Veronika Gabrielova
28.03.08,11:12
Ahojte poraďáci chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám postupovať v nasledujúcom prípade:
Fyzická osoba (nepodnikateľ) bol zamestnaný od 01 - 08. Medzi tým bol na PN. Dostal odstupné. Prihlásil sa úrade práce kde poberal podporu v nezamestnanosti.

1. Keďže na potvrdení od zamestnávateľa presiahol čiastku 1/2 odpočitateľnej položky na zamestnanca, má povinnosť podať DP.?
2. Odstupné a aj nemocenské mal zarátané v potvrdení od zamestnávateľa?
3. Podpora v nezamestnanosti je nedaňovým príjmom tak nemusí sa zarátavať do príjmov?
4. Zamestnanec nedal zamestnávateľovi potvrdenie o návšete školy syna.
Čiže zamestnávateľ jej nevyplácal daňový bonus. Môže si ho uplatniť v daňovom priznaní za tých všetkých podmienok ktoré som uviedla? Do ktorých riadkov DP to prípadne mám napísať.

Ďakujem
veronikasad
28.03.08,10:21
Dopln prosím výšku príjmu z Potvrdenia od zamestnávatela
jankasm
28.03.08,10:21
Ahojte poraďáci chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám postupovať v nasledujúcom prípade:
Fyzická osoba (nepodnikateľ) bol zamestnaný od 01 - 08. Medzi tým bol na PN. Dostal odstupné. Prihlásil sa úrade práce kde poberal podporu v nezamestnanosti.

1. Keďže na potvrdení od zamestnávateľa presiahol čiastku 1/2 odpočitateľnej položky na zamestnanca, má povinnosť podať DP.?
2. Odstupné a aj nemocenské mal zarátané v potvrdení od zamestnávateľa?
3. Podpora v nezamestnanosti je nedaňovým príjmom tak nemusí sa zarátavať do príjmov?
4. Zamestnanec nedal zamestnávateľovi potvrdenie o návšete školy syna.
Čiže zamestnávateľ jej nevyplácal daňový bonus. Môže si ho uplatniť v daňovom priznaní za tých všetkých podmienok ktoré som uviedla? Do ktorých riadkov DP to prípadne mám napísať.

Ďakujem

1. áno, má povinnosť podať DP
2. odstupné určite zarátané má, pretože to sa zdaňuje, nemocenské vypláca SP, to sa do príjmu nezahŕňa a náhradu príjmu počas PN - prvých 10 dní, vypláca zamestnávateľ, ale myslím, že sa tiež do príjmu nezahŕňa
3. podpora sa do príjmov nezaratáva
4. DB si môže v DP uplatniť ak spĺňa všetky podmienky na nárok na DB a má príjem vyšší ako polovica minimálnej mzdy - 46350,-. V DP typ A sú to riadky 55-59. Nezabudnúť potom vyplniť aj oddiel IV. - údaje o dieťati a oddiel X. - žiadosť o vyplatenie DB. :)
katkaj
28.03.08,10:23
Ahojte poraďáci chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám postupovať v nasledujúcom prípade:
Fyzická osoba (nepodnikateľ) bol zamestnaný od 01 - 08. Medzi tým bol na PN. Dostal odstupné. Prihlásil sa úrade práce kde poberal podporu v nezamestnanosti.

1. Keďže na potvrdení od zamestnávateľa presiahol čiastku 1/2 odpočitateľnej položky na zamestnanca, má povinnosť podať DP.? Pokiaľ mal príjem viac ako 47 808 tak musí podať DP alebo mal požiadať o RZD
2. Odstupné a aj nemocenské mal zarátané v potvrdení od zamestnávateľa? odstupné by mal mať a nemocenské nie je zdaniteľný príjem
3. Podpora v nezamestnanosti je nedaňovým príjmom tak nemusí sa zarátavať do príjmov? nemusí
4. Zamestnanec nedal zamestnávateľovi potvrdenie o návšete školy syna.
Čiže zamestnávateľ jej nevyplácal daňový bonus. Môže si ho uplatniť v daňovom priznaní za tých všetkých podmienok ktoré som uviedla? Do ktorých riadkov DP to prípadne mám napísať. Áno môže

Ďakujem

odpoveď v texte
Dav
28.03.08,10:25
Do 16 rokov veku dieťaťa nie je potrebné potvrdenie o návšteve školy. Nad 16 rokov môže predložiť potvrdenie s UPSVaR o poberaní prídavkov na dieťa, nemusí byť potvrdenie o návšteve školy.
Veronika Gabrielova
28.03.08,10:28
Ďakujem veľmi pekne za rýchle odpovede :-)
Veronika Gabrielova
28.03.08,13:29
Ešte jedna doplňujúca otázočka :-).
Vyšiel mi preplatok 11 000,-- Sk a DU by mal mi ten daňový bonus vyplatiť čiže preplatok bude + daňový bonus vyšší?

Ďakujem