. Nákupy sú účtované do materiálu, alebo priamo do prevádzkovej réžie.
Timka1
15.03.10,07:23
Veď práve, že je to zubná ambulancia. A žiadne skladové karty nie sú vedené. Nákupy sú účtované do materiálu, alebo priamo do prevádzkovej réžie.

ja si myslím, že to budú zásoby materiálu na sklade, žeby zubná ambulancia niečo predávala? jedine ak zubné pasty .....

bolo potrebné urobiť inventúru zásob k 31.12.2009 a následne výsledok preniesť do výkazu majetku ako stav zásob materiálu
luciana1
15.03.10,07:30
Predáva zubné kefky, ale suma mi aj tak nesedí. No nič skúsim to ešte prelúskať, ale ďakujem za radu.
Timka1
15.03.10,07:31
Predáva zubné kefky, ale suma mi aj tak nesedí. No nič skúsim to ešte prelúskať, ale ďakujem za radu.

pýtaj od nich inventúru zásob k 31.12.2008 veď na základe niečo to museli dosadiť do výkazu
Zdenka 0705
15.03.10,07:31
Veď práve, že je to zubná ambulancia. A žiadne skladové karty nie sú vedené. Nákupy sú účtované do materiálu, alebo priamo do prevádzkovej réžie.
Ak robíš tento rok výkaz, tak určite vieš, čo ambulancia má. Či tovar, alebo materiál. Musí mať spravenú inventúru a Ty zistený stav k 31.12.2009 dáš do príslušných riadkov.
luciana1
15.03.10,07:36
Za rok 2009 podklady mám. No za rok 2008 nie sú žiadne doklady o inventúre. Chcela som si overiť tú sumu, no zdá sa, nepodarí sa mi to.
luciana1
15.03.10,07:44
No inventarizácia záväzkov, účtov a pokladne je urobená, ale sklad nie. Skúsim sa nejako s tou pani spojiť, hádam sa mi to podarí.
luciana1
15.03.10,07:56
Práve som objavila medzi dokladmi inventarizáciu drobného hmotného investičného majetku k 31.12.2008. No sú v nej veci, ktoré podnikateľ nakúpil od začiatku podnikania - ako svietidlo, sterilizátor, atď. A táto suma je v kolonke tovar. Čudné nie?
HeleJu
29.03.10,19:33
Dobry den.
prosim Vas , co presne zaradit do riadku (10) Peniaze a ceniny.
Moze byt v riadku Pohladavky(08) zaporna polozka?napr. cislo -818 ? Mne totiz potom riadok 15 vychadza tiez zaporny, co by asi nemalo byt. alebo sa mylim? prosim pomozte. termin je uz tu.
dakujem
ivustek
30.03.10,04:24
Do r.01 zapíšete zostatok pokladne z PD + zostatok z knihy cením/to je suma za nákup známok,kolkov/ a záporná položka v pohľadávkach? To si neviem vysvetliť, veď pohľadávky - to je vlastme suma,ktorú Vám niekto dlží, tak si neviem , prečo by to mala byť záporná suma.
HeleJu
30.03.10,04:37
zaporna suma zarazila aj mna. takto som to prebral od byvalej uctovnicky. dakujem.
ErikaDP
30.03.10,05:24
Mohlo sa stať, že k 31.12. min. roku ste mali nejake nauhradené odoslané dobropisy. Tie mate bežne v evidencii odoslaných faktúr, t.j. v pojľadávkach, ale mínusom. Ale vo výkaze majetku a zavazkov k 31.12.2009 sa suma odoslaných dibropisov, t.j. mínusová pohľadávka musí vykázať vo výkaze v riadku ZAVAZKY, lebo vlastne nejde o pohľadávku ale o zavazok voči odberateľovi. T.j. ak šlo o tento pripad tak výkaz o MaZ k 31.12. bol nesptrravne vykazaný, na riadku pohľadavky nemože byť mínus.
sybila3
30.03.10,20:50
do výkazu o majetku a záväzkoch uvádzam ako dlhodobý majetok-budovy? V roku 2008 boli kúpené za celkom 3 mil.SK, vyrátané odpisy 150 tis. SK. Účtovníčka do výkazu uviedla majetok 3mil. - 150 tis., čiže 2.850.000, je to dobre, alebo by tam mala ísť celková suma 3 miliony? ďakujem
Zita5
31.03.10,03:28
do výkazu o majetku a záväzkoch uvádzam ako dlhodobý majetok-budovy? V roku 2008 boli kúpené za celkom 3 mil.SK, vyrátané odpisy 150 tis. SK. Účtovníčka do výkazu uviedla majetok 3mil. - 150 tis., čiže 2.850.000, je to dobre, alebo by tam mala ísť celková suma 3 miliony? ďakujem

2. V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
evka-janekova
31.03.10,05:36
Dobry den, ked SZČO skončil svoju činnosť 26.05.2009, do výkazu o MaZ sa dáva ku dňu 31.12.2009 alebo 26.05.2009???

Dakujem pekne
Timka1
31.03.10,05:37
Dobry den, ked SZČO skončil svoju činnosť 26.05.2009, do výkazu o MaZ sa dáva ku dňu 31.12.2009 alebo 26.05.2009???

Dakujem pekne

26.05.2009
Zdenka 0705
31.03.10,06:03
Dobry den, ked SZČO skončil svoju činnosť 26.05.2009, do výkazu o MaZ sa dáva ku dňu 31.12.2009 alebo 26.05.2009???

Dakujem pekne
Dátum ukončenia činnosti szčo dávaš nielen do výkazu MaZ, ale aj do výkazu Pa V.
Doplním: zaškrtneš krížikom účt. závierka "mimoriadna".
sybila3
31.03.10,06:04
2. V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
takže zostatková cena, čiže obstarávacia mínus odpisy. díky moc
IVEB
29.01.11,16:37
Pri sumarizácii dokladov na vykonanie DP pre SZČO za rok 2010 bolo zistené , že v riadku Bankové účty Výkazu o majetku a záväzkoch je za rok 2009 uvedená nesprávna suma . / rozdiel 30EUR - teda viac oproti výpisu z banky/ Ako by ste to riešili ?
Zita5
29.01.11,16:44
Pri sumarizácii dokladov na vykonanie DP pre SZČO za rok 2010 bolo zistené , že v riadku Bankové účty Výkazu o majetku a záväzkoch je za rok 2009 uvedená nesprávna suma . / rozdiel 30EUR - teda viac oproti výpisu z banky/ Ako by ste to riešili ?

Opravila by som Výkaz o majetku a záväzkoch , samozrejme že odovzdať na DU .
ego.mc
29.01.11,16:47
Najprv by som zistil, kde sa stala chyba. ;)
Ak boli zle zadaný počiatočný stav, tak by som ho opravil.
Ak sa stala chyba v účtovníctve roku 2009, podal by som dodatočne opravený výkaz MaZ.
Predpokladám, že výpis z banky je správny.
IVEB
29.01.11,16:48
Áno ale ako, keď tam nie je možnosť podania opravného výkazu ?
Tweety
29.01.11,16:48
Áno ale ako, keď tam nie je možnosť podania opravného výkazu ?
A prečo by nebola?
ego.mc
29.01.11,16:49
Opravila by som Výkaz o majetku a záväzkoch , samozrejme že odovzdať na DU .
Prepáč, nechcel som dať, že si mimo témy, ale som chcel pridať poznámku. :confused:
Zita5
29.01.11,16:50
Áno ale ako, keď tam nie je možnosť podania opravného výkazu ?

IVEB kde si k takémuto názoru prišla, že nie je možnosť .Uveď zdroj , na základe ktorého si spravila tento záver , že nie je možné .
IVEB
29.01.11,16:51
Najprv by som zistil, kde sa stala chyba. ;)
Ak boli zle zadaný počiatočný stav, tak by som ho opravil.
Ak sa stala chyba v účtovníctve roku 2009, podal by som dodatočne opravený výkaz MaZ.
Predpokladám, že výpis z banky je správny.


Chyba sa stala v tom , že do výkazu bol omylom zle opísaný konečný stav účtu z banky. A teraz vlastne nesedí počiatočný stav banky .
Tweety
29.01.11,16:53
Chyba sa stala v tom , že do výkazu bol omylom zle opísaný konečný stav účtu z banky. A teraz vlastne nesedí počiatočný stav banky .
Takže, urob nový výkaz, a šup, šup s ním na DÚ.:)
IVEB
29.01.11,16:54
IVEB kde si k takémuto názoru prišla, že nie je možnosť .Uveď zdroj , na základe ktorého si spravila tento záver , že nie je možné .


Výkaz o majektu a záväzkoch rozozná: účtovná závierka riadna, mimoriadna, priebežná. Tak čo si mám z toho vybrať?
Tweety
29.01.11,16:56
Výkaz o majektu a záväzkoch rozozná: účtovná závierka riadna, mimoriadna, priebežná. Tak čo si mám z toho vybrať?
Jednotka je správne.
IVEB
29.01.11,17:12
Ďakujem , a ešte dátumy tam uviesť aké ?
mizu24
11.02.11,06:29
Mám menší problém. Robím JU v MRP a do výkazu o M a Z mi dáva do riadku 17 neuhradené faktúry + PD14, čo je sociálny fond, ale nie konečný stav účtu SF, keďže je vedený na zvláštnom účte v banke, ale len sumu, ktorú odviedla účtovná jednotka v priebehu roka 2010. Predtým som robila v inom programe a dávalo mi tam konečný stav účtu SF. Tak neviem, čo je správne.
marta bodonova
18.02.11,08:12
Zistila som, že do Výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2009, som do riadku 06 - tovar, dala sumu 3 000 EUR, mala tam byť suma 3 300 EUR, inventúra sedi, aj predaj tovaru.
Stačí keď vo Výkaze za rok 2010 do tejto kolonky započítam sumu 300 EUR a ID to odôvodnim?
Ďakujem.
Zita5
18.02.11,08:17
Zistila som, že do Výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2009, som do riadku 06 - tovar, dala sumu 3 000 EUR, mala tam byť suma 3 300 EUR, inventúra sedi, aj predaj tovaru.
Stačí keď vo Výkaze za rok 2010 do tejto kolonky započítam sumu 300 EUR a ID to odôvodnim?
Ďakujem.

Výkazy sa musia opraviť , odovzdať na DU a vychádzať z opraveného počiatočného stavu v roku 2010.
marta bodonova
18.02.11,08:26
Takže mam podať len Výkaz o majetku a záväzkoch a zaškrtnuť - účtovná závierka mimoriadna, alebo priebežna? A je tu kolanka zostavené dňa, tak tam dám npr.dnešný dátum?
Ďakujem
Zita5
18.02.11,08:27
Takže mam podať opravne DP, alebo len vykaz o majetku.
Ďakujem

Ak meníte aj základ dane , tak DDP + Výkazy , ak je chyba len vo Výkaze o majetku a záväzkoch, tak samozrejme, že len Výkaz .
marta bodonova
18.02.11,08:36
Takže podam len Výkaz o majetku a záväzkoch a zaškrtnuť - účtovná závierka mimoriadna, alebo priebežna? A je tu kolanka zostavené dňa, tak tam dám npr.dnešný dátum?
Ďakujem
rodina1
18.02.11,08:39
Takže podam len Výkaz o majetku a záväzkoch a zaškrtnuť - účtovná závierka mimoriadna, alebo priebežna? A je tu kolanka zostavené dňa, tak tam dám npr.dnešný dátum?
Ďakujem
Zaškrtnúť - účtovná závierka riadna, dátum k 31.12. bežného roka, teda rok 2009.
Dátum dáš taký, aký si mala na pôvodnom výkaze.
marta bodonova
18.02.11,08:53
Aj keď to zostavujem dnes, aj tak mám dať na prvú stranu dole - zostavené dňa dátum 13,02,2010? Taký tam mam.
Ďakujem
lenkam68
18.02.11,09:31
Keď som potrebovala za r. 2009 opraviť výkaz, volala som na DÚ, aby som sa spýtala, čo jej mám zaškrtnúť, keďže ide o opravu. Pani správkyňa mi povedala, že opravný výkaz sa nepodáva, ale mám prísť na DÚ a opravu vykonať na pôvodnom výkaze. Tak som aj urobila. Opravovala som výšku záväzkov.
marta bodonova
18.02.11,10:53
Ďakujem, v pondelok zajdem aj ja na DU.
marta bodonova
18.02.11,11:41
Teraz som skontrolovala výkazy majetku a záväzkov a zistila som, že predošla účtovnička nedavala do záväzkov daň z príjmu ani odvody do poisťovni od roku 2005.
Musím to isť na DU opraviť? Aký je za to postih ak by som to nechala tak.
Ďakujem
Mirka.V
18.02.11,16:57
,
misolga
10.03.11,08:54
-v §16 odst.9 Zákona o účtovníctve sa uvádza že po zostavení účt.závierky v Jú nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy:o(peňažný denník,knihypohľadávok, záväzkov...) a v poznámkach k daň.priznaniu B som ďalej čítala poučenie k DP typ B a to z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky:účtovná závierka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpísaného záznamu k jednotlivým súčastiam účt.závierky, t.j.nemôže podľa § 16 odst 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy opäť otvoriť(v podvoj.účt. to zákon umožňuje) .............

Dnes mi doniesla klientka faktúru z roku 2009 , ktorá nebola v r.2009 uhradená.To potom ale znamená že už neopravujem výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2009 ale si ju musím zaradiť až v roku 2010..???
a.meckova@zoznam.sk
13.03.11,11:29
Pekný dník, len by som si potrebovala potvrdiť čo je na tom pravdy. Ak za rok 2009 UJ podávala k DP aj výkaz o majetku a záväzkoch účtovala v JU, musí aj za rok 2010 keď bude mať výdavky %? Ďakujem.
rodina1
13.03.11,11:32
Pekný dník, len by som si potrebovala potvrdiť čo je na tom pravdy. Ak za rok 2009 UJ podávala k DP aj výkaz o majetku a záväzkoch účtovala v JU, musí aj za rok 2010 keď bude mať výdavky %? Ďakujem.
Ak si UJ v DP uplatňuje výdavky %, k DP neprikladá žiadne výkazy.
kvietok47
24.03.11,13:26
Ak SZCO ktory bol cely rok aj zamestnany neplatil ziadne preddavky na zdravotne poistenie - treba ich zahrnut do zavazkov?? robim vykaz RZZP ale dosiahol stratu a preddavky su nulove mne tam vychadzaju same 0....mam mu zahrnut minimalnu sadzbu poistneho od zaciatku podnikania do zavazkov za rok 2010? confused:
katinka0000
18.03.13,17:39
uz som sa to pytala v inej teme, ale nikto mi zatial neodpovedal. drobny majetok (kratkodoby majetok) ako vrtacky, lopaty, kladivá, štetce,.... sa majú uvádzať vo výkaze o MaZ?
Zita5
18.03.13,17:50
uz som sa to pytala v inej teme, ale nikto mi zatial neodpovedal. drobny majetok (kratkodoby majetok) ako vrtacky, lopaty, kladivá, štetce,.... sa majú uvádzať vo výkaze o MaZ?

Jedine vtedy ich vykazujete , pokiaľ sú skladované a nie sú vydané do používania .K tomu by ste mali mať vypracovanú smernicu , ako účtujete nákup drobného majetku a ako ho evidujete .
katinka0000
18.03.13,18:01
predchadzajuca uctovnicka davala tento drobny majetok aj do vykazu do riadku 07. jasne, tento kratkodoby majetok hned pouzivame. su to veci suvisiace s vykonom manzelovej prace. nakup drobneho majetku uctujem ako vyd. ovplyv. ZD - prevadzkova rezia.
ewita888
18.03.13,18:11
predchadzajuca uctovnicka davala tento drobny majetok aj do vykazu do riadku 07. jasne, tento kratkodoby majetok hned pouzivame. su to veci suvisiace s vykonom manzelovej prace. nakup drobneho majetku uctujem ako vyd. ovplyv. ZD - prevadzkova rezia.
ak sa hneď používa, nedáva sa do výkazu ..
a zle aj účtujete, nie je to réžia, ale materiál..
katinka0000
18.03.13,18:25
dakujem! som nevedela, ze sa to uctuje do materialu. jedna znama uctovnicka mi poradila, aby som to davala do prev. rezie. :-(
katinka0000
18.03.13,18:27
este taka vec ma napadla. ked tento drobny majetok nedam do vykazu MaZ, tak ho musim do roka vyradit? ci ho mozem pouzivat aj napr. 3 roky?
veronikasad
18.03.13,18:30
dakujem! som nevedela, ze sa to uctuje do materialu. jedna znama uctovnicka mi poradila, aby som to davala do prev. rezie. :-(
Katinka, nákup drobného hmotného majetku sa ti prejaví vo výkaze ziskov a strát - v daňových výdavkoch v členení nákup materiálu. Preštuduj si postupy účtovania pre rok 2012 - nie je to prevádzková režia, ale materiál.

Vedieš ho v operatívnej evidencii a vyradíš ho len vtedy, keď máš na to z dôvodu opotrebovania riadny dôvod.
Vo Výkaze o majetku uvádzaš DrHM, ktorý ešte nebol zaradený do používania a dlhodobý majetok.
katinka0000
18.03.13,18:54
akurat som pozerala, ze aj ta predch. uctovnicka uctovala drHM do prev. rezie. dakujem za rady!
veronikasad
18.03.13,18:55
akurat som pozerala, ze aj ta predch. uctovnicka uctovala drHM do prev. rezie. dakujem za rady!
určite to nie je správny postup
katinka0000
18.03.13,18:57
dakujem!
katinka0000
18.03.13,18:58
dakujem!
katinka0000
18.03.13,19:02
dakujem za upozornenie. este by som sa chcela spytat k dan. priznaniu typu B.
na str. 3 sa uvadza suma, ktoru som skutocne v roku 2012 zaplatila na poistnom (soc.+zdr.), cize december 2011 az november 2012. a na str. 12 uvadzam to iste? poistne ma manzel zaplatene vzdy do 8. nasledujuceho kalen. mesiaca. este sa nestalo, ze by to nemal uhradene. ja som dala na str. 3 a aj na str. 12 tu istu sumu. plati min. odovody, cize zdr. vysla 569,44 a soc. 1348,33, pretoze za december 2011 mal uhradene poistne az v 01/2012 a za december 2012 ma uhradene poistne az v r. 2013
Zita5
19.03.13,05:10
dakujem za upozornenie. este by som sa chcela spytat k dan. priznaniu typu B.
na str. 3 sa uvadza suma, ktoru som skutocne v roku 2012 zaplatila na poistnom (soc.+zdr.), cize december 2011 az november 2012. a na str. 12 uvadzam to iste? poistne ma manzel zaplatene vzdy do 8. nasledujuceho kalen. mesiaca. este sa nestalo, ze by to nemal uhradene. ja som dala na str. 3 a aj na str. 12 tu istu sumu. plati min. odovody, cize zdr. vysla 569,44 a soc. 1348,33, pretoze za december 2011 mal uhradene poistne az v 01/2012 a za december 2012 ma uhradene poistne az v r. 2013

Čítajte zo stránky FRSR
Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky

Informácia k správnemu vypĺňaniu údajov na účely sociálneho a zdravotného poistenia, ktoré sú súčasťou daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu B za zdaňovacie obdobie roku 2012
katinka0000
19.03.13,06:06
velmi pekne dakujem. tak som to spravne pochopila.
a na stranu 3 pisem tak isto len zaplatene soc. a zdr. poistenie za rok 2012? cize u mna to iste, ako na stranu 12?
katinka0000
19.03.13,17:48
prosim, moze mi niekto odpovedat, ci aj na stranu 3 pisem tak isto zaplatene soc. a zdr. poistenie za rok 2012? cize u nas to isto ako na strane 12?
Žabinka
19.03.13,17:55
prosim, moze mi niekto odpovedat, ci aj na stranu 3 pisem tak isto zaplatene soc. a zdr. poistenie za rok 2012? cize u nas to isto ako na strane 12?
Ak neboli žiadne nedoplatky, suma je rovnaká.
katinka0000
19.03.13,17:59
nie, nedoplatky ziadne. poistne do soc. aj do zdravot. poistovne plati manzel nacas. :-) dakujem!
nikolia
19.03.13,18:22
a ak boli nedoplatky, nemyslím z RZZP...len pri informovaní sa nám bolo povedané,že máme nedoplatok a ten sme pri okienku hneď vyplatili...ten sa tiež zaratáva aj na 3 aj 12.....či nie?
nikolia
20.03.13,19:10
prosím Vás, do výkazu majetku a záv.mi naťahuje (robím v alfa plus)do pohľadáviek sumu dobropisu ale aj do závazkov,tú istu sumu, má to tak byť?..a ešte si chcem overiť patrí do výkazu do závazkov aj dph za 4Q 2012?
Silvia Dr.
21.03.13,05:32
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či do záväzkov v rámci Výkazu majetku a záväzkov dávam aj odvody za december 2011, keďže boli zaplatené až v januári 2012? a taktiež dávam do záväzkov aj zvyšok nevyčerpanej dotácie z UPSVR?
nikolia
21.03.13,18:41
bertik1
23.03.13,15:50
Prosím vás, ak som k 28.02.2012 ukončila živnosť, tak upravujem základ dane o pohľadávky, záväzky (zásoby nemám). Táto suma záväzkov a pohľadávok bude uvedená aj vo výkaze o MaZ, aj napriek tomu, že som si o tieto sumy upravila základ dane? Čiže môžem tam mať a zostatok na BÚ aj v pokladni? Ďakujem
Ingrid Ondruskova
25.03.13,20:56
pre istotu sa pýtam: ak je SZČO platiteľ DPH, aj údaje do tabulečiek vo výkazoch o príjmoch a výdavkoch a vo výkaze o majetku a záväzkoch udávam všetko bez DPH? však je to logické, len som ostala zaseknutá, v prípade kolonky č.17 ZÁVAZKY, či náhodou DÚ nezaujíma kompletné číslo aj s DPH, čiže absolútna hodnota? a pod. aj kolonka č.08 POHĽADAVKY??? ďakujem!!!
ewita888
25.03.13,21:19
pohľadávky a záväzky s DPH
Gaba30
25.03.13,21:59
Nebola tam zmena od 1.1.2012? Je to zásoba, a nezáleží či bol zaradený do úžívania.
Gaba30
25.03.13,22:00
Nebola tam zmena od 1.1.2012? Je to zásoba, a nezáleží či bol zaradený do úžívania.
kubkokubko
26.03.13,10:35
Poradaci odpustite mi takuto priblblu otazku, ale má byť v záväzkoch za rok 2012 započítaná uz aj záväzok zaplatiť DzP za rok 2012?
Ivenka
26.03.13,11:08
Áno
Ingrid Ondruskova
26.03.13,11:41
Poradaci odpustite mi takuto priblblu otazku, ale má byť v záväzkoch za rok 2012 započítaná uz aj záväzok zaplatiť DzP za rok 2012?

asi mi to už nepáli, čo je DzP??? a ide do záväzkov zrejme aj zaň z mot.vozidiel splatná 30.1.2013??
kn-alka
26.03.13,11:48
DzP je daň z príjmov
a áno, do záväzkov ide aj daň z mot.vozidiel.
kubkokubko
26.03.13,11:55
Doprkinka cestná daň ma napadne a ak som tam predošlé roky tú dan z príjmov nemala, mám podať za vsetky roky opravné výkazy majetku a závazkov?
kubkokubko
26.03.13,11:58
a este otazocka všetok materiál a kancelárske potreby do spotreby, co sa hned spotrebuje a neskladuje môže isť do réžie alebo musí sa evidovat v zásobách ako materiál? Dakujem za váš čas