jaanka
27.03.08,19:39
Dobry vecer

Pisem prvykrat, snad to bude uspesne a niekto mi bude vediet poradit.
Problem: SZCO uctuje v JU, predala automobil v septembry 2007, odpisovalo sa dva roky.
Otazka:Moze si uplatnit odpisy aj v roku 2007, ked ho k 31.12.2007 uz nema v majetku.Da sa uplatnit alikvotna ciastka odpisu?
Ak ano moze si dat do vydavkov aj zostatkovu cenu?Alebo iba zostatkovu cenu a odpisy uz neriesi.
Auto sa kupovalo za 80 000Sk, a predalo za 20 000 sk.
Co mozem dat do vydavkov oproti prijmu z predaja auta v danovom priznani.
dakujem za rychlu odpoved
potrebujem k danovemu
Anja111
27.03.08,18:57
Dobry vecer

Pisem prvykrat, snad to bude uspesne a niekto mi bude vediet poradit.
Problem: SZCO uctuje v JU, predala automobil v septembry 2007, odpisovalo sa dva roky.
Otazka:Moze si uplatnit odpisy aj v roku 2007, ked ho k 31.12.2007 uz nema v majetku.Da sa uplatnit alikvotna ciastka odpisu?
Ak ano moze si dat do vydavkov aj zostatkovu cenu?Alebo iba zostatkovu cenu a odpisy uz neriesi.
Auto sa kupovalo za 80 000Sk, a predalo za 20 000 sk.
Co mozem dat do vydavkov oproti prijmu z predaja auta v danovom priznani.
dakujem za rychlu odpoved
potrebujem k danovemu
Na odpisy už nie je nárok, ale ZC uplatníš celú...
jaanka
28.03.08,15:20
ta odpoved ma trosku zmiatla, pretoze od inej uctovnicky mam info, ze sa daju uplatnit odpisy po dobu kedy bolo v evidencii.
tak som sa pohrabala v zakone a nasla som :

(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.

(12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11.

a co sa tyka tej ZC, tak to je jasne:
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny,

- ak to spravne chapem, mozem si uplatnit aj odpisy, aj ZC???
Zoltán Kovács
28.03.08,15:23
Nemáš v evidencii k 31.12. nie je nárok na odpis, ale zúčtuje sa zostatková hodnota.

P.S. Tá istá otázka sa prečo rieši v dvoch témach? Je pohodlné preskakovať z jednej do druhej?

http://www.porada.sk/t78433-predaj-automobilu-zauctovanie-zc.html#post693439
jaanka
28.03.08,15:26
a co ten odstavec 12, na ake pripady sa potom vztahuje
jaanka
28.03.08,15:36
sorry, ak som sposobila nejaky chaos,
som tu 2 den, takze neviem co a ako,ak mi prezdradis, ako zmazat jednu temu, rada to urobim, ak sa to da.*D