EvaB.
27.03.08,23:13
SZČO, JÚ eviduje do dnešného dňa neuhradené pohľadávky ešte z rokov 1996-2000. Nie je isté, či budú ešte uhradené. Niektoré firmy som našla už zlikvidované rozhodnutím súdu (vytunelované - nedostatok majetku na uspokojenie veriteľov). Tieto pohľadávky potom robia šarapatu, ak chce SZČO prejsť na paušálne výdavky, alebo zrušiť živnosť (treba ich zdaňovať?) Dajú sa nejako dostať von z účtovníctva? Ak áno, ako?
Ďakujem.
EvaB.
28.03.08,12:11
Nikto nemá problém s uhrádzaním svojich pohľadávok? To sú všetci podnikatelia takí čestní?
Prosím, poraďte.
mgm
28.03.08,12:51
Evi, skus sa pozriet Úprava základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov (http://www.porada.sk/t23217-p2-prava-zkladu-dane-pri-zmene-spsobu-uplatovania-vdavkov.html)

Marta
EvaB.
29.03.08,09:34
Princíp úpravy základu dane mi je jasný (aspoň myslím), ale zdá sa mi nespravodlivé zdaňovať pohľadávky (či pri prechode na paušál alebo pri skončení podnikania), ktorých dlžníkom je človek zakladajúci jednu eseročku za druhou, po ktorých v obchodnom registri zostane len nasledujúci zápis " Uznesením Krajského súdu v Bratislave č. k.: 11111 zo dňa 26.11.2001, ktoré nadobudlo právoplatnosť dňa 21.12.2001, súd v konkurznej veci navrhovateľa - dlžníka: Podvodnícka, spol. s r.o. o vyhlásenie konkurzu zamietol pre nedostatok majetku. V zmysle § 68 ods. 3 Obchodného zákonníka sa spoločnosť zrušuje."
Čo s takýmito pohľadávkami, ako ich dostať von z evidovaných pohľadávkok?