SAIVI
28.03.08,08:49
má ma zamestnávateľ nutiť si vycerpať všetku nevyčerpanú dovolenku ked som dala výpoveď ,alebo mi ju, alebo časť može preplatiť??
...dala som výpoveď-s 2 mesacnou výpovednou dobou (na dohodu by sa s nim nebolo dalo dohodnut) -aj vtedy oponoval že má byť 3 mesacná. Teraz zistil že mi bude musieť preplatiť dovolenku 16 starej a 6 novej a chce ma poslať okamžite cerpat dovolenku. prišla som o pracovne ponuky ,lebo som nemohla nastupiť v apríli kvoli výpovedne dobe. Prácu mám a ani nových sme este nestihli zaučiť......a takto by som len sedela nazamestnaná doma a prisla by som o preplatenú dovolenku s ktorou som ratala.
...nie je to tak že má právo disponovať len s polovicou dovolenky?
veronikasad
28.03.08,08:54
Nástup na dovolenku určuje zamestnávateľ.
Pozri § 111 odst. 1 Zákonníka práce :
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
jankasm
28.03.08,08:56
má ma zamestnávateľ nutiť si vycerpať všetku nevyčerpanú dovolenku ked som dala výpoveď ,alebo mi ju, alebo časť može preplatiť??
...dala som výpoveď-s 2 mesacnou výpovednou dobou (na dohodu by sa s nim nebolo dalo dohodnut) -aj vtedy oponoval že má byť 3 mesacná. Teraz zistil že mi bude musieť preplatiť dovolenku 16 starej a 6 novej a chce ma poslať okamžite cerpat dovolenku. prišla som o pracovne ponuky ,lebo som nemohla nastupiť v apríli kvoli výpovedne dobe. Prácu mám a ani nových sme este nestihli zaučiť......a takto by som len sedela nazamestnaná doma a prisla by som o preplatenú dovolenku s ktorou som ratala.
...nie je to tak že má právo disponovať len s polovicou dovolenky?


§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

No teraz neviem, ja som si tiež myslela že môže určiť len polovicu dovolenky, ale z citovaného § mi vychádza, že môže aj viac.
SAIVI
28.03.08,08:58
mzdarka mi hovorila že ale len s polovicou disponuje... tak neviem. vsetkym nám tu robi na prieky vždy, aby nám nemusel dat ani o korunu viac. termíny u lekara so synom som si tiež presunula na obdobie po uzávierkach-takže ked mám isť 1 a 7 .4 na vyšetrenie ani to mi nebude brať do úvahy? ...mala som ist na PN lebp som mala nervový kolaps-vybrať si rehabilitácie ..a keby som si ich absolvovala-musel by mi to uznat ako PN? ...ospravedlnujem sa za pravopisne chyby, som velmi rozrusená : (
jankasm
28.03.08,09:01
mzdarka mi hovorila že ale len s polovicou disponuje... tak neviem. vsetkym nám tu robi na prieky vždy, aby nám nemusel dat ani o korunu viac. termíny u lekara so synom som si tiež presunula na obdobie po uzávierkach-takže ked mám isť 1 a 7 .4 na vyšetrenie ani to mi nebude brať do úvahy? ...mala som ist na PN lebp som mala nervový kolaps-vybrať si rehabilitácie ..a keby som si ich absolvovala-musel by mi to uznat ako PN? ...ospravedlnujem sa za pravopisne chyby, som velmi rozrusená : (


§ 111 (http://www.porada.sk/t59459-111-obstaranie-materialu.html)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

Z tej poslednej časti odstavca mi vychádza, že pokiaľ budeš mať PN alebo § k lekárovi, tak na tieto dni Ti dovolenku určiť nemôže. ;)
SAIVI
28.03.08,09:08
a vraj je aj niečo také v zákone že s tým musi oboznámiť zamestnaca 14 dni pred nástupom, že mi to nemože urobit zo dan na den...
jankasm
28.03.08,09:11
a vraj je aj niečo také v zákone že s tým musi oboznámiť zamestnaca 14 dni pred nástupom, že mi to nemože urobit zo dan na den...

Máš pravdu, píše sa to v odseku 3.

§ 111

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
SAIVI
28.03.08,09:23
dakujem
idem bojavat dalej.nie je mi jedno ked som samozivitel ci pridem este o celu jednu vyplatu
SAIVI
28.03.08,14:47
...možem sa predsa len nejak brániť ked mi zamestnavatel z hodiny na hodinu oznámil že na obed končím a celý mesiac pred skoncením PP mi nariaduje cerpať dovolenku aj ked som mala záujem na jej aspon ciastkovom preplatení?
anjelik1112
30.03.08,13:43
Zdá sa že Váš zamesnávateľ je neoblomný, tak asi s tým nespravíte nič. Niekedy je lepšie si vyčerpať dovolenku.Počas dovolenky nemusíte sedieť doma, ak by sa Vám naskytla príležitosť môžete predsa hneď nastúpiť do novej práce.
Chobot
31.03.08,07:54
mzdarka mi hovorila že ale len s polovicou disponuje... tak neviem. vsetkym nám tu robi na prieky vždy, aby nám nemusel dat ani o korunu viac. termíny u lekara so synom som si tiež presunula na obdobie po uzávierkach-takže ked mám isť 1 a 7 .4 na vyšetrenie ani to mi nebude brať do úvahy? ...mala som ist na PN lebp som mala nervový kolaps-vybrať si rehabilitácie ..a keby som si ich absolvovala-musel by mi to uznat ako PN? ...ospravedlnujem sa za pravopisne chyby, som velmi rozrusená : (

To si mýli s čerpaním hromadnej dovolenky - tzv. celozávodné dovolenky. Tú môže nariadiť zamestnávateľ len najviac 2 týždne v zmysle § 111 ods. 2:

"(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere."


Ostatnú dovolenku ti môže nariadiť vyčerpať celú, samozrejme v súlade s tým spomenutým ods. 3.:

"Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca."

Ale on určite zariadi, že s tým budeš súhlasiť...:rolleyes::D
SAIVI
31.03.08,09:22
dakujem. nesuhlasila som. robila som si dalej svoju rozrobenú pracu, ale ked sa kt omu postavil, že aj tak mi bude pisat dovolenku.... tak som sa zobrala a isla domov. zmožem s tým nieco? aspon som sa poučila že som nemala ja brat ohlady na neho a pracu ked som mala možnosť nastupiť inde. a dúfam, že tych pár novych co mu tam ostalo sa tiež poučilo nech hladia len na svoje záujmy, a že ked on nedodržiava zákon-pritom je to účtovnícka firma, tak nech ho nedodržiavajú ani zamestnanci...
SAIVI
31.03.08,09:30
Zdá sa že Váš zamesnávateľ je neoblomný, tak asi s tým nespravíte nič. Niekedy je lepšie si vyčerpať dovolenku.Počas dovolenky nemusíte sedieť doma, ak by sa Vám naskytla príležitosť môžete predsa hneď nastúpiť do novej práce.

...mala som možnosť, ale ja som bola hlupa poctivá, že mu to nemožem urobiť odisť skorej. Keby som ho o to požiadala ja - nepustil by ma, povodne mi chcel dat 3mesacnú výpovednu dobu ...tak tam zobrali niekoho iného, o to viac ma to hnevá : (