plasmuska
27.03.08,15:24
Ahojte,

ako sa uctuju v JU zalohy?
Priklad:

1) dosla mi zalohova faktura a platim ji z BU
- zalohovu fakturu zaevidujem v knihe zavazkov?
- platbu zalohove faktury uctujem ako nedanovy vydavok?

2) dosiel mi tovar a faktura s pozn. zaplatene
- fakturu nezaevidujem do knihy zavazkov, pretoze uz je zaplatena?
- vystavim interny doklad, k nemu prilozim fakturu a zauctujem danovy vydavok? Kedy? Ihned alebo az v ramci uzaverkovych praci?

Voped dakujem
zuhl
27.03.08,14:37
Ahojte,

ako sa uctuju v JU zalohy?
Priklad:

1) dosla mi zalohova faktura a platim ji z BU
- zalohovu fakturu zaevidujem v knihe zavazkov?
- platbu zalohove faktury uctujem ako nedanovy vydavok?

2) dosiel mi tovar a faktura s pozn. zaplatene
- fakturu nezaevidujem do knihy zavazkov, pretoze uz je zaplatena?
- vystavim interny doklad, k nemu prilozim fakturu a zauctujem danovy vydavok? Kedy? Ihned alebo az v ramci uzaverkovych praci?

Voped dakujem
je tu o tom veľa popísané, napr.
zalohova fa v JU (http://www.porada.sk/t6559-zalohova-fa-v-ju.html?highlight=%FA%E8tovanie+z%E1loh)
plasmuska
27.03.08,14:45
diky za link, zadavala som asi do vyhledavaca spatne klicove slovo a tak sa mi nic neobjavilo
Iwett
26.05.08,15:50
prosím Vás, čítala som všetky príspevky o zálohových faktúrach. Je mi jasné, keď príde zálohová faktúra na menšiu sumu ako vyúčtovacia, alebo rovnaká a výsledná je nulová. Ale neviem si poradiť so zálohovými faktúrami, ktoré prídu: Faktúra vystavená na zálohovú platbu napr. 300.000,- Sk, a k tomu mi prídu 3 faktúry, kde je časť z tých 300.000,- odrátaná a každá faktúra je vlastne nulová. ... ako postupovať? Zapísať zálohovú faktúru do knihy daň.dokladov a tie tri ako nulové tiež ??? Alebo zálohovú nezapísať do knihy daň.dokladov iba vyúčtovacie? Do VOZ pôjde suma zo zálohovej faktúry?ĎAKUJEM.
Alena Šimová
29.05.08,15:02
Ja to robím takto:
zálohová faktúra - zaevidujem do knihy záväzkov a účtujem úhradu v roku 2008 ako výdaj ovplyvňujúci základ dane - podľa toho, čoho sa to týka - tovar, materiál, služby.... Účtujem v Alfe a tá mi umožňuje ešte analytické členenie, takže napr. na tovar mám členenie výdavok na tovar - záloha. Keď mi príde konečná faktúra, zaevidujem ju do knihy záväzkov a následne cez interný doklad urobím storno zálohy a zúčtujem úhradu faktúry ako výdaj za tovar. Tak mi na analytike zálohy na tovar zostane iba nevyúčtovaná záloha.
Iwett
29.05.08,16:45
Ja to robím takto:
zálohová faktúra - zaevidujem do knihy záväzkov a účtujem úhradu v roku 2008 ako výdaj ovplyvňujúci základ dane - podľa toho, čoho sa to týka - tovar, materiál, služby.... Účtujem v Alfe a tá mi umožňuje ešte analytické členenie, takže napr. na tovar mám členenie výdavok na tovar - záloha. Keď mi príde konečná faktúra, zaevidujem ju do knihy záväzkov a následne cez interný doklad urobím storno zálohy a zúčtujem úhradu faktúry ako výdaj za tovar. Tak mi na analytike zálohy na tovar zostane iba nevyúčtovaná záloha.
Dík za odpoveď.Ale moja otázka: do knihy záväzkov sa zapíše nulová faktúra? Keby bola predfaktúra, tak ju nezapíšem do došlých faktúr, ale ked je faktúra na určitú sumu, a ďalšia faktúra na sumu - záloha, tak sa zapíše do faktúr aj tá nulová ako ďalšia faktúra?
Alena Šimová
29.05.08,17:27
NIE. Robím to nasledovne:
1, príde zálohová faktúra, zaevidujem ju v plnej výške do záväzkov
napr. 119 000,- SK
2. urobím úhradu v PD - napr. výdavok za tovar - členenie záloha. - 119 000,- SK
3. príde konečná faktúra - zaevidujem ju v plnej výške do záväzkov.
100 000,- SK základ dane
19 000,- SK DPH
4. v PD cez ID urobím storno výdaja za tovar - členenie záloha.
- 119 000,- SK
5. v PD cez ID urobím úhradu konečnej faktúry - 100 000,- SK výdavok
19 000,- SK DPH.

vo výdavkoch mi tak zostane 100 000,- SK
ekopo
29.05.08,18:38
1., link v druhom príspevku je 3 (tri) roky starý, a z toho dôvodu aj paragrafové znenie nie je aktuálne.
2., prečo sa má zálohová FA zaevidovať v knihe záväzkov? Jednoducho sa úhrada zaeviduje do PD na základe výpisu z BU, resp. cez pokladňu a vzniká tým vlastne pohľadávka voči dodávateľovi - čo ak nepríde k splneniu dodávky, alebo k inej situácii?
3., Dodávateľ je povinný vystaviť na prijatú zálohu doklad na odpočet DPH (pri nesplnení dodávky v danom mesiaci) - účtuje sa len do evidencie DPH.
4., Po splnení dodávky dodávateľ vystaví FA, kde sú uvedené zaplatené zálohy. Výsledok na FA môže byť mínusový, rovný alebo plusový. A podľa toho sa všetko účtuje, preúčtováva.....atď všetko závisí od možností použitého sw.

Aby jednoduché účtovníctvo bolo jednoduchšie.
Antea
30.05.08,07:40
1., link v druhom príspevku je 3 (tri) roky starý, a z toho dôvodu aj paragrafové znenie nie je aktuálne.
2., prečo sa má zálohová FA zaevidovať v knihe záväzkov? Jednoducho sa úhrada zaeviduje do PD na základe výpisu z BU, resp. cez pokladňu a vzniká tým vlastne pohľadávka voči dodávateľovi - čo ak nepríde k splneniu dodávky, alebo k inej situácii?
3., Dodávateľ je povinný vystaviť na prijatú zálohu doklad na odpočet DPH (pri nesplnení dodávky v danom mesiaci) - účtuje sa len do evidencie DPH.
4., Po splnení dodávky dodávateľ vystaví FA, kde sú uvedené zaplatené zálohy. Výsledok na FA môže byť mínusový, rovný alebo plusový. A podľa toho sa všetko účtuje, preúčtováva.....atď všetko závisí od možností použitého sw.

Aby jednoduché účtovníctvo bolo jednoduchšie.
Tiež som sa chcela na to opýtať, veď v Postupoch JU je jasne definované, že prijatý preddavok je môj záväzok a zaplatený preddavok je moja pohľadávka. To isté platí aj v PÚ. Myslím, že trochu mýli aj Alfa, keď pri vystavovaní preddavkovej faktúry sa pýta či ju má zapísať do pohľadávok.
Iwett
30.05.08,09:55
prosím Vás, ale ja stále neviem, dostanem zálohovú faktúru, uhradím ju, na základe toho dostanem faktúru na platbu a nulovú vyúčtovaciu. Zapíšete do knihy došlých faktúr všetky tri? Prosím, vysvetlite mi ako to robíte. Ja som sa s tým nestretla až teraz a neviem čo s tým. Chápem podstatu, ktorá čo ovplyvňuje, len ide o to ktoré máte zapísané v záväzkoch a ako postupujete. Ďakujem
Zoltán Kovács
30.05.08,10:13
prosím Vás, ale ja stále neviem, dostanem zálohovú faktúru, uhradím ju, na základe toho dostanem faktúru na platbu a nulovú vyúčtovaciu. Zapíšete do knihy došlých faktúr všetky tri? Prosím, vysvetlite mi ako to robíte. Ja som sa s tým nestretla až teraz a neviem čo s tým. Chápem podstatu, ktorá čo ovplyvňuje, len ide o to ktoré máte zapísané v záväzkoch a ako postupujete. Ďakujem

Zálohovú neevidujem, len priložím k výpisu. Doklad na platbu (na účely DPH) evidujem, a aj vyúčtovaciu.
Iwett
30.05.08,11:26
Zálohovú neevidujem, len priložím k výpisu. Doklad na platbu (na účely DPH) evidujem, a aj vyúčtovaciu.
dík za odpoveď, a ked je vyúčtovacia nulová, tak eviduješ nulovú??? a ako zistíš priebežne, že každá záloha bola vyúčtovaná?? ja som to urobila presne tak, ako píšeš, len nemám zase prehľad, ked je jedna zálohová a tri z nej pre účely DPH a konečná nulová, či celá záloha bola použitá, ani či na každú faktúru za platbu bol vystavený danový doklad. z kazdej strany skúšam a žiaden systém si neviem nájsť. Doteraz som mala raz za čas zálohovú. To sa ustriehne, ale začala som robiť vo firme, kde mám do týždňa 10 zálohových, k nim 15 faktúr k platbám a vyúčtovacie nulové, alebo na nejakú sumu. Mám v tom uplný neprehľad.:mee:
Alena Šimová
30.05.08,15:58
v jednoduchom účtovníctve je to problém odsledovať. Preto si to robím spôsobom, ako som uviedla vyššie. Je to síce prácne, ale dá sa to.
Iwett
30.05.08,16:36
a poruší sa nejaký pargaraf, keby sa účtovalo tak, že, zálohová faktúra z účtu alebo pokladne-nezapísať do došlých faktúr, faktúra k platbe - zapíšem do knihy faktúr a súbežne poznačím aj že je uhradená, a vyúčtovacia faktúra ak je nulová, sa len pripne k predošlej. Tak by bola jedna faktúra, jedna úhrada...bol by niekde problém??? poradí niekto?
ego.mc
31.05.08,07:09
v jednoduchom účtovníctve je to problém odsledovať. Preto si to robím spôsobom, ako som uviedla vyššie. Je to síce prácne, ale dá sa to.

Myslím, že ani nie. Zálohovú faktúru evidujem v knihe pohľadávok (veď je to pohľadávka) a postupne ju znižujem podľa došlých faktúr.
Iwett
31.05.08,08:05
Myslím, že ani nie. Zálohovú faktúru evidujem v knihe pohľadávok (veď je to pohľadávka) a postupne ju znižujem podľa došlých faktúr.
tak účtuješ tak,že zapíšeš zálohovú, a ked príde faktúra, tak zálohovú ponížiš o sumu na faktúre? a na základe akého dokladu uhradíš pohľadávku - predfaktúru?A aj nulovú zapíšeš?
ego.mc
31.05.08,10:19
Úhradu predfaktúry zapíšem do PD ako VOZD-prevádzková réžia (do knihy došlých faktúr nie, lebo by mi vznikol záväzok). Zároveň ju zapíšem do knihy pohľadávok. Keď príde realizačná faktúra, tú zapíšem do knihy faktúr a úhradu dám ako nepeňažnú operáciu (plusom nákup s DPH a mínusom prevádzková réžia mimo DPH). Zároveň dám úhradu v knihe pohľadávok. Konečnú zúčtovaciu, zapíšem do knihy faktúr.
Iwett
31.05.08,16:08
Úhradu predfaktúry zapíšem do PD ako VOZD-prevádzková réžia (do knihy došlých faktúr nie, lebo by mi vznikol záväzok). Zároveň ju zapíšem do knihy pohľadávok. Keď príde realizačná faktúra, tú zapíšem do knihy faktúr a úhradu dám ako nepeňažnú operáciu (plusom nákup s DPH a mínusom prevádzková réžia mimo DPH). Zároveň dám úhradu v knihe pohľadávok. Konečnú zúčtovaciu, zapíšem do knihy faktúr.
dakujem za odpoveď, musím to pomaly ešte raz prečítať, ked budem mat klud, lebo tomu stále dosť dobre nerozumiem:rolleyes:
L-M
25.07.08,08:52
dobrý deň,chcela by som sa opýtať,my účtujeme v programe ALFA. Mám problém so zálohovou a následne vyúčtovacou faktúrou - dodávateľ Poradca podnikateľa,kde sme zaplatili dobrovoľný nadačný príspevok 30,-. Ja to robím tak,ako kolegynka predo mnou. Zálohovú faktúru zapíšem do knihy záväzkov,zapíšem ju celu s 0% DPH,uhradím ju. Potom,keď príde vyúčtovacia faktúra -na úhradu 0,00,-,tiež ju zapíšem do knihy záväzkov a v rozpise DPH dam do 19% DPH sumu fakturovaná cena ,do 0% DPH suma ,ktorú sme zaplatili zálohovou FA s mínusovou položkou a potom docielim aby sa mi zaevidovala DPH. Ale kedže je tam teraz ten príspevok 30,- na ktorý je 0% DPH,tak mi tam stále vyskakuje
30 ,- ako rozdiel. Neviem čo s tým? Dúfam,že som to celé nedomotala. Asi to nerobím veľmi dobre,však?
ďakujem za radu L-M
Alena Šimová
30.07.08,06:06
dobrý deň,chcela by som sa opýtať,my účtujeme v programe ALFA. Mám problém so zálohovou a následne vyúčtovacou faktúrou - dodávateľ Poradca podnikateľa,kde sme zaplatili dobrovoľný nadačný príspevok 30,-. Ja to robím tak,ako kolegynka predo mnou. Zálohovú faktúru zapíšem do knihy záväzkov,zapíšem ju celu s 0% DPH,uhradím ju. Potom,keď príde vyúčtovacia faktúra -na úhradu 0,00,-,tiež ju zapíšem do knihy záväzkov a v rozpise DPH dam do 19% DPH sumu fakturovaná cena ,do 0% DPH suma ,ktorú sme zaplatili zálohovou FA s mínusovou položkou a potom docielim aby sa mi zaevidovala DPH. Ale kedže je tam teraz ten príspevok 30,- na ktorý je 0% DPH,tak mi tam stále vyskakuje
30 ,- ako rozdiel. Neviem čo s tým? Dúfam,že som to celé nedomotala. Asi to nerobím veľmi dobre,však?
ďakujem za radu L-M
ja to robím tak, že zálohovú faktúru zaevidujem do knihy záväzkov - typ preddavok. Uhradím ho bez BU celý ako VOZD . Keď príde konečná faktúra, tú zaevidujem celú do knihy záväzkov. Cez interný doklady zúčtujem mínusom úhradu zálohy a ďalší krok je, že cez ID zúčtujem úhradu faktúry. Príklad:
1. prišla zálohová faktúra 1 190,- SK - zaevidujem do knihy záväzkov - typ preddavok
2. úhrada cez BU - 1190,- SK VOZD
3. príde konečná faktúra, zaevidujem ju do knihy záväzkov ako - typ faktúra nasledovne
1190,- SK celá suma
1000,- SK základ dane
190,- SK DPH
4. Cez interný doklad zúčtujem:
-1190,- SK VOZD - zaplatený preddavok
a uhradím faktúru ako VOZD
1000,- SK ZD a 190,- SK DPH.
V prípade dobrovoľného nadačného príspevku pôjde podľa mňa o VNZD.
Rozalka
30.07.08,07:39
Neviem, v akom pracuješ programe, osobne si však myslím, že v knihe záväzkov - typ preddavok by sa mal zaevidovať prijatý preddavok. Tým, že príde do firmy zálohová faktúra, ešte jej žiaden záväzok nevznikol.
Alena Šimová
30.07.08,07:47
pracujem v Alfe. A keďže musím niekde tieto faktúry evidovať, evidujem ich v knihe došlých faktúr typ preddavok. Zálohy, ktoré majú typ preddavok, neberie program do výkaze o majetku a záväzkov.
L-M
31.07.08,08:33
Ďakujem p.,alebo slečna Alenka za radu,ja som ten nadačný príspevok vyňala z FA a druhým interným dokladom som ho zaúčtovala v PD -stĺpec-iný neovplyvńujúci daň z príjmu. Dúfam,že to bude O.K? Nadačný príspevok sa nemôže dať do nákladov firmy? - vtedy by bolo toto zaúčtovanie dobré? Som z toho blázon. Neviete mi poradiť kde by som si mohla naštudovať účtovnícke skratky-čo znamenajú a kde aké výdavky patria- do akého stĺpca PD.
Ďakujem za radu:):confused:
Alena Šimová
31.07.08,08:45
ja si myslím, že ide o dobrovoľný príspevok a teda ani sa nemôže uznať do výdavkov firmy. A nerozumiem, čo znamená vyňala z FA? to znamená, že celá fa bola vo výdavkoch a cez ID si urobila storno výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a preúčtovala na výdavky neovplyvňujúce základ dane? TO by bolo v poriadku. Ja osobne by som to účtovala priamo pri úhrade na 2x. Prvý krok časť, ktorá ovplyvňuje základ dane a druhý krok výdavky neovplyvňujúce základ dane. A čo sa týka toho, kde sa čo účtuje, nemyslím si, že by bolo niekde napísané, čo sa kde účtuje. To záleží od konkrétnej firmy a čím sa zaoberá. napr. poradenská firma kúpi kávu - je to repre, keď to kúpi obchod, je to tovar, keď ho kúpi reštaurácia, je to materiál a podobne.
L-M
31.07.08,10:24
nečudo,že moje vyjadrovacie schopnosti v oblasti účtovníctva sú asi dosť neohrabané a snáď niekedy aj trochu mimo- môj obor bol detská sestra a teraz sa aspoň trochu snažim preorientovať na účtovníctvo,mzdy a celú administratívu-zrejme to potrvá dosť dlho- Vy mi všetci veľmi pomáhate- ďakujem. Myslela som tým,že som prefotila 2x vyúčtovaciu faktúru-na jednej som zvýraznila tých
30,- a ostatné preškrtla-účtovala som to( ako iný neovplyvňujúci daň z príjmu) a na druhej som vyčiarkla 30,- a ostatné tam nechala( ako prevádzkovú réžiu).Celá faktúra je od Poradca Podnikateľa. A každú FA som zvlášť zaúčtovala- v PD cez interný doklad ako neúzavierkovú operáciu. Môže to tak byť???
ampi
03.03.09,14:01
Dobrý deň,
Stále tu dookola čítam o zálohových faktúrach, ale nikde som nenašla odpoveď na moje otázky a okrem toho sú tu niektoré protichodné názory... či evidovať zálohové faktúry, či vôbec neevidovať. Obrátila som sa s tým aj na známych na daňovom úrade a tí povedali, neevidovať. Tak fakt neviem... môj prípad je nasledovný - sme neplatca DPH:
Ide o nadobudnutie tovaru z EÚ, konkrétne z GB. Takže, dodávateľ nám poslal mailom proforma faktúru s dátumom vystavenia 30.1.2009 - na plnú sumu. Na základe nej sme platili prevodom z účtu dňa 02.02.2009. 12.2.2009 nám prišiel tovar aj s riadnou faktúrou, kde je však rovnako plná suma, len je tam napísané invoice, nie proforma invoice. Nikde nie je spomenuté, že sme dačo platili. Dátum vystavenia tejto ostrej faktúry je 05.02.2009.
Mám teda vôbec niekde zaevidovať tú proforma faktúru? Tá rada z daňového úradu znela, že stačí riadnu faktúru, na to spárujem výpis z BÚ - VOZD a proforma faktúru k tomu len pripojím (fyzicky, nie v účtovníctve, v žiadnej evidencii). Bude to teda takto stačiť podľa Vášho názoru?
Ďakujem za každú radu.
Alena Šimová
03.03.09,14:07
Dobrý deň,
Stále tu dookola čítam o zálohových faktúrach, ale nikde som nenašla odpoveď na moje otázky a okrem toho sú tu niektoré protichodné názory... či evidovať zálohové faktúry, či vôbec neevidovať. Obrátila som sa s tým aj na známych na daňovom úrade a tí povedali, neevidovať. Tak fakt neviem... môj prípad je nasledovný - sme neplatca DPH:
Ide o nadobudnutie tovaru z EÚ, konkrétne z GB. Takže, dodávateľ nám poslal mailom proforma faktúru s dátumom vystavenia 30.1.2009 - na plnú sumu. Na základe nej sme platili prevodom z účtu dňa 02.02.2009. 12.2.2009 nám prišiel tovar aj s riadnou faktúrou, kde je však rovnako plná suma, len je tam napísané invoice, nie proforma invoice. Nikde nie je spomenuté, že sme dačo platili. Dátum vystavenia tejto ostrej faktúry je 05.02.2009.
Mám teda vôbec niekde zaevidovať tú proforma faktúru? Tá rada z daňového úradu znela, že stačí riadnu faktúru, na to spárujem výpis z BÚ - VOZD a proforma faktúru k tomu len pripojím (fyzicky, nie v účtovníctve, v žiadnej evidencii). Bude to teda takto stačiť podľa Vášho názoru?
Ďakujem za každú radu.
nesúhlasím s názorom daňového úradu. Ja mám takéto zálohové fa, tie evidujem v knihe záväzkov. Pri úhrade cez banku túto platbu spárujem s preddavkovou faktúrou. Keď mi príde konečná fa, urobím cez ID zápočet, kde vymínusujem zálohu a zúčtujem úhradu došlej fa. A takto to robím aj s tuzemskými zálohami.
ampi
04.03.09,07:14
Pani Alenka,
Skusila som si v neostrej verzii ALFA (vidim, ze v nej pracujete) teda ten postup, ktory uvadzate v tejto teme, v prispevku 7 - na mojom konkretneom priklade. Este na zaciatok sa chcem spytat, uhradu tej proforma faktúry už hneď dávate ako VOZD? Asi áno, keĎ tam máte napísané výdavok za tovar.
Len jedno mi neslo, preto Vas prosim, keby ste mi to podrobne napisali. Totiz, v bode 4 pisete "v PD cez ID urobím storno výdaja za tovar - členenie záloha". Takze konkretne v ALFE, isla som cez ID - vydavok, potom som cez F7 vosla do evidencie zaväzkov. Ak som si vybrala z tej evidencie proforma fakturu, natiahlo mi sumu 0, kedze som ju uz uhradzala z BU. Takze som rucne prepisala sumu na minusovu (napr. faktura 100, ja som dala -100). V PD som videla pekne vydavok za tovar 100, potom cez ID vydavok za tovar -100 a potom (podla Vasho bodu 5) cez dalsi ID vydavok za tovar 100 naparovany na ostru fakturu.
Lenze, v evidencii zavazkov mam 2 faktury, riadnu, ktora je uhradena a proforma, ktora mi svieti ako nevysporiadana.
Neviem, ci som postupovala spravne, ale podla toho "storno vydaja za tovar", mne sa da v ALFE v evidencii zavazkov ta faktura bud da len opravit, alebo uplne zmazat, nie je tam moznost "skrtni" alebo "storno". Tu proforma som zadavala ako typ preddavok.
Je to spravne, aj ked mi to tam svieti ako neuhradena? alebo som to zle pochopila? Vopred Vam pekne dakujem.
Alena Šimová
04.03.09,07:22
Pani Alenka,
Skusila som si v neostrej verzii ALFA (vidim, ze v nej pracujete) teda ten postup, ktory uvadzate v tejto teme, v prispevku 7 - na mojom konkretneom priklade. Este na zaciatok sa chcem spytat, uhradu tej proforma faktúry už hneď dávate ako VOZD? Asi áno, keĎ tam máte napísané výdavok za tovar.
Len jedno mi neslo, preto Vas prosim, keby ste mi to podrobne napisali. Totiz, v bode 4 pisete "v PD cez ID urobím storno výdaja za tovar - členenie záloha". Takze konkretne v ALFE, isla som cez ID - vydavok, potom som cez F7 vosla do evidencie zaväzkov. Ak som si vybrala z tej evidencie proforma fakturu, natiahlo mi sumu 0, kedze som ju uz uhradzala z BU. Takze som rucne prepisala sumu na minusovu (napr. faktura 100, ja som dala -100). V PD som videla pekne vydavok za tovar 100, potom cez ID vydavok za tovar -100 a potom (podla Vasho bodu 5) cez dalsi ID vydavok za tovar 100 naparovany na ostru fakturu.
Lenze, v evidencii zavazkov mam 2 faktury, riadnu, ktora je uhradena a proforma, ktora mi svieti ako nevysporiadana.
Neviem, ci som postupovala spravne, ale podla toho "storno vydaja za tovar", mne sa da v ALFE v evidencii zavazkov ta faktura bud da len opravit, alebo uplne zmazat, nie je tam moznost "skrtni" alebo "storno". Tu proforma som zadavala ako typ preddavok.
Je to spravne, aj ked mi to tam svieti ako neuhradena? alebo som to zle pochopila? Vopred Vam pekne dakujem.
ten výdavok dávam hneď ako výdavok ovplyňujúci základ dane. Od roku 2008 je záloha daňovým výdavkom hneď. Čo sa týka zúčtovania záloh cez ID, keď mínusujem zálohu, nevyberám už uhradenú preddavkovú faktúru z evidencie záväzkov, urobím to len mínusom v peňažnom denníku. Inak sa stane presne to, že by preddavková faktúra ostala neuhradená. Teraz už stačí len vstúpiť do evidencie záväzkov, do konkrétnej preddavkovej faktúry a vymazať úhradu, ktorá sa týka príslušného interného dokladu.
ampi
04.03.09,07:30
takze len si otvorim ID - vydavok a nejdem cez F7 do evidencie, iba rovno napisem sumu minusom ?
A co presne znamena "Teraz už stačí len vstúpiť do evidencie záväzkov, do konkrétnej preddavkovej faktúry a vymazať úhradu, ktorá sa týka príslušného interného dokladu" nerozumiem tomu... lebo v tej proforme som robila uhradu normalen ceu PD, z BU...
Alena Šimová
04.03.09,07:44
takze len si otvorim ID - vydavok a nejdem cez F7 do evidencie, iba rovno napisem sumu minusom ?
A co presne znamena "Teraz už stačí len vstúpiť do evidencie záväzkov, do konkrétnej preddavkovej faktúry a vymazať úhradu, ktorá sa týka príslušného interného dokladu" nerozumiem tomu... lebo v tej proforme som robila uhradu normalen ceu PD, z BU...
len som chcela poradiť, ako treba teraz vymazať duplicitnú úhradu v knihe záväzkov, tak aby táto preddavková faktúra bola uhradená.
ampi
04.03.09,09:01
prepáčte, ale fakt nerozumiem.
podľa Vašich inštrukcii, prvýkrát uhrádzam preddavkovú faktúru, cez PD, vydaj banka. takze sa mi do nej (do tej preddavkovej faktury) zapise uhrada vtedy a vtedy. Potom tu uhradu cez ID vystornujem, ale to sa mi odrazi len v PD - teda ako ste pisali v pripevku, ze vtedy do evidencie nevstupujem - takze na preddavkovej mi stale zostava ze je uhradena - jedenkrat. potom cez dalsie ID preuctujem v PD uhradu ostrej faktury. Teraz mam uz aj na ostrej fakture uhradu - jednekrat. takze ja nemam predsa na tej preddavkovej fakture duplicitnu uhradu, raz ju mam na preddavkovej a raz na ostrej, nie? vsetko mi pekne islo podla toho postupu, len tento jeden bod mi stale teda nie je jasny.... ako dosiahnem to, ze budem mat evidenciu zavazkov, kde budem mat aj proforma fakturu, ale nebude svietit neuhradena, aj riadnu fakturu a bude mi to sedoet aj v PD...
Ďakujem.
ampi
05.03.09,07:15
posúvam...
Alena Šimová
05.03.09,07:39
ja som v príspevku 28 vyrozumela, že preddavkovú faktúru uhrádzate z bankového výpisu výberom cez F7 a aj pri zúčtovaní cez ID. Ak nie, potom to máte správne. Ešte raz, aby sme si rozumeli. Preddavkovú faktúru uhradíte z bežného účtu výberom cez F7. Príde konečná faktúra, cez interný doklad zúčtujem zálohu mínusom bez výberu F7. Ďalší krok je, že vyberiem ostrú faktúru cez F7 a uhradím ju. Len taká poznámka, ja si pre kontrolu prepisujem číslo ID, aby som ho mala rovnaké a keď si vytlačím konkrétne riadky peňažného denníka, musia sa mi tieto zápisy rovnať.
ampi
05.03.09,08:35
...aha, myslím, že teraz tomu už rozumiem. čiže v PD budem mať výdavok za tovar, výdavok za tovar mínusom a znovu výdavok za tovar - čiže v PD to bude uhradené raz; v evidencii záväzkov budem mať nahodenú aj preddavkovú, aj riadnu faktúru, ale obe budú "uhradené".
Tak ešte doplňujúca otázka, preddavkové faktúry si číslujete osobitným číselným radom?
Ďakujem za Vašu trpezlivosť a ochotu.