kapadelta
27.03.08,18:30
Ahojte, potrebovala by som poradiť.

Máme v nájme budovu, ktorú používame na podnikanie. Na tejto budove sme uskutočnili určité opravy (napr. výmena okien - samozrejme so súhlasom prenajímateľa), ktoré sme si zahrnuli do nákladov. Tieto opravy nám uskutočnila dodávateľská firma. Vzhľadom k tomu, že ide o nájom, chcem sa spýtať, či máme nákor na odpočet dph z týchto opráv????
betka
27.03.08,18:32
1.Ano ide.

Dedukujem, že prenajímateľ prenajíma na základe par. 38 z o DPH, on počíta koef.
2.Odpočítať DPH by ste si nemohli, pokiaľ by prenájom nehnuteľnosti a s tým spojené výmeny okien nesúviseli s Vašou podnikateľskou činnosťou.
3.Pokiaľ i vy uskutočnujete nejaké dodanie, kt. je od dane oslobodené, používate koef., kt. sa potom i pri tých oknách zohľadní.

(ja len poznámka. Vie prenajímateľ o tom, že výmena okien je jeho nepeňažný príjem podľa par.17?)
kapadelta
28.03.08,06:42
Asi nevie. Čo musí urobiť v takomto prípade???????????
Vladimír Ozimý
28.03.08,07:29
Ahojte, potrebovala by som poradiť.

Máme v nájme budovu, ktorú používame na podnikanie. Na tejto budove sme uskutočnili určité opravy (napr. výmena okien - samozrejme so súhlasom prenajímateľa), ktoré sme si zahrnuli do nákladov. Tieto opravy nám uskutočnila dodávateľská firma. Vzhľadom k tomu, že ide o nájom, chcem sa spýtať, či máme nákor na odpočet dph z týchto opráv????

prečo by ste nemali mať? Dodali ste tovary a služby na svoje podnikanie? Podľa mňa ano. ak dodávate služby alebo tovar ktorý nie je oslobodený od dph tak potom máte nárok na odpočet dane...
kapadelta
28.03.08,07:39
Potrebujem vedieť, či prenajímateľ musí priznať to nepeňažné plnenie v daňovom priznaní???????????
kapadelta
28.03.08,07:53
Prosím!!!!!!!!!!!
Vladimír Ozimý
28.03.08,09:19
Vychádzajúc zo zmluvy o nájme (obč. zákonník) a zo zákona o dani z príjmov z § 17 ods. 23 nepeňažným príjmom prenajímateľa je len taká oprava ktorá je nad rámec nájomnej zmluvy a je zahrnutá v daňových výdavkoch nájomcu. Ak to je v nájomnej zmluve zahrnuté nehovoríme o nepeňažnom príjme.