erika_H
27.03.08,19:49
Dobrý večer prajem poraďáci,prosím Vás,
keď mám faktúru za sprostredkovateľské služby,ktoré vykonala fyzická osoba pre právnickú osobu,faktúra je vystavená v r.2007,ale bola uhradená až v r.2008.. Viem že toto nie je výdavok r.2007 (keďže nebola uhradená-lebo sa jedná o FO ktorá poskytla sprostredkovateľské služby)
Teraz ma však zaujíma spôsob účtovania.

keď si účtujem predkontáciu na faktúru,účtujem 518/321..?
a potom cez interný doklad musím preúčtovať .../518 (aby mi to odišlo z nákladov) na ktorý účet to mám prosím správne dať?
A V daňovom priznaní PO to bude pripočitateľná položka?

poradí mi prosím niekto,kto už účtoval takýto prípad?
Ďakujem moc
azla
27.03.08,19:14
Dobrý večer prajem poraďáci,prosím Vás,
keď mám faktúru za sprostredkovateľské služby,ktoré vykonala fyzická osoba pre právnickú osobu,faktúra je vystavená v r.2007,ale bo(la uhradená až v r.2008.. Viem že toto nie je výdavok r.2007 (keďže nebola uhradená-lebo sa jedná o FO ktorá poskytla sprostredkovateľské služby)
Teraz ma však zaujíma spôsob účtovania.

keď si účtujem predkontáciu na faktúru,účtujem 518/321..?
a potom cez interný doklad musím preúčtovať .../518 (aby mi to odišlo z nákladov) na ktorý účet to mám prosím správne dať?
A V daňovom priznaní PO to bude pripočitateľná položka?

poradí mi prosím niekto,kto už účtoval takýto prípad?
Ďakujem moc
Učtovanie tak ako píšeš 518/321, na konci roku s účtovaním už nič neupravuješ.
Robíš iba neúčtovné úpravy hospodárskeho výsledku, cez DP.

V DP tieto náklady musíš dať ako pripočítateľné R. 140 v r. 2007
( doložiš si k svojim poznámkam popis prečo si to vybrala z nákladov)

V roku 2008 , keď už si to uhradila, si daný náklad v DP uznáš ako položku odpočítateľnú na R. 270
azla
27.03.08,19:16
Ešte doplním, že predmeto účtovania by bol daný prípad, ale iba v súvislosti s účtovaním odloženej dane. O tej učtujú účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť auditu.
erika_H
27.03.08,20:10
Učtovanie tak ako píšeš 518/321, na konci roku s účtovaním už nič neupravuješ.
Robíš iba neúčtovné úpravy hospodárskeho výsledku, cez DP.

V DP tieto náklady musíš dať ako pripočítateľné R. 140 v r. 2007
( doložiš si k svojim poznámkam popis prečo si to vybrala z nákladov)

V roku 2008 , keď už si to uhradila, si daný náklad v DP uznáš ako položku odpočítateľnú na R. 270

Ďakujem ti pekne Azla.
A mám si to aj analyticky rozčleniť-ako nedaňový náklad?Ja účtujem v OMEGE,by som si aj mohla začiarknuť "nedaňový" účet..
erika_H
28.03.08,06:28
Ďakujem ti pekne Azla.
A mám si to aj analyticky rozčleniť-ako nedaňový náklad?Ja účtujem v OMEGE,by som si aj mohla začiarknuť "nedaňový" účet..
posúvam
azla
28.03.08,06:54
Ďakujem ti pekne Azla.
A mám si to aj analyticky rozčleniť-ako nedaňový náklad?Ja účtujem v OMEGE,by som si aj mohla začiarknuť "nedaňový" účet..
Neviem, či by som to dávala na nedaňový účet. Nákad sám o sebe je daňový v čase, keď o ňom učtuješ. Až na konci roku vyhodnocuješ všetky dopady s ohľadom na zákon o dani z príjmu a toto je neúčtovná operácia.
V r. 2008, keď budeš mať danú províziu zaplatenú, tiež nebudeš o nej učtovať, len ju mimoúčtovne zohľadníš.
Náklady, ktoré sú daňové po splnení určitých podmienok, sledujem počas roka na osobitnej analityke, aby "neunikli" mojej pozornosti a na konci roku si urobím vyhodnotenie. (zaplatené, nezaplatené ap.)
erika_H
28.03.08,08:46
Ďakujem azla.Krásny slnečný dník prajem:)
erika_H
28.03.08,15:05
A ako postupovať v prípade,keď mám došlú faktúru-síce vystavenú 2.1.2008,ale predmetom fakturácie sú sprostredkovateľské služby od Fo za 12/2007, faktúra je uhradená v 1/2008.Postupujem rovnako?
rok 2007
Tzn. cez ID si zaúčtujem 518/326
v daňovom priznaní je celá suma pripočitateľná položka
v r.2008
faktúru účtujem 326/321
a v daňovom priznaní r.2008 je to odpočitateľná položka od základu dane.
Mám to takto prosím správne?
Ďakujem moc
azla
28.03.08,15:27
A ako postupovať v prípade,keď mám došlú faktúru-síce vystavenú 2.1.2008,ale predmetom fakturácie sú sprostredkovateľské služby od Fo za 12/2007, faktúra je uhradená v 1/2008.Postupujem rovnako?
rok 2007
Tzn. cez ID si zaúčtujem 518/326
v daňovom priznaní je celá suma pripočitateľná položka
v r.2008
faktúru účtujem 326/321
a v daňovom priznaní r.2008 je to odpočitateľná položka od základu dane.
Mám to takto prosím správne?
Ďakujem moc
Ano, máš to správne. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
tibor1000
15.07.08,17:42
Dobrý večer prajem.Chcel by som si vypočuť váš názor: podnikateľ na svojom letáku (reklama svojej firme) zverejní reklamu aj inej firmy (aby ušetril náklady).Môže toto vyfakturovať inej firme (tej,ktorej poskytne priestor na svojom letáku)? Avšak tento podnikateľ nemá v predmete podnikania reklamné služby,ale chceli by sme to zaradiť medzi sprostredkovateľské služby.Text faktúry by bol: fakturujem Vám sprostredkovanie priestoru na letáku. Môže byť?
tibor1000
16.07.08,18:15
Dobrý večer prajem.Chcel by som si vypočuť váš názor: podnikateľ na svojom letáku (reklama svojej firme) zverejní reklamu aj inej firmy (aby ušetril náklady).Môže toto vyfakturovať inej firme (tej,ktorej poskytne priestor na svojom letáku)? Avšak tento podnikateľ nemá v predmete podnikania reklamné služby,ale chceli by sme to zaradiť medzi sprostredkovateľské služby.Text faktúry by bol: fakturujem Vám sprostredkovanie priestoru na letáku. Môže byť?
Môžete mi prosím napísať niekto Váš názor?Ďakujem.
azla
16.07.08,18:58
V tomto prípade ide o "poskytnutie časti priestoru" vo vašom letáku na zverejnenie reklamy inej firmy, (nie o sprostredkovanie).
Chápem to ako príležitostnú činnosť, využitie voľných kapacít .... .

Z môjho pohľadu by som sa nad tým až tak netrápila a vyfakturovala by som zverejnenie reklamy.
V konečnom dôsledku aj tak by sa neposudzovalo, čo ste napísali do textu, ale skutočný obsah služby, ktorú ste poskytli.
tibor1000
16.07.08,19:34
V tomto prípade ide o "poskytnutie časti priestoru" vo vašom letáku na zverejnenie reklamy inej firmy, (nie o sprostredkovanie).
Chápem to ako príležitostnú činnosť, využitie voľných kapacít .... .

Z môjho pohľadu by som sa nad tým až tak netrápila a vyfakturovala by som zverejnenie reklamy.
V konečnom dôsledku aj tak by sa neposudzovalo, čo ste napísali do textu, ale skutočný obsah služby, ktorú ste poskytli.
Ďakujem ti za názor Azla.Takže myslíš,že príležitostné uverejnenie reklamy na našom letáku,aj keď nemáme živnosť na reklamné služby-nemal by to byť problém?Môžem fakturovať reklamné služby aj bez oprávnenia?
Zita5
16.07.08,19:44
tibor1000 , ja by som ešte k danej FA určite chcela mať aj písomne vypracovanú dohodu , že dané firmy sa spoločne dohodli na realizácii tlače spoločného letáku v rámci šetrenia výdavkov na reklamu a na tejto výrobe letáku sa budú finančne spolupodielať obe firmy v podiele 1/2 z ceny zhotovenia tlače .Z toho by bolo zrejmé , ktorá firma objednáva tlač a zároveň aj platí zhotovenie zákazky a ďalej by bolo zrejmé , že je aj oprávnená vyfakturovať resp.prefakturovať dohodnutú cenu za tlač letáku , v ktorom je uvedená reklama pre obe firmy .
tibor1000
16.07.08,20:04
tibor1000 , ja by som ešte k danej FA určite chcela mať aj písomne vypracovanú dohodu , že dané firmy sa spoločne dohodli na realizácii tlače spoločného letáku v rámci šetrenia výdavkov na reklamu a na tejto výrobe letáku sa budú finančne spolupodielať obe firmy v podiele 1/2 z ceny zhotovenia tlače .Z toho by bolo zrejmé , ktorá firma objednáva tlač a zároveň aj platí zhotovenie zákazky a ďalej by bolo zrejmé , že je aj oprávnená vyfakturovať resp.prefakturovať dohodnutú cenu za tlač letáku , v ktorom je uvedená reklama pre obe firmy .
Áno Zitka,toto je veľmi zaujímavé,čo ste mi napísali.Ďakujem Vám