Ruzickova
29.03.05,07:09
Dobrý den, prosím Vás ako to je s prihlasovaním do Soc.poistovne.Prihlasujem zamestnanca den pred nástupom a odhlasujem max.den po rozviazaní prac.pomeru? To sa týka soc.poistovne alebo aj zdravotných poistovní.Dakujem
blondy
29.03.05,05:55
Dobrý den, prosím Vás ako to je s prihlasovaním do Soc.poistovne.Prihlasujem zamestnanca den pred nástupom a odhlasujem max.den po rozviazaní prac.pomeru? To sa týka soc.poistovne alebo aj zdravotných poistovní.Dakujem
V praxi to bolo tak, že zamestnanca bolo treba prihlásiť a odhlásiť do 8 dní od vzniku skutočnosti. To sa týkalo aj Sociálnej aj zdrav. poisťovne. Tak to bolo doteraz. Avšak po 1.4. podľa môjho názoru je potrebné prihlásiť zamestnanca v deň nástupu, a odhlásiť ho v deň výstupu alebo hneď nasledujúci deň. Ja si netrúfam prihlásiť zamestnanca o deň skôr ako nastúpi do práce, lebo čo ak nenastúpi?- už sa mi to tak stalo! Potom treba zase robiť storno... a je s tým kopa práce.
Jana Motyčková
29.03.05,06:28
Súhlasím s Ruzickova. Podľa zákona, ktorý má platiť do 1.4. treba prihlásiť pred začatím výkonu práce. Teda ak zamestnancovi o 8,00 hod začína zmena, prihlásiť ho môžete o 7,55 hod. . Deň pred tým, sa mi tiež zdá nebezpečné. Prihlasovať treba aj dohody. Čo sa týka zdravotných poisťovní, tam sa zákon nemenil. Prihlásiť sa má zamestnanec sám do 8 dní. Vyzerá to ale tak, že od 1.7.2005 za to zmení a bude prihlasovať zamestnávateľ. Uvidíme.
Evaman
29.03.05,07:18
Aj ja som počula,že vraj to stačí tak ako píše Somij napr. o 7.55 a dá sa to aj SMS správou na sociálnu poisťovňu ale si neviem potom predstaviť ako to "zdokladujem", že som to urobila pred začiatkom výkonu práce. To si mám uchovať niekde tie SMS správy? A ako? Alebo keď pobežím na socku s prihláškou, to mi ju prevezmú a na kópiu mi tam napíšu čas prevzatia? Neviete niekto či niekde nevyšlo nejaké usmernenie k tomuto?
DanielaSL
29.03.05,07:42
Aj ja som počula,že vraj to stačí tak ako píše Somij napr. o 7.55 a dá sa to aj SMS správou na sociálnu poisťovňu ale si neviem potom predstaviť ako to "zdokladujem", že som to urobila pred začiatkom výkonu práce. To si mám uchovať niekde tie SMS správy? A ako? Alebo keď pobežím na socku s prihláškou, to mi ju prevezmú a na kópiu mi tam napíšu čas prevzatia? Neviete niekto či niekde nevyšlo nejaké usmernenie k tomuto?Ani sami nevedia.Minulý týždeň som sa bola spýtať.Tento týždeň by vraj mali zverejniť viac. Treba sa nám tam zastaviť a pozisťovať. Teda aspoň v našom meste. Čo mi povedali, že nástup do práce treba deň pred začatím PP a odhlásiť deň po skončení. Nahlásiť aj DOHODY. Za oneskorenie budú sankcie !!!
Pekný posviatočný deň prajem.
brm
29.03.05,08:59
Aj ja som počula,že vraj to stačí tak ako píše Somij napr. o 7.55 a dá sa to aj SMS správou na sociálnu poisťovňu ale si neviem potom predstaviť ako to "zdokladujem", že som to urobila pred začiatkom výkonu práce. To si mám uchovať niekde tie SMS správy? A ako? Alebo keď pobežím na socku s prihláškou, to mi ju prevezmú a na kópiu mi tam napíšu čas prevzatia? Neviete niekto či niekde nevyšlo nejaké usmernenie k tomuto?ešte keby tak pobočky sociálnej poisťovne otvorili pred 8.00 hod...v blave sú pre širokú verejnosť k dispozícii od 8- do 14.oo hod...tomu vravím služba národu...zistil už niekto číslo na podávanie SMS? nezistil...vie niekto, kam faxovať?ja nie...vraj by zarábali len na faxové rolky...a ako mám poslať prihlášku mailom? v excelovej tabuľke im to stačí?alebo už má každý k dispozícii adobe ktorý funguje? a vôbec...celé je to na...už sa teším ako všetka jedna miestnosť na zahradníckej ulici zasa bude praskať vo švíkoch...je to celé neúcta k ľuďom...nie sú zriadení oni pre nás, ale nás si vymysleli pre plnenie svojich huncútstiev...
Zuzanečka
29.03.05,12:01
Je to tak, že prihlásiť treba najneskôr deň pred nástupom a dohody.
SMS-ky sú tiež platné, ale treba po odoslaní sms-ky do troch dní predložiť aj nahlašku na socialku. Inac sms-ka nebude akceptovaná. :D
Odhlasiť treba deň po skončení PP.
jess
29.03.05,13:44
Je to tak, že prihlásiť treba najneskôr deň pred nástupom a dohody.
musím prihlásiť zamestnanca na DVP, keď ju robí priebežne podľa potreby zamestnávateľa počas roka, čiže napr. 1 mesiac robí a 2. mesiac nerobí ?
buba
30.03.05,03:30
nám už dala sociálka čísla SMS:0908247104,0908247097,
Mail: praca@socpoist.sk
FAX: + 421 2 5924 8865, +421 2 5924 8723
accad
30.03.05,04:56
nám už dala sociálka čísla SMS:0908247104,0908247097,
Mail: praca@socpoist.sk
FAX: + 421 2 5924 8865, +421 2 5924 8723
Vie niekto, či sú tieto čísla sú jednotné pre celú SR? Podľa predvoľby fax. číslo je do BA. Takže z akéhokoľvek kúta Slovenksa treba faxovať na toto číslo?
jana.h
30.03.05,05:28
tie cisla su pre celu SR. tak to aspon nam povedali na socialnej poistovni. smsky a maily sa posielaju do BA a original tlaciva na najblizsiu socialnu poistovnu do 3 dni. a pri dohodach sa posielaju len smsky alebo email. tlaciva sa neposielaju
riki
30.03.05,11:37
Ahojte, to prihlasovanie dohodárom platí od toho 01.04.2005? Pred týmto dátumom, dúfam žiadna prihlasovacia povinnosť dohodárou nebola. Majte sa. Prajem pekný deň.
H.B.
30.03.05,11:49
Ahojte, to prihlasovanie dohodárom platí od toho 01.04.2005? Pred týmto dátumom, dúfam žiadna prihlasovacia povinnosť dohodárou nebola. Majte sa. Prajem pekný deň.Pred týmto dátumom žiadna prihlasovacia povinnosť dohodárov nebola, ale predchvíľou som volala na Soc.pois. a vraveli mi, že treba všetkých starých dohodárov (kt. u nás ešte robia) prihlásiť spätne. Ešte mi vraveli, že aj pre dohodárov treba dať registračný list a hore do pravého rohu dopísať, že je to DVP. Takže nie iba tel., či SMS, ale tlačivo.
brm
30.03.05,13:11
Pred týmto dátumom žiadna prihlasovacia povinnosť dohodárov nebola, ale predchvíľou som volala na Soc.pois. a vraveli mi, že treba všetkých starých dohodárov (kt. u nás ešte robia) prihlásiť spätne. Ešte mi vraveli, že aj pre dohodárov treba dať registračný list a hore do pravého rohu dopísať, že je to DVP. Takže nie iba tel., či SMS, ale tlačivo.kak abyknavjenno, koľko pobočiek toľko výkladov a variánt jedného blbého zákona
Jozef Mihál
30.03.05,13:16
Priložím polienko do ohníka zloby voči Sociálke - sľubovali, že rozbehnú cez EZU možnosť zasielania prihlášok (tj. tak, ako sa dajú zasielať mesačné výkazy, budú sa dať zasielať aj Registračné listy FO)

- ale nič sa nedeje, nič "nevidím" ani na elektronickej podateľni (https://podatelna.socpoist.sk/ezu.jsp) a ani na testovacej stránke podateľne (http://test.socpoist.sk/ezu.jsp)

...a pritom to v našom softe už máme zapracované, ale nemáme možnosť to ani odskúšať...
Kimáková
30.03.05,13:21
Priložím polienko do ohníka zloby voči Sociálke - sľubovali, že rozbehnú cez EZU možnosť zasielania prihlášok (tj. tak, ako sa dajú zasielať mesačné výkazy, budú sa dať zasielať aj Registračné listy FO)

- ale nič sa nedeje, nič "nevidím" ani na elektronickej podateľni (https://podatelna.socpoist.sk/ezu.jsp) a ani na testovacej stránke podateľne (http://test.socpoist.sk/ezu.jsp)

...a pritom to v našom softe už máme zapracované, ale nemáme možnosť to ani odskúšať...
7.4.2005 je stretnutie pracovníkov SP a tvorcov mzdových SW, tak dúfajme že sa dozvieme niečo nové aj v tejto otázke.
Jozef Mihál
30.03.05,13:27
Uvidíme sa?

Inak povedané, urobíme kafčotreff Poradcov a súčasne "tvorcov mzdových SW" na Nevädzovej?
Jozef Mihál
30.03.05,13:53
V praxi to bolo tak, že zamestnanca bolo treba prihlásiť a odhlásiť do 8 dní od vzniku skutočnosti. To sa týkalo aj Sociálnej aj zdrav. poisťovne. Tak to bolo doteraz. Avšak po 1.4. podľa môjho názoru je potrebné prihlásiť zamestnanca v deň nástupu, a odhlásiť ho v deň výstupu alebo hneď nasledujúci deň. Ja si netrúfam prihlásiť zamestnanca o deň skôr ako nastúpi do práce, lebo čo ak nenastúpi?- už sa mi to tak stalo! Potom treba zase robiť storno... a je s tým kopa práce.Súhlasím, myslím že stačí zamestnanca prihlásiť v deň nástupu a to formálne tak, aby to bolo aspoň sekundu pred oficiálnym začiatkom jeho činnosti.
DanielaSL
30.03.05,19:08
nám už dala sociálka čísla SMS:0908247104,0908247097,
Mail: praca@socpoist.sk
FAX: + 421 2 5924 8865, +421 2 5924 8723
Aj u nás dnes poobede už dávali tieto čísla , ale asi s takýmto komentárom:
- SMS , čo skúšali , tak to údajne nedoručovalo
- mail , treba vyplniť tlačivo v počítači - už mali nahlášky , že to nešlo vyplniť
sama potvrdzujem, skúšala som to celé doobedie, vôbec som tam
nemohla vpísať dátum narodenia zamestnanca
- no a ostáva len ten fax , lenže nebude v kuse obsadený, keď sú ! až ! dve
čísla pre celé Slovensko ???
Na sociálnych poisťovniach majú hlavy v smútku, lebo sa im to nepáči a myslím , že my všetci tiež.
Toľko moje dnešné skúsenosti.
DanielaSL
30.03.05,19:12
V piatok mi noví dvaja nastupujú, treba mi ich zajtra nahlásiť .Podelím sa so svojimi dojmami.
Janka6685
30.03.05,19:43
Tiež idem v piatok prihlasovať (dohodárov), ale ako sa to dá stihnúť, keď na sociálnej poisťovní robia od 8:00 a dohodári začínajú o 6:00. Preto som chcela poslať ešte dnes formuláre prostredníctvom netu, ale nejako sa mi nedá vyplniť tlačivo. Píšem na klávesnici a v kolónkach sa mi objavujú nejaké čudné znaky. Zasa vymysleli taký zákon, že až...:mad:
Janka6685
30.03.05,22:32
Práve som poslala tie Registračné formuláre za zamestnancov cez email. Dúfam, že to takto bude dobre. Ale bolo to straaaaaaašne komplikované. Neviem prečo, ale musela som to robiť takto:
- stiahla som formulár z netu
- hodila som ho do wordu, kde som ho vypísala
- potom som ho dala nazad do adobe a odtiaľ som ho poslala na mail poisťovni

Jedine takto mi to šlo. Najskôr mi totiž (ako som písala vyššie) písalo bludy, tak som si stiahla česku verziu, lebo som mala anglickú, no aj tak sa to akosi nedalo vypísať. No nakoniec sa to takto komplikovane podarilo. Dúfam, že som aspoň niekomu pomohla. A možno má niekto ľahší spôsob. Mohol by ho dať do pľacu, lebo takto to budeme robiť zakaždým. A je pol druhej...:eek: Už idem konečne spinkať. Dobrú nôcku. ;)
Jarka
31.03.05,04:42
Tiež idem v piatok prihlasovať (dohodárov), ale ako sa to dá stihnúť, keď na sociálnej poisťovní robia od 8:00 a dohodári začínajú o 6:00. Preto som chcela poslať ešte dnes formuláre prostredníctvom netu, ale nejako sa mi nedá vyplniť tlačivo. Píšem na klávesnici a v kolónkach sa mi objavujú nejaké čudné znaky. Zasa vymysleli taký zákon, že až...:mad:

Chcem sa opytat asi som nieco prehliadla odkedy treba prihlasovať aj pracovníkov ktorí pracujú na dohodu o vykonaní práce. V ktorom § sa to píše? Ďakujem.
brm
31.03.05,05:02
mňa by zaujímalo, či dohodárovi musím vplňať všetky kolonky...načo je komu rodné meno, miesto narodenia a iné blbosti, keď sú to údaje pre ELDP? ja som rada, že mi dajú aspoň priezvisko a číslo účtu a aj to krížkom po funuse...a ak sa mi to nebodaj podarí odoslať mailom o čom dosť vážne pochybujem, tak ako budú vedieť, že je to prihláška dohodára?
adam
31.03.05,05:10
V príspeku 13 je to napísané.......:-))
miriza
31.03.05,05:18
Teraz som volala na Soc. poisťovňu od zajtra mi tiež nastupuje nový zamestnanec. Prihlášku som im akurát teraz poslala faxom originál im mám dať do pošty a musí im prísť do 3 dní. Už sa nahlasujú aj dohodári a nakoľko nemajú ešte nové tlačivá do kolonky zamestnanec sa napíše dohoda.
Prajem pekný deň.
brm
31.03.05,05:41
je to celé padnuté na hlavu...pri minulotýždňovej kontrole mi dali zoznam na odkontrolovanie a mala som čo robiť aby som ho rozdýchala...oni ešte nemali v polke marca v systéme zachytených ľudí, ktorých som prihlasovala tento rok...ako chcú potom prežúvať tie miliardy údajov o dohodároch?
adam
31.03.05,05:49
Ja myslím, že v pobočkách bude všetko postarom, len týmto chcú zamedziť čiernu prácu.
Od pondelka akcia "Vietor", kontrolóri budú mať právo vstúpiť do systému poisťovne a zistiť či firma, ktorú práve kontrolujú nahlásila všetkých prítomných zamestnancov na platenie odvodov. Ale ako budú všetky tie SMS, faxy, maily evidovať??????? :-) to ani srnka netuší :-)
anka
31.03.05,06:15
Mozte mi povedat kde by som nasla novelu zakona, na zaklade ktorej sa ma prihlasovat po novom?
anka1
31.03.05,06:19
Mozte mi povedat kde by som nasla novelu zakona, na zaklade ktorej sa ma prihlasovat po novom?
Zákon č. 82/2005 o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a dopl. niektorých zákonov. Účinnosť nadobúda od 1.4.2005
Iveta
31.03.05,07:14
zákon č. 82/2005 Z.z. v prílohe
Timcsi
31.03.05,11:11
Práve teraz som volala na soc.poiťovňu, kde mňa povedali, že dohodárov, s ktorými sa uzavrala DoVP pred 1.4. a ešte stále robia lebo tá dohoda ešte trvá, netreba spätne prihlasovať. Až nových, ktorých príjmeme po 1.4.
brm
31.03.05,11:24
Práve teraz som volala na soc.poiťovňu, kde mňa povedali, že dohodárov, s ktorými sa uzavrala DoVP pred 1.4. a ešte stále robia lebo tá dohoda ešte trvá, netreba spätne prihlasovať. Až nových, ktorých príjmeme po 1.4.to je výklad bratislavskej pobočky? aj ti povedala dotyčná svoje meno?
bea
31.03.05,11:28
Ja by som tomu neverila, lebo v zákone je napísané, že ich treba prihlásiť do 31.5.2005. Zákon ešte nebol zmenený.
Timcsi
31.03.05,11:29
Bola to bobočka Dunajská Streda, ale meno pracovníčky žiaľ neviem. Ale aj dvakrát mi zopakovala, že nemusím ich spätne prihlásiť.
anka1
31.03.05,11:30
Práve teraz som volala na soc.poiťovňu, kde mňa povedali, že dohodárov, s ktorými sa uzavrala DoVP pred 1.4. a ešte stále robia lebo tá dohoda ešte trvá, netreba spätne prihlasovať. Až nových, ktorých príjmeme po 1.4.
Zákonom č. 82/2005 sa mení aj zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení §293 c) ktorý hovorí že aj dohodárov pred 1.4.05, pokiaľ dohoda trvá treba nahlásiť do 31.5.2005. Pracovníčky na sociálke by si mali poriadne preštudovať zákon.
ESTER
31.03.05,11:54
Na tých až dvoch fax.číslach je celý deň obsadzovací tón!!!!!!!
Timcsi
31.03.05,11:55
Opäť som volala na SP, teraz mi prepojili na inú pracovníčku, ktorá mi povedala, to čo aj vy píšete: treba dohodárov aj spätne prihlásiť - ale na to výnimočne máme čas až do 31.5.2005.
DanielaSL
31.03.05,12:14
Na tých až dvoch fax.číslach je celý deň obsadzovací tón!!!!!!!:confused: Moji milí kolegovia! Ako som sľúbila , tak moje dnešné skúsenosti.

SMS - poslala som a prišiel mi výpis , že SMS bola doručená
FAX - skúšala som ho skôr ako SMS a asi hodinu a pol som pri ňom stála a
bezvýsledne točila a stále bolo obsadené.
MAIL - podarilo sa mi to stiahnuť aj vypísať, vytlačilo mi to správne , ale či to
tam aj dobre prišlo tak to netuším , lebo hneď sa mi tie vypísané údaje
stratili

Našťastie máme vo firme všetky tieto moderné zariadenia - hoci SMS som poslala so svojho súkromného mobilu, ale kto nemá a má len trebárs FAX , tak neviem.Budú musieť asi zamestnať ešte jednu silu, ktorej pracovná náplň bude sedieť pri FAXE a posielať. Tak asi tento výmysel bol dobrý na to , aby nám stúpla zamestnanosť.:D
Abdul
31.03.05,12:44
Uvedené čísla sú jednotné pre celú SR - zamestnávateľ potvrdí informáciu odoslanú prostredníctvom SMS na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“ do troch dní odo dňa jej odoslania. Registračný list je potrebné zaslať poštou i v prípade, že ste ho faxovali, resp. zaslali emailom. Odhlásiť zamestnanca treba najneskôr nasledujúci deň ako skončil pracovný pomer, resp. obdobný pracovný pomer.
brm
31.03.05,12:50
:confused: Moji milí kolegovia! Ako som sľúbila , tak moje dnešné skúsenosti.

SMS - poslala som a prišiel mi výpis , že SMS bola doručená
FAX - skúšala som ho skôr ako SMS a asi hodinu a pol som pri ňom stála a
bezvýsledne točila a stále bolo obsadené.
MAIL - podarilo sa mi to stiahnuť aj vypísať, vytlačilo mi to správne , ale či to
tam aj dobre prišlo tak to netuším , lebo hneď sa mi tie vypísané údaje
stratili

Našťastie máme vo firme všetky tieto moderné zariadenia - hoci SMS som poslala so svojho súkromného mobilu, ale kto nemá a má len trebárs FAX , tak neviem.Budú musieť asi zamestnať ešte jednu silu, ktorej pracovná náplň bude sedieť pri FAXE a posielať. Tak asi tento výmysel bol dobrý na to , aby nám stúpla zamestnanosť.:Dno, mne od rána fax bučí ako krava že nie je spojenie...mail mi nejde vyplňať, pobočku zavreli o druhej...úchvatné...
Muška
31.03.05,12:52
Karkulka, zober košíček a šup šup na jahody. čo tam po Sociálke.
DanielaSL
31.03.05,12:52
Uvedené čísla sú jednotné pre celú SR - zamestnávateľ potvrdí informáciu odoslanú prostredníctvom SMS na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“ do troch dní odo dňa jej odoslania. Registračný list je potrebné zaslať poštou i v prípade, že ste ho faxovali, resp. zaslali emailom. Odhlásiť zamestnanca treba najneskôr nasledujúci deň ako skončil pracovný pomer, resp. obdobný pracovný pomer.
Dobre Abdul , toto všetko už vieme , ale poraď ako sa tam dofaxovať, keď sú stále obsadené tie až dve čísla?
Ináč vysvetlenie nájdete dnes už aj na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
brm
31.03.05,13:03
Karkulka, zober košíček a šup šup na jahody. čo tam po Sociálke.bzuk bzuk bzuk, už si hotová, že vyrývaš?nesej tigja
Evaman
31.03.05,13:12
Ešte stále som nepochopila ako a kde si mám ukladať tie odoslané SMS správy.. Znalec , a Ty si tú SMS, ktorú si poslala zo svojho súkr. mobilu ako píšeš teraz necháš vo svojej schránke odoslaných správ? Lebo keď aj potom pošlem prihlášku originál do 3 dní na socku ako im dokážem , že som pred tým zaslala tú SMS? Veď to si tie SMS správy predsa nebudem "skladovať v mobile" do nekonečna..
DanielaSL
31.03.05,13:19
Ešte stále som nepochopila ako a kde si mám ukladať tie odoslané SMS správy.. Znalec , a Ty si tú SMS, ktorú si poslala zo svojho súkr. mobilu ako píšeš teraz necháš vo svojej schránke odoslaných správ? Lebo keď aj potom pošlem prihlášku originál do 3 dní na socku ako im dokážem , že som pred tým zaslala tú SMS? Veď to si tie SMS správy predsa nebudem "skladovať v mobile" do nekonečna..Mám ich zatiaľ uložené, ale zajtra idem na našu pobočku odniesť tlačivá , tak sa opýtam, že ako to mám "zdokladovať", že som to poslala? Hádam to tiež naveky držať nebudem? A pri pohybe ľudí v našej firme.
DanielaSL
31.03.05,13:23
no, mne od rána fax bučí ako krava že nie je spojenie...mail mi nejde vyplňať, pobočku zavreli o druhej...úchvatné...Karkulka čo ti nešlo vyplniť v maile? Lebo včera to nešlo ani mne , ale dnes som si s tým poradila.
Máš dobrý ADOBE - 6 a český ? Lebo tam to ide, mne nešiel vyplniť dátum narodenia a dátum vypísania - treba to takto : 31.03.2005
Tie bodky tam treba dať , ináč to nechce napísať.
A fax ti ešte bzučí?
Evaman
31.03.05,13:42
Znalec , prajem Ti veľa šťastia , aby Ti na socke panie vysvetlili akým spôsobom sa to bude robiť. Potom to tu hoď , že ako si pochodila.
brm
31.03.05,13:54
Karkulka čo ti nešlo vyplniť v maile? Lebo včera to nešlo ani mne , ale dnes som si s tým poradila.
Máš dobrý ADOBE - 6 a český ? Lebo tam to ide, mne nešiel vyplniť dátum narodenia a dátum vypísania - treba to takto : 31.03.2005
Tie bodky tam treba dať , ináč to nechce napísať.
A fax ti ešte bzučí?vy.....som sa na to, ja som tiež len človek, síce na to momentálne nevyzerám...
DanielaSL
31.03.05,15:36
Znalec , prajem Ti veľa šťastia , aby Ti na socke panie vysvetlili akým spôsobom sa to bude robiť. Potom to tu hoď , že ako si pochodila.
Určite sa ozvem.:)
Janka6685
31.03.05,17:01
Už som to tu písala, ale vidím, že s tým má dosť ľudí problémy. Tiež mi najskôr nešlo vypísať to tlačivo. Keď sa mi to aj podarilo, pre istotu som si ho poslala na mail a zistila som, že je prázdny. Nakoniec sa mi to podarilo takto:
- stiahla som formulár z netu v adobe
- hodila som ho do wordu, kde som ho vypísala
- potom som ho dala nazad do adobe a odtiaľ som ho poslala na mail poisťovni

A ako píše znalec, netreba zabudnúť na to, že musí byť český adobe 6.0
brm
31.03.05,18:13
mne sa podarilo odfaxovať až jednu prihlášku tuším zo šestnástich, presne o 18.45...ty brďo, akú mám istotu, že na ich strane bola vložená faxová rolka? majú tam trpaslíkov, čo budú do polnoci obsluhovať fax? mne to vypísalo o.k., ale to mi napíše aj keď pošlem biely prázdny list...a bdem mať tri na prihlášku...a tie moje reporty z faxu si mám odkladať?...
komar
31.03.05,18:15
Mne sa to podarilo o 20,30 hod. Len či som tým niečo dosiahol....
brm
01.04.05,05:51
mám dotaz: ak sa mi podarilo prefaxovať prihlášku,do troch dní chcú mať originál...tri pracovné alebo kalendárne?
Richard
01.04.05,07:09
ja by som len dodal, že pochybujem že si treba odkladať smsky, pretože sa to dá dokázať výpisom od Orange resp. Eurotel /aspoň myslím, že sa tam objavuju cisla na ktore boli poslane sms. /ak mate podrobny vypis/
Osobne by som preferoval mail pred sms /predsa len si viete dohľadať, koho a kedy ste prihlasovali omnoho jednuduchšie/
Richard
01.04.05,07:23
Prikladam potrebne dokumenty k registrácii, nech ich máme aj tu:

Registračný list je v prílohe.
Vzor správne vyplneného je tu:
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=383&lang=sk
Evaman
01.04.05,07:32
Richard, ja viem , že existujú výpisy, ale to len dokáže , že som nejakú SMS poslala na dané číslo (a je to zbytočná oštara s takým niečím zakaždým žiadať písomne Orange alebo Eurotel o výpis a aj to niečo stojí taký výpis) ale čo tam bolo v tej SMS mi už nedokáže nikto povedať. A keď sa to nebude dať napríklad mailom ani faxom, tak posledná záchrana je aj SMS-ka. Je to proste o ničom, znova urobili niečo na čo nie sú dostatočne pripravení.Ale sa asik nebudem zbytočne rozčulovať. Včera mi bývalý zamestnanec poslal list(bol pred ukončením pp na neplatenom voľne celý mesiac), vraj dali jeho manželke vo VŠzP tlačivo na odhlasenie z nepl. voľna, vraj som ho ja z toho NV neodhlásila, (však čo na tom, nevadí, že som za neho poslala odhlášku pri ukončení pp), tak oni ho pekne evidujú ďalej na NV, však čo na tom , že mu už pred mesiacom skončil pp.. Tak je dnes už apríl a oni ešte stále nevedia , že takéto veci-zmenu platiteľa si má robiť poistenec sám? To zákon je pre nich nič? No ale už mi veľmi, veľmuško stúpol adrenalín , tak sa asik nebudem rozčulovať..
Ospravedlnte ma všetci za moje rozčúlenie sa..
erin
01.04.05,07:41
Chcem sa spytat ako je to s dohodami o brigadnickej praci studenta.. treba aj tych prihlasovat? a co dochodci? :confused:
Evanka
01.04.05,07:48
Prihlasovat treba vsetkych, ale pockame, co ukaze prax, mozno to sami u dohodarov zmenia.
erin
01.04.05,07:52
Tak ja mam mesacne priblizne 800 anketarov, na kazdy projekt maju novu dohodu.. to ich mam zakazdym nanovo prihlasovat? to mam ako stihnut
Lucy
01.04.05,07:54
Moja skúsenosť z prihlasovania zamestnancov. Bláhovo som si myslela, že 01.04.05 ma určite nič také nečaká, ale čo čert nechcel, včera poobede som sa dozvedela, že od 01.04.2005 máme nového zamestnanca. Ako zákonov znalá - teda čiastočne - a povinnosti plniaca si, som pekne vypísala Registračný list FO, a v nádeji, aká budem úžasná a budem mať povinnosť splnenú, som ho chcela faxovať. Čo sa mi nepodatilo na žiadne z čísel - až dvoch. Keďže sa blížil koniec pracovnej doby a ja som si myslela, že asi len 31.03. nemajú tie čísla zapojené, tak som si povedala, že to skúsim ráno. Predsa sa mi nechcelo ostávať v práci kvoli faxu dlhšie, veď bolo 31.03. a ja som mala všetky DP odovzdané, tak som chcela ísť domov relaxovať. Dnes, hneď ráno som vzala Prihlášku a faxovala, samozrejme neúspešne. Povedala som si, že to skúsim mailom, ale to by to muselo fungovať. Keď som prikovala technicky a počítačovo zdatného kolegu ku môjmu PC s prosbou, aby mi pomohol, nevedela som,že to bude úplne zabitý čas, keďže mailom to nefunguje, nevieme vyplniť Registračný list. Kolega skúšal rôzne fintičky, ale už rezignoval. Takže čo som spravila, zaregistrovala som sa na stránku, jedného z dvoch nemenovaných mobilných operátorov, a poslala SMS, len žiaľ mi ešte doteraz nedoručilo výpis, že je odoslaná. Takže mám aspoň v archíve SMS dôkaz, že som to posielala. Ale má to jeden háčik. Určite to nebolo pred zadaním práce pracovníkovi. :-((

Toť moja skúsenosť.
brm
01.04.05,08:28
Tak ja mam mesacne priblizne 800 anketarov, na kazdy projekt maju novu dohodu.. to ich mam zakazdym nanovo prihlasovat? to mam ako stihnutasi treba zamestnať nového človeka...klesne nezamestnanosť...čo ak to bol účel hry?
procom
01.04.05,08:52
Súhlasím s Tebou, že to bude strašná robota, ale dostala som výborný tip.Spočíva v tom, že všetky dohody uzatvorené po 1.5.2005 / jeden mesiac sme si nechali na overenie odborníkom/ už nebudú mať formu dohody - podľa zákonníka práce, ale bude to Príkazná zmluva podľa Občianského zákonníka § 724. Pri tejto forme sa príkazník nehlási nikde, ani do sociálnej poistovne, a dokonca ušetríme aj odvod za úrazové poistenie.Z odmeny za dohodnutú činnosť by sa mala zraziť len daň. Keď to budem mať odklepnuté dám vedieť.
Evanka
01.04.05,08:55
Súhlasím s Tebou, že to bude strašná robota, ale dostala som výborný tip.Spočíva v tom, že všetky dohody uzatvorené po 1.5.2005 / jeden mesiac sme si nechali na overenie odborníkom/ už nebudú mať formu dohody - podľa zákonníka práce, ale bude to Príkazná zmluva podľa Občianského zákonníka § 724. Pri tejto forme sa príkazník nehlási nikde, ani do sociálnej poistovne, a dokonca ušetríme aj odvod za úrazové poistenie.Z odmeny za dohodnutú činnosť by sa mala zraziť len daň. Keď to budem mať odklepnuté dám vedieť.Myslim, ze takto to budu robit viaceri, ale asi na vsetky prace sa to aplikovat neda.
Zita5
01.04.05,08:56
Súhlasím s Tebou, že to bude strašná robota, ale dostala som výborný tip.Spočíva v tom, že všetky dohody uzatvorené po 1.5.2005 / jeden mesiac sme si nechali na overenie odborníkom/ už nebudú mať formu dohody - podľa zákonníka práce, ale bude to Príkazná zmluva podľa Občianského zákonníka § 724. Pri tejto forme sa príkazník nehlási nikde, ani do sociálnej poistovne, a dokonca ušetríme aj odvod za úrazové poistenie.Z odmeny za dohodnutú činnosť by sa mala zraziť len daň. Keď to budem mať odklepnuté dám vedieť.


Aj tak sú ľudia vynaliezaví , vidíš vždy sa v zákone dá niečo obísť . Som veľmi zvedavá na výsledok .
Evanka
01.04.05,08:58
Podľa mňa je to hlavne kvôli prácam na čierno, ktoré sa robili v teréne, aby to mohli skontrolovať. Napríklad pracovníci na stavbe robili bez zmluvy a pri kontrole to obhájili, že práve nastúpili. Mám však napríklad DoVP na jazykový preklad, alebo iné práce, ktoré robia pracovníci doma. Mám povinnosť ho prihlásiť pred výkonom práce, teda v tomto prípade by to mohlo byť aj niekoľko dní po podpísaní zmluvy. Litera zákona „prihlásiť pred začatím výkonu práce“ by bola dodržaná, ak začne na tom robiť až niekoľko dní po podpísaní zmluvy? Podľa mňa áno. Myslím, že tento zákon budú ešte párkrát novelizovať, kým sa docieli to, čo sa docieliť chce.
brm
01.04.05,09:58
Aj tak sú ľudia vynaliezaví , vidíš vždy sa v zákone dá niečo obísť . Som veľmi zvedavá na výsledok .výsledok viem dopredu, dakto múdry zruší inštitút príkazných zmlúv...
Dada
01.04.05,10:34
A čo s takým dohodárom, čo odrobí v mesiaci napríklad 2 dni. Vopred ho prihlásim, to je jasné. Po skončení práce ho mám odhlásiť??? A čo ak ho zase zamestnám o mesiac? To zas ho prihlásim a potom odhlásim a furt dookola???
Anairda
01.04.05,10:37
A treba za dohodárov posielať aj mesačné výkazy s prílohou?
luebchenko
01.04.05,10:39
Súhlasím s Tebou, že to bude strašná robota, ale dostala som výborný tip.Spočíva v tom, že všetky dohody uzatvorené po 1.5.2005 / jeden mesiac sme si nechali na overenie odborníkom/ už nebudú mať formu dohody - podľa zákonníka práce, ale bude to Príkazná zmluva podľa Občianského zákonníka § 724. Pri tejto forme sa príkazník nehlási nikde, ani do sociálnej poistovne, a dokonca ušetríme aj odvod za úrazové poistenie.Z odmeny za dohodnutú činnosť by sa mala zraziť len daň. Keď to budem mať odklepnuté dám vedieť.
hlavne ma zaujíma, ako chcete obísť závislosť? Predstav si situáciu, že príde kontrola, nájde vo firme Ukrajinca či Vietnamca makajúceho ako všetci ostatní zamestnanci, na vašich strojoch prístrojoch a zariadeniach, podľa pokynov nejakého vedúceho.... a vy tú kontrolu budete presviedčať, že robí na príkaznú zmluvu a nevykonáva "závislú činnosť"? O to sa tu práve hrá, aby sa potlačila čierna robota. Preto musia byť prihlásení zamestnanci vopred. Pokiaľ by šlo len o splnenie litery zákona následne, kvôli výplatám a rôznym hláseniam - tu sa predsa dá čarovať s dohodou a dátumami v nej. Podarí sa mi podať prihláška až po nástupe pracovníka a žiaden "vietor" do firmy nezafúkol? Napíšem do dohody nástup až deň po podaní prihlášky :D no problem. Splnenie zákona sa bude sledovať porovnaním dátumu na podaní prihlášky a dátumu na dohode.
luebchenko
01.04.05,10:42
A čo s takým dohodárom, čo odrobí v mesiaci napríklad 2 dni. Vopred ho prihlásim, to je jasné. Po skončení práce ho mám odhlásiť??? A čo ak ho zase zamestnám o mesiac? To zas ho prihlásim a potom odhlásim a furt dookola???Telefonicky som sa informovala na ten istý problém - prihlasovať a odhlasovať áno, vždy podľa toho, čo je napísané v dohode (dátum v dohode je rozhodujúci pre splnenie zákonnej povinnosti)! Aj keď sa zamestnávanie opakuje x-krát do roka :D T.j. do dohody napíšem dátum až po podaní prihlášky :D a ukončenie takisto dám dátum až keď sa mi podarí doručiť odhlášku :D
Evanka
01.04.05,10:44
Telefonicky som sa informovala na ten istý problém - prihlasovať a odhlasovať áno, vždy podľa toho, čo je napísané v dohode (dátum v dohode je rozhodujúci pre splnenie zákonnej povinnosti)! Aj keď sa zamestnávanie opakuje x-krát do roka :D T.j. do dohody napíšem dátum až po podaní prihlášky :D a ukončenie takisto dám dátum až keď sa mi podarí doručiť odhlášku :Dlubchencho, jasné, dátum až po podaní prihlášky :D
luebchenko
01.04.05,10:45
akú mám istotu, že na ich strane bola vložená faxová rolka? majú tam trpaslíkov, čo budú do polnoci obsluhovať fax?
... len ti pošuškám :D technika trochu pokročila :D sú aj faxy ktoré to ukladajú priamo do pamäte PC :D netreba rolky ani trpaslíkov :) a ktohovie čo všetko už dnes v rámci techniky existuje, veď si videla tú centrálnu evidenciu pasových fotografií :D :D :D Zistila si niečo o tých kalendárnych a pracovných dňoch?
anka1
01.04.05,10:51
Ak mám dohodára od roku 2004, dohodu robím vždy samostatne na každý mesiac (vždy nejaká iná činnosť) dúfam že ho stačí prihlásiť a odhláška až keď s ním skončíme. Alebo každý mesiac ku koncu mesiaca odhláška a hneď aj prihláška? Asi som to dobre zamotala. Verím že stačí iba prihlásiť. ???
Zita5
01.04.05,10:57
A čo ak mám dohodára toho istého opakovane 4 x do roka t.j. bezpečnostný technik vyplácaný štvrťročne . Ako ho budem prihlasovať a odhlasovať ?? Hm...
Abdul
01.04.05,11:10
Moja osobná skúsenosť - dnes som celý deň skúšala posielať Registračný list FO faxom - doteraz mi to neprešlo. Tak som registračný list zoskenovala a poslala emailom - prešlo to v pohode - len to zabralo 2 x viac času. Len si neviem predstaviť ako to budem stíhať, ked mi naraz nastúpi 100 ľudí.
DanielaSL
01.04.05,16:24
Najnovšie inštrukcie našej pobočky soc.poist.!!!:eek::eek::eek:

Tak dnes som nosila tlačivá tých čo som včera krvotne prihlásila a odhlásila.
Spýtala som sa tam , že ako mám zdokladovať , že som to poslala cez SMS. Nijako netreba, nič si netreba nechávať v mobile . Ale toto zaujímavé som sa dozvedela.

!!! Ak mal nastúpiť človek napr. od 1.4. a ja na našu pobočku deň pred, čiže 31.3. doručím a nechám si potvrdiť Registračný list, tak už nemusím nikde posielať SMS,FAX ani MAIL.!!!
Keby mi nastupoval napr. v pondelok 4.4. a ja dnes ho nestihnem prihlásiť, tak vtedy si túto povinnosť musím splniť napr. v nedeľu večer cez SMS,FAX,MAIL.
Lebo ráno 4.4. už môže byť neskoro, nakoľko pobočky začínajú pracovať až od 8.00 a pracovník má začať o 6.00.Tak vlastne do tej šiestej rána mám možnosť trápiť sa s tým , čo ani moc nejde.
Ináč mne už v pohode sa dá vyplniť cez mail , len neviem či to príde do Blavy s údajmi , čo som vyplnila , alebo čisté.
Pripísala som im tam , že ak to nepríde v poriadku:) nech ma kontaktujú na môj mobil, zatiaľ nikto nevolal.
DanielaSL
01.04.05,16:30
A ešte jednu zaujímavosť dosť podstatnú som dnes zistila.:D

Viete všetci , že už netreba prihlasovať a odhlasovať na Hromadnom oznámení do zdravotnej poisťovne pracovníkov???

Išla som si tam dnes mimo iné aj pre tlačivá a toto mi povedali. Zo zákona to už pre zamestnávateľov nie je povinnosť. MAl by to urobiť sám ten dotyčný , ale nakoľko vedia , že rádoví ľudia to robiť nebudú , tak mi odporučili , že keď chcem, tak to môžem robiť.
Tak máme o povinnosť menej.
Manual
01.04.05,16:34
Znalec, a čo by sa stalo, keby nastúpil 4.4.05 napr. o 11,3o hod. kedy Ty to napr. podáš osobne na SP ? Veď nový nástup nemusí byť vždy ráno o 6,oo hod.
Pekný večer...
DanielaSL
01.04.05,16:59
Znalec, a čo by sa stalo, keby nastúpil 4.4.05 napr. o 11,3o hod. kedy Ty to napr. podáš osobne na SP ? Veď nový nástup nemusí byť vždy ráno o 6,oo hod.
Pekný večer... POdľa vysvetlenia našej pobočky prihláška potom musí byť u nich pred 11.30.
Takže pobežím do práce pekne o 8.00 cez soc.poist., nechám tam prihlášku a je to v suchu , akcia vietor môže prísť.
Lenže to u mňa nebude, naši nastupujú skôr.
Takže ja musím ísť deň dopredu.A keďže cez víkend sa nemienim takýmito výmyslami zaťažovať , tak už toho človeka , čo mi v pondelok nastúpi už mám pekne v suchu v soc.poisťovni a potvrdenú kópiu v mojej kabele.
Ináč som sa pýtala , čo potom , keď ho nahlásim a on si to rozmyslí a nenastúpi , tak mi povedali , že vraj majú byť na to nejaké nové tlačivá.
Eva Farkasová
01.04.05,21:08
A čo s takým dohodárom, čo odrobí v mesiaci napríklad 2 dni. Vopred ho prihlásim, to je jasné. Po skončení práce ho mám odhlásiť??? A čo ak ho zase zamestnám o mesiac? To zas ho prihlásim a potom odhlásim a furt dookola???

Ja tiež neviem ako to budem robiť, ja mám tiež podobné prípady, dohodár odrobí 15 hod v mesiaci, tak ho prihlásim a potom odhlásim a o mesiac odrobí 2 hod a tak to ide dookola.
Pán minister srdečne Vás pozdravujem a želala by som si, aby ste prežili v mojej kancelárii aspoň 1 takýto prihlasovací deň! Hlavne keď máme ešte na starosti aj iné agendy ako MZDY! Aspoň u mňa je to tak. Veď na to potrebujeme 1 pracovnú silu.
Eva Farkasová
01.04.05,21:41
Prosím poraďte mi ako mám prihlasovať dohodárov : Niektorí pracujú od 1.1. /mením im každý mesiac prácu/ stále , tak ich mám prihlásiť do poisťovne a s akým dátumom - dátumom nástupu? A čo s tými, ktorí pracovali v 1/2005, v 2/2005 nepracovali a v 3/2005 zasa pracujú až dodnes, to ich mám prihlásiť len od toho 3/2005. Som už z toho na nervy, no povedzte komu sme čo urobili ? Zlaté dobré staré časy! Ďakujem za odpoveď.
jess
02.04.05,05:36
Ale ak viete dopredu, že dohodár bude robiť každý mesiac len niekoľko hodín počas roka, tak by som mu dala dohodu až do 31.12 a tým máte prihl/odhlas vybavené, nie ? Na začiatku roka prihlásiť a na konci roka odhlásiť. Pokiaľ neviete, či bude robiť aj budúci mesiac, tak potom len tak ako to vymysleli tam hore ....
adam
02.04.05,06:23
A nemohla by sa každá dohoda dať do 31.12. ??? Neboli by stresy
s odhlasovaním.......;) Ja nie som mzdárka, len tak uvažujem........Ak sa odhlási skôr, tak sa nič nestane, či áno.....?:-)
DanielaSL
02.04.05,11:44
Ale ak viete dopredu, že dohodár bude robiť každý mesiac len niekoľko hodín počas roka, tak by som mu dala dohodu až do 31.12 a tým máte prihl/odhlas vybavené, nie ? Na začiatku roka prihlásiť a na konci roka odhlásiť. Pokiaľ neviete, či bude robiť aj budúci mesiac, tak potom len tak ako to vymysleli tam hore ....
Tu by vôbec nemala byť dohoda. Na opakujúce sa práce by sa správne dohoda dať nemala. Len na jednorázovú prácu - ako náš právnik prízvukuje - napr. na odpratanie kopy uhlia.
V tvojom prípade radšej pracovný pomer na menej hodín .
Ale aj tak to málokto takto robí.
blcha
02.04.05,12:04
Napríklad mne sa pokazí počítač, alebo mi praskne vodovod, zavolám si technika, spíšem s ním dohodu, vyplatím mu peniaze a viac ho nevidím. Včera som ho mala prihlásiť? Toto mohol napísať do zákona len niekto, kto sedí za stolom a netuší, čo je to prax!
Dovolím si luxus a odídem na tri dni na dovolenku. Vtedy musí celá firma zamrznúť, nikoho nesmú prijať, nikoho prepustiť a ani žiadny zamestnanec nesmie zomrieť, pretože by ho namal kto odhlásiť zo SP! Absolútne uletené, neférové, byrokratické!!!
Mali by sme sa prostredníctvom auditorov a komory účtovníkov ozývať čo najviac, zvyknime si, že aj náš hlas má svoju váhu a keď sa spojíme, niečo musíme dosiahnuť!
Osobne si myslím, že čiernu prácu veľmi jednoducho odbúrame tak, že nastavíme také pravidlá, aby sa čierna práca nevyplácala. Je to zrejme ako s daňami, nižšia sadzba priniesla viac, dnes sa oplatí dane platiť. Geniálne veci bývajú jednoduché.
jess
02.04.05,12:09
Tu by vôbec nemala byť dohoda. Na opakujúce sa práce by sa správne dohoda dať nemala. Len na jednorázovú prácu - ako náš právnik prízvukuje - napr. na odpratanie kopy uhlia.
V tvojom prípade radšej pracovný pomer na menej hodín .
Ale aj tak to málokto takto robí.a ako chceš prijať niekoho na 2 hod. za mesiac - aký mu dáš PP ??
napr. mám predavačku na DVP, ktorú zamestnávam podľa potreby, čo je uvedené aj v DVP , napr. som chorá - potrebujem ju, aby bol počet predavačov v obchode dostatočný, tak jej zavolám nech vtedy a vtedy príde , 1 mesiac ju potrebujem viac a druhý menej, poprípade tretí vôbec.
porfin
02.04.05,12:49
Pre znalca
Máš pravdu, že dohody by mali byť len na jednorázové práce - ako píšeš odpratanie kopy uhlia. Lenže akú pracovnú zmluvu by si uzavrel , keď chceš aby ten istý človek prišiel aj o mesiac keď Ti príde "nová kopa uhlia???
To budeš stále toho človeka prihlasovať a odhlasovať?
A v zákone sa nepíše/ aspoň ja som to tam nenašla/, nič o dĺžke doby za ktorú sa má vyčerpať max.300 hod. Je tam ale napísané, že je to 300hod./ročne u toho istého zamestnávateľa. Takže neviem prečo by som toho dohodára nemohla mať napísaného aj dlhšiu dobu, veď nemusí u mňa pracovať 300 hod. v kuse napr. za 2 mesiace . Či áno???
Nie som mzdárka ale zaujíma ma to a tak by som v tom chcela mať jasno. A ty si ZNALEC, tak odpíš :-)))
DanielaSL
02.04.05,14:39
Pre znalca
Máš pravdu, že dohody by mali byť len na jednorázové práce - ako píšeš odpratanie kopy uhlia. Lenže akú pracovnú zmluvu by si uzavrel , keď chceš aby ten istý človek prišiel aj o mesiac keď Ti príde "nová kopa uhlia???
To budeš stále toho človeka prihlasovať a odhlasovať?
A v zákone sa nepíše/ aspoň ja som to tam nenašla/, nič o dĺžke doby za ktorú sa má vyčerpať max.300 hod. Je tam ale napísané, že je to 300hod./ročne u toho istého zamestnávateľa. Takže neviem prečo by som toho dohodára nemohla mať napísaného aj dlhšiu dobu, veď nemusí u mňa pracovať 300 hod. v kuse napr. za 2 mesiace . Či áno???
Nie som mzdárka ale zaujíma ma to a tak by som v tom chcela mať jasno. A ty si ZNALEC, tak odpíš :-)))
Ja som mzdárka , ale tiež neviem všetko , našťastie má naša firma právnika a odcitovala som jeho slová. Opakujúca sa pracovná činnosť , nemá čo byť na to urobená dohoda a ten príklad s uhlím ,to sú tiež jeho slová, aby to moji šéfovia pochopili. Tiež sme mali dohody na všelijaké práce , skoro všetko nám z toho vyhodil, že to nemá tak byť.

Viem , že veľa firiem robí dohody a napr.je v nich stavebné práce. Tak takto to nesmie byť.
A s hodinami to nemá nič , len ich nesmie mať dohodár viac ako 300 hod. za rok.
Či pracovná zmluva alebo dohoda , tak tu je dôležitý práve ten druh práce.
Keď si nechá firma postaviť lešenie okolo budovy, ktorú chce opravovať, tak tam áno - dohoda - druh práce - postavenie lešenia v dĺžke , alebo v nejakom inom rozmere.
Eva Farkasová
02.04.05,15:52
Je jasné, že nemôže byť dohoda na celý rok na tú istú činnosť. To nám prízvukovali na školení. Ja ani nemám stále na tú istú činnosť, ale robím im nové dohody na 3 mesiace. Napr.1-3/2005 čistenie mestských komunikácií - obsluha traktora. Lenže od apríla je opäť ten istý človek na nejakú inú prácu /na papieri, inak robí skoro to isté/. Ja by som mu tiež dala PZ na 4 hodiny, len šéfovi sa nepáči, že tam idú odvody. ako je to vlastnej s odvodmi pri 4 hod?
DanielaSL
02.04.05,16:48
Je jasné, že nemôže byť dohoda na celý rok na tú istú činnosť. To nám prízvukovali na školení. Ja ani nemám stále na tú istú činnosť, ale robím im nové dohody na 3 mesiace. Napr.1-3/2005 čistenie mestských komunikácií - obsluha traktora. Lenže od apríla je opäť ten istý človek na nejakú inú prácu /na papieri, inak robí skoro to isté/. Ja by som mu tiež dala PZ na 4 hodiny, len šéfovi sa nepáči, že tam idú odvody. ako je to vlastnej s odvodmi pri 4 hod?
Áno šéfom sa to zvyčajne nepáči, aj mojim sa to nepáčilo , pokiaľ im to takto po lopate nepovedal právnik. Niekedy sa viac potom zaplatí na pokute ako na tých odvodoch. PZ na menej ako 8 hodín platí odvody normálne , ale z tej sumy, ktorú zarobí.Akurát musí spĺňať min.mzdu na hodinu.
Ja by som napr. tým tvojim tam nedala ani tú obsluhu traktora. Jednoducho - druh práce - vyčistenie napr. 500 km mestských komunikácií.
Eva Farkasová
02.04.05,17:01
Ďakujem ti za radu, idem spracovávať šéfa, lebo ozaj je to hrozné. Vieš najskôr to bolo celkom fajn len dohody, kým ich takto nesprísnili. Ale nestojí za to dostať nejakú mastnú pokutu, veď aj tak stojíme na tom finančne zle. Predtým sme si chceli udržať aj tých 20 ľudí - keď ešte existovali MZ, ale teraz je to v podtate už jedno, pretože MZ sa zrušili a my môžeme mať aj 30 zamestnancov. Do soc.poisť.dávam výkaz aj tak už elektronicky.
Janka6685
03.04.05,07:58
Stala sa mi taká vec: už som bola hrozne spokojná a šťastná, že som poslala Registračné formuláre. Dokonca som si ich dala poslať aj na môj mail a prišli pekne vypísané. Na druhý deň pozerám, čo mi prišlo na mail. Bolo tam presne toľko došlích mailov, koľko som poslala formulárov a v každom bolo, že mail nebol odoslaný. Ale nebola tam adresa poisťovne, ale nejaká iná. Oni to majú potom presmerované? Ale keď mne to došlo, prečo to neprišlo aj poisťovni. Už som z toho jeleň.:confused:
Jozef Mihál
03.04.05,13:41
Ach jaj, kedy už konečne zabudnete na tie nešťastné dohody?

Príkazné zmluvy, to je hit tejto jari!
Eva Farkasová
03.04.05,14:33
Veru nekazme si krasnu slnečnú nedeľu "dohodami" potrebujeme aj vypnúť :-).

Ale kým sa tak stane, tak neviete ako je to s tým odvodom za ZPS? Ja som uz priznanu sumu aj uhradila /mame 20 ludi/, ale nie je k tomu aj nejaky vykaz alebo cosi? Nie zeby sme ich mali malo, ale predsa ...;)
DanielaSL
04.04.05,05:31
Ach jaj, kedy už konečne zabudnete na tie nešťastné dohody?

Príkazné zmluvy, to je hit tejto jari!
Pán Mihál , napíšte nám o nich viac, alebo už sa o tom na porade písalo?
Jozef Mihál
04.04.05,05:44
znalec - písalo sa toho toľko, že "...drevo do lesa...", či aké je to príslovie. Pohľadajte, netreba k tomu písať nič nové, všetko tu už bolo povedané.
anka
04.04.05,10:59
Aký dátum prihlásenia DOVP mám dať ak pracujú od 2.1.2005? 1.4.2005 alebo prvý dátum?
Ala
04.04.05,11:32
Ano, tak som bola informovaná u nás na soc. poistovni.
Janka6685
04.04.05,14:31
Aj napriek pripomienke pána Mihála sa aj tak musím vrátiť k dohodám. V zákone sa píše presne to, čo tu píšu všetci, že dohoda sa nesmie opakovať. Ale...dnes som bola na sociálke prihlásiť dohodárov a teta sa ma pýtala, či tam chcem chodiť každý mesiac prihlasovať a odhlasovať. Že prečo im neurobím dohody na celý rok. Tak dá sa to, či nie? :confused:
vladan
04.04.05,17:07
pri všetkej úcte .... ešte som sa nestretla so zamestnancom Sociálnej poisťovne, ktorý by mi radil v oblasti pracovnoprávneho práva :eek: ... častokrát neovládajú ani tie svoje "sociálne zákony" a aha ho už sú doma v Zákonníku práce :D
Eva Farkasová
04.04.05,17:15
:confused: Janka, pani zo sociálky asi nepozná ZP, ale napr. aj ja mám dohodárov -domovníkov na celý rok, vyplácam ich zálohovo za mesiac jún a potom za december. Právnik mi povedal, že to je v poriadku. Ja už ozaj neviem, ak dojde nejaká kontrola, tak uvidím ako to dopadne. Len či oni sami vedia ako to má byť. Ja využijem to prihlasovanie dohodárov, ktorých mám na celý rok do toho termínu 30.5. a pošlem registr.listy. Ostatné dohody budem prihlasovať podľa zákona. Uvidíme či pripravovaná novel.ZP niečo prinesie.
Janka6685
04.04.05,18:25
Len som napísala, čo som sa dozvedela. Kto sa v tom má orientovať? Každý hovorí niečo iné. A nejde mi len o dohody. Vo všetkom je to tak. Každý úrad povie niečo iné, dokonca aj na jednom úrade sa dozviem rôzne odpovede na jednu otázku, zákony si odporujú,.................Vie vôbec niekto, ako sa v skutočnosti aplikujú zákony do praxe? Stretla som sa osobne s tým, že kompetentní ľudia mi raz povedali tak, inokedy inak. Sami nevedia, ako to má byť. Ale kto bude platiť? Samozrejme podnikatelia. Kompetentní neovládajú zákony, ale keď mi urobíme chybu, hneď na nás vyhŕknu: "Neznalosť zákona neospravedlňuje."

Už stačí. Dosť som sa rozčúlila. Ale povedzte, nemám pravdu?
pyton
04.04.05,18:32
YES. Aj keď ideš na školenie, ten istý človek to už o rok prednáša inak a tvári sa, že názor, ktorého sa ty držíš, lebo on to tak prednášal, tak ako keby ho nikdy nepovedal a ty len užasnoto pozeráš.
Eva Farkasová
04.04.05,18:36
Máš pravdu, to sa človek musí iba rozčulovať. To je najhoršie, že niečo tam hore schvália, ale nemajú o praxi ani potuchy. A kto si to odnesie? My chudáci.
Eva Farkasová
04.04.05,18:41
Ja som už od školenia upustila, je to tam o ničom, pani zo sociálky vzala do rúk zákon a pekne nám ho prečítala. Na naše otázky padli odpovede, že ešte sa všetko nevie ako to bude v praxi vyzerat:confused: . Ja viem, že aj tie pracovníčky majú v zákonoch chaos, ale už by mali byť predsa len viac informovaní, nie?
VieraM
04.04.05,19:08
Súhlasím s Tebou, že to bude strašná robota, ale dostala som výborný tip.Spočíva v tom, že všetky dohody uzatvorené po 1.5.2005 / jeden mesiac sme si nechali na overenie odborníkom/ už nebudú mať formu dohody - podľa zákonníka práce, ale bude to Príkazná zmluva podľa Občianského zákonníka § 724. Pri tejto forme sa príkazník nehlási nikde, ani do sociálnej poistovne, a dokonca ušetríme aj odvod za úrazové poistenie.Z odmeny za dohodnutú činnosť by sa mala zraziť len daň. Keď to budem mať odklepnuté dám vedieť.
Na zaklade coho zrazate dan, ked to nie je zavisla cinnost? Ja som z prikaznej zmluvy dan nezrazila. Dan si musi vysporiadat sam ze poda danove priznanie.
nikulik
05.04.05,04:27
A kde by som si stiahla tlacivo???
nikulik
05.04.05,04:36
A co si potom urobila???
AntekaK
05.04.05,09:56
Ako si si to hodila do Wordu?
My to vypisujeme v Acrobatovi, ale nedá sa nám vypísaný formulár uložiť?
Ďakujem.
AntekaK
05.04.05,10:01
Práve som poslala tie Registračné formuláre za zamestnancov cez email. Dúfam, že to takto bude dobre. Ale bolo to straaaaaaašne komplikované. Neviem prečo, ale musela som to robiť takto:
- stiahla som formulár z netu
- hodila som ho do wordu, kde som ho vypísala
- potom som ho dala nazad do adobe a odtiaľ som ho poslala na mail poisťovni

Jedine takto mi to šlo. Najskôr mi totiž (ako som písala vyššie) písalo bludy, tak som si stiahla česku verziu, lebo som mala anglickú, no aj tak sa to akosi nedalo vypísať. No nakoniec sa to takto komplikovane podarilo. Dúfam, že som aspoň niekomu pomohla. A možno má niekto ľahší spôsob. Mohol by ho dať do pľacu, lebo takto to budeme robiť zakaždým. A je pol druhej...:eek: Už idem konečne spinkať. Dobrú nôcku. ;)
Ako si máme registračný list otvoriť vo Worde?
DanielaSL
05.04.05,10:29
Ako si si to hodila do Wordu?
My to vypisujeme v Acrobatovi, ale nedá sa nám vypísaný formulár uložiť?
Ďakujem.Mne sa zdá , že ma to niekde upozornilo, že sa to nedá uložiť. A načo to chceš prehadzovať do Wordu ? Mne sa to ani nedalo - a to skúšal robiť môj syn , ktorý je oveľa zdatnejší pri počítači ako ja. Keď ti to ide vypísať v Acrobatovi , tak načo si to komplikuješ , vypíš , vytlač si to a pošli mailom ako prílohu do Blavy.
Ja som im tam pekne napísala, že nech ma kontaktujú na mobil , keby im to prišlo v nejakom nie dobrom stave.Dodnes ma nikto nekontaktoval. A ani žiadny mail mi od nich neprišiel.:)
DanielaSL
05.04.05,10:34
Dobrý deň, môže mi niekto poradiť, ako sa má vypísať
registračný list na sociálnu poisťovňu?
Mám ho stiahnutý v Acrobatovi, vypíšem to, ale
nedá sa mi vypísaný formulár uložiť, aby som ho mohla odoslať.
Čo mám robiť?
Na "porade" som našla, že si to stiahli do Wordu, ale neviem
ako to mám urobiť.
Ďakujem
Vypíš si to v Acrobatovi , potom to trebárs vytlač , tak si to stiahni dole na lištu, nič nezatváraj ani neukladaj. A potom to cez mail - ja som poslala cez vlastný , lebo firemný nám nefunguje, pošleš ako prílohu. Keď to odošle ,tak to môžeš zatvoriť, to sa ti už potom zmaže.
AntekaK
05.04.05,10:53
Vypíš si to v Acrobatovi , potom to trebárs vytlač , tak si to stiahni dole na lištu, nič nezatváraj ani neukladaj. A potom to cez mail - ja som poslala cez vlastný , lebo firemný nám nefunguje, pošleš ako prílohu. Keď to odošle ,tak to môžeš zatvoriť, to sa ti už potom zmaže.
No ale ako to mám urobiť? Vypíšem, stiahnem na lištu, idem na mail - mám ho na
internete na poboxe - asi tam bude zrada - pripojím si prílohu, skúsim to poslať
sama sebe, príloha je prázdna.
DanielaSL
05.04.05,11:05
Tak neposielaj to sebe , pošli to na SP, možno to tak majú zariadené , že to príde zobrazené len im. Alebo to skús ešte poslať niekomu inému.
brm
05.04.05,12:10
ja som dnes odniesla na sociálku zo päť prihlášok od prvého...na dotaz či ma nebudú ťahať za fusaklu že som to neskoro dovliekla mi dievčence venovali otrávený úsmev a poznámku v štýle "hore sú radi,že je to vôbec tu"...konieckoncov, v systéme ich budú mať o mesiac o dva o tri...načo či trhať žily...normálne mi brucho pomastili...
Janka6685
05.04.05,13:23
Pre Vás, čo im to stále nejde:

V prvom rade si musíš stiahnuť program SolidConverter PDF (zo stránky www.solidpdf.com (http://www.solidpdf.com/) (zadarmo je len skúšobná verzia na dobu 15 dní:mad: )), ten nainštaluješ a pomocou tohto programu sa dá dokument vo formáte .pdf zmeniť na formát .doc, ktorý používa Word. Vo Worde potom stačí doplniť údaje, previesť dokument naspäť do formátu .pdf a odoslať.:)

Ako by to na SP mohli mať zariadené, ako je v príspevku od "znalec"? Veď keď som to vypísala prvýkrát a potom som si to poslala na vlastný mail, prišlo mi to prázde. Potom som to urobila tak, ako píšem vyššie a tiež som si to poslala na mail, prišlo to vypísané. Je to síce veľmi komplikované, ale podarilo sa mi to. Ale robte ako myslíte. Ja som len chcela poradiť. Aj tak si myslím, že toľko formulárov nemajú šancu skontrolovať v takom krátkom čase. To by museli mať zamestnaných nenormálne veľa pracovníkov len na to, aby prezerali formuláre, ktoré im pošleme. Veď to sa nemeria ani na stovky, ani na tisíce, ale vo väčších kvantách.
Dagi
06.04.05,12:14
Mas nainstalovanu starsiu verziu akrobatu treba si dat novy 6,0
Manual
06.04.05,14:22
Ale ak viete dopredu, že dohodár bude robiť každý mesiac len niekoľko hodín počas roka, tak by som mu dala dohodu až do 31.12 a tým máte prihl/odhlas vybavené, nie ? Na začiatku roka prihlásiť a na konci roka odhlásiť. Pokiaľ neviete, či bude robiť aj budúci mesiac, tak potom len tak ako to vymysleli tam hore ....Skúsenosť z dnešného dňa zo SP Trnava okienko č.7
Ak máte dohodára každý mesiac napr. na 3 dni - nárazové práce, zakaždým treba vyrobiť novú DOVP a pred každým nástupom nahlásiť do SP a po skončení práce odhlásiť, žiadna DOVP na celý rok. A na otázku že sa upapierujú mi povedali, že oni to vedia a "ďakujú" za to tam tým hore.
Pekný deň želám...
Bionda
07.04.05,16:46
Na tvoj príspevok o dlhšej dohode ako na jeden mesiac mi nedá nereagovať, v utorok som bola na školení zameranej presne na Vietor, takže musím oponovať a bolo mi povedané, že dohoda môže byť uzatvorená aj na pol roka dopredu, aby sa nemuselo zakaždým prihlasovať a odhlasovať. Ja mám napr. dohodárov triedičov a to som dala aj ako príklad, že nejde o disimuláciu, predsa nemôžem kontrolovať a ani určiť kedy mi smeti prídu a či bude potreba výpomoci na pretriedenie a niekedy to nieje ani raz za mesiac. Prednášajúca Judr dokonca dávala príklad lesníka , ktorý mal dohodu na rok.
vladan
07.04.05,16:48
Bionda, môžeš uviesť meno prednášajúcej? ďakujem
brm
07.04.05,17:03
Bionda, môžeš uviesť meno prednášajúcej? ďakujemaj mňa by ten prírodný úkaz zaujímal...
ALDA
07.04.05,17:10
Ano, tie dve čísla sú pre celé Slovensko. Po esmeske treba do troch dní podlať prihlášku. Majú v tom ale chaos, aj ja som poslala až štvrtý deň. Nech mi
niečo povedia. Na tie úrady treba tvrdo!! Potom jednajú ináč. Lebo ani nie sú svätí!!!
pyton
07.04.05,17:12
Mhm, tak teraz to začnú vysvetľovať tak, že sa môžu uzatvátať dohody na dobu dlhšiu ako mesiac, lebo si už asi nevedia rady s tými prihláškami a odhláškami. Donedávna by nám za to dali.:rolleyes:
Eva Farkasová
07.04.05,17:22
Vážení priatelia, včera som mala poradu s právnikom a riaditeľom, ohľadom DoVP, tak ma ukľudnil, že môžeme mať dohody aj na celý rok a každý mesiac vyplácať dohodnuté zálohy. Musí byť zachovaná len podmienka neprekročiť 300 hodín. Nikto nám nič nemôže a pokiaľ by došlo k niečom zo strany kontroly /nejaké bubububu/, tak sa na neho môžeme spoľahnúť, že to vyhráme.
Tak povedzte, čo si ja budem robiť starosti s nejakými dohodami. Urobím ich ako mi poradil, pekne ich poprihlasujem a basta.

Ja mám zasa dnes iný problém, neviem poslať výkazy na Soc.poist. /podateľna/, stále majú vypn.Keď som to konečne pred 2 hod. poslala, výkaz neakceptovaný . Chybné hodnoty PvN, všetko som skontrolovala, rekapituláciu,HM,odvody a všetko sedí presne. Len výkaz to nechápe. Asi ma už z toho švihne:mad: . Tak ak viete poradit, atak dajte vediet. vopred dakujem.
ALDA
07.04.05,17:30
Aj moja mzdárka máva pravideľne tento problém! Neviem ako to posielaš, ale
my to posielame cez CD,alebo disketu a v tom je problém.Buď je disketa nenaformát., alebo CD v čudu. Môžem Ti povedať, že ak je toto všetko v poriadku, tak to tiež prejde aj na tretí, alebo štvrtý krát.
V SOC.POIST. majú problém v data báze. Aj oni, lepšie povedané ony majú
hlavu v smútku.
Držím Ti palce a pevné nervy!
vladan
07.04.05,17:32
Evka, veľmi, ale veľmi by nám pomohli paragrafy, ktoré by použil právnik na obhajobu ... hm, no nie každý si môže dovoliť právnika :eek: ...
ALDA
07.04.05,17:38
Načo sú Ti paragrafy. Pochybujem, že by si to nevyhrala aj bez nich.
Veď aj paragrafy si hlavne právnici vysvetlujú po svojom! A čo potom obyčajní hriešnici?
Eva Farkasová
07.04.05,18:12
Evka, veľmi, ale veľmi by nám pomohli paragrafy, ktoré by použil právnik na obhajobu ... hm, no nie každý si môže dovoliť právnika :eek: ...
Ozaj nemam potuchy akými paragr.by sa obháňal- ale to už nechám na neho, nie? My máme právnika skôr na iné veci - vymáhanie nedoplatkov, ale už som to využila a vyspovedala som ho aj za tie dohody. Inak neviem, či je lacný alebo drahý, ale máme zmluvu na poskytovanie právnej pomoci na 3.000,-/mes.
Eva Farkasová
07.04.05,18:18
Aj moja mzdárka máva pravideľne tento problém! Neviem ako to posielaš, ale
my to posielame cez CD,alebo disketu a v tom je problém.Buď je disketa nenaformát., alebo CD v čudu. Môžem Ti povedať, že ak je toto všetko v poriadku, tak to tiež prejde aj na tretí, alebo štvrtý krát.
V SOC.POIST. majú problém v data báze. Aj oni, lepšie povedané ony majú
hlavu v smútku.
Držím Ti palce a pevné nervy!
No to je náš večný problém, je to všetko nedomyslené, ale to je tak, keď schvaľujú zákony a predpisy tí čo nemajú o praxi ani potuchy. Ja výkaz posielam na diskete,ale bolo to o život, kým som posielala v 1/05 prvýkrát. No ešte ak dajú elektronicky aj ZP, tak zbohom.
anto
07.04.05,18:30
Poslal som výkaz do soc. poisťovne elektronicky, - hurá na prvý krát to fungovalo bez problémov, vytlačil prvú stranu a podpísal a poslal som im to tam. Nechal som si z neho kópiu. O niekoľko dní som dostal výzvu s kopou čísel, že nesedia rodné čísla a boli tam aj iné rodné čísla. K tomu priložený list, v ktorom stálo bblaa, bla, môžete dostať pokutu za nesprávne údaje. Tak som na to sadol, a poctivo som prekontroloval všetkých 60 zamestnancov. Po telefonáte do poisťovne - najskôr ma nevedeli, komu patrím - sa zistilo, že v 4 prípadoch mali špatne nahraté rodné čísla našich pracovníkov. Opäť kontrola prihlášok, tak nakoniec sa zistilo, že chyba je u nich. Pani sa vyjadrila, keby ste vedeli, aký máme s tým problém. Ale ja za to nemôžem. :-))))
Eva Farkasová
07.04.05,19:03
Poslal som výkaz do soc. poisťovne elektronicky, - hurá na prvý krát to fungovalo bez problémov, vytlačil prvú stranu a podpísal a poslal som im to tam. Nechal som si z neho kópiu. O niekoľko dní som dostal výzvu s kopou čísel, že nesedia rodné čísla a boli tam aj iné rodné čísla. K tomu priložený list, v ktorom stálo bblaa, bla, môžete dostať pokutu za nesprávne údaje. Tak som na to sadol, a poctivo som prekontroloval všetkých 60 zamestnancov. Po telefonáte do poisťovne - najskôr ma nevedeli, komu patrím - sa zistilo, že v 4 prípadoch mali špatne nahraté rodné čísla našich pracovníkov. Opäť kontrola prihlášok, tak nakoniec sa zistilo, že chyba je u nich. Pani sa vyjadrila, keby ste vedeli, aký máme s tým problém. Ale ja za to nemôžem. :-))))
To je jasne nam sa hned vyhrazaju pokutami, ale ked oni urobia chybu, tak ani prepacte. Ale ja to beriem, len ten sa pomyli, ktory robi. Ludia robia chyby, ale zle nahrat rodne cisla, tak to je uz bordel. Predstav si ze taky jeden clovek si ide k nim vybavovat dochodok a oni ho tam nemaju aj ked zamestnavatel odvody pravidelne odvadzal. A to nehovorim o nasporenych dochodkoch - to bude riadny chaos.
brm
08.04.05,05:45
To je jasne nam sa hned vyhrazaju pokutami, ale ked oni urobia chybu, tak ani prepacte. Ale ja to beriem, len ten sa pomyli, ktory robi. Ludia robia chyby, ale zle nahrat rodne cisla, tak to je uz bordel. Predstav si ze taky jeden clovek si ide k nim vybavovat dochodok a oni ho tam nemaju aj ked zamestnavatel odvody pravidelne odvadzal. A to nehovorim o nasporenych dochodkoch - to bude riadny chaos.hlavne, že to majú na originál ružových tlačivách aby to skener prečítal...len tie dvojnohé životom uťahané skenery to duševne nezvládajú...aj oni sú ľudia...skús osem hodín nahadzovať metrák rodných čísel...zblbneš pri prvom kile...na jednej strane ich chápem, na druhej by ich mohli naučiť slovká, ktoré sa učia mal v škôlkach: prepáčte, prosím a ďakujem...
Bionda
08.04.05,06:03
Úplne súhlasím s vašimi názormi, nakoľko mám podobné skúsenosti, už sa mi aj stalo, že sa ma snažili presvedčiť, že som im neposlala prihlášku (po cca roku zamestnanca, za ktorého sme platili odvody- som poslala odhlášku a vtedy to zistili, že im chýba ) , po vyhrážkach pokutou (mala som šťastie, že som mala z podateľni orazené prevzatie),však museli uznať, že pravda je na mojej strane, ale tiež nebolo ani pardón,"sme pordelári", cez zuby mi len povedali, aby som im to prefotila a poslala!
EXPE
08.04.05,06:49
Píš dátum narodenia s bodkami, potom ťa pustí, čau Ľubica(nám sa to podarilo poslať)
bea
08.04.05,07:11
Softéristi, písali ste, že 7.4. máte stretnutie s prac. Soc. poisťovne. Uskutočnilo sa? A boli tam nejaké informácie, ktoré by nás "len užívateľov" mohli zaujímať?
Jozef Mihál
08.04.05,12:05
Stretnutie bolo, bolo tam aj všeličo zaujímavé, prídete do Pravda Café?
bea
08.04.05,12:13
Stretnutie bolo, bolo tam aj všeličo zaujímavé, prídete do Pravda Café?Ľutujem, ale neprídem, rôzne objektívne dôvody.
Snáď aj na Poradu dáte niektoré poznatky?
Jozef Mihál
08.04.05,12:16
Nie všetko sa dá tu napísať. A to, čo je skutočne zaujímavé, patrí do takejto kategórie.
vladan
08.04.05,12:18
Jožko, už viac v hádankach nevieš hovoriť? :D:D:D
Jozef Mihál
08.04.05,12:25
Takže "zaujímavosti" z porady v Soc.poisťovni:

- platí, že zamestnávateľ platí poistné + príspevok na SDS vcelku, teda 14% zo základu a týchto 14% zaokrúhľuje na celé Sk nahor. Rozdelenie tejto sumy vykonáva SP

- to, že by sa na výplatnej páske mal uvádzať údaj o príspevku zamestnávateľa na SDS (tých 9%), nad tým sa podivovali i prítomní pracovníci SP a svorne sme si pochvaľovali, ako pán minister práce ovláda naše zákony

- dohodár sa prihlasuje a odhlasuje podľa toho, na aký čas je uzavretá dohoda. Ak v nejakom mesiaci prihlásený dohodár z dohody nemá príjem, na mesačnom výkaze sa uvádza, s nulami. Ale ak ho neuvediete, nič sa nestane, je to jedno

- ak je zamestnanec súčasne dohodár, na výkaze sa uvádza dvojmo. Ako dohodára ho treba prihlásiť osobitne - teda prihlásený bude 2x

- Registračné listy internetom bude možné prijímať na strane SP približne od konca mája, povinnosť posielať reg.listy internetom bude na jeseň

- v prípade, že zamestnanec (dohodár), za ktorého bola podaná prihláška, nenastúpi, na vystornovanie prihlášky slúži osobitné, novozavedené tlačivo

- a ďalej viď môj predošlý príspevok
brm
08.04.05,12:53
moje nervy pocuchané,zakladám spolok na ochranu mzdových účtovníkov...
pyton
08.04.05,14:06
Ďakujeme za novinky:). Mňa by zaujímalo, to je teda pre mňa novinka, že teda či môžme zamestnať dohodára na jednu zmluvu aj na dlhšie ako na mesiac. Podľa toho, čo píšete, teda áno. Vždy sa razilo a ja tiež, že len na mesiac a keď pracoval celý rok, tak pekne urobiť 12 dohôd. Dohodu o prac.činnosti bolo možné uzavrieť jednu na celý rok, ale ten rok tam bola hranica. Potom opäť novú dohodu. A tu kde je hranica? Dodržím 300 hodín každý rok na tú istú dohodu?
Ďakujem za dovysvetľovanie.
ALDA
08.04.05,15:33
[Q
UOTE=Jozef Mihál]Takže "zaujímavosti" z porady v Soc.poisťovni:

- platí, že zamestnávateľ platí poistné + príspevok na SDS vcelku, teda 14% zo základu a týchto 14% zaokrúhľuje na celé Sk nahor. Rozdelenie tejto sumy vykonáva SP

- to, že by sa na výplatnej páske mal uvádzať údaj o príspevku zamestnávateľa na SDS (tých 9%), nad tým sa podivovali i prítomní pracovníci SP a svorne sme si pochvaľovali, ako pán minister práce ovláda naše zákony

- dohodár sa prihlasuje a odhlasuje podľa toho, na aký čas je uzavretá dohoda. Ak v nejakom mesiaci prihlásený dohodár z dohody nemá príjem, na mesačnom výkaze sa uvádza, s nulami. Ale ak ho neuvediete, nič sa nestane, je to jedno

- ak je zamestnanec súčasne dohodár, na výkaze sa uvádza dvojmo. Ako dohodára ho treba prihlásiť osobitne - teda prihlásený bude 2x

- Registračné listy internetom bude možné prijímať na strane SP približne od konca mája, povinnosť posielať reg.listy internetom bude na jeseň

- v prípade, že zamestnanec (dohodár), za ktorého bola podaná prihláška, nenastúpi, na vystornovanie prihlášky slúži osobitné, novozavedené tlačivo

- a ďalej viď môj predošlý príspevok[/QUOTE]
p.Mihál, keď som si čítala bola pri mne zrovna prac.SP, ktorá včera školila a
veľmi Vás chválila, že je to OK. My to vieme už dávno /sme rady/,že Vás máme.
DanielaSL
08.04.05,21:06
Pán Mihál , všetci mzdári ďakujeme a pripájam sa ku Karkulke.
bea
11.04.05,06:26
Pán Mihál, vďaka.
AntekaK
11.04.05,10:51
Pre Vás, čo im to stále nejde:

V prvom rade si musíš stiahnuť program SolidConverter PDF (zo stránky www.solidpdf.com (http://www.solidpdf.com/) (zadarmo je len skúšobná verzia na dobu 15 dní:mad: )), ten nainštaluješ a pomocou tohto programu sa dá dokument vo formáte .pdf zmeniť na formát .doc, ktorý používa Word. Vo Worde potom stačí doplniť údaje, previesť dokument naspäť do formátu .pdf a odoslať.:)

Ako by to na SP mohli mať zariadené, ako je v príspevku od "znalec"? Veď keď som to vypísala prvýkrát a potom som si to poslala na vlastný mail, prišlo mi to prázde. Potom som to urobila tak, ako píšem vyššie a tiež som si to poslala na mail, prišlo to vypísané. Je to síce veľmi komplikované, ale podarilo sa mi to. Ale robte ako myslíte. Ja som len chcela poradiť. Aj tak si myslím, že toľko formulárov nemajú šancu skontrolovať v takom krátkom čase. To by museli mať zamestnaných nenormálne veľa pracovníkov len na to, aby prezerali formuláre, ktoré im pošleme. Veď to sa nemeria ani na stovky, ani na tisíce, ale vo väčších kvantách.Veľmi pekne ďakujem, podľa Tvojho návodu som si stiahla ten program, podarilo sa
to prehodiť.
Mám však problém, asi som ťažko chápajúca :)
Neviem to tlačivo poriadne vypísať, hore v tej malej kolónke sa mi nedarí zadať "krížik"
(prihláška, odhláška,...),
neviem ako sa mám posúvať vo formulári, aby som nepoposúvala okienka.
Ale možno časom prídem ako správne vypísať.
Ešte raz ĎAKUJEM!:p ;) :)
urs
11.04.05,10:53
Prosím Vás, podľa toho ako som pochopila by sa dohodáry mali prihlásiť a po skončení práce odhlásiť. Pani "Múdra" na sociálke povedala, že ich- Lazaretská 25, Ba - dohodáry sa prihlásia na registračnom liste a prečiarkne sa zamestnanec s napíše dohodár. A je prhlásený na celý rok. Na konci roka odhlásiť a hotovo. Tak a teraz si môžem robiť čo sa mi chce. . .
Toto je ale vyškolená pracovníčka.
Nemáte náhodou niekto prihlášky pre dohodárov?
Paula
11.04.05,11:17
Akurát som sa vrátila z košickej pobočky SP. Dávala som spätne (od 1.1.05)dve registrácie dohodárov. Nič som nemala škrtať, len hore na lajstro napísať DOVP.
Bionda
11.04.05,11:20
[Ani v Nitre nie sú nové tlačivá pre dohodárov, treba len pri názve Registračný list FO dopísať DOHODA.
Inštrukcia zo SP Nitra. A ešte na margo nových RL (aby bolo zrejmé či ide o Dohodu a TPP) mi bolo povedané, že ani nebudú.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Luna
11.04.05,12:39
Čo píšete do sms na soc.poisť.? Meno a rodné číslo zamestnanca?
vladan
11.04.05,12:49
- meno a priezvisko zamestnanca
- rodné číslo zamestnanca
- názov a adresa zamestnávateľa
- IČO alebo IČZ zamestnávateľa
- dátum vzniku poistenia, resp. dátum zániku poistenia
- druh pracovnoprávneho vzťahu (pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov)
Luna
11.04.05,12:52
A to má byť koľko tých sms?Prepáč žartujem.
vladan
11.04.05,12:57
neboj, v pohode sa ti to tam zmestí ... ja som na začiatku správy dala ešte text: "SPRÁVA PRE SOCIÁLNU POISŤOVŇU:" :D ... žeby vedeli, že to pre nich ;)
Heleč
11.04.05,13:02
A prišla aj nejaká odpoveď, alebo až pri osobnom kontakte ste vedeli, že je to nahlásené?
vladan
11.04.05,13:09
v mobile som si nastavila službu potvrdenie o prijatí SMSky, tzv. výpis ... mne to stačí :D
rene
11.04.05,16:01
[Ani v Nitre nie sú nové tlačivá pre dohodárov, treba len pri názve Registračný list FO dopísať DOHODA.
Inštrukcia zo SP Nitra. A ešte na margo nových RL (aby bolo zrejmé či ide o Dohodu a TPP) mi bolo povedané, že ani nebudú.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif A v BB mi bolo povedané, že budú:D.
Nie sú, zatiaľ...

Prosím Vás, nechávate na zamestnancoch, aby sa sami odhlasovali po ukončení pracovného pomeru v zdravotných poisťovniach ?
Mne vo Všeobecnej pani pri okienku nechcela zobrať "lajstro", vraj si má s ním prísť osobne poistenec. To bude "poriadok", keď si to budú robiť-nerobiť sami.
A čo si ja založím k ukončeniu, keď sa on neodhlási ?
marika1
11.04.05,18:08
Neviem, pred časom som čítala príspevky asi po č.100 a teraz zopár zo zadu. Predtým som čítala o probléme zasielať prihlášky, odhlášky faxom. Dosť som sa obávala toho, ale vôbec som nemala problém, už som odhlasovala 2x v rôzne dni, asi na druhýkrát sa hneď chytil fax. SMS neprichádzajú do úvahy-nemám firemný mobil a zo súkromného ani náhodou a cez internet to tiež nie je možné, lebo máme na modem, ide to veľmi dlho, stránka sa nechytá, aj výkazy na sociálku posielam z domu. Našťastie sa na zavedení normálneho internetu pracuje, takže budem si môcť po rady zájsť na túto stránku aj počas prac.doby. Ale fax nebol zatiaľ problém.
Acova
11.04.05,19:16
Na stránke SP sa objavilo už aj tlačivo "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia" .



http://www.socpoist.sk/files/reglistfo/zrusenie_prihlasenia_zamestnanca1.doc
anka1
12.04.05,05:40
Na stránke SP sa objavilo už aj tlačivo "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia" .



http://www.socpoist.sk/files/reglistfo/zrusenie_prihlasenia_zamestnanca1.doc (http://www.socpoist.sk/files/reglistfo/zrusenie_prihlasenia_zamestnanca1.doc)
Ďakujem za info :)
M0NIKA
12.04.05,09:22
Včera som tu čítala o tom, že ak sa dá, treba DVP nahradiť príkaznou zmluvou.

V priebehu roka mám vo firma cca 60 dohodárov - všetko jednorazové akcie. Príkazná zmluva by teda bola skvelým riešením s prihlasovaním a odhlasovaním. Okrem iného...
Dnes som ale počula, že podľa Zákona o vysokých školách vypracovanie oponentského posudku ako aj garantského posudku môže byť vykonané IBA na základe DVP.:rolleyes:
Prosím, viete mi niekto k tomu dať viac info? Nechce sa mi študovať ďalší zákon....:eek:
jana991
20.04.05,12:25
Čo s DOVP, ktoré sa prekrívajú, to znamená, že každá je na inú činnosť, a idú v súbehu? Ako to vykazovať v SP? Prihlásiť DOVP každú samostatne? Na jednu osobu mám teraz v súbehu 5 dohôd. A keď 5 prihlásim a potom ich budem postupne odhlasovať, tak v tom bude riadny chaos, aspoň pre nich.
A bolo mi povedané na SP, že musím každú dohodu vykazovať samostatne, ale čo ak mi SW berie len jeden pracovný pomer? Mám z toho doslova hrôzu.
janaGT
22.04.05,06:35
Prosím Vás, nechávate na zamestnancoch, aby sa sami odhlasovali po ukončení pracovného pomeru v zdravotných poisťovniach ?
Mne vo Všeobecnej pani pri okienku nechcela zobrať "lajstro", vraj si má s ním prísť osobne poistenec. To bude "poriadok", keď si to budú robiť-nerobiť sami.
A čo si ja založím k ukončeniu, keď sa on neodhlási ?[/QUOTE] Reakcia na príspevok:
Moja včerajšia skúsenosť: máme pracovníčku ktorej končí v nedelu rodičovská dovolenka, včera som jej robila výstup s tým, že som jej povedala, že má ísť na ZP - konkrétne VšZP Trnava odhlásiť sa. A ona na mňa, že to je somarina, že aj jej manžel má firmu a dobrú mzdárku a personalistku a že nikto o tom ešte nepočul .... Tak som jej ukázala zákon o zdr. poistení. A že ona si zavolá na zdravotku a že sa bude na mňa sťažovať že ju nechcem odhlásiť zo zdravotky.
Tak som pred ňou zavolala na zdravotku, telefón som dala na hlasitý odposluch, aby pani ing. počula na vlastné uši. A mali ste vidieť, ako potom sklopila uši a nepovedala ani ako sa hovorí mäkké f, keď počula to isté čo som jej hovorila ja.
Jana Motyčková
22.04.05,09:55
Čo s DOVP, ktoré sa prekrívajú, to znamená, že každá je na inú činnosť, a idú v súbehu? Ako to vykazovať v SP? Prihlásiť DOVP každú samostatne? Na jednu osobu mám teraz v súbehu 5 dohôd. A keď 5 prihlásim a potom ich budem postupne odhlasovať, tak v tom bude riadny chaos, aspoň pre nich.
A bolo mi povedané na SP, že musím každú dohodu vykazovať samostatne, ale čo ak mi SW berie len jeden pracovný pomer? Mám z toho doslova hrôzu.Ńa toto odpovedali v SP (na stretnutí programátorov - pýtal sa myslím pán Mihál), že každú DOVP treba prihlasovať a evidovať samostatne - čiže 5 súbežných dohôd = 5 riadkov vo výkaze, 5 prihlášok, 5 odhlášok. Chaos v tom bude. Myslím, ze v akomkoľvek SW by sa mal dať zadať 1 človek pod rôznymi osobnými čislami - čiže ako viac pracovníkov.
brm
22.04.05,10:28
Ńa toto odpovedali v SP (na stretnutí programátorov - pýtal sa myslím pán Mihál), že každú DOVP treba prihlasovať a evidovať samostatne - čiže 5 súbežných dohôd = 5 riadkov vo výkaze, 5 prihlášok, 5 odhlášok. Chaos v tom bude. Myslím, ze v akomkoľvek SW by sa mal dať zadať 1 človek pod rôznymi osobnými čislami - čiže ako viac pracovníkov.
k tomuto sa zmôžem už len na suché hihi...veď to ani divá sviňa neusleduje, nie to ešte sociálkový slabomyselný informačný systém...doteraz nemajú v databáze ľudí prihlásených k prvému januáru...
Aňuška
22.04.05,10:44
Ńa toto odpovedali v SP (na stretnutí programátorov - pýtal sa myslím pán Mihál), že každú DOVP treba prihlasovať a evidovať samostatne - čiže 5 súbežných dohôd = 5 riadkov vo výkaze, 5 prihlášok, 5 odhlášok. Chaos v tom bude. Myslím, ze v akomkoľvek SW by sa mal dať zadať 1 človek pod rôznymi osobnými čislami - čiže ako viac pracovníkov.
No dobre, 5 čísiel pre jedného človeka, tým sa vyhovie absurdným požiadavkám SP. Ale potom bude na konci roka viac roboty, lebo budú sa musieť napočítavať príjmy
a daň pre potvrdenie o príjme, prípadne pre ročné zúčtovanie dane, pre ročné hlásenie na DÚ. Napr. v OLYMP-e, ak má pracovník viac čísiel, tak údaje nespočítava
/čo by mohlo podľa rodného čísla/.
A ako by to bolo potom v praxi, ak by si uplatňoval nezdaniteľnú čiastku? Asi len u
jednej dohody a z ostatných by platil daň a zrovnalo by sa mu to v RZD a DP.
Jana Motyčková
22.04.05,12:28
Nezdaniteľnú čiastku si uplatňuje u zamestnávateľa. Predavok by sa mal vypočítať z úhrnu príjmov zo všetkých dohôd po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky. Náš softvér to tak robí.
Bionda
22.04.05,12:43
Ľudkovia dobrí a vy si myslíte, že to na tej SP aj majú tak zaevidované,aby v tom nemali chaos, ale prehľad?
Veď len ja keď im pošlem 42 prihlášok dohodárov a ešte v tom istom mesiaci ďaľších 32 našich TPP, ktorí majú aj dohodu, tak to už je aj pre mňa silná káva. A to som ich ešte neodhlasovala, budem asi potrebovať pisára.
Zita5
23.06.05,05:20
Prajem pekný deň ,

včera som nahlasovala jedného chalana na DoVP do sociálnej poisťovne SMS-kou/ešte písomne nie / , jeho nástup sa mal uskutočniť dnes .Namiesto nástupu na brigádu , ráno volal , že nenastúpi , pretože otec mu niečo iné vybavil . Čo fčul ???:confused: :confused: Viem , že musím odhlásiť SMS-kou , ale treba to dať sociálke aj písomne čiže prihlášku aj odhlášku .

Za Váš názor ďakujem .
evina
23.06.05,05:29
Prajem pekný deň ,

včera som nahlasovala jedného chalana na DoVP do sociálnej poisťovne SMS-kou/ešte písomne nie / , jeho nástup sa mal uskutočniť dnes .Namiesto nástupu na brigádu , ráno volal , že nenastúpi , pretože otec mu niečo iné vybavil . Čo fčul ???:confused: :confused: Viem , že musím odhlásiť SMS-kou , ale treba to dať sociálke aj písomne čiže prihlášku aj odhlášku .

Za Váš názor ďakujem .

Podľa tohoto čo píše SP na svojej stránke /hrubo vyznačené/nie. ˇˇCo v zápätí poslednou vetou zas vylučujú, takže j by som vyplnila nasledovné tlkačivo:
http://www.socpoist.sk/files/reglistfo/zrusenie_prihlasenia_zamestnanca1.doc
Pobočka zaregistruje zamestnanca do registra poistencov až po písomnom potvrdení tlačiva odoslaného faxom alebo elektronickou poštou, a po potvrdení SMS na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou. V prípade, ak zamestnávateľ začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, pobočka môže zaregistrovať zamestnanca do registra poistencov až po prihlásení sa zamestnávateľa do registra zamestnávateľov (osemdňová lehota na prihlásenie zamestnávateľa do registra zamestnávateľov ostala nezmenená).

Pokiaľ k vzniku poistenia vôbec nedošlo (odstúpenie od zmluvy) použite tlačivo „Zrušenie prihlásenia zamestnanca“.
Zita5
23.06.05,05:36
Evina ďakujem Ti pekne za plne vyčerpávajúcu odpoveď :) . Ešte tak okrajovo , mám ho nahláseného len SMS-kou , ale prihlášku som mala na pláne isť zaniesť dnes . Čiže ak tomu dobre rozumiem , prihláška/tlačivko/ - to už nebudem vypĺňať , ale vypíšem talčivo , ktoré si mi prilepila k Tvojej odpovedi . Je to tak ??
evina
23.06.05,05:39
Evina ďakujem Ti pekne za plne vyčerpávajúcu odpoveď :) . Ešte tak okrajovo , mám ho nahláseného len SMS-kou , ale prihlášku som mala na pláne isť zaniesť dnes . Čiže ak tomu dobre rozumiem , prihláška/tlačivko/ - to už nebudem vypĺňať , ale vypíšem talčivo , ktoré si mi prilepila k Tvojej odpovedi . Je to tak ??
Áno, ja som to tak pochopila :)
Zita5
23.06.05,05:41
Evina ďakujem veľmo pekne:) .
Evaman
23.06.05,06:15
Súhlasím s Evinou.
Janka6685
24.06.05,03:21
Ahojte.

Ak chodím nahlasovať a odhlasovať zamestnancov na sociálku prár dní pred nástupom resp. odchodom, vtedy je tiež povinnosť posielať sms-ky?
Magma
24.06.05,03:28
Nie je, platí to iba vtedy, ak sa riadna registrácia nestihne doručiť v stanovenom termíne.
Janka6685
24.06.05,03:31
Nie je, platí to iba vtedy, ak sa riadna registrácia nestihne doručiť v stanovenom termíne.
Ďakujem. Chvalabohu
Janka6685
24.06.05,03:39
Prepáčte, ale musím sa opýtať. Čiže ak pôjdem osobne na pobočku soc. poisťovne pred nástupom zamestnanca a deň po odchode zamestnanca, nemusím poslať sms-ku? Také som teraz našla lehoty v zákone aj na stráke soc. poisťovne. Ale veď sms-ku tiež musím poslať pred nástupom, tak aký je v tom rozdiel?
Janna
24.06.05,04:31
Prepáčte, ale musím sa opýtať. Čiže ak pôjdem osobne na pobočku soc. poisťovne pred nástupom zamestnanca a deň po odchode zamestnanca, nemusím poslať sms-ku? Také som teraz našla lehoty v zákone aj na stráke soc. poisťovne. Ale veď sms-ku tiež musím poslať pred nástupom, tak aký je v tom rozdiel?

SMS sa posiela, keď nestíhaš zaniesť rýchlo prihlášku do SP. V prípade, že pošleš SMS je potrebné doniesť prihlášku do 3 dní odo dňa odoslania SMS.
Ale ty pokiaľ nosíš prihlášky načas do SP, tak SMS neposielaš.
Janka6685
24.06.05,04:33
SMS sa posiela, keď nestíhaš zaniesť rýchlo prihlášku do SP. V prípade, že pošleš SMS je potrebné doniesť prihlášku do 3 dní odo dňa odoslania SMS.
Ale ty pokiaľ nosíš prihlášky načas do SP, tak SMS neposielaš.
Ďakujem. Potešila si ma:)

Prajem úspešný posledný pracovný deň:)
Marika x
24.06.05,04:56
Do SP musiš prihlásiť zamestnanca pred nástupom do práce, to znamená, že aj tesne pred tým SMS alebo faxom, kde máš uvedený čas odoslania a potom do 3 dní podať prihlášku do SP. Odhlásiť najneskôr nasledujúci deň po ukončení. Do ZP je to ešte stále 8 dní.
Janka6685
24.06.05,04:59
Do SP musiš prihlásiť zamestnanca pred nástupom do práce, to znamená, že aj tesne pred tým SMS alebo faxom, kde máš uvedený čas odoslania a potom do 3 dní podať prihlášku do SP. Odhlásiť najneskôr nasledujúci deň po ukončení. Do ZP je to ešte stále 8 dní.
Neviem presne na aký príspevok si reagovala, ale mne šlo o to, či ak pôjdem na soc. p. včas, či musím posielať sms. Aj tak ďakujem za info.:)
janaGT
24.06.05,05:04
Neviem presne na aký príspevok si reagovala, ale mne šlo o to, či ak pôjdem na soc. p. včas, či musím posielať sms. Aj tak ďakujem za info.:)Ak pôjdeš napr. deň predtým tak potom SMS posielať nemusíš. Mám s tým skúsenosť.
Janka6685
24.06.05,05:24
Ak pôjdeš napr. deň predtým tak potom SMS posielať nemusíš. Mám s tým skúsenosť.
Ďakujem. Už som sa zľakla, že tie sms-ky musia byť tak či tak.

Úspešný posledný pracovný deň:)
Bionda
24.06.05,05:37
Ak pôjdeš napr. deň predtým tak potom SMS posielať nemusíš. Mám s tým skúsenosť.Na margo sms, však Úrad na ochrany osobných údajov je proti... vraj je to zhľadiska ochrany neprípustné... čo vy ostatní na to??
Janka6685
24.06.05,05:51
Na margo sms, však Úrad na ochrany osobných údajov je proti... vraj je to zhľadiska ochrany neprípustné... čo vy ostatní na to??
Vidíš, a to ma doteraz nenapadlo. A je to pravda. Ja si myslím, že buď zakážu posielať sms, alebo........budeme musieť vypracovať zas nejaký nový bezpečnostný projekt (ale to si neviem dosť dobre predstaviť), kde bude aký typ telefónu používame, či je možné, že sa sms nejakým nedopatrením nedostane niekam, kam by nemala:eek: :D ....A sms centrum asi budú mať ťiež problémy.:D
evina
24.06.05,06:00
Vidíš, a to ma doteraz nenapadlo. A je to pravda. Ja si myslím, že buď zakážu posielať sms, alebo........budeme musieť vypracovať zas nejaký nový bezpečnostný projekt (ale to si neviem dosť dobre predstaviť), kde bude aký typ telefónu používame, či je možné, že sa sms nejakým nedopatrením nedostane niekam, kam by nemala:eek: :D ....A sms centrum asi budú mať ťiež problémy.:D
Minimálne sa dostane cez operátorov :)
Janka6685
24.06.05,06:01
Minimálne sa dostane cez operátorov :)
Veď práve. Som zvedavá, ako to vyriešia:confused:
Jara
24.06.05,06:03
Už vidím ako nás čaká ďalšia práca.... jóóój baby, veď je piatok a vonku tak krásne ...
Valika
04.08.05,07:59
Pekný den prajem všetkým.Ideme zajtra prijať zamestnanca na dohodu o vyk.práce.Dnes pošlem mailom prihlásenie zamestnanca na mail praca@socpoist.sk a neviem čo zamená skratka PZ a D?

Mám ešte vypísať a odovzdať reg.list FO a odovzdať ho do 3 dní do SP. Čo všetko ešte treba vyplniť? Má niekto vzor dohody o brig.práci študenta? Vdaka.
Aňuška
04.08.05,08:02
Pekný den prajem všetkým.Ideme zajtra prijať zamestnanca na dohodu o vyk.práce.Dnes pošlem mailom prihlásenie zamestnanca na mail praca@socpoist.sk a neviem čo zamená skratka PZ a D?

Mám ešte vypísať a odovzdať reg.list FO a odovzdať ho do 3 dní do SP. Čo všetko ešte treba vyplniť? Má niekto vzor dohody o brig.práci študenta? Vdaka.
PZ = pracovná zmluva
D = dohoda
Valika
04.08.05,08:07
Takže dať krížik kde je D? Dakujem veľmi pekne.Ved je to tam napísané,teraz to vidím. A ked sa platí len úrazové poistenie tak na reg.liste FO sa to kde značí?
nikulik
04.08.05,08:09
To sa do registrač.listu FO nepise, to len v mesacnom vykaze bude...
karpis
04.08.05,08:10
Na prihláške hore dopíšeš že je to Dohoda
Valika
04.08.05,08:21
Hore ako je zamestnanec zakrížikovaný? Dakujem.
karpis
04.08.05,08:29
áno tam to napíš
nikulik
04.08.05,08:29
Nedas krizik pri zamestnancovi, ale nad to napises DOHODA, alebo DOVP
Valika
04.08.05,08:36
Na prihlásení zamestnanca mailom napísať len dátum vzniku poistenia a zánik sa píše až potom ked ukončí u nás? Lebo len odhadujeme že to bude na mesiac august. Robím to 1.krát tak preto takéto otázky. Dakujem za pochopenie.
nikulik
04.08.05,08:42
Do tlačiva ktoré si stiahnes zo stranky SP hore zaškrtnes PRIHLASENIE zamestnanca, a dole vyplnis dátum vzniku poistenia. Neuvádza sa tam dokedy bude pracovat, a ked skonci tak vypises nove tlacivo kde hore zaskrtnes ODHLASENIE a dole vyplnis dátum zaniku poistenia.
Valika
04.08.05,08:46
Už mi je to jasné, dakujem pekne, treba prihlásenie zamestnanca zaslať mailom a osobne odovzdať do SP reg.list FO ?Dakujem
nikulik
04.08.05,08:49
ano, zaslat mailom pred nastupom zamestnanca, a RL FO zaslat do troch dni alebo ist s nim osobne do SP.
Valika
04.08.05,08:55
Dakujem za super rýchle poradenstvo. Je jedno či uzatvorím so študentom dohodu o vyk.práce alebo o brig.práci? Má to vplyv na odvody?
Hanina
04.08.05,09:06
na odvody to vplyv nemá len UP 0,8%, ale čo sa týka hodín tak
DoVP= 300hod, DoBPŚ= 100 hod.
Valika
04.08.05,09:08
Super, dakujem a krásny deň.
Janka6685
04.08.05,09:20
na odvody to vplyv nemá len UP 0,8%, ale čo sa týka hodín tak
DoVP= 300hod, DoBPŚ= 100 hod.
Ale veď sa tu už x-krát rozoberalo, že pre DoBPŠ neplatí tých 100 hodín, ale študent môže odrobiť polovicu normálneho pracovného času.
Alllena
04.08.05,09:24
Dakujem za super rýchle poradenstvo. Je jedno či uzatvorím so študentom dohodu o vyk.práce alebo o brig.práci? Má to vplyv na odvody?

odvody sú tie isté zamestnávateľ 0.8% z odmeny ÚP zamestnávateľ,ale musíš rozoznávať akú prácu ide vykonávať,predpokladám,že študent.ak vykoná prácu jednorázovo napr.náter základnou a vrchnou farbou 50 bm trubiek v obdodí od 01.08.05 do 31.08.05 ,potom dohoda o vykonaní práce.Ak bube vykonávať opakovanú činnosť napr. upratovanie tak DoBPŚ musiš mať potvrdenie ,že je študent.Pri dohode o VP musíš sledovať počet hodín v danom roku nesmie prekročiť 300 hod u jedného zamestnávateľa. mala som tie presne isté starosti
zo Soc.poisťovňou ako ty .Všetci ti pekne poradili ,len si zájdi do Soc.poisťovne osobne a všetko si daj potvrdiť.
Janka6685
04.08.05,09:26
Pekný den prajem všetkým.Ideme zajtra prijať zamestnanca na dohodu o vyk.práce.Dnes pošlem mailom prihlásenie zamestnanca na mail praca@socpoist.sk a neviem čo zamená skratka PZ a D?

Mám ešte vypísať a odovzdať reg.list FO a odovzdať ho do 3 dní do SP. Čo všetko ešte treba vyplniť? Má niekto vzor dohody o brig.práci študenta? Vdaka.
Ak ešte potrebuješ vzor dohody...
bredikova
06.08.05,19:21
Pekný den prajem všetkým.Ideme zajtra prijať zamestnanca na dohodu o vyk.práce.Dnes pošlem mailom prihlásenie zamestnanca na mail praca@socpoist.sk a neviem čo zamená skratka PZ a D?

Mám ešte vypísať a odovzdať reg.list FO a odovzdať ho do 3 dní do SP. Čo všetko ešte treba vyplniť? Má niekto vzor dohody o brig.práci študenta? Vdaka.
PZ - Pracovná zmluva
D - Dohoda

Dúfam, že nie je neskoro. Ahoj.
ajka5
06.08.05,19:41
Prihlasiť musíš minimálne den pred nástupom zamestnanca - faxom, sms alebo aj osobne a ukončenie ak sa nemýlim, stačí do 3 dní po skončení PP osobne.
Ala100
08.08.05,08:38
Nie som mzdarka, a nepostrehla som zmenu doby prihlasenia zamestnanca do prace.. keby ste videli ten uskrn na tvare pani co mi brala tlacivo... moze mi niekto povedat, ake mi z toho hrozia pokuty?
urs
08.08.05,11:15
Nie som mzdarka, a nepostrehla som zmenu doby prihlasenia zamestnanca do prace.. keby ste videli ten uskrn na tvare pani co mi brala tlacivo... moze mi niekto povedat, ake mi z toho hrozia pokuty?Neviem. Ale pani na sociálke v Ba mi povedala, že tie "hory" prihlášok čo sa im hromadia vďaka nahlasovaniu dohodárov nestačia v termíne spracovať, tak sa neboj.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
janka37
08.08.05,11:18
urs, presne tak, niekedy sú dokonca radi, keď im to vôbec predložíme. Je veľa firiem, čo sa s nejakým nahlasovaním vôbec neobťažujú.

Takže myslím, že v takýchto prípadoch pokuty nie sú na dennom poriadku.
nikulik
09.08.05,03:43
Viete kolko tam pride denne prihlasok??? A teraz si este predstavte ze to maju vsetko nahodit do tych ich PC, a este to aj kontrolovat s Blavou, ci poslali pred nastupom, alebo nie, a este teraz ked je dovolenkove obdobie....pochybujem, ze z toho robia nejaku vedu, podla mna to len aby sme sa viac stresovali :D
Valika
09.08.05,11:18
Dakujem za vzor doh.o brig.práci študenta, nemá niekto vzor dohody o vykonaní práce? Pekný den všetkým.
lenkak
09.08.05,11:20
Bionda
09.08.05,11:21
Na margo rýchlosti evidedovania prihlášok a odhlášok môžem povedať toľko, že u nás ešte odhlášky z júla pre zamestnancov v TPP len v tomto týždni sumarizujú....
Janka6685
11.08.05,13:12
Ahojte.

Okrem daňového úradu, zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne, treba posielať nejaké výkazy za zamestnancov a niekde inde? Napr. na nete som našla mesačný výkaz pre NÚP.
Evaman
11.08.05,14:12
Nie netreba. Mesačné výkazy pre "NÚP" sa posielali do 31.12.2003. Po tomto termíne na seba prevzala všetky tieto povinnosti sociálna poisťovňa.
liba2
11.08.05,14:13
Ahojte.

Okrem daňového úradu, zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne, treba posielať nejaké výkazy za zamestnancov a niekde inde? Napr. na nete som našla mesačný výkaz pre NÚP.Janka, drž sa Porady, tá ťa nesklame! a nečítaj všetko na nete, alebo si všímaj aj dátumy aktualizácie stránok. NÚP už neexistuje.
lenkak
11.08.05,14:36
Ahojte.

Okrem daňového úradu, zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne, treba posielať nejaké výkazy za zamestnancov a niekde inde? Napr. na nete som našla mesačný výkaz pre NÚP.
To už je minulosťou.
Janka6685
11.08.05,14:50
ĎakujemTak to som rada, že to netreba. Takéto papiere som vypisovala aj keď som v jednej firme praxovala. Na nete je veľa vecí, ktoré už nie sú aktuálne, ale nie vždy sa dá okamžite zistiť, či je to tak, preto je tu porada.
JajaFabša
12.08.05,10:11
K téme:
Zákonom o zamedzení nelegálnej práce možno zákonodarci chceli niečo riešiť, ale zrejme si vôbec neuvedomili, akú byrokraciu rozbehnú a ako zaťažia mzdárky. Keď máme prijať nového zamestnanca, resp. dohodára, tak deň pred prijatím ho musím prihlásiť jedným z troch spôsobov. Keby náhodou nedošlo k uzavretiu PP, resp DoVP, tak sociálka má pre tento prípad tlačivko "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA" (týka sa aj dohodárov). Toto tlačivko sa posiela v termíne do troch dní po prihlásení už spomínanými spôsobmi.
Rovnaká lehota troch dní platí aj pre zaslanie "Registračného listu FO" a to v prípade, že pracovnú zmluvu, resp. dohodu zamestnanec podpíše. V podstate registračným listom FO potvrdím, že je prijatý.
Podobný kolotoč papierov nastane aj v prípade ukončenia PP, resp. DoVP. Deň pred ukončením zašlem odhlásenie a do troch dní potvrdím Registračným listom FO túto skutočnosť.
Ja síce neviem, ako je to v iných firmách, ale myslím si, že menšie firmy (počet zamestnancov cca 50) zamestnávajú jedného, max. dvoch ľudí na mzdy aj na účtovnícvo, či JÚ alebo PÚ. Aspoň u nás je to tak. Momentálne som na to sama a takéto papierovačky ma len zdržujú od (myslím si) dôležitejších povinností.
Zita4
12.08.05,10:27
K téme:
Zákonom o zamedzení nelegálnej práce možno zákonodarci chceli niečo riešiť, ale zrejme si vôbec neuvedomili, akú byrokraciu rozbehnú a ako zaťažia mzdárky. Keď máme prijať nového zamestnanca, resp. dohodára, tak deň pred prijatím ho musím prihlásiť jedným z troch spôsobov. Keby náhodou nedošlo k uzavretiu PP, resp DoVP, tak sociálka má pre tento prípad tlačivko "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA" (týka sa aj dohodárov). Toto tlačivko sa posiela v termíne do troch dní po prihlásení už spomínanými spôsobmi.
Rovnaká lehota troch dní platí aj pre zaslanie "Registračného listu FO" a to v prípade, že pracovnú zmluvu, resp. dohodu zamestnanec podpíše. V podstate registračným listom FO potvrdím, že je prijatý.
Podobný kolotoč papierov nastane aj v prípade ukončenia PP, resp. DoVP. Deň pred ukončením zašlem odhlásenie a do troch dní potvrdím Registračným listom FO túto skutočnosť.
Ja síce neviem, ako je to v iných firmách, ale myslím si, že menšie firmy (počet zamestnancov cca 50) zamestnávajú jedného, max. dvoch ľudí na mzdy aj na účtovnícvo, či JÚ alebo PÚ. Aspoň u nás je to tak. Momentálne som na to sama a takéto papierovačky ma len zdržujú od (myslím si) dôležitejších povinností.Súhlasím s tebou, ale odhlášku nemusíš dávať deň vopred, stačí v ten deň, keď končí alebo deň potom. Veď ide o prevenciu nelegálnej práce. ;)
nikulik
12.08.05,10:46
K téme:
Zákonom o zamedzení nelegálnej práce možno zákonodarci chceli niečo riešiť, ale zrejme si vôbec neuvedomili, akú byrokraciu rozbehnú a ako zaťažia mzdárky. Keď máme prijať nového zamestnanca, resp. dohodára, tak deň pred prijatím ho musím prihlásiť jedným z troch spôsobov. Keby náhodou nedošlo k uzavretiu PP, resp DoVP, tak sociálka má pre tento prípad tlačivko "ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA ZAMESTNANCA" (týka sa aj dohodárov). Toto tlačivko sa posiela v termíne do troch dní po prihlásení už spomínanými spôsobmi.
Rovnaká lehota troch dní platí aj pre zaslanie "Registračného listu FO" a to v prípade, že pracovnú zmluvu, resp. dohodu zamestnanec podpíše. V podstate registračným listom FO potvrdím, že je prijatý.
Podobný kolotoč papierov nastane aj v prípade ukončenia PP, resp. DoVP. Deň pred ukončením zašlem odhlásenie a do troch dní potvrdím Registračným listom FO túto skutočnosť.
Ja síce neviem, ako je to v iných firmách, ale myslím si, že menšie firmy (počet zamestnancov cca 50) zamestnávajú jedného, max. dvoch ľudí na mzdy aj na účtovnícvo, či JÚ alebo PÚ. Aspoň u nás je to tak. Momentálne som na to sama a takéto papierovačky ma len zdržujú od (myslím si) dôležitejších povinností.
Omylom som stlacila tlacidlo suhlasim, chcela som cituj, ale to je dobre lebo suhlasim s prispevkom a hlavne s poslednou vetou, ze nas to zdrzuje, a napriklad mna dvojnasobne, ked firma je vo svite, a vsetky poistovne, a banky v poprade, takze zakazdym behat do pp, no ziadna slava, zbytocne zabity cas :mad:
Boneta
12.08.05,12:09
tie cisla su pre celu SR. tak to aspon nam povedali na socialnej poistovni. smsky a maily sa posielaju do BA a original tlaciva na najblizsiu socialnu poistovnu do 3 dni. a pri dohodach sa posielaju len smsky alebo email. tlaciva sa neposielaju
Mne v BB povedali, že aj originál odhlášky dohodárov musím do 3 dní odniesť do SP. Odfaxovala som ich v deň výstupu.
nikulik
12.08.05,12:41
Ak sa nemylim tak odhlasenie cez email, fax, alebo sms najneskor 1 den po skoncení, a hned do 3 dni potom zaniest original RLFO do SP.
lokok
22.05.06,12:16
nám už dala sociálka čísla SMS:0908247104,0908247097,
Mail: praca@socpoist.sk
FAX: + 421 2 5924 8865, +421 2 5924 8723


Chcem sa opytat, ci to nahlasovanie aj pri dohodach este stale plati. A co treba uviest v SMS.
DAKUJEM
Holbová
22.05.06,12:29
Chcem sa opytat, ci to nahlasovanie aj pri dohodach este stale plati. A co treba uviest v SMS.
DAKUJEM

ano, pokial viem tak stale plati, do sms sa má uviesť
1/meno a priezvisko zamestatnca
2/rodné číslo zamestnanca
3/názov a sídlo zamestnávateľa
4/IČO/ak nie je pridelené tak DIČ/ alebo IČZ zamestnávateľa, dátum vzniku positenia respekt. dátum zániku poistenia
5/ druh pracovnoprávneho vzťahu/ pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnicej práci študenta - jedno z toho/

dúfam, že Ti to pomôže, aj keď ja osobne najradšej v akútnych prípadopch posielam fax a potom následne pošlem 2 kópie do soc.poisťovne -- oni mi jednu potvrdia a pošlú poštou späť
katkaj
22.05.06,12:31
Chcem sa opytat, ci to nahlasovanie aj pri dohodach este stale plati. A co treba uviest v SMS.
DAKUJEM

Platí,platí:rolleyes: V sms treba udať všetky základné údaje ako je meno,adresa,rodné číslo a kedy je začiatok poistenia. Ale ja to radšej posielam mailom na ich tlačive a k dohode si to vytlačím a priložím
nikulik
11.07.06,10:41
Ahojte, mám nasledovný problém ale neviem si fakt s nim dať rady. V nedelu 09.07.2006 som sa odhlásila zo sociálky (ja som zamestnanec a zaroven mzdarka) lebo som mala od 10.07. nastupit do novej prace. Takze som poslala odhlasku zo starej prace mailom a v novej praci ma prihlasili do SP. Ale vratila som sa do starej prace, cize v tej novej som bola len jeden den. Nepodpisovala som v novej robote ziadnu zmluvu, myslel si, ze pridem a da mi ju podpisat na druhy den, čize dnes. No dnes som uz nastupila naspäť do starej. Čo sa da s tymto spravit?
Ked ma oni prihlasili tak to mozu zrusit cez tlacivko zrušenie prihlasenia. Ale mozem ja v starej robote dalej pokracovat v PP alebo musim davat novu pracovnu zmluvu a budem tam mat jeden den dieru?
sgm
11.07.06,10:52
Stal sa mi podobný prípad s vodičom, ktorý najprv nastúpil, ale hneď v ten deň odišiel, tak som ho k tomu istému dňu odhlásila a v SP mi povedala pani pri okienku, že je to v poriadku. Čo sa týka Tvojho opätovného nástupu do starého zamestnania, riešila by som to novou prihláškou s doložením prac. zmluvy, aby z toho na SP nemali hokej...:-))
Bea
nikulik
11.07.06,10:54
Takze sa mam nahlásiť k dnešku už? Viem ze by to malo byt pred nastupom do zamestnania ale to nic.
bumpy
13.09.06,17:25
ahojte chcela by som sa opýtať, až dnes ideme posielať odhlášku do sociálnej poisťovne za zamestnanca ktorý u nás skončil k 31.8.2006, neviete mi aspoň orientačne povedať akú pokutu môžme očakávať?
dakujem
daniela
liba2
14.09.06,02:18
ahojte chcela by som sa opýtať, až dnes ideme posielať odhlášku do sociálnej poisťovne za zamestnanca ktorý u nás skončil k 31.8.2006, neviete mi aspoň orientačne povedať akú pokutu môžme očakávať?
dakujem
danielaMne sa to tiež "podarilo", ale pokuta nedošla žiadna :p (snáď to tak aj zostane).
Janka6685
17.09.06,17:52
Ahojte,

ak zamestnávateľ prestane zamestnávať zamestnancov, do koľkých dní sa musí odhlásiť ako zamestnávateľ zo sociálnej poisťovne a z daňového úradu? (podnikateľom ostáva, plánuje ďalej zamestnávať, ale nevie kedy)
lenkak
17.09.06,17:53
tak sa neodhlás, ak tak zo ZP.
Janka6685
17.09.06,17:55
tak sa neodhlás, ak tak zo ZP.

komu to bolo?:)
Paula
17.09.06,18:00
Ahojte,

ak zamestnávateľ prestane zamestnávať zamestnancov, do koľkých dní sa musí odhlásiť ako zamestnávateľ zo sociálnej poisťovne a z daňového úradu? (podnikateľom ostáva, plánuje ďalej zamestnávať, ale nevie kedy)

K SP pozri bod č.1:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=293668&postcount=4

Na DÚ by som posielala nulové prehťady zatiaľ, kým niekoho zamestná.
Janka6685
19.09.06,12:45
K SP pozri bod č.1:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=293668&postcount=4

Na DÚ by som posielala nulové prehťady zatiaľ, kým niekoho zamestná.

Ďakujem:) .
azalka
20.09.06,09:00
Prosím poraďte (v poisťovni som sa k odpovedi nedopátrala). Pre istotu to rozpíšem :
Min.rok som bola SZČO (01/05-6/05, potom prerušenie živnosti do 01/06) a aj zamestnanec (07-12/05). Výsledok HZ bol strata - v roč.zúčtovaní v IV.odd. mi vyšiel preddavok na obd. 07/06-06/07 Sk 81,- (preddavky so SZČO boli 14744, poistné vyšlo 5818,-). Celkový výsledok vr.zamestnania je preplatok 8826,-.

Otázka: Tento rok som zamestnanec+SZČO. Mám sa znovu prihlásiť do ZP ako SZČO (po prerušení v 01/06 som sa neprihlásila, vtedy to tiež nebolo celkom jasné, či áno alebo nie, napr. v SP som sa musela registrovať len ako dobrovoľ.poist. nie ako živnostník)? Alebo mám začať len platiť preddavky zo SZČO z min.vym.základu?
Vďaka
:confused: :confused: :confused:
jankasm
20.09.06,09:38
Prosím poraďte (v poisťovni som sa k odpovedi nedopátrala). Pre istotu to rozpíšem :
Min.rok som bola SZČO (01/05-6/05, potom prerušenie živnosti do 01/06) a aj zamestnanec (07-12/05). Výsledok HZ bol strata - v roč.zúčtovaní v IV.odd. mi vyšiel preddavok na obd. 07/06-06/07 Sk 81,- (preddavky so SZČO boli 14744, poistné vyšlo 5818,-). Celkový výsledok vr.zamestnania je preplatok 8826,-.

Otázka: Tento rok som zamestnanec+SZČO. Mám sa znovu prihlásiť do ZP ako SZČO (po prerušení v 01/06 som sa neprihlásila, vtedy to tiež nebolo celkom jasné, či áno alebo nie, napr. v SP som sa musela registrovať len ako dobrovoľ.poist. nie ako živnostník)? Alebo mám začať len platiť preddavky zo SZČO z min.vym.základu?
Vďaka
:confused: :confused: :confused:

Čo sa týka SZČO vlastné skúsennosti nemám, ale môj názor je, že ak si im nahlásila prerušenie živnosti, a oni ťa tým pádom momentálne neevidujú ako fungujúcu SZČO, mala by si im nahlásiť, že končíš prerušenie živnosti a začínaš znovu fungovať ako SZČO.
veronika1
21.09.06,09:52
V súvislosti so zmenou zákona o SP od 1.8.2006 a neplatenia NP za dôchodcou je potrebné túto zmenu nahlásiť na SP na RLFO ako ukončenie NP?

Vopred ďakujem.
Martinella
21.09.06,09:54
V súvislosti so zmenou zákona o SP od 1.8.2006 a neplatenia NP za dôchodcou je potrebné túto zmenu nahlásiť na SP na RLFO ako ukončenie NP?

Vopred ďakujem.

Nie. Veď ani na RLFO neprihlasuješ na každé poistenie zvlášť. Dá sa to len u dobrovoľného poistenia.
Janka6685
02.10.06,03:41
Dnes sa chcem ísť odhlásiť z DÚ ako zamestnávateľ. Je potrebné si pripraviť nejaké tlačivo, alebo to len naťukajú do PC?

Btw, nenašla som, aká je lehota na odhlásenie...pomôžete mi prosím?
sta
02.10.06,04:13
myslím, že na odhlásenie nie je žiadne tlačivo. Malo by im stačiť, ak napíšeš vo forme úradného listu Oznámenie a dáš si to potvrdiť na DÚ.

Lehota je podľa §31 ods. 7 zákona o správe daní a poplatkov 15 dní. Prikladám citáciu zákona:

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.
Janka6685
02.10.06,04:30
myslím, že na odhlásenie nie je žiadne tlačivo. Malo by im stačiť, ak napíšeš vo forme úradného listu Oznámenie a dáš si to potvrdiť na DÚ.

Lehota je podľa §31 ods. 7 zákona o správe daní a poplatkov 15 dní. Prikladám citáciu zákona:

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Ďakujem veľmi pekne.

1. Ak ide o odhlásenia, tak by som ešte potrebovala vedieť, či je potrebné odhlásiť aj inšpekčnú knihu?

2. Registračnú pokladňu asi odhlásiť musím, lebo je v nej adresa prevádzky a na tejto prevádzke už nebude používaná.

3. Musím sa odhlásiť aj z hygieny? (oboch?)

Pýtam sa preto, lebo si nie som istá, kde všade som sa prihlasovala (na xy miesta) a možno sa niekde ani netreba odhlásiť a tie pracovníčky sa potom tvária, že ako, že to neivem.
sta
02.10.06,04:34
A Ty ideš rušiť prevádzku???
V predchádzajúcom príspevku si písala, že sa chceš odhlásiť ako zametnávateľ, čiže sa potrebuješ odhlásiť z platenia Dane zo závislej činnosti.
Skús to bližšie vysvetliť.:rolleyes:
sta
02.10.06,04:37
Ďakujem veľmi pekne.

1. Ak ide o odhlásenia, tak by som ešte potrebovala vedieť, či je potrebné odhlásiť aj inšpekčnú knihu? neviem či treba odhlasovať inšpekčnú knihu, ale určite musíš oznámiť na ŽÚ zrušenie prevádzky (je na to tlačivo) a takisto aj na Mestskom úrade, ktorý Ti schválil otváracie hodiny.

2. Registračnú pokladňu asi odhlásiť musím, lebo je v nej adresa prevádzky a na tejto prevádzke už nebude používaná. Registračnú pokladňu musíš ísť odhlásiť, myslím, že na to majú na Daňovom úrade aj tlačivo, treba ísť na oddelenie registrácie a tam Ti poradia.

3. Musím sa odhlásiť aj z hygieny? (oboch?) Hygienikom, ktorý Ti prevádzku schválili musíš oznámiť jej zrušenie.

Pýtam sa preto, lebo si nie som istá, kde všade som sa prihlasovala (na xy miesta) a možno sa niekde ani netreba odhlásiť a tie pracovníčky sa potom tvária, že ako, že to neivem.

Moje odpovede platia v prípade, že rušíš prevádzku. :rolleyes:
Janka6685
02.10.06,04:47
Moje odpovede platia v prípade, že rušíš prevádzku. :rolleyes:

ďakujem, ďakujem.....:)

Aj som chcela napísať, že ruším len prevádzku a nie živnosť, ale mám v hlave toľko otázok, že som zabudla.
Janka6685
02.10.06,04:49
Moje odpovede platia v prípade, že rušíš prevádzku. :rolleyes:

Nemôžem ti pridať bodík (píše, že musím najskôr niekomu inému), tak ti posielam aspoň smajlíka:) a ešte jedno poďakovanie.