verenka@azet.sk
28.03.08,08:01
Pekný dník želám do Porady. Poprosím, Vás o radu ohľadne materskej dovolenky. žena, ktorá je na MD chce pracovať na prac.zmluvu musí splniť nejaké podmienky? totiž pre našu firmu chce pracovať žena ( nie naša zamestnankyňa). ibaže neviem či je poberá dávky zo soc. poisť. vôbec o tejto problematike neviem. poraďte ako postupovať a čo jej povedať.ďakujem za odpoveď
brčko
28.03.08,07:56
Je ozaj na materskej dovolenke? Tá trvá bežne 28týždnov, ak je osamelá alebo sa jej narodilo viac detí, tak 37týždnov. Ak by totiž bola na materskej dovolenke a poberala materskú, v prípade ak by začala pracovať na pracovnú zmluvu, tak stratí nárok na materskú.
Ak však je už na rodičovskej dovolenke, tak môže bez problémov pracovať na pracovnú zmluvu u nového zamestnávatela (a zároven u starého zamestnávatela čerpať rodičovskú dovolenku). Ak dieťa nedá do zariadenia dotovaného štátom (napr. sa on bude starať babka), tak môže nadalej poberať rodičovský príspevok.

Mala by však na UPSVaR, kde si vybavovala rodičovský príspevok zájsť myslím s prac.zmluvou a podpísať tam nejaké vyhlásenie (že nedáva dieťa do štát. zariadenia alebo niečo také).

Ešte by sa mala odhlásiť na soc.poistovni ako osoba, za ktorú platí dôchodkové poistenie štát (predpokladám, že odovzdala po narodení dieťaťa na SP prihlášku s potrebnými prílohami). Ak si ju podala, tak štát za nu platí dôchodkové poistenie ak sa stará o dieťa do 6rokov, len v prípade, že nemá iné dôchodkové poistenie. Ak začne pracovať na PZ, tak nové poistenie má, preto sa musí odhlásiť.

Tieto veci si však musí vybaviť sama. Vy ako zamestnávatel s tým robiť nemusíte nič.
verenka@azet.sk
04.04.08,05:53
Ďakujem za odpoveď!! už som v obraze. Super ďakujem!!!
Gong
06.04.08,18:59
Ahojte, ja mám zase takýto problém, som zamestnaná a zároveň szčo, v máji, ešte neviem presný termín (predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008) by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Ako szčo si mám pozastaviť činnosť? V práci budem počas materskej vypomáhať, resp. kontrolovať kolegyňu, ktorá ma bude zastupovať, lebo šéfka tam nechce nikoho nového. Preto mi chce dať podpísať nejakú zmluvu na robenie účtovníctva, to by mi potom išlo do príjmov szčo. Moja otázka znie môžem poberať materskú a zároveň mať z podnikateľskej činnosti príjem?
Gong
07.04.08,07:24
Prosím nik mi nevie poradiť, čo mám spraviť?
Gong
07.04.08,16:55
Nikto mi nevie poradiť v mojej otázke, alebo ma prosím navigujte.
vikinka
07.04.08,17:03
Nemusíš pozastavovať živnosť počas materskej a rod.dovolenky.Tebe ako SZČO počas poberania materskej zo SP nevyplýva povinnosť platiť odvody do SP,do ZP doporučejem platiť preddavky,záleží to od výšky príjmu,pri ročnom zúčtovaní ti môže vzniknúť nedoplatok.Po ukončení poberania materskej si musíš platiť odvody aj do SP ak nebude pozastavená živnosť.
Gong
08.04.08,08:13
Ďakujem pekne za odpoved. Len si to zhrniem, takže, keď som to správne pochopila, pozastavovať činnosť nemusím, akonáhle budem poberať materskú, platiť do SP nebudem až po ukončení materskej. Do ZP budem platiť na základe roč. zúčtovania preddavkov. A čo sa týka tej zmluvy a mojej druhej otázky, či môžem mať súčasne popri materskej i príjem zo SZČO v tom mi neviete poradiť?
vikinka
08.04.08,08:40
Áno,príjem popri materskej môžete mať zo SZČO.
Gong
24.04.08,18:55
Ak môžem mať príjem zo SZČO popri materskej, môžem mať i uzavretú zmluvu s doterajším zamestnávateľom?
brčko
24.04.08,20:52
ak by si mala príjem, ktorý sa považuje za vymer.základ v období poberania materskej (čo mzda za odprac.čas z prac.pomeru je), strácaš na materskú nárok (resp. ti ani nevznikne). Pozri § 30 písm.b) zákona o soc.poistení, je to jedna z všeobecných podmienok nároku na nem.dávky zamestnanca.
Gong
25.04.08,07:19
ak by si mala príjem, ktorý sa považuje za vymer.základ v období poberania materskej (čo mzda za odprac.čas z prac.pomeru je), strácaš na materskú nárok (resp. ti ani nevznikne). Pozri § 30 písm.b) zákona o soc.poistení, je to jedna z všeobecných podmienok nároku na nem.dávky zamestnanca.

dakujem brčko, toto mi je jasné, ja sa len pýtam na to, lebo ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Šéfka chce so mnou uzavrieť nejakú zmluvu, z kt.by mi išli príjmy do SZČO. Nechce si nikoho cudzieho pustiť do roboty a chce aby som počas materskej sem-tam prišla a pomohla, čo bude treba. Moja otázka znie neprídem o materskú v takomto prípade? Dakujem
jankasm
25.04.08,07:43
dakujem brčko, toto mi je jasné, ja sa len pýtam na to, lebo ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Šéfka chce so mnou uzavrieť nejakú zmluvu, z kt.by mi išli príjmy do SZČO. Nechce si nikoho cudzieho pustiť do roboty a chce aby som počas materskej sem-tam prišla a pomohla, čo bude treba. Moja otázka znie neprídem o materskú v takomto prípade? Dakujem

Ak potrebuje od Teba počas MD nejakú výpomoc, tak to vyriešte cez dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. Príjem z nej môžeš mať aj počas MD, neplatíš z toho žiadne odvody /len zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie, čo je pár korún/ a ty zaplatíš len daň. ;)
Gong
25.04.08,10:19
Ak potrebuje od Teba počas MD nejakú výpomoc, tak to vyriešte cez dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. Príjem z nej môžeš mať aj počas MD, neplatíš z toho žiadne odvody /len zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie, čo je pár korún/ a ty zaplatíš len daň. ;)
Šéfka chce so mnou uzavrieť mandátnu zmluvu, takže príjem by som dostávala ako SZČO, môžeme to takto urobiť? Nechcem prísť o materskú, preto to chce šéfka takto riešiť, hovorí, že to takto môže byť. Preto sa vás skúsených pýtam, môže?
Ďakujem
Gong
25.04.08,10:25
A ešte sa chcem spýtať na dovolenku, mám ešte 20dní novej a 1deň starej dovolenky, šéfka mi povedala, že si ju mám vybrať alebo mi ju preplatí, musím si ju všetku vybrať? A potom ako sa prepláca v tomto prípade dovolenka? ďakujem
celestina
25.04.08,10:31
A ešte sa chcem spýtať na dovolenku, mám ešte 20dní novej a 1deň starej dovolenky, šéfka mi povedala, že si ju mám vybrať alebo mi ju preplatí, musím si ju všetku vybrať? A potom ako sa prepláca v tomto prípade dovolenka? ďakujem
Preplatiť ti ju môže iba pri skončení PP. Môžeš si ju vybrať pred nástupom na MD, po skončení MD a pred nástupom na RD alebo po RD. Môžeš ju čerpať aj po častiach. Rozhodnutie je len na tebe. Počíta sa riadne priemerom. Ak si všetku dovolenku vyberieš po skončení RD, tak ti vlastne predĺži RD.
Gong
27.04.08,16:46
Šéfka chce so mnou uzavrieť mandátnu zmluvu, takže príjem by som dostávala ako SZČO, môžeme to takto urobiť? Nechcem prísť o materskú, preto to chce šéfka takto riešiť, hovorí, že to takto môže byť. Preto sa vás skúsených pýtam, môže?
Ďakujem
Prosím nikto mi v tomto mojom probléme nepomôže, mám uzavrieť tú mandátnu zmluvu? Ohrozí mi to materskú?
Chobot
28.04.08,06:55
Šéfka chce so mnou uzavrieť mandátnu zmluvu, takže príjem by som dostávala ako SZČO, môžeme to takto urobiť? Nechcem prísť o materskú, preto to chce šéfka takto riešiť, hovorí, že to takto môže byť. Preto sa vás skúsených pýtam, môže?
Ďakujem

Priznám sa, že tomu nerozumiem. Ako môžeš dostávať príjem ako SZČO, keď ním nie si? Mandátna zmluva nie je forma pracovného pomeru podľa ZP. Mandátna zmluva sa mi nezdá byť vhodnou pre tento účel.

Neviem, čo presne budeš počas tejto doby pre zamestnávateľa vykonávať, ale v zmysle obch. zákonníka § 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) ods. 1 je účelom mandátnej zmluvy nasledovné

(1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.

Si si istá, že sa to hodí na tvoju prácu? Zabezpečíš napr. stavebné povolenie pre firmu? Alebo budeš v mene firmy vymáhať nedobytné pohľadávky?
Gong
28.04.08,08:05
Priznám sa, že tomu nerozumiem. Ako môžeš dostávať príjem ako SZČO, keď ním nie si? Mandátna zmluva nie je forma pracovného pomeru podľa ZP. Mandátna zmluva sa mi nezdá byť vhodnou pre tento účel.

Neviem, čo presne budeš počas tejto doby pre zamestnávateľa vykonávať, ale v zmysle obch. zákonníka § 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) ods. 1 je účelom mandátnej zmluvy nasledovné

(1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.

Si si istá, že sa to hodí na tvoju prácu? Zabezpečíš napr. stavebné povolenie pre firmu? Alebo budeš v mene firmy vymáhať nedobytné pohľadávky?
Ahoj, ja mám živnosť na účtovníctvo a zároveň som zamestnaná na PZ. Preto mám túto otázku, zamestnávateľ u kt. t.času pracujem nechce zamestnať nikoho iného. Preto sa chce so mnou dohodnúť aby som počas materskej chodila k nemu na výpomoc. Ale nechce za mňa nič odvádzať, tak chce využiť to, že mám živ. list a na základe toho uzavrieť so mnou nejakú mandátnu zmluvu. Mandátnu neviem prečo, ale hádam vie, čo robí, je to právnička, takže by mala vedieť akú zmluvu so mnou uzatvorí,neviem, nerozumiem sa tomu. Preto si od vás pýtam radu, či to takto mám spraviť, aby som neprišla o materskú.
Ďakujem
Chobot
28.04.08,08:30
Ahoj, ja mám živnosť na účtovníctvo a zároveň som zamestnaná na PZ. Preto mám túto otázku, zamestnávateľ u kt. t.času pracujem nechce zamestnať nikoho iného. Preto sa chce so mnou dohodnúť aby som počas materskej chodila k nemu na výpomoc. Ale nechce za mňa nič odvádzať, tak chce využiť to, že mám živ. list a na základe toho uzavrieť so mnou nejakú mandátnu zmluvu. Mandátnu neviem prečo, ale hádam vie, čo robí, je to právnička, takže by mala vedieť akú zmluvu so mnou uzatvorí,neviem, nerozumiem sa tomu. Preto si od vás pýtam radu, či to takto mám spraviť, aby som neprišla o materskú.
Ďakujem

Aha, tak keď máš živnosť, tak to mení situáciu. Vtedy je možná tá mandátna zmluva. Bude ale uzatvorená nie s tebou ako fyzickou osobou (zamestnanec), ale s tebou ako živnostníkom. Teda nebude to pracovnoprávny vzťah, ale obchodný vzťah.
brčko
28.04.08,09:18
gong,
tebe vlastne ide o to "akou formou" dostávať peniaze počas vykonávania činnosti počas MD (resp. 28týždnov poberania materského) aby si "nestratila nárok na materské" a teda ani nemusela platiť povinné poistné ako SZčO.

O tom vieš, že by sa to dalo ako zamestnanec na dohodu.

Či môže mať SZčO, ktorá poberá materskú aj z povinného NP SZčO, počas MD príjem bez straty nároku na materskú, nemám skúsenosť.
Pozerala som zákon o soc.poistení. No nič o tom, že by si nemohla mať počas tejto doby príjem zo živnosti som v § 14, 21, 26, 31 ani 49-58, príp. 139, 227, 228, nenašla (nehovorím však, že tam nič nie je).
O nevykonávaní činnosti povinne NP SZčO, ale v inej súvislosti (počítania dní NP pre účely nároku na materskú) som našla, že sa hovorí len v § 49a.
Odpoved na tvoju otázku to síce nie je, ale snád niekto zareaguje.

LEN DOPLNAM, čo som si hned nevšimla: že ťažko čakať takúto otázku (a snád aj odpoved) pod témou s názvom: MD a PP
M3G
27.05.08,21:25
Zaujímalo by ma, či rozmýšľam dobre v týchto 2 prípadoch:

Matka je na materskej dovolenke, avšak počas MD sa zamestnala na čiastočný úväzok(pracovný pomer), t.j. o materskú prišla. So zamestnávateľom sa ešte pred skončením materskej dovolenky dohodla na skončení pracovného pomeru. Znamená to predpokladám, že teraz za ňu už štát ani nikto iný neplatí dôchodkové poistenie, t.j. po skončení pracovného pomeru zostane ako "nezamestnaná"?


Matka je na rodičovskej dovolenke, avšak počas RD sa zamestnala na čiastočný úväzok(pracovný pomer). So zamestnávateľom sa ešte pred skončením rodičovskej dovolenky dohodla na skončení pracovného pomeru. Znamená to predpokladám, že teraz štát naďalej platí dôchodkové poistenie, t.j. môže pokračovať v rodičovskej dovolenke?
brčko
28.05.08,06:31
Zaujímalo by ma, či rozmýšľam dobre v týchto 2 prípadoch:

Matka je na materskej dovolenke, avšak počas MD sa zamestnala na čiastočný úväzok(pracovný pomer), t.j. o materskú prišla. So zamestnávateľom sa ešte pred skončením materskej dovolenky dohodla na skončení pracovného pomeru. Znamená to predpokladám, že teraz za ňu už štát ani nikto iný neplatí dôchodkové poistenie, t.j. po skončení pracovného pomeru zostane ako "nezamestnaná"?

keď nastúpi počas MD do nového PP, tak by sa mala odhlásiť ako osoba, za ktorú štát odvádza dôch.poistenie (lebo tam je podmienka, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec). Po ukončení tohto PP si môže znovu podať prihlášku do SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov a za ktorú štát odvádza dôch.poistenie (platí myslím z VZ 60% z priem. mzdy v nár.hosp, čo sa mení vzdy k 1.7.). Podmienkou je, že dieťa nenavštevuje škôlku alebo podobné zariadenie, teda že sa celodenne stará o dieta (sú tam výnimky zo zdravot.dôvodu alebo myslím ak je matka telesne postihnutá alebo osamelá)


Matka je na rodičovskej dovolenke, avšak počas RD sa zamestnala na čiastočný úväzok(pracovný pomer). So zamestnávateľom sa ešte pred skončením rodičovskej dovolenky dohodla na skončení pracovného pomeru. Znamená to predpokladám, že teraz štát naďalej platí dôchodkové poistenie, t.j. môže pokračovať v rodičovskej dovolenke? platí to, čo je uvedené pri prvej otázke, tiež si musí dať sama odhlášku pri nástupe do práce a prihlášku po ukončení PP ak nenavštevuje škôlku alebo podobné zariadenie


rozdiel v týchto prípadoch je ten, že v prvom prípade jej končí nemoc.poistenie aj poistenie v nezamestnanosti posledným dnom prac.pomeru a v druhom prípade až ukončením MD.

V prípade dalšieho tehotenstva sa ako obdobie nemocenského poistenia ráta aj obdobie čerpania rodič.dovolenky počas trvania PP (podla teraz platných zákonov).

V prípade uplatnovania nároku na podporu v nezamestnanosti musí splniť podmienku byť poistená v nezam.(PvN) aspon 3roky z posledných 4-och alebo ak mala v posl.4-och rokoch len PP na dobu určitú, tak byť PvN aspon 2roky v posledných 4-och rokoch. (do obdobia PvN sa samozrejme ráta aj dobrovolne poist.v nezam)
jankasm
28.05.08,06:33
Zaujímalo by ma, či rozmýšľam dobre v týchto 2 prípadoch:

Matka je na materskej dovolenke, avšak počas MD sa zamestnala na čiastočný úväzok(pracovný pomer), t.j. o materskú prišla. So zamestnávateľom sa ešte pred skončením materskej dovolenky dohodla na skončení pracovného pomeru. Znamená to predpokladám, že teraz za ňu už štát ani nikto iný neplatí dôchodkové poistenie, t.j. po skončení pracovného pomeru zostane ako "nezamestnaná"?


Matka je na rodičovskej dovolenke, avšak počas RD sa zamestnala na čiastočný úväzok(pracovný pomer). So zamestnávateľom sa ešte pred skončením rodičovskej dovolenky dohodla na skončení pracovného pomeru. Znamená to predpokladám, že teraz štát naďalej platí dôchodkové poistenie, t.j. môže pokračovať v rodičovskej dovolenke?

V prvom prípade, za ženu na MD platil dôchodkové poistenie štát, samozrejme ak sa po narodení dieťaatka na dôchodkové poistenie prihlásila, až kým o materskú neprišla a nevrátila sa do práce. Vtedy sa mala znovu odhlásiť. Keď skončila PP, tak mala znovu požiadať o vyplácanie materskej až do konca toho 28 týždňa, prípadne, ak už MD skončila, tak o rodičovský príspevok. V tom prípade síce je nezamestnaná, ale poberajúca rodičovský príspevok, takže hlásiť sa nemusí nikde.
Len sa treba znovu prihlásiť na SP na dôchodkové poistenie, aby za ňu platil štát, a treba sa nahlásiť aj na ZP, že je na MD alebo na RD. ;)

Obidve ženy môžu pokračovať v RD až do 3 rokov veku dieťaťa. Je úplne jedno či počas RD nastúpili do 1 alebo 4 zamestnaní, vždy majú nárok vrátiť sa na RD a poberať rodičovský príspevok.

V druhom prípade, áno, vráti sa na RD a bude naďalej poberať rodičovský príspevok. Avšak ohľadom dôchodkového poistenia platí v podstate to isté ako v prvom prípade. Pri nástupe do zamestnania sa mala zo SP odhlásiť, samozrejme rovnako len vtedy, ak sa po narodení dieťatka prihlásila na SP na dôchodkové poistenie platené štátom, aby za ňu štát už dôchodkové neplatil a po skončení PP, ak chce, aby za ňu štát znovu platil, treba sa znovu prihlásiť.
A rovnako, ak je teraz nezamestnaná, tak od skončenia PP sa jej treba prihlásiť aj do ZP, že je na RD, aby jej tam nechýbala nejaká doba poistenia. ;)
rommy
28.05.08,08:36
gong,
tebe vlastne ide o to "akou formou" dostávať peniaze počas vykonávania činnosti počas MD (resp. 28týždnov poberania materského) aby si "nestratila nárok na materské" a teda ani nemusela platiť povinné poistné ako SZčO.

O tom vieš, že by sa to dalo ako zamestnanec na dohodu.



Chápem to správne že ak je žena na materskej dovolenke a chce si privyrábať tak si môže privyrobiť na dohodu a nepríde o materskú? Ja teraz chodím na kurz mzdy a personalistika a jedna spolužiačka sa pýtala tiež ako pracovať na materskej aby o materskú neprišla a lektorka jej povedala že na materskej nesmie nič robiť, preto sa pýtam aby som jej vedela poradiť...
rommy
01.06.08,10:08
Chápem to správne že ak je žena na materskej dovolenke a chce si privyrábať tak si môže privyrobiť na dohodu a nepríde o materskú? Ja teraz chodím na kurz mzdy a personalistika a jedna spolužiačka sa pýtala tiež ako pracovať na materskej aby o materskú neprišla a lektorka jej povedala že na materskej nesmie nič robiť, preto sa pýtam aby som jej vedela poradiť...

Prosím môžete mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť a vysvetliť prečo je to tak?
lucilla8
04.11.08,10:45
Ahojky tiež som sa chcela spýtať na rovnakú otázku, pracovala som ako mzdová účtovníčka, od 6.10.2008 som na MD, ale tým že som musela a ešte aj zaúčam novú pracovníčku chodím do práce. Pracovný pomer určite nehrozí, nechcela by som prísť o MD, ale vraj sa dá zamestnať na dohodu o vykonaní práce abo dohoda o pracovnej činnosti. Chcem sa spýtať, môžem na tieto dohody odpracovať koľko chcem peňazí, viem, že časovo je to 300 hodín do roka DoVP, len že či mi nevznikajú nejaké iné povinnosti, čo sa týka Ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Za odpoveď Ďakujem