ALBINA
27.03.08,19:37
Ahojte , prosím o radu - pracovníčka požiadala o neplatené voľno a zamestná-
vateľ jej vyhovie.Žiada od 1.4. do 30,9.2008.Môže sa vrátiť skôr? Prijali sme
na tú dobu inú pracovníčku.Treba v prac.zmluve dať "najviac do..."
Odvádzame len do ZP ?

Ďakujem
anjelik1112
30.03.08,15:09
Moja odpoveď je možno laická, ale ja si vysvetľujem neplatené voľno ako "dovolenku",ktorú môžem zrušiť. Predpokladám, že pracovníčka má podpísanú platnú pracovnú zmluvu, takže jej nástup do práce skôr ako jej uplynie neplatené voľno je možný.
Katarína Horváthová
30.03.08,16:01
Pripojila ba som sa k tejto teme ale naopak.Od 1-ho máme prijať zamestnancov, ktorý na 3 mesiace vo svojej firme dostali neplatené voľno.Tato firma nás poprosila aby sme ich zamestnali, stým že po 3 mes.sa vrátia do pôvodnej firmy a tam im dajú potom zmluvu do konca r.2009Mala by som ich prijať normálne do pracovného pomeru, odvádzať za nich odvody ,ale nemali by u nás podpísať vyhlásenie , lebo ho maju podpísané v pôvodnej firme , kde majú nepl,v.Ako to bude však s dovolenkami,v prípade s priemerkami na PN? Velmi sa mi to nepači , lebo vobec nepoznáme tych ludi a u nas vo firma sa praqcuje na ukol, V prípade, že nebudu vediet splniť ukol, ešte mi im budeme musieť doplacať do min.mzdy.este takyto prípad som neriešila, dufam ,že postup bude spravny.Môžete mi to udobriť , prípadne poradiť ako treba v tomto prípade postupovať.Ahojte.
Evaman
31.03.08,10:23
Záleží od toho či ich chcete prijať na riadny pp napr.na dobu určitú na tie tri mesiace alebo na iný druh pp, DoVP,... ak by ste ich prijali ale na DoVP,treba myslieť na to,že vo "svojej firme" majú prerušené sociálne poistenie. Zamestnanec môže mať uzatvorených aj viacero pp súčasne. Z každého pp mu plynú rovnaké práva aj povinnosti. Dovolenku by si vyrátala len za tie tri mesiace a priemery budú pravdepodobné z min. mzdy. Vyhlásenie u teba nepodpíšu,tým pádom neuplatníš nezd.min. ,túto čiastku si vysporiadajú v ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní.
Koreniny Macek
31.03.08,12:32
Ďakujem , hoci zamestnancom sa nebude páčiť,že budú platiť dane.Ahoj
piškotka
01.04.08,10:03
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ak zamestnanec nastúpi na neplatené voľno, nahlásim ho na sociálnej poisťovni a platím iba odvody na zdravotnú poisťovňu? A aký je vym.základ na ZP, musí to byť vždy min.mzda alebo aký mi soft vyráta? napr. za mesiac marec mi počíta VZ na ZP 7084 ako alikvótna časť. Viete mi prosím niekto poradiť? Vrelá vďaka
Tweety
01.04.08,10:09
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ak zamestnanec nastúpi na neplatené voľno, nahlásim ho na sociálnej poisťovni a platím iba odvody na zdravotnú poisťovňu? A aký je vym.základ na ZP, musí to byť vždy min.mzda alebo aký mi soft vyráta? napr. za mesiac marec mi počíta VZ na ZP 7084 ako alikvótna časť. Viete mi prosím niekto poradiť? Vrelá vďaka
No, ak NV trvalo celý mesiac tak z 8100.--t.j. mesačná MM.
vysky
09.04.08,18:59
Ahoj, pripojím sa k téme, už som sa dozvedela, že pri nástupe na neplatené voľno treba človeka odhlásiť zo SP a platiť ZP z min. základu (bude na NV celý mesiac) a tiež že zam-teľ si náklady spojené s úhradou poistného vyžiada od zamestnanca po vzájomnej dohode.
Chcem sa opýtať akým spôsobom sa rieši vysporiadanie týchto odvodov do ZP?
Niekde sa píše, že zam-c vloží celú výšku odvodov do pokladne z toho sa potom uhradí poistné, niekde zas, že mu to zam-ľ stiahne z nasledujúcej výplaty a tu sa tiež názory rôznia či celých 14% alebo len 4%, teda časť zodpovedajúca zam-covi.
Otázka je, ako čo sa to zaúčtuje v JU pri vklade zam-ca do pokladne?
Ako sa to zúčtuje v nasledujúcej výplate? (ako zrážka?) v JU? Odčíta sa to už z čistej mzdy?
Ďakujem za rady
vysky
10.04.08,11:03
PORADÍ MI NIEKTO PROSÍM?
Jana Motyčková
11.04.08,07:20
Nárok na 4% má zamestnávateľ aj bez dohody so zamestnancom. Žiadať 10% od zamestnanca - na to zamestnávateľ nárok nemá. Zamestnanec môže 4% vložiť do pokladne alebo sa mu môžu zraziť v ďalśej výplate - to je jedno. Ak sa mu to zrazí z ďalšej výplaty, myslím, že by sa to mohlo odpočítať pri výpočte dane.
jankasm
11.04.08,07:57
Ak od neho požaduje aj tých 10%, na ktoré už nárok zo zákona nemá, tak na to musí byť tá písomná dohoda, a to by sa už potom malo riešiť ako normálna zrážka zo mzdy, čiže podľa mňa by to malo byť zrazené z čistej mzdy. ;)
metracik2
11.04.08,08:19
Ahojte , prosím o radu - pracovníčka požiadala o neplatené voľno a zamestná-
vateľ jej vyhovie.Žiada od 1.4. do 30,9.2008.Môže sa vrátiť skôr? Prijali sme
na tú dobu inú pracovníčku.Treba v prac.zmluve dať "najviac do..."
Odvádzame len do ZP ?

Ďakujem
Moja odpoved. V pracovnej zmluve uvediem meno zastupujuceho a tym sa tato pracovna zmluva chova ako pracovna zmluva na dobu urcitu, takze ak by sa zamestnankyna z neplateneho volna vratila skor, tak nie je problem. Odhlasenie zo socialnej poistovni na prislusnom tlacive s prislusnym kodom prerusenia poistenia. Zdravotna poistovna, zamestnanec sa odhlasi zo zdravotnej poistovni, lebo predpokladam, ze ide do zahranicia, a vy ho tiez odhlasite, aby ste o tom mali doklad, lebo je to neplatene volno nad 30 dni.
Ak by vsak tento zamestnaec zostal na Slovensku, postupovala by som inak. Vypocitala by som minimalneho vymeriavacieho zakladu 8100,- Sk 14% a vypocitanu sumu nech mi vlozi do pokladne, vydam o tom doklad zamestnancovi. Za zamestnavatela odvediem co treba aj za zamestnanca.Inak by som sa opytala prislusnej zdravotnej poistovni, ako to chcu, lebo napriklad spolocna ZP od zamestnavatela nechcela uhrady, ale len od zamestnanca ako dobrovolne poistena osoba.
jankasm
11.04.08,11:38
Moja odpoved. V pracovnej zmluve uvediem meno zastupujuceho a tym sa tato pracovna zmluva chova ako pracovna zmluva na dobu urcitu, takze ak by sa zamestnankyna z neplateneho volna vratila skor, tak nie je problem. Odhlasenie zo socialnej poistovni na prislusnom tlacive s prislusnym kodom prerusenia poistenia. Zdravotna poistovna, zamestnanec sa odhlasi zo zdravotnej poistovni, lebo predpokladam, ze ide do zahranicia, a vy ho tiez odhlasite, aby ste o tom mali doklad, lebo je to neplatene volno nad 30 dni.
Ak by vsak tento zamestnaec zostal na Slovensku, postupovala by som inak. Vypocitala by som minimalneho vymeriavacieho zakladu 8100,- Sk 14% a vypocitanu sumu nech mi vlozi do pokladne, vydam o tom doklad zamestnancovi. Za zamestnavatela odvediem co treba aj za zamestnanca.Inak by som sa opytala prislusnej zdravotnej poistovni, ako to chcu, lebo napriklad spolocna ZP od zamestnavatela nechcela uhrady, ale len od zamestnanca ako dobrovolne poistena osoba.

No toto, čo píšeš, že od zamestnávateľa nechceli nič, len od zamestnanca ako dobrovoľne nezamestnanej osoby /nie dobrovoľne poistenej, to sa môže len v SP, do ZP platiť musí ak sa rozhodne byť dobrovoľne nezamestnanou osobu, či bude platiť aj do SP, to záleží na nej/, by podľa mňa bolo reálne vtedy, keby PP ukončili, a on by bol nezamestnaný, pretože kým ho neukončia, tak je stále zamestnancom a sám odvody do ZP platiť nemôže.
A v tom prípade, musí zamestnávateľ platiť 4% za zamestnanca a 10% za zamestnávateľa mesačne do ZP.

Zmluvu na zastupovanie treba urobiť na dobu určitú, kým sa vráti pôvodný zamestnanec. Pracovný pomer proste dňom jej návratu skončí.

Zamestnancovi treba na SP na RLFO nahlásiť prerušenie poistenia.
Na ZP sa nenahlasuje nič, tam len musia byť zaplatené odvody z minimálnej mzdy. ;)