MrAdyy
27.03.08,18:21
Zdravim.
Potreboval by som poradit. Mam notebook HP, na spodnej strane je nalepka "Zaruka 1 rok". Nieje nahodou zo zakona povinna zarucna doba 2 roky? Alebo to plati individualne?

Vopred dakujem.
skok
27.03.08,19:22
Dva roky je podľa zákona (občianskeho zákonnika) ak kupuješ ako občan bez IČO. 1 rok sa bežne uplatňuje pre firmy, teda keď sa kupuje na firmu najmä bez DPH (Acer, IBM a HP)
Ak ste ho kúpili iba s 12 mes. zárukou, čiže ste si u predajcu nedokúpili rozšírenie na 24 mesiacov (a nevyzvali vás k tomu) a ste tzv. koncový zákazník-občan, v prípade reklamácií po 12. mesiaci, nebude oprava hradená vo vašej réžií, ak si vynutíte postup podľa zákona a dovybavuejte si záručnú dobu.
MrAdyy
27.03.08,19:53
Dakujem!
misomiso
27.03.08,20:01
Zdravim.
Potreboval by som poradit. Mam notebook HP, na spodnej strane je nalepka "Zaruka 1 rok". Nieje nahodou zo zakona povinna zarucna doba 2 roky? Alebo to plati individualne?

Vopred dakujem.

HP je americka znacka, mozno to s tym suvisi, americania maju vzdy zvlastny status. Napriklad americki vojaci ako jedini nepodliehaju Medzinarodnemu sudu pre vojnove zlociny v Haagu...
Luna
27.03.08,20:13
[quote=skok;692316]Dva roky je podľa zákona (občianskeho zákonnika) ak kupuješ ako občan bez IČO. 1 rok sa bežne uplatňuje pre firmy, teda keď sa kupuje na firmu najmä bez DPH (Acer, IBM a HP)
Ak ste ho kúpili iba s 12 mes. zárukou, čiže ste si u predajcu nedokúpili rozšírenie na 24 mesiacov (a nevyzvali vás k tomu) a ste tzv. koncový zákazník-občan, v prípade reklamácií po 12. mesiaci, nebude oprava hradená vo vašej réžií, ak si vynutíte postup podľa zákona a dovybavuejte si záručnú dobu.

Súhlasím,vlani som riešila tento problém. Keď je notebook kúpený na IČO ide o obchodný vzťah. Tak sa nato pozerá aj obchodná inšpekcia.Ja mám Acer značku.
Halli
27.03.08,20:26
HP je americka znacka, mozno to s tym suvisi, americania maju vzdy zvlastny status. Napriklad americki vojaci ako jedini nepodliehaju Medzinarodnemu sudu pre vojnove zlociny v Haagu...

:D...Mišo vidím, že máš podobný prívetivý vzťah k tejto zemi "neobmedzených" možností ako ja. S tou 1 ročnou zárukou je to načisto blbosť. Nechápem podstatu tohto opatrenia z čisto logických dôvodov :rolleyes:

...ak budeš mať predajcu , ktorý je naklonený zamyslieť sa nad touto nelogickou podmienkou a vystaví ti fa bez IČO dodatočne ako mne, riešenie je na svete. Doteraz nechapem takéto nezmysly.
VladoaKatka
28.03.08,04:23
No trochu ma zarazili Vaše odpovede ??? Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. ani Občianský zákonník č.40/1964 Zb. v znení neskorších noviel na Slovenku je záručná doba:

- pri predanom novom tovare 24 mesiacov
- pri zhotovení vecí na zákazku 24 mesiacov
- pri oprave a úprave vecí 3 mesiace
- pri stavebných úpravách a opravách 18 mesiacov
- pri zhotovení stavby 3 roky
- pri predaji použitých vecí 12 mesiacov

Nikde v zákone sa nehovorí o značkách, pôvodoch štátu - ak sa niečo predáva na Slovensku - záruka sa poskytuje podľa platných zákonov na Slovensku a v čase predaja.

Jednoducho povedané, ak zahraničný dodávateľ dá 1,2 roky alebo ani deň záruky, u nás sa musí priznať aj na NB HP 24 mesiacov minimálne, samozrejme predajcovia môžu len zvýšiť dobu záruky ale nie znížiť.

http://www.porada.sk/t56207-co-hovorite-na-novy-zakon-na-ochranu-spotrebitela.html
Halli
28.03.08,07:50
Nikde v zákone sa nehovorí o značkách, pôvodoch štátu - ak sa niečo predáva na Slovensku - záruka sa poskytuje podľa platných zákonov na Slovensku a v čase predaja.


No Katka bola by si prekvapená, mám to odkušane na vlastnej koži u HP
s IČO... 1 rok
bez IČO....2 roky:cool:

a nepomohla som si ani vyjaveným výrazom, nechapavými poznámkami ani logickými zdôvodneniami v servise HP !
VladoaKatka
28.03.08,10:37
No Katka bola by si prekvapená, mám to odkušane na vlastnej koži u HP
s IČO... 1 rok
bez IČO....2 roky:cool:

a nepomohla som si ani vyjaveným výrazom, nechapavými poznámkami ani logickými zdôvodneniami v servise HP !
Nič iné nemôžem na to povedať, len že nedodržujú zákon.
Luna
28.03.08,14:32
Keďže som mala ten istý problém,obrátila som na SOI. Pani zo SOI mi povedala, že 24 mesiacov je podľa Občianského zákonníka, keďže som notebook kupovala na IČO riadim sa Obchodným zákonníkom a oni s tým nemôžu nič robiť. Mala som si prečítať obchodné podmienky pri uzavretí zmluvy.
Halli
28.03.08,16:06
Keďže som mala ten istý problém,obrátila som na SOI. Pani zo SOI mi povedala, že 24 mesiacov je podľa Občianského zákonníka, keďže som notebook kupovala na IČO riadim sa Obchodným zákonníkom a oni s tým nemôžu nič robiť. Mala som si prečítať obchodné podmienky pri uzavretí zmluvy.

Presne toto som urobila aj ja ;), SOI je organizácia s právomocami tak na dve veci.... :cool::mad:
johny18
11.11.08,14:58
Potrebujem poradit so zarukou na notebook HP.

Ako SZCO som zakupil z velkoobchodu 2 notebooky HP 6730s. Jeden notebook budem vyuzivat pre svoje potreby, druhy som zakupil pre ucely dalsieho predaja, kedze v malom mnozstve podnikam aj v tomto. V zarucnom liste je uvedena pri oboch zarucna doba 12 mesiacov. Svojmu zakaznikovi, ktoremu budem dalej predavat uvedeny notebook, mam uviest na zarucny list zarucnu dobu tiez len 12 mesiacov alebo 24 mesiacov?
stiby2
11.11.08,15:33
no ja mam zase s HP dobru skusenost. Kupil som notebook v USA, po 6 mesiacoch zhorela nabijacka. Vyreklamovala mi ho jedna firma (EQ z BA) a uspesne. Nemal som ziadne doklady o kupe notebooku, trvala to sice 4 mesiace (na 2 krat) ale bol som rad, ze to spravili a nic odo mna nepytali, len tak... ze oni skusia to vybavit.
neviem presne ako to spravili, ale nova nabijacka objednana prave cez nich (EQ) by stala 9000Sk, s dopravou, clom a neviem cim...