bystricanko
27.03.08,13:22
Ahojte,
potreboval by som jednu radu pre mojho brata. Je zivnostnik, uplatnuje si pausalne vydavky 40 %. V minulom roku robil pre jednu firmu, ktorej vystavil fakturu v novembri aj v decembri. Zial oni mu to zaplatili vsetko az v januari 2008. Pre neho je ale vyhodnejsie, keby si to mohol dat do danoveho priznania este za rok 2007. Moze si to tam dat? Alebo si to musi dat uz do roku 2008?
Pepa
27.03.08,12:25
Ahojte,
potreboval by som jednu radu pre mojho brata. Je zivnostnik, uplatnuje si pausalne vydavky 40 %. V minulom roku robil pre jednu firmu, ktorej vystavil fakturu v novembri aj v decembri. Zial oni mu to zaplatili vsetko az v januari 2008. Pre neho je ale vyhodnejsie, keby si to mohol dat do danoveho priznania este za rok 2007. Moze si to tam dat? Alebo si to musi dat uz do roku 2008?
Nemôže - je to príjem roku 2008.
balunka
27.03.08,12:25
V JÚ sú príjmom len tie peniaze,ktoré sú vyplatené do 31.12
Pepa
27.03.08,12:31
V JÚ sú príjmom len tie peniaze,ktoré sú vyplatené do 31.12
Nejedná sa o JU :)
SZČO si uplatńuje výdavky percentom z príjmov - ale v podstata je tá istá - zdaní príjem, nie vystavené faktúry - samozrejme pokiaľ neupravuje základ dane.
bystricanko
27.03.08,13:41
pepa, co ste chcel povedat tym "pokial neupravuje zaklad dane"?

naozaj nie je ziadny sposob, ako to zahrnut do priznania za minuly rok? nemoze napriklad viest podvojne uctovnictvo? a az pri vyplnani danoveho priznania sa rozhodnut, ze pausalne vydavky su viac ako skutocne naklady?
zuhl
27.03.08,13:44
Tak to teda určite nie.
Pepa
27.03.08,14:01
pepa, co ste chcel povedat tym "pokial neupravuje zaklad dane"?

naozaj nie je ziadny sposob, ako to zahrnut do priznania za minuly rok? nemoze napriklad viest podvojne uctovnictvo? a az pri vyplnani danoveho priznania sa rozhodnut, ze pausalne vydavky su viac ako skutocne naklady?
Ak by sa rozhodol, že v roku 2008 prejde na skutočne preukázateľné náklady - čiže viedol by JU - musel by upraviť ZD o pohľadávky cez riadok 40 DP.
bystricanko
27.03.08,14:30
No mna teraz napadol jeden elegantny sposob. Poradil som bratovi, aby sa dohodol v tej firme, ze im tie januarove platby vrati na ucet (zauctuje sa to ako platba omylom) a oni mu tie faktury vyplatia v hotovosti s datumom minuleho roku. Kedze ma s nimi velmi dobre vztahy, tak mu to snad urobia. Kazdopadne dakujem za rady.
veronikasad
27.03.08,15:46
No mna teraz napadol jeden elegantny sposob. Poradil som bratovi, aby sa dohodol v tej firme, ze im tie januarove platby vrati na ucet (zauctuje sa to ako platba omylom) a oni mu tie faktury vyplatia v hotovosti s datumom minuleho roku. Kedze ma s nimi velmi dobre vztahy, tak mu to snad urobia. Kazdopadne dakujem za rady.
Pokial je to suma nad 100 tis. sk, neurobia. Do 31.1. sa nahlasovali na DU "bonzáky" platieb v hotovosti ...

--------
Veronika
bystricanko
27.03.08,19:28
Nie, nie je to tak vela penazi. Je to cca 40 tisic a uz mu slubili, ze mu to urobia.
Zita5
27.03.08,19:33
No mna teraz napadol jeden elegantny sposob. Poradil som bratovi, aby sa dohodol v tej firme, ze im tie januarove platby vrati na ucet (zauctuje sa to ako platba omylom) a oni mu tie faktury vyplatia v hotovosti s datumom minuleho roku. Kedze ma s nimi velmi dobre vztahy, tak mu to snad urobia. Kazdopadne dakujem za rady.

Ja nie som presvedčená , že je to elegantný spôsob . To je zdanie .
Na bankovom výpise je aj variabilný symbol , ktorý nesie so sebou číslo faktúry ...to Vás nenapadlo ?Ja si myslím , že je to viditeľné špekulovanie , ktoré sa môže vypomstiť.
Zoltán Kovács
27.03.08,19:42
Nehovoriac o tom, že môžu to byť služby, ktoré u odberateľa vstupujú do nákladov až v období ich zaplatenia.