alba2006
27.03.08,20:06
Ahojte poradaci.

Viem, ze komisonalny predaj uz bol rozoberany, ale nezodpovedalo to moje otazky.
Dovazam textil zo zahranicia, ktory dodavam do maloobchodnych predajni. V jednej z nich majitelka nema momentalne dostatok financnych prostriedkov aby zakupila tovar. Myslela som, ze by som to mohla riesit cez komisionalny predaj. Spiseme zmluvu - ale neviem aku, ake maju byt nalezitosti. Pripojim dodaci list, ktory podpise pri prevzati tovaru. Chyba mi tu este nieco? Aky doklad jej vlastne dam ako obstaranie tovaru? Ako bude majitelka obchodu davat zakaznikom blocky? Ako si to ja dam do uctovnictva? Nie som platca DPH a uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Dakujem vsetkym za odpoved.
VladoaKatka
28.03.08,04:37
Asi Ti neodpoviem presne na Tvoju otázku ale nedá mi to nereagovať.
Obchodníci (česť výnimke) veľmi často nemajú finančné prostriedky a snažia sa buď naťahovať úhradu FA za tovar alebo sa snažia dotlačiť dodávateľov do Komis predaja. Takýto obchodník za cudzie peniaze si naplní svoju predajňu s tovarom. Má snahu ponúkať a predávať tovar, za ktorý má FA, teda splatnosť a povinnosť úhrady a "komis, to ak sa niečo predá dobre ak nie aj tak dobre, však ja v tom nemám peniaze".
Môže sa stať, že Ti vráti po 6-tich mesiacoch tovar " no nepredal sa". Neviem aký máš sortiment, ale každopádne už takýto tovar - vrátený - nie je nový a ťažko sa Ti bude ponúkať iným odberateľom a nakoniec zistíš, že to bude Tvoj zisk - vrátený tovar z komisu.
Viem veľmi ťažko sa hľadá seriozny obchodný partner, ale vždy je lepšie tovar dodať v menšom množstve na FA a radšej po úhrade znova ako komis.
Ninamária
29.03.08,16:41
Aj ja mám menší problém s komisom. Firma s.r.o. - platca DPH dala tovar na 3 mil. v roku 2007 inej firme na komis cez dodací list so zmluvou. Mám to evidovať na 132 až kým im to nevyfaktúrujem, čo bude pravdepodobne až teraz v roku 2008 alebo to mám dať na 326, čo mi v pasívach potom robí mínus, nemôže mi strašiť tovar za 3 mil na 132, keď ho v skutočnosti nemám, a v budúcnosti budú z neho príjmy. Poradí mi prosím niekto? Ďakujem veľmi pekne.