dagi31
27.03.08,14:15
Dobrý deň,

Od 1/2007 až do 3/2008 som pracoval v Írsku.Zdržiaval som sa tam viac ako 183 dní v roku, mal som prenajatý byt.Rodinu som mal na Slovenku. Nemám žiadny doklad o rezidencii ÍRska, ale mohli by stačiť ako dôkazy na posúdenie daňovej rezidencie v Írsku potrvdenie zamestnávateľa P60 a bločky o úhrade nájomného?

Vopred ďakujem za odpoveď.
hanelie
27.03.08,14:08
na DÚ TT rešpektujú pre nepodanie DP len potvrdenie o TAX RESIDENCE
iný názor:
zdroj: irsko.exil.sk

Potvrdenia o daňovej rezidencii
Nič také ako potvrdenie o daňovej rezidencii sa v žiadnom zákone, vyhláške alebo oznámení nenachádza. Neexistuje ani oficiálny formulár. Na posúdenie majú stačiť dôkazy podľa rozhraničovacích kritérií – teda, že niekde bývate nejaký čas (nájomná zmluva a podobne), že niekde pracujete nejaký čas (potvrdenie zamestnávateľa, potvrdenie o daňových kreditoch, P60) a podobne. Daňový úrad od Vás môže žiadať tieto veci, ak má pochybnosti o tom, či ste sa rozhodli správne z pohľadu rezidencie.
Podľa našich informácii írske daňové úrady takéto potvrdenia odmietajú často vydávať. Na základe interného nariadenia potvrdenie o daňovej rezidencii vydajú len v prípade, že predložíte písomne dôvod vydania žiadosti alebo doložíte kópiu žiadosti DÚ z miesta Vášho trvalého pobytu na Slovensku o vydanie potvrdenia o daňovej rezidencii v Írsku.
Na druhej strane si všimnite vyjadrenie DRSR (súvisiaci článok), kde sa uvádza, že niečo podobné sa často zneužíva a preto vôbec nemusí byť akceptované ako dôkaz o rezidencii v prípade, že Vás bude slovenský daňový úrad žiadať o jej preukázanie.