tina106
27.03.08,18:36
Viete mi poradit, z ktorých poskytnutých zálohových platieb nemám nárok na odpočet DPH ? Kontrolórky z DU mi povedali, že nie z každej zálohy mám nárok na odpočet, aj ked mam danovy doklad alebo fakturu.
azla
27.03.08,18:27
Viete mi poradit, z ktorých poskytnutých zálohových platieb nemám nárok na odpočet DPH ? Kontrolórky z DU mi povedali, že nie z každej zálohy mám nárok na odpočet, aj ked mam danovy doklad alebo fakturu.
Neviem ako to bolo myslené tými kontrolórkami.
Ak poskytneš zálohu na zdaniteľné plnenie platiteľovi Dph, platiteľ Dph je povinný vystaviť k prijatej zálohe daňový doklad. Pri posudzovaní nároku na odpočet dph na vstupe skúmaš či máš nárok na odpočet presne tak, akoby si skúmala či máš nárok na odpočet dph z ostrej faktúry.
Povedzme, ak by si poskytla zálohu na osobné auto, tak dodávateľ je povinný vystviť faktúru a odviesť dph z prijatej platby, ale Ty nemáš nárok na odpočet, lebo pri tomto nákupe nie je nárok (okrem výnimiek).
Musíš skúmať prípad od prípadu.
tina106
27.03.08,18:34
Dakujem za odpoved, viem ze nemam narok na odpocet pri nakupoch vymenovanych v zakone, skor som mala na mysli ci neexistuje nejake usmernenie MF, ktorym by sa poskyt. zalohy delili podla charakteru, obsahu, buducej služby, dodania tovaru najak inac. Alebo ci kazda poskytnuta financna zaloha je - nie je automaticky povazovana za zalohovu platbu v zmysle zakona o DPH.