staankaa
28.03.08,08:11
Ahojte chcem sa opytat ze na zaklade coho sa zivnostnik na zaciatku zalozenia zivnosti rozhoduje ci si bude uplatnovat pausal alebo bude viest jednoduche uctovnictvo a ci byt platca DPH alebo nie..jednoduche uctovnictvo ovladam len zo skoly a neviem co sa viac oplati alebo mi mozete poradit kde by som sa o tom tak viac dozvedela nejaky zakon alebo nieco co by mi pomohlo..dakujem krasne
hanelie
28.03.08,07:30
povinnosť registrácie na DPH - obrat nad 1.500.000,- za obdobie 12 - tich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacoch

či bude paušalista alebo JÚ sa viac menej určuje podľa predbežných výdavkov,
ak napr. bude len fakturovať za práce a nebude mať takmer žiadne výdavky je výhodnejšie zvoliť spôsob : paušálne výdavky 40/60%
staankaa
28.03.08,07:48
takze ak dopredu vie ze nebude mat obrat nad 1,5 rocne tak nemusi byt platca DPH? kde si mozem podrobnejsie precitat ako je to s pausalnymi vydavkami co vsetko tam treba a aky je tam postup?
ZuzanaP
28.03.08,08:22
Treba prejsť témy tu na porade:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=5374049
staankaa
28.03.08,09:02
moze si do vydavkov dat aj cestovne do prace ci nie lebo viem ze si davaju do vydavkov PHM ale ak nema auto a chodi autobusom tak si moze tam dat aj cestovne? kde by som si precitala co vsetko si moze dat do vydavkov a co do prijmov? musi mat zalozeny aj podnikatelsky ucet?
hanelie
28.03.08,09:10
kde by som si precitala co vsetko si moze dat do vydavkov a co do prijmov? všetko, čo preukázateľne súvisí s predmetom podnikania na dosahovanie zisku -
musi mat zalozeny aj podnikatelsky ucet?nemusí, ale je lepšie mať ho - nemiešajú sa súkromné a podnikateľské platby
:)
staankaa
28.03.08,09:16
hanelie velmi pekne mi to vysvetlujes len neviem co vsetko preukazatelne suvisi s predmetom podnikania na dosahovanie zisku kedze som v tom zaciatocnik..by som si to niekde chcela precitat ale neviem kde aby som ta nezatazovala...
ZuzanaP
28.03.08,09:18
to je ťažko povedať (teda napísať), keď nevieme predmet podnikania
staankaa
28.03.08,09:52
predmet podnikania su zvaracske prace ale chcela by som vediet aj o ostatnych tak preto sa pytam ze kde by som si to mohla prestudovat ze co vsetko si tam moze dat..
ZuzanaP
28.03.08,09:55
všetky výdavky, ktoré použil v súvislosti s podnikaním, napr. zaplatené poistné, nákup materiálu na práce, ochranné pracovné prostriedky, výdavky na služobné cesty,...... veľmi rozsiala odpoveď by bola na túto otázku a myslím, že ani presnú odpoveď v žiadnej publikácii nenájdeš....

Podnikateľ musí vedieť, na čo konktrétny výdavok použil a či má súvis s dosiahnutím príjmov....
staankaa
28.03.08,10:03
presnu ani nepotrebujem len si chcem o tom co to nastudovat kedze som v tom novacik a neviem o tom skoro nic...aby som nahodou na nieco nezabudla alebo tak...
hanelie
28.03.08,10:12
taký jednotný súpis možných výdavkov neexistuje, vždy to treba posudzovať v súvislosti s predmetom podnikania
určite si napr môžeš učtovať také všeobecné: kancelárske potreby, automobil,- ak je v OM, počítač, SW, ap.
Dav
28.03.08,10:30
taký jednotný súpis možných výdavkov neexistuje, vždy to treba posudzovať v súvislosti s predmetom podnikania
určite si napr môžeš učtovať také všeobecné: kancelárske potreby, automobil,- ak je v OM, počítač, SW, ap.

Pri zváračských prácach, a pokiaľ nemá osobitnú kanceláriu by sa možno ten PC ťažšie obhajoval ako daňový výdavok.
Ale napr. ochranné pracovné pomôcky, rukavice, obuv, montérky, okuliare,
čistiace potreby, náradie.
ZuzanaP
28.03.08,10:40
Pri zváračských prácach, a pokiaľ nemá osobitnú kanceláriu by sa možno ten PC ťažšie obhajoval ako daňový výdavok.
Ale napr. ochranné pracovné pomôcky, rukavice, obuv, montérky, okuliare,
čistiace potreby, náradie.


pc môže mať vo výdavkoch aj bez kancelárie, môj drahý ho ma tiež bez kancelárie, veď robí na ňom napr. faktúry, ponukové ceny....
hanelie
28.03.08,10:45
pokiaľ nemá osobitnú kanceláriu by sa možno ten PC ťažšie obhajoval ako daňový výdavok.

PC môže byť v sídle /pre prípadnú kontrolu DÚ/ a to musí mať /sídlo/ každý subjekt
Dav
28.03.08,10:52
Napísala som, že by ho ťažšie obhajoval, nie že je neuznaný daňový výdavok. Napr. ak má PC vo výdavkoch, ale všetky faktúry ručne vypísané, účtovníctvo vedené na zmluvu, tak by bolo jasné, že PC nevyužíva pre podnikanie. Ak si zadáva cez internet ponuky, má reklamu na nete, robí ponuky, faktúry, tak "není co řešit". Chcela som len upozorniť, že aj PC treba posúdiť , nie brať automaticky ako VOZD.
staankaa
28.03.08,10:55
da sa niekde prestudovat ze co vsetko je potrebne pri uplatnovani pausalu napr.ake doklady co sa vsetko musi viest a ako a tak..aby som nahodou na nieco nazabudla co bude velmi dolezite..
ZuzanaP
28.03.08,11:02
Dav
28.03.08,11:06
PC môže byť v sídle /pre prípadnú kontrolu DÚ/ a to musí mať /sídlo/ každý subjekt

Ak by mal všetko vedené ručne, PC v nákladoch a fyzicky doma v obývačke, nečudovala by som sa, keby DÚ zaváhal o oprávnenosti VOZD. Kebyže ho má v kancelárii pri garáži, aj keď by všetko robil ručne, tak môže povedať, že nestačí s časom, iba sa učí s ním robiť, chce dokúpiť soft....by mu to skôr prešlo. Názor, podopretý praxou. mimotemy Miluje rozhovory " veď ja mám v nákladoch aj práčku!, daj si aj ty. A že ten dotyčný má holičstvo, kde je pranie uterákov OK, teda aj práčka,a má ju v prevádzke a ten druhý robí fotografa, je im úúúúúplne jedno.
Alebo, že aj tomu prvému ekonómka doklad od práčky dala ako VNZD, a bola ticho , lebo veď načo si bude žrať nervy, keď mu to nevysvetlí.
ZuzanaP
28.03.08,11:09
Ak by mal všetko vedené ručne, PC v nákladoch a fyzicky doma v obývačke, nečudovala by som sa, keby DÚ zaváhal o oprávnenosti VOZD. Kebyže ho má v kancelárii pri garáži, aj keď by všetko robil ručne, tak môže povedať, že nestačí s časom, iba sa učí s ním robiť, chce dokúpiť soft....by mu to skôr prešlo. Názor, podopretý praxou. mimotemy Miluje rozhovory " veď ja mám v nákladoch aj práčku!, daj si aj ty. A že ten dotyčný má holičstvo, kde je pranie uterákov OK, teda aj práčka,a má ju v prevádzke a ten druhý robí fotografa, je im úúúúúplne jedno.
Alebo, že aj tomu prvému ekonómka doklad od práčky dala ako VNZD, a bola ticho , lebo veď načo si bude žrať nervy, keď mu to nevysvetlí.
mimotemyTo sú hádam "najkrajšie" chvíle v živote ekonóma.....:mad:mimotemy
staankaa
28.03.08,11:10
a niekde inde sa o tom docitat neda v nejakej knizke alebo tak..
Muška
28.03.08,11:13
a niekde inde sa o tom docitat neda v nejakej knizke alebo tak..
Toto je "dobrá" SciFi
klikni http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html a § 19

P.S. ideál čítať pred spaním :D