petkasla
28.03.08,07:42
Zamestnancovi som urobila ročné zúčtovanie s tým, že mu vyšiel nedoplatok dosť vysoký a nedal sa mu strhnúť naraz z výplaty, ale budem mu to stŕhať po častiach. Môže poukázať 2% z dane niekomu? Aký dátum uvediem na potvrdení o zaplatení dane, keď ju v podstate ešte nezaplatil?
Alebo môže to urobiť tak, že zaplatí peniaze daňovému úradu sám cez svoj účet a ja mu potom potvrdím, že daň zaplatil? Ako máme postupovať?
Díky
Kolejová
28.03.08,07:23
Ak chce darovať 2 % musí mať daňovú povinnosť vysporiadanú.

L.
KEJKA
22.04.09,18:32
vieme , že ju musí mať vysporiadanú. Ako to však urobiť, ked sa mu zo mzdy za marec strhla ba časť, a dalšia sa mu mala strhnúť za apríl, máj, jún?
Poradla som klientovi, kedže nechce dávať DP typ A, aby zaplatil daň na účet zamestnávateľa, zamestnávateľ poukáže peniaze na účet DU a do hlásenia za I.Q.2009 uvedie, a na potvrdení uvedie, že daň je vysporiadaná.
Čo vy na to, odborníci?
Tweety
22.04.09,19:55
vieme , že ju musí mať vysporiadanú. Ako to však urobiť, ked sa mu zo mzdy za marec strhla ba časť, a dalšia sa mu mala strhnúť za apríl, máj, jún?
Poradla som klientovi, kedže nechce dávať DP typ A, aby zaplatil daň na účet zamestnávateľa, zamestnávateľ poukáže peniaze na účet DU a do hlásenia za I.Q.2009 uvedie, a na potvrdení uvedie, že daň je vysporiadaná.
Čo vy na to, odborníci?
On má daň vysporiadanú,( resp. ju vysporiada cez zamestnáv.) pretože ju zaplatil( zaplatí) zamestnáv. a ten ju odviedol DÚ, to je OK. A prečo to takto komplikuje? veď sa mu mohla urobiť rovno zrážka jednorázovo zo mzdy, alebo jednoducho nevedel, že ak chce 2% darovať, musí mať daň vyrovnanú?
KEJKA
23.04.09,05:14
vieme , že ju musí mať vysporiadanú. Ako to však urobiť, ked sa mu zo mzdy za marec strhla ba časť, a dalšia sa mu mala strhnúť za apríl, máj, jún?
Poradla som klientovi, kedže nechce dávať DP typ A, aby zaplatil daň na účet zamestnávateľa, zamestnávateľ poukáže peniaze na účet DU a do hlásenia za I.Q.2009 uvedie, a na potvrdení uvedie, že daň je vysporiadaná.
Čo vy na to, odborníci?


On má daň vysporiadanú, pretože ju zaplatil zamestnáv. a ten ju odviedol DÚ, to je OK. A prečo to takto komplikuje? veď sa mu mohla urobiť rovno zrážka jednorázovo zo mzdy, alebo jednoducho nevedel, že ak chce 2% darovať, musí mať daň vyrovnanú?

mne sa moja otázka vidí zrozumiteľná, práve že ju nemá vysporiadanú ani nemohol mať, bol príliš vysoký nedoplatok - stáva sa.
platí ju po splátkach - je to v zmysle zákona.
moja otázka smerovala k náhradnému riešeniu kvôli tým 2% a § 50 ZDP........
prosím odborníkov, aby sa vyjadrili,
ďakujem.
SMartina
23.04.09,09:17
Ja mám tiež jednú otázku.
Ak zamestnanec mal nedoplatok (3,- Sk), vysporiadala som mu to vo výplate. Len výplatu ešte nemá vyplatenú, môže darovať 2% dane? Má na to darovanie vplyv to, že nemá tú výplatu vyplatenú? Ďakujem.
mzdarka renca
23.04.09,09:27
Ja mám tiež jednú otázku.
Ak zamestnanec mal nedoplatok (3,- Sk), vysporiadala som mu to vo výplate. Len výplatu ešte nemá vyplatenú, môže darovať 2% dane? Má na to darovanie vplyv to, že nemá tú výplatu vyplatenú? Ďakujem.
a nedoplatok bol na DÚ odvedený?
mzdarka renca
23.04.09,09:29
ak si nedoplatok zrazila, t.z., že on má všetko vysporiadané a môže darovať 2% z daní.
KEJKA
23.04.09,10:51
mne sa moja otázka vidí zrozumiteľná, práve že ju nemá vysporiadanú ani nemohol mať, bol príliš vysoký nedoplatok - stáva sa.
platí ju po splátkach - je to v zmysle zákona.
moja otázka smerovala k náhradnému riešeniu kvôli tým 2% a § 50 ZDP........
prosím odborníkov, aby sa vyjadrili,
ďakujem.

posúvam - príspevok 5, prosím odpoved, dakujem.
Jara
23.04.09,11:17
Kejka, podľa môjho názoru, ak ju nevyrovnal zamestnanec tak nemôže darovať 2%. Aj keď v podstate ju zamestnavateľ vyrovnal, daň nedaruje firma, ale samotný zamestnanec. Myslím, že by ju mal poslať na účet, ako si písala.
jales
23.04.09,11:44
Zamestnávateľ má možnosť urobiť RZD najneskôr do 31.3. Ja som to za rok 2007 takto urobila, ale zrážka bola urobená až v priebehu apríla 2008 (vo výplatnom termína za marec). Nakoľko bola zrážka urobená až v apríli DÚ poslal zamestnancovi oznámenie, že nemôže daň darovať, lebo nebol nedoplatok vysporiadaný do 31.3.
SMartina
23.04.09,11:46
Odvod na DÚ je zaplatený, len zamestnanec nedostal ešte výplatu.
drobeceva
23.04.09,11:48
Zamestnávateľ má možnosť urobiť RZD najneskôr do 31.3. Ja som to za rok 2007 takto urobila, ale zrážka bola urobená až v priebehu apríla 2008 (vo výplatnom termína za marec). Nakoľko bola zrážka urobená až v apríli DÚ poslal zamestnancovi oznámenie, že nemôže daň darovať, lebo nebol nedoplatok vysporiadaný do 31.3.
Ale podľa mňa to je dobré. Vysporiadané to bolo v marcovej výplate.
hanelie
23.04.09,11:49
súhlasím s jarou / jarka:) / zákon stanovuje lehotu splatnosti nedoplatku na dani - pokiaľ nie je táto podmienka splnená - nemôžu byť 2% poukázané
KEJKA
23.04.09,12:08
Kejka, podľa môjho názoru, ak ju nevyrovnal zamestnanec tak nemôže darovať 2%. Aj keď v podstate ju zamestnavateľ vyrovnal, daň nedaruje firma, ale samotný zamestnanec. Myslím, že by ju mal poslať na účet, ako si písala.
presne tak som to myslela. Nie že firma zaplatí za zamestnanca, ale bude vedeť preukázať, že zamestnanec aj ked dodatočne ale uhradil daň zamestnávateľovi a ten ju dalej posunul na účet DU.

Ak by zam-ec mal platiť na DU, tak by si musel podať DP A, a to neurobil.
mzdarka renca
23.04.09,12:12
presne tak som to myslela. Nie že firma zaplatí za zamestnanca, ale bude vedeť preukázať, že zamestnanec aj ked dodatočne ale uhradil daň zamestnávateľovi a ten ju dalej posunul na účet DU.

Ak by zam-ec mal platiť na DU, tak by si musel podať DP A, a to neurobil.

Kejka, veď od neho akože cez pokladňu prijmite uvedenú sumu a vy ako zamestnávateľ to uhraďte a bude to ok podľa mňa.
Jara
23.04.09,12:18
Aj ja myslím, že takto by to šlo ako radí Renča. Záleži na Vás, ale musíte ju "akože" mať prijatú do 31.3. Potom ale na druhej strane ak bude mať splátkový kalendár na splácanie dane, tak to musíte prerobiť na nejakú pôžičku a splácanie pôžičky nie vyrovnávanie nedoplatku dane.
mzdarka renca
23.04.09,12:19
Jarka, pri RZD, stačí do 30.4. vo výplate za marec, s ostatným súhlasím, hlavne s tým splátkovým kalendárom.
Jara
23.04.09,12:51
Neviem, ale ja tomu stále rozumiem tak podľa Zákona o DzP v §50, že dátum do 30.4. sa vzťahuje len na podanie potvrdenia z-ľom pre z-ca , že daň bola vysporiadaná do podania lehoty na podanie daň. priznania, t. j. do 31.3. Veď vo vyhlásení, ktoré je súčasťou potvrdenia sa uvádza dátum zaplatenia dane 31.03.2009, teda aj na potvrdení by malo byť do 31.03. Zamestnávateľ ma predsa čas túto daň vysporiadať do konca roka. Veď si ju potom stále odpočítavame z preddavkov až do vysporiadania. Asi sme už domotané motany a musí nás nejaký právnik usmerniť. Stále sa vraciam k zákonu a čítam §-y 39,43,50... a stále si myslím, že to chápem správne, ale...
KEJKA
23.04.09,14:03
Kejka, veď od neho akože cez pokladňu prijmite uvedenú sumu a vy ako zamestnávateľ to uhraďte a bude to ok podľa mňa.
dakujem, tak som to myslela, navrhla, som rada, že ste mi to odobrili. Akurát v tej frme to nemôže byť "akože" ale naozaj, ale to je ich problém.

Aj ja myslím, že takto by to šlo ako radí Renča. Záleži na Vás, ale musíte ju "akože" mať prijatú do 31.3. Potom ale na druhej strane ak bude mať splátkový kalendár na splácanie dane, tak to musíte prerobiť na nejakú pôžičku a splácanie pôžičky nie vyrovnávanie nedoplatku dane.
toto - až na ten súhlas s Renčou nie je pravda..........


Jarka, pri RZD, stačí do 30.4. vo výplate za marec, s ostatným súhlasím, hlavne s tým splátkovým kalendárom.
presne tak, zo zákona to tak vyplýva aj z poučenia na tlačive potvrdenia a vyhlásenia.

Neviem, ale ja tomu stále rozumiem tak podľa Zákona o DzP v §50, že dátum do 30.4. sa vzťahuje len na podanie potvrdenia z-ľom pre z-ca , že daň bola vysporiadaná do podania lehoty na podanie daň. priznania, t. j. do 31.3. Veď vo vyhlásení, ktoré je súčasťou potvrdenia sa uvádza dátum zaplatenia dane 31.03.2009, teda aj na potvrdení by malo byť do 31.03. Zamestnávateľ ma predsa čas túto daň vysporiadať do konca roka. Veď si ju potom stále odpočítavame z preddavkov až do vysporiadania. Asi sme už domotané motany a musí nás nejaký právnik usmerniť. Stále sa vraciam k zákonu a čítam §-y 39,43,50... a stále si myslím, že to chápem správne, ale...
správne má byť do dátumu podania vyhlásenia - platí pre zamestnancov.
pre SZČO a PO platí do 31.3.
Zamestnávateľ má čas daň vysporiadať do konca roka, ale nie v prípade, ak sa uplatní §50, vtedy musí vysporiadať do 30.4.
Súhlasím, že ak je ochotný, môže zamestnancovi poskytnúť pôžičku a potom to s ním vyrovnávať ako splátku pôžičky. Ale voči DU to musí figurovať ako uhradená daň do 30.4.
hotovo, je to jasné, moje pochybnosti sú preč, vďaka všetkým za diskusiu.
táto téma sakludne môže uzatvoriť. :)
jana32
24.02.10,13:05
Dobrý deň prajem, na stránke daňového riaditeľstva som hľadala vyhlásenie o poukázaní 2% dane a stále je tam tlačivko v Sk, prosím je to platné? ďakujem
hanelie
24.02.10,13:06
tu: www.rozhodni.sk je aktuálne
jana32
25.02.10,09:36
tu: www.rozhodni.sk (http://www.rozhodni.sk) je aktuálne

Ďakujéém
londay
23.03.10,09:34
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako zaokrúhliť vypočítané 2% dane, vo vyhlásení je písané zaokrúhliť s presnosťou na 2 desatinné miesta, znamená to matematicky alebo na 2 desatinné miesta nadol ? Ďakujem.
janka67
23.03.10,09:36
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako zaokrúhliť vypočítané 2% dane, vo vyhlásení je písané zaokrúhliť s presnosťou na 2 desatinné miesta, znamená to matematicky alebo na 2 desatinné miesta nadol ? Ďakujem.

matematicky na dve desatinné miesta
gabitargos
24.03.10,09:22
dobrý deň
chcem sa spýtať dokedy treba podať vyhlásenie o poukázaní 2% dane na daňový úrad?

ďakujem
hanelie
24.03.10,09:26
alexxandra
03.02.11,17:31
Zdravím, chcem sa opýtať, keď je teraz za rok 2010 podmienené darovanie 2% ešte darom vo výške 0,5% dane, že ako to prakticky urobiť. To mi má klient priniesť potvrdenie od obdarovaného, že prijal dar, a to potvrdko bude príloha daňového priznania? Alebo sa to považuje za čestné prehlásenie a skontroluje sa to pri kontrole?

Druhá otázka. Ak mám právnickú osobu, ktorá teda chce dať ešte aj dar, aby to mohlo byť plných 2%, a v roku 2010 to nestihla, ale stihne to v pohode do termínu na podanie daňového priznania. Čiže mala by som túto položku normálne zaúčtovať do roku 2010 ako poskytnutý dar oproti ostatným záväzkom? Ja myslím, že ano.

Otázka tretia: Takýto dar asi nebude daňovo uznateľný, čo?
či?

:-)

Vďaka :-)
ada159
09.02.11,15:53
Fyzická osoba podávajúca daňové priznanie A, alebo B poukáže 2 % z daní v DP. Vyhlásenie o poukazání 2 % z daní už nepredkladá?
KEJKA
09.02.11,17:18
Zdravím, chcem sa opýtať, keď je teraz za rok 2010 podmienené darovanie 2% ešte darom vo výške 0,5% dane, že ako to prakticky urobiť. ...............platí len u PO, DPPO podpisuje štatutár, tak za obsah DPPO aj zodpovedá. Potvrdenie netreba prikladať lebo termín na darovanie je do 31.3.2011
To mi má klient priniesť potvrdenie od obdarovaného, že prijal dar, a to potvrdko bude príloha daňového priznania? ...nie, akosom napísala vyššie
Alebo sa to považuje za čestné prehlásenie a skontroluje sa to pri kontrole?
áno, pri kontrole musí mať darovaciu zmluvu a doklad, že peniaze boli poukázané.

Druhá otázka. Ak mám právnickú osobu, ktorá teda chce dať ešte aj dar, aby to mohlo byť plných 2%, a v roku 2010 to nestihla, ale stihne to v pohode do termínu na podanie daňového priznania. .............áno, tak
Čiže mala by som túto položku normálne zaúčtovať do roku 2010 ako poskytnutý dar oproti ostatným záväzkom? Ja myslím, že ano.
Ja myslím, že nie, bude stačiť, ked to bude zaúčtované v období 2011, ak bol ten dar vtedy poskytnutý.

Otázka tretia: Takýto dar asi nebude daňovo uznateľný, čo?
či?
Vďaka :-)
Dary nie sú daňovo uznané.