zuzana
29.03.05,08:08
Mám živnosť a musím mať zák.zástupcu.Je to človek, ktorý má tiež živnosť.Ak s ním uzatv.zmluvu na kratší prac čas napr. 5h do týždňa x38Sk=760Sk za mesiac.Aké budem mať odvodové povinnosti-zdravotná, sociálka a DÚ?On má živnosť aké budú moje odvody aký bude vym.základ?Treba ho poprihlasovať kde?
Jana Motyčková
29.03.05,07:46
Ak bude mať uzatvorenú pracovnú zmluvu, platia sa všetky odvody do SP. ZP sa síce vypočíta, ale kedže suma poistného bude do 100,- Sk, tak sa neodvedie - až pri ročnom zúčtovaní poistného (prvý krát sa bude robiť za rok 2005 v roku 2006). Čo sa týka daňového úradu, daň bude platiť preddavkovo v prípade, že si nepodpíše Vyhlásenie k dani... . Prihlásiť ho treba na SP - ak je to pred 1.4.2005 tak do 8 dní. Ak bude zmluva podpísaná 1.4.2005 a neskôr tak pred začatím výkonu práce. Čo sa týka vymeriavacieho základu bude ním (veľmi zjednodušene) mzda a náhrada mzdy. V tomto prípade asi tých 760,- Sk.
zuzana
30.03.05,05:27
Somij do zdravotnej sa vypočíta odvod za zamestnanca aj zamestnávateľa a keď bude do 100Sk tak ho neodvediem, ale tlačivo pošlem?Alebo za zamestnávateľa odvediem?
Jana Motyčková
30.03.05,06:44
Toto do určitej miery rieši Metodické usmernenie, ktoré hovorí, že ak celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci je nižšia ako 100,- Sk, preddavok sa neodvedie a zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavok. Čo sa týka odvodu za zamestnávateľa, ktorý je nižší ako 100,-Sk, nie som si istá riešením. Doporučujem opýtať sa na príslušnej pobočke ZP. Zákon to nešpecifikuje.
lydinka
26.09.06,14:15
Ale ak má tvoj zákonný zástupca tiež živnosť, nemusíš s ním uzatvoriť pracovnú zmluvu, ale uzavriete zmluvu medzi dvoma SZČO, kde bude uvedený druh práce, a on ti to raz mesačne vyfakturuje /podľa toho, ako sa dohodnete - musí to buť uvedené v zmluve/, on si odvody platí zo svojej živnosti sám.

Chcela by som vymazat tento prispevok, ale neviem ako na to, a tak by som chcela POPROSIT RICHARDA,. dnes som bola na zivnostenskom urade a potvrdili mi to, co sa tu rozoberalo niekde v inej teme / MUSI BYT PRACOVNO PRAVNY VZTAH.
Takze este raz sa ospravedlnujem:mee:
Marína
26.09.06,18:15
Klikni pri svojom príspevku na Uprav. Ďalej zaškrtni(zelená bodka)Vymazať príspevok a klikni na okienko Vymazať tento príspevok.